News: Legia najbardziej medialnym klubem w Polsce

Legia najbardziej medialnym klubem w Polsce

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net, Ernst & Young

20.09.2011 13:45

(akt. 13.12.2018 03:37)

<p>Po raz trzeci z rzędu Lech Poznań zwyciężył w rankingu<em> Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2011</em> przygotowanym przez firmę doradczą Ernst & Young. "Kolejorz" jest najbardziej stabilnym finansowo klubem w Polsce. Najbardziej medialna okazała się Legia Warszawa, a najefektywniej swoimi pieniędzmi gospodarowała Jagiellonia Białystok. Do omawiania rankingu Ernst & Young, jego poszczególnych kategorii oraz analizy sytuacji Legii będziemy powracać na łamach serwisu Legia.Net w najbliższych dniach jeszcze wielokrotnie.</p>

Po raz trzeci z rzędu Lech Poznań zwyciężył w rankingu Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu przygotowanym przez firmę doradczą Ernst & Young. Najbardziej medialnym klubem Ekstraklasy w roku 2010 była Legia Warszawa, która pokonała pod tym względem występującego w pucharach Lecha (drugie miejsce), Wisłę Kraków i Jagiellonię Białystok. - W analizie medialności braliśmy pod uwagę takie czynniki jak liczba transmisji w telewizji, frekwencja na stadionach, publikacje w mediach czy wartość medialna koszulki klubowej – mówi Krzysztof Sachs. – Medialność klubów jest kategorią niezwykle ważną, bo  mocno związaną z potencjałem przyciągania sponsorów – dodaje.


Legia zdominowała ranking medialności zajmując 7 pierwszych miejsc w 10 kryteriach. Warszawianie mogą się pochwalić największą oglądalnością swoich meczów, najbardziej wartościową koszulką klubową i największą liczbą wydanych kart kibica (113 tys.!). Natomiast największą frekwencję na stadionie miał oczywiście poznański Lech. Legia pod tym względem była druga, a trzecie miejsce zajęła Wisła Kraków. Bardzo ciekawa jest też sytuacja czwartej w rankingu medialności, Jagiellonii Białystok. Jest to klub, którego stadion jest w przebudowie, więc frekwencja na meczach nie dorównuje pierwszej trójce. Natomiast bardzo dobrze „Jaga” wypadła w takich kategoriach, jak: liczba transmisji w TV, frekwencja na meczach wyjazdowych (wyższa niż u mistrza Polski!) czy wartość klubowej koszulki.


Ciekawą kategorią rankingu jest obecność poszczególnych klubów w prasie – wyraźnie zaznacza się tu dominacja klubów z dużych aglomeracji miejskich (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań). – Nasz ranking medialności pokazuje 2 bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze: wraca w Polsce moda na rodzimą piłkę ligową. Po drugie: najlepsze warunki do rozwijania naprawdę dobrych klubów są w wielkich miastach. Z ligowej mapy konsekwentnie znikają małe miejscowości i jest to proces raczej nieodwracalny – komentuje Krzysztof Sachs.

 

Polecamy

Komentarze (12)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.