Legia Training Center - budowa ruszy lada chwila

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

27-03-2019 / 11:22

(akt. 03-06-2019 / 15:01)

Za kilkanaście dni ma ruszyć budowa ośrodka treningowego Legii Warszawa koło Grodziska Mazowieckiego. We wtorek podpisano dokumenty przekazujące plac budowy generalnemu wykonawcy. - To nasza jedyna droga, która powinna pozwolić nam wejść w dalszy etap transformacji - uważa Dariusz Mioduski, właściciel i prezes Legii.

Generalnym wykonawcą będzie firma PORR. Protokół przekazania terenu podpisano 26 marca i w ciągu kilku najbliższych dni ma nastąpić rozpoczęcie prac. Wartość inwestycji wynosi ponad 80 mln złotych. Dofinansowanie z MSiT wyniesie 11 mln, a 1,2 trafi do klubu z MIiR. Legia podkreśla również, że dojazd do Urszulina k. Książenic i Grodziska Mazowieckiego będzie szybki, a miejsce budowy ośrodka ciche i idealne dla celów projektu. W 2020 roku ma zaś powstać obwodnica Grodziska Mazowieckiego. Co ma się mieścić w Legia training center? 6 boisk, biura pionu sportowego i innych działów, szatnie Legii i akademii, siłownia, gabinety medyczne, część hotelowa (24 pokoje, 30 pokojów w bursie, LegiaLab, powierzchnie dla start up’ów sportowych, sale lekcyjne i konferencyjne. 

- Po pięciu latach ciężkiej pracy zakończyliśmy etap przygotowań i wchodzimy w ostatnią fazę budowy nowego ośrodka treningowego, który będzie funkcjonował pod nazwą „Legia Training Center”. Teraz trzeba go tylko wybudować. Dokładnie pięć lat temu, gdy przejąłem pakiet kontrolny klubu, od razu zrozumiałem, że bez zbudowania drugiego domu, nie mamy szans na osiąganie celów, o których marzymy w przyszłości. Ostatnie 24 miesiące były intensywne pod kątem przygotowań. To nasza jedyna droga, która powinna pozwolić nam wejść w dalszy etap transformacji. Może nie zmieni to Legii od razu, ale w ciągu kolejnych lat, na pewno. Moja nadzieja jest taka, że zaprowadzi nas to do europejskiej elity - stwierdził Dariusz Mioduski, właściciel i prezes Legii. 

- Może to być pierwszy ośrodek służący nie tylko Legii, ale całej polskiej piłce. To projekt stawiający na spoglądanie w przyszłość i chcemy wspierać takie inicjatywy. Mocny akcent będzie położony na rozwój, innowację - uważa Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki. - Nieruchomość będzie własnością spółki Akademia Piłkarska Legii. Mamy tak duże potrzeby, że boisk nigdy nie będzie zbyt wiele. Zarówno dwa boiska od strony Łazienkowskiej, jak i kolejne dwa będące w planach od strony Czerniakowskiej, będą przydatne. Mocno pracujemy, by prace zostały rozpoczęte. Miasto poświęciło na to czas, a sytuacja jest patowa. Strzelcy nie mając tytułu do użytkowania terenu, nie chcą się wyprowadzić. Trwają mediacje, ale nie wiemy, jak będzie dalej i czy nie będą konieczne rozwiązania komornicze, jak w przypadku kortów. Nie możemy realnie zaplanować procesu, bo trudno powiedzieć, kiedy tereny trafią. Miało to się stać 15 stycznia, a wedle aneksu, to 15 września. Liczymy, że ziści się to do tego czasu - twierdzi Tomasz Zahorski, prezes spółki akademia piłkarska Legii oraz doradca zarządu stołecznego klubu. Temat boisk przy Czerniakowskiej kontynuował Mioduski. - Bulwersuje mnie to, bo poświęciliśmy wiele czasu na trudne negocjacje. To teren, który nie jest zagospodarowany, a może aktywizować warszawską społeczność. Mamy siostrzaną sekcję, która nazywa się sekcją strzelecką i może podpisać umowę na takich samych warunkach, jak my. Będą mogli też postawić budynek do komercjalizacji. To wydaje się oczywiste, ale kompletnie nie rozumiem, czemu nie podejmują takich decyzji. Kwestią czasu jest, że jeśli nie pójdą na ustępstwa i nie zrobią projektu strzelnicy, to mogą stracić wszelką możliwość funkcjonowania na tym terenie. Mam nadzieję, że strzelcy pójdą po rozum do głowy - powiedział prezes stołecznego klubu. 

Ośrodek ma być najnowocześniejszy w Polsce i regionie. Legia chce ściągać największe talenty z Europy Środkowo-Wschodniej.  - Dostaliśmy wsparcie wielu partnerów. Chcę podziękować Ministerstwu Sportu, które zaangażuje się w Legia Lab i przyznało dotację, Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju, PZPN-owi, MZPN-owi czy też bankowi BGK, który pozwoli sfinansować cały projekt. Budowa ośrodka jest fundamentem klubu i efektem pracy wielu ludzi i instytucji - dodał Mioduski.

Prace budowlane mają rozpocząć się w kwietniu 2019 roku. W czerwcu 2020 roku powinny zostać zakończone, a miesiąc później planowana będzie relokacja. - To ośrodek, który będzie służył pierwszemu zespołowi, ale i akademii. Przede wszystkim będzie to centrum dla całej Legii. Cały czas mówi się o równaniu do najlepszych klubów Europy, a teraz mamy problem, by mierzyć się z tymi średnimi. Polska to kraj, który stać, by dwa-trzy kluby regularnie mogły występować w Lidze Mistrzów i Europy. Potrzebne są jednak czyny, a dzięki decyzji prezesa, ten krok czynimy. Pamiętam czasy, w których udawało się robić dobre wyniki z jednym słabym boiskiem. To były jednak incydentalne rezultaty bez kontynuacji i podstaw do dalszych sukcesów. Zdaję sobie sprawę, że po zakończeniu budowy, oczekiwania będą dużo większe. Czujemy presję, tak może być również w kolejnych latach, ale wszyscy będą korzystać z dobrodziejstw - powiedział dyrektor legijnej akademii, Jacek Zieliński.

- Warunki treningowe są naszą bolączką i chcemy to zmienić. Chcemy, by było to miejsce tworzenia innowacji. To ma być nasz drugi dom i wizytówka wpływająca na reputację i wartość. Odwiedziliśmy ponad 30 ośrodków treningowych w całej Europie, wciąż konsultujemy pewne kwestie i zweryfikowaliśmy jeszcze więcej projektów architektonicznych. Mocno pracujemy ze wszystkimi zespołami wewnątrz klubu. Wyzwaniem będzie pozyskanie ciekawego partnera do naming rights, ale wierzę, że się z tym zmierzymy i uda nam się dokonać odpowiednich wyborów. Nasi partnerzy powinni dostrzec komercyjny potencjał ośrodka.  Dla niektórych drużyn z południa Europy będzie to szansa organizacji letnich zgrupowań. Jesteśmy już po rozmowach z pewnymi zespołami. LTC to także okazja do wykorzystania ośrodka do wydarzeń firmowych. Klub ma swoje plany sportowe i finansowe, co wiąże się też z grą w europejskich pucharach. Nie chcemy przesądzać dalszego rozwoju ośrodka - dodał Zahorski opowiadający o Legia Training Center. 

- To będzie ośrodek przede wszystkim związany z piłką. Będzie znajdowała się wielofunkcyjna hala, lecz ma to związek z tym, że nasza młodzież ma pracować nad ogólnym rozwojem. Nie wykluczamy, że w przyszłości rozwinie się dalej, bo to miejsce daje nam takie możliwości. Będziemy mogli budować więcej, ale na dziś priorytetem jest pierwszy zespół i najstarsze roczniki akademii - stwierdził Mioduski. - Najemcą ośrodka, na wiele lat, na zawsze, będzie Legia Warszawa, a dodatkowo powierzchnie, w minimalnym zakresie, będą mogli dostać inni - tłumaczył Zahorski. - Mamy powierzchnie dla firm technologicznych, które mogłyby przebywać tam przez cały czas. Chodzi nam o środowisko dla rozwoju: naszych zawodników, być może również z czasem dziewczynek, bo chciałbym, żebyśmy poszli też w kierunku piłki kobiecej. Mało mówimy o tym na co dzień, a musimy tworzyć środowisko i platformy pozwalającej na korzystanie z wiedzy, która jest na zewnątrz. Ważne są szczegóły, bo nie ma już wielkich różnic na poziomie piłkarskim. 

Komentarze (140)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~Rado
 • 0 / 0
Ten Osrodek powinien powstac pod Pruszkowem. Duzo lepsza lokalizacja !
~Daro
 • 0 / 0
Lokalizacja beznadziejna ! Ozarow Mazowiecki i okolice Puszczy Kampinowskiej to byl by super pomysl !!!
~Rado
 • 0 / 0
Ksiazenice to porazka. To daleko! Lepiej bylo wybudowac Osrodek kolo Pruszkowa !
Podpułkownik
 • 1 / 0
mysle ze przemyśleli to i koszty wchodza w gre oraz możliwość rozbudowy - dostali tez pewnie preferencje w związku z rozwojem regionu - to jest masakryczna kasa wiec miała tu znaczenie - ja tez bym wolal żeby akademia była po 2 stronie ulicy ale to niemozliwe
Major
 • 0 / 0
Popieram wypowiedzi, że ta nazwa to masakra :/
Czy ktoś wymyślił, że nikt niekupiłby zawodnika z Centrum Treningowego, ale po takiego z Training Center będą ustawiały się kolejki...
Ciekawe, czy zmiany imion i nazwisk na anglojęzyczne też będą wprowadzane, żeby zachodnim menadżerom i komentatorom było łatwiej
Generał broni
 • 0 / 0
"Moja nadzieja jest taka, że zaprowadzi nas to do europejskiej elity". Moja też.
Z powstaniem ośrodka musi powstać profesjonalny skauting, bez tego nie ma szans na rozwój. Kontakty Sa Pinto w Portugalii i przedstawienie planu na rozwój powinny w tym pomóc. Świetnym przykładem może być Dani Olmo z Dinama, kapitan drużyny u19 Barcelony, kontrakt mu się kończył Dinamo wykorzystało kontakty, przedstawiło plan na rozwój zawodnika, dało mu szansę i w czerwcu może zarobić 40 mln€.
Czyli nasze hasło "Nie uwierzę jak nie zobaczę koparek" będzie wkrótce nieaktualne
Chociaż z boiskami przy Czerniakowskiej tak łatwo nie pójdzie ;-(
Jak powstanie ośrodek treningowy to jedno z najważniejszych to TRENERZY. Jak w akademii będą pracować trenerzy, którzy będą uczyć taktyki "kopnij,biegnij" to nic z tego nie będzie...
Ciesze sie, ze w koncu bedziemy miec osrodek treningowy z prawdziwego zdarzenia.
Pytanie czy za boiskami pojdzie szkolenie. Popatrzcie ogolnie na polskich zawodnikow. Brakuje im techniki, przegladu pola, taktyki. Obym sie mylil, ale nowe boiska nie przyczynia sie od tak o do wzrostu poziomu wyszkolenia.
Popatrzcie na lecha czy zaglebie, oba kluby maja o niebo lepsze warunki, a poziom ksztalcenia nie odbiega zbytnio od Legii, o ile wogole odbiega.
Wiec ilosc nie zawsze znaczy jakosc. Uwazam ze wraz z nowymi boiskami trzeba szkolic caly czas trenerow albo pozyskac tych lepszych z zewnatrz.
Krok po kroku ale jedno pewne bez takiej bazy Europa nam odjeżdża a tak to może trochę będziemy gonić tych najlepszych oczywiście z zachowaniem odpowiednich proporcji
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Niechcący przeczytałem Legia Trading Center i włos mi się na głowie zjeżył (takie fryzjerskie skojarzenie).
Nareszcie! jeszcze tylko boiska od strony Czerniakowskiej plus Przedszkola Legii i w końcu poziom szkolenia wychowanków powinien się podnieść (L)
Młodszy chorąży
 • 0 / 1
Dobra lokalizacja, o rzut beretem od nowo budowanego aqua-parku koło Mszczonowa, największego w tej części Europy. Młodzież będzie miała gdzie się relaksować ;)
Major
 • 2 / 2
Bardzo się cieszę, ale same budynki i boiska nie stworzą zawodnika. Potrzebni są świetni trenerzy i system, a tego nie ma i nie będzie. Taki know-how trzeba by ściągnąć z zagranicy a nie opierać się na jakiś krótkich stażach za granicą kilku naszych miernot.
Jestem tego samego zdania. U nas w akademii powinni pracować trenerzy z naprawdę najwyższej półki, żeby później coś z tych piłkarzy było, a nie np Saganowski...
Generał
 • 2 / 2
Bardzo spoko sprawa i dobra rzecz dla Legii.
Spór o nazwę uważam za nieistotny. Jest nastawienie, że to ma naśladować zachodnie wzorce, więc nazwa zagraniczna, ale to naprawdę nie ma znaczenia.
Bardziej istotne dla mnie kwestia dojazdu i żeby można było dotrzeć nie tylko samochodem, więc powinny być czynione starania, żeby był stworzony jakiś transport do SKM, bo jak rozumiem teraz takiego nie ma i wszyscy są skazani na dojazd własny.
Dobra wiadomość, ale to tylko jeden krok, za którym muszą pójść kolejne.
Porucznik
 • 0 / 0
Dokładnie Kacza i miejmy nadzieję że zaczniemy rzeczywiście kroczyc do przodu...
Pułkownik
 • 2 / 2
Tylko czy ten projekt będzie rozwiązaniem wszelkich bolączek Legii? Podobno są w ekstraklasie kluby z własną "profesjonalną" akademią i jakoś nie widać, żeby regularnie grywały w jakichkolwiek pucharach europejskich.
może akademie są ,ale trenerów nie ma którzy ukształtują zawodnika
Podpułkownik
 • 1 / 0
bardzo czekamy na ten projekt ale nie jest lekarstwo na wszystko - zanim będę (jeżeli w ogole) tego efekty to mina długie lata ale oczywiście ruch w jedynym możliwym kierunku 0 oby pracowaly tam osobitosci trenerskie bardziej kompetentne niż obecnie w 1-szej druzynie
Mnie się podoba, ze jest Training Center, a nie jakies polskie nazwy.
Ja np. lepiej sie czuje, gdy zajezdzam swoja "limuzyną) (rocznik 1997) do warstatu i mowie: "Panie Heniu, car mi sie zepsul, da pan rade zreperowac do tomorrow?" i slysze: "mister, ten pana rzęch to powinien isc na złom, a nie do reperacji, no way na tomorrow".

Od razu czuje sie tak bardziej hamerykansko, ladniej.
A co to za limuzyna? Czy to Cadillac czy Paseratti z podtlenkiem lpg? Bo jeśli niemiecka to wiesz, dziwne, że czujesz się wtedy hamerykańsko ;P
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Massa Heniu, kar mi się zdestrojował, masz pan mogliśkajten mejk jakiś remastering nach tumoroł? Balszoje sęks z góry.
Porucznik
 • 0 / 0
Piro jołr limuzyna to co najwyżej na skłrap może pójść :D
~UK
 • 2 / 0
Zastanawia mnie nazwa - dlaczego center a nie centre?

Jeżeli ma to być angielski to raczej British English, bo cała europa mówi w tym języku i choćby dlatego że Warszawa jest w Europie a piłka pochodzi z Anglii.

Co ma wspólnego american English z Legią? Przecież skauci przyjeżdżają z Europy a nie z USA.

Czyżnby Miodulski chciałby być bardziej amerykański dla angików?

Przecież to kłuje w oczy (szczególnie na Wysapach), bo jest np.
Arsenal Training Centre
Trafford Training Centre (Manchester United)

a tu myk - mamy Legia Training Center

Ostatni raz center widziałm w nowosądeckim, gdzie jakiś góral otworzył "Tools Center" widocznie po dorobkowaniu w USA.

Jest to co prawda dopuszczalna forma, ale mnie kłuje w oczy.
Quote:
There is no difference in meaning between center and centre. Center is the preferred spelling in American English, and centre is preferred in varieties of English from outside the U.S.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Widać, że to właściwy kierunek. Widać ogromny rozmach, to dobrze wróży dla przyszłości Legii.
Generał brygady
 • 5 / 0
Bardzo ważna i potrzebna inwestycja, chociaż już teraz wydaje się, że np. bursa jest dość nieduża, jak na aspiracje klubu. Cieszą jednak podkreślane przez Mioduskiego możliwości rozbudowy tego ośrodka.

Kilka lat temu wydawało się, że treningowy ośrodek Legii wraz z akademią powstanie w Sulejówku. To był niezły wybór, jeśli chodzi o miejsce, bo trochę związków z tym miastem Legia miała i ma. Klub planował nawet umieścić w budynkach akademii mini-muzeum poświęcone Marszałkowi (co prawda, niedaleko powstaje wreszcie z prawdziwego zdarzenia Muzeum Józefa Piłsudskiego). Ówcześni rajcy Sulejówka, zresztą dość ograniczeni intelektualnie, bardzo nie chcieli oddać w dzierżawę Legii podmokłych. leżących przez dekady odłogiem gruntów. Dziś nic się z nimi nie dzieje i dziać się nie będzie. Propozycja Legii była jedyną możliwą tam inwestycją i zawierała też pomysł na przestrzenie rekreacyjne dla mieszkańców Sulejówka. Wobec skrajnej niechęci rady miasta, Legia zrezygnowała, wycofała też chyba dofinansowanie dla Victorii Sulejówek, która ledwie wiąże koniec z końcem. Myślę, że jest to dobry przykład braku jakiejkolwiek wyobraźni włodarzy miasta, które powinno teraz żałować, że Legia inwestuje poważne pieniądze w innym miejscu.
Generał broni
 • 1 / 0
Nie w dzierżawę nie chcieli oddać, tylko w użytkowanie wieczyste. Tak to jest w tym kraju, że ludzka głupota i brak zaufania niszczą jego potencjał.
80 mln....
Jeden stadion na euro2012 mniej i cała ekstraklasą miałaby dobrej/wysokiej jakości bazy szkoleniowe 8 lat temu...

Ale cóż przy budowie domu, po co komu fundamenty, przecież wtedy nie starczy na złote klamki...
Podporucznik
 • 5 / 5
Legia Training Center. Co za... Tu jest Polska! Nie może się to nazywać CENTRUM TRENINGOWE LEGII albo OŚRODEK TRENINGOWY LEGII? Tylko jakiś Product Manager Merchandiser Board Member Chief Marketing Officer spod Grójca musiał wymyślić "angielsko nazwe". Żeby było po europejsku. Ręce opadają.
Alek nie można się nazywać centrum treningowe Legii ze względu na to że chcemy sprzedawać na zachód piłkarzy.
Nazwa jest łatwa wpadająca w ucho nikt nie musi niczego tłumaczyć. Jak się wyszkoli kilku Szymańskich to nie trzeba będzie nic więcej dodawać prostować i szukać w Google translator
Wszyscy wszytko będą wiedzieć
Legia Training Center tłumaczy się na Centrum treningowe Legii... Nie trzeba używać żadnego translatora ani słownika żeby to przetłumaczyć... Natomiast można się rzeczywiście spierać o to czy nie lepiej byłoby użyć polskiej nazwy, ośrodek jest polski i znajduje się na terenie Polski więc z tego punktu widzenia narzuca się oczywiśćie polska nazwa. Jednak z punktu widzenia powszechnej anglizacji i międzynarodowego charakteru szkółki jak i legijnych ambicji, zrozumiałe jest postawienie na angielską nazwę. Osobiście uważam, że lepsza jest nazwa angielska, ale dostrzegam też zalety polskiej nazwy.
Karol pezet

Tak z anbielskiego na polski nie trzeba tłumaczyć masz rację.

Tylko powiedz te słowa Centrum Treningowe Legii Niemcowi Anglikowi czy Hiszpanowi albo Holendrowi to zobaczymy czy zrozumie.

Nawet w meczach ligi mistrzów mówią komenatorzy na BBC Legia Warsaw

A nie Legia Warszawa.
~E(L)O
 • 0 / 0
Ale to nie jest nawet po europejsku: bo powinno być centre (British English). Skoro ma być po amerykańsku center, to użyjmy socer zamiast football.

W Anglii jest tak (centre zamiast center):
Arsenal Training Centre
Trafford Training Centre (Manchester United)
Major
 • 1 / 0
Artur, bez urazy....po ch. Ci to h ?
Sam jesteś dobrym przykładem pod dyskusję ))
Porucznik
 • 1 / 0
Alek nie prawda że musi byc po Angielsku... Popatrz na najlepsze szkółki świata, Ajax de toekomst ( przyszłość ) lub Barca - La Masía – Centre de Formació Oriol Tort... Nie nazywają się Ajax czy Barcelona training Centre a szkolą najlepszych..
Porucznik
 • 0 / 0
Sory, post skierowany bardziej do Artura..
Starszy sierżant
 • 3 / 7
Miejmy nadzieję że z tej akademii nie wyjdą takie drewniaki i beztalencia jak kucharczyk czy Michał dwie gorsze nogi Żyro...
Jakim trzeba być frustratem, by nawet przy takim temacie hejtować Legionistów ?
No i brawo. Oby jak najszybciej się tam wprowadzić. Później tylko odpowiednie sztaby ludzi do nauczania młodych adeptów piłki kopanej i za jakieś 8 lat powinniśmy zbierać owoce pracy z młodzieżą. Szkoda tylko, że wówczas nie będzie już mowy o żadnej Lidze Mistrzów dla klubów z tej części Europy. Mam nadzieję, że Liga Europy będzie generowała spore pieniądze do podniesienia .... Czołem Wielkiej Legii !!!
~Moris
 • 0 / 0
Droga Redakcjo. Jestem niezalogowany, ale jestem kibicem Legii i nie mogę patrzeć na wpisy niejakiego Robina choo ya czy jak mu tam na imię. Czy nie można by go w końcu zbanować?
Generał dywizji
 • 3 / 0
Piękna sprawa. Sen się urzeczywistnia. Dzięki takiej bazie treningowej przybycie na stadion Legii - widziany wówczas tylko w dniu meczu - będzie świętem i czymś jakby przybycie do świątyni.
Każdy młody zawodnik - trenując w bazie - będzie marzył, aby zagrać na Stadionie Wojska Polskiego.

Mam przynajmniej taką nadzieję. Tak to wygląda jak się ogląda programy o wielkich klubach (szczególnie Anglia).
~jedrek
 • 0 / 0
Tam powinien być kryty basen i sauna
~Moko
 • 1 / 0
Gdzie jest herb?!
Marszałek Polski
 • 1 / 3
A jak myślicie - czy nie byłoby fajnie zbudować gdzieś w Nowym Dworze albo w okolicach Góry kalwarii kompleksu skoczni narciarskich z amutem na czele? Takie K-225, HS - 250?
W kocu wszystkie skocznie w Finlandii, te od Pucharu Świata stoją na równinach. Dlaczego zimą tylko Zakopiec ma rozsiewać magię?
Marszałek Polski
 • 1 / 3
Oczywiście chodzi mi o mamuta, czyli skocznię mamucią, a nie jakiegoś "amuta'. Zwykła literówka (litrówka) - także sorry.
Myślę że fajniej by było w tym nowym dworze otworzyć filię Ksiazenic.
Myślę że fajniej by było w tym nowym dworze otworzyć filię Ksiazenic.
Marszałek Polski
 • 1 / 1
Można też obok walnąć kwakwa park z jeszcze większą głębią do nurkowania jak w Mszczonowie, np około kilometra. I tropikal bicz z palmami i egzotyczną roślinnością. bok oczywiście zoo z żyrafami i możliwość safari - zamiast palm i cytrusów mogą być maliny i jabłka pod folią.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Ta w Lahti ma akurat w tle niewielki pagórek, ale to prawda, góry Finlandia ma mało wybitne...
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Góry są przy granicy z Norwegią ale tam jest wygwizdów i chyba nie ma za specjalnie infrastruktury sportowej. A szczyty takie jak w Bieszczadach (mam na myśli rozmiar) - czyli nie jakies giganty.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Do granicy z Norwegią trzeba liczyć ponad tysiąc kilometrów, poza tym te góry, jak Halti (najwyższy punkt Finlandii) też są jakieś takie...
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Ale ponoć nawet do Saariselkä walą tłumy (w fińskim tego słowa rozumieniu)

https://www.visitfinland.com/article/10-must-experience-ski-resorts-in-finland/
Marszałek Polski
 • 1 / 0
A z Halti Finowie mają ten sam problem, co my z Rysami: główny wierzchołek leży poza granicami. Swego czasu Norwegowie nawet chcieli przesunąć granicę, tak aby wierzchołek Halti znalazł się na terytorium Finlandii...
Marszałek Polski
 • 1 / 0
też gdzieś o tym czytałem
Ostatnio był taki "problem" polsko czeski - jakiś strumyk zmienił bieg, czy górka się osunęła, ktoś czegoś nie zauważył i okazało się że półtora hektara Cześki dostały w gratisie od nas czy coś w tym stylu
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Ostatnio, to znaczy kiedy?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Jakieś szczegóły? Chciałbym wiedzieć, co straciliśmy...
Marszałek Polski
 • 2 / 4
Nie zobaczę dopóki nie uwierzę koparek.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Opadających?
W telegraficznym skrócie z legijnego yt: https://www.youtube.com/watch?v=2an4q4kSFcY
~xaxa1212
 • 0 / 0
za ITI dostaliśmy nowy stadion, za ery Leśnego była LM, teraz za Miodka wybudują z prawdziwego zdarzenia osrodek training camp. Kazdy coś doklada od siebie. Pora czekać na dobre wyniki .
Młodszy chorąży
 • 7 / 0
W końcu! Czekam z niecierpliwością i z chęcią odwiedzę jak ośrodek będzie już funkcjonował.

Bardzo się cieszę z tego projektu. Oby wyszkolił wiele perełek, które będą cieszyć oko przy Ł3 w europejskich pucharach :) Tak ośrodek zapewne też zwiększy bazę kibiców i wzmocni identyfikację z klubem.

Wiele rzeczy prezesowi Mioduskiemu można zarzucać, ale na pewno trzeba pogratulować uporu w dążeniu do celu w kwestii Akademii Legii!
Major
 • 0 / 0
To prawda. Upór godny podziwu. Oby nie poprzestał na boiskach i zainwestował w trenerskie know-how...
Porucznik
 • 2 / 8
Wyobrażam to sobie tak.
2027: Finał LM
Legia : Barcelona
W Legii 11 Kucharczyków.
Pułkownik
 • 3 / 1
Będę zadowolony jak będzie to półfinał LE i poziom takiego Ajaxu Amsterdam.
Młodszy chorąży
 • 1 / 5
„Legia Training Center”
Serio, nie można tego nazwać po polsku "Centrum Treningowe Legia"??
Porucznik
 • 4 / 1
Na tym budynku naprawdę nie będzie herbu? Smuci to trochę. "Legia Training Center" brzmi dumnie, choć nie ukrywam, że wolałbym polską nazwę i herb...Nie chciałbym scenariusza przerabianego przez Juve. Wiem, że "social media" rządzą światem i identyfikacja wizualna (uproszczenie znaków) poprawia PR, ale nie ukrywam, że wolę tradycję. Cieszę się, że będziemy nowoczesnym klubem w Europie, ale z tradycji bym nie rezygnował. Herb niestety znika z klubowych mediów wypierany przez "eLkę"...Szkoda.
Racja. Herb musi być!
Generał broni
 • 2 / 5
Co do samej nazwy center, to jednak darowaliby sobie w Legii pisownię amerykańską, bo jesteśmy jednak w Europie, a poza tym piłka nożna w USA ciągle jest dyscypliną relatywnie mało popularną. Zatem jeżeli już, to centre.
Język angielski jest używany na całym świecie i to,że w USA jest to dyscyplina mało popularna nie ma tu nic do rzeczy.
Generał brygady
 • 0 / 0
Jz166 nie poznaję Ciebie. Z czymś się zgadzamy i to nie pierwszy raz w ostatnim czasie. Też uważam, że powinniśmy dbać o nasz język!
~UK
 • 0 / 0
Futblowy - koledze chodziło że center to nazwa amerykańska, a centre angielska (British). W Ameryce używa się soccer a w Anglii football.
Starszy sierżant
 • 3 / 6
Miejmy nadzieję że z tej akademii nie wyjdą takie drewniaki i beztalencia jak kucharczyk czy Michał dwie gorsze nogi Żyro...
Powtarzasz się pajacu !
Generał brygady
 • 3 / 0
Takimi inwestycjami Legia idzie do przodu. Za kilka może kilkanaście lat będą tego efekty.
Mam nadzieję, że jak już powstanie akademia to z młodzieżą będą pracować najlepsi trenerzy z Polski albo najlepiej z takiego kraju jak Belgia czy Holandia. :)
Major
 • 0 / 0
A co stoi na przeszkodzie aby było tak teraz, poza skąpstwem właściciela? Przecież taniej wysłać na parę bezpłatnych staży...
Generał broni
 • 1 / 5
Z jednej strony oczywiście to bardzo dobra wiadomość, że ten ośrodek zaczyna się budować. Ale z drugiej ta lokalizacja, to jest niestety bardzo odległa od Warszawy nieskomunikowana ze światem wioska, dokąd można dojechać tylko samochodem. Szkoda, że nie ma szans na taki ośrodek w granicach Warszawy.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
W granicach Warszawy to koszt ziemi pod tą inwestycję by kosztował ze 40 mln
~Xxxxx123
 • 1 / 0
W granicach Warszawy pewnie trudno byłoby w ogóle o znalezienie tak obszernego terenu
Generał broni
 • 1 / 2
No wiadomo, że jesteśmy raczej biednym klubem, w dodatku bez infrastruktury. Zapadła decyzja o zakupie działki daleko za granicami miasta po to, żeby ogłosić wielki rozmach tej inwestycji, a przecież najważniejsza jest lokalizacja, bo podobno ma tam trenować nawet pierwszy zespół. Zamiast Legii Warszawa, będzie Legia Książenice. Wszyscy, poza tymi, którzy zamieszkają w bursie, będą musieli tam gnać z Warszawy i z powrotem przez tę zakorkowaną aglomerację. Współczuję tej udręki. No ale tak to jest w kraju, w którym każdy musi mieć własność, bo nie można się dogadać co do innej formy prawnej korzystania z nieruchomości. Tak było przecież z Sulejówkiem, który był oczywiście lepszą lokalizacją, ale burmistrz nie chciał oddać Legii terenu w użytkowanie wieczyste, ale w dzierżawę, co wykluczało kredytowanie budowy ośrodka. Ludzie z Sulejówka też nie chcieli tej inwestycji. No to mamy teraz dużo drożej, dalej i uciążliwiej.
Generał broni
 • 1 / 3
No wiadomo, że jesteśmy raczej biednym klubem, w dodatku bez infrastruktury. Zapadła decyzja o zakupie działki daleko za granicami miasta po to, żeby ogłosić wielki rozmach tej inwestycji, a przecież najważniejsza jest lokalizacja, bo podobno ma tam trenować nawet pierwszy zespół. Zamiast Legii Warszawa, będzie Legia Książenice. Wszyscy, poza tymi, którzy zamieszkają w bursie, będą musieli tam gnać z Warszawy i z powrotem przez tę zakorkowaną aglomerację. Współczuję tej udręki. No ale tak to jest w kraju, w którym każdy musi mieć własność, bo nie można się dogadać co do innej formy prawnej korzystania z nieruchomości. Tak było przecież z Sulejówkiem, który był oczywiście lepszą lokalizacją, ale burmistrz nie chciał oddać Legii terenu w użytkowanie wieczyste, ale w dzierżawę, co wykluczało kredytowanie budowy ośrodka. Ludzie z Sulejówka też nie chcieli tej inwestycji. No to mamy teraz dużo drożej, dalej i uciążliwiej.
Starszy sierżant
 • 1 / 1
No nareszcie, no ale jak to mawia klasyk - nie uwierzę póki nie zobaczę koparek ...
~L
 • 0 / 0
Obrońcom leśnego proponuje teraz porównać Darka do tego pajacyka w dresiku:)
~jrcbm
 • 0 / 0
obwodnica Grodziska nie ma znaczenia, z Legii do Książenic jedzie się katowicką a nie A2
A z Bemowa którędy się jedzie?
Porucznik
 • 2 / 0
Z Bemowa się lata :)
Generał broni
 • 1 / 0
Dobra wiadomość ,prac przygotowawczych nie widać zaś koparki i rosnące mury będą cieszyć oko .
Będą grali młodzi i wyników nie będzie
Porucznik
 • 6 / 0
Będą grali najlepsi młodzi.2-3 młodych co sezon .Ci którzy będą za słabi na Legie będą odchodzić do innych klubów.Cała polska piłka powinna na tym skorzystać.
Pułkownik
 • 3 / 1
Pewnie będzie standardowy model, taki jak obecnie. Tj. najlepsi młodzi wsparci obcokrajowcami. Jedynie jakość i głębokość naszej ławki rezerwowych wzrośnie.
No i co też ważne, głębokość portfela.
Generał brygady
 • 7 / 7
Nazwa trening center przypomina koszmarne kaleczenie języka polskiego z lat 90 i dodawaniu x do polskiej nazwy, co miało sugerować, że coś jest zachodnie czyli lepsze:). W naszym przypadku angielska nazwa nie koniecznie wpłynie na jakość piłkarską Legii.
Szkoda, że nie będzie to nazwa Centrum Treningowe Legia/ Legii, ale lepsze od.... Legia Trainingszentrum :D
Jak ci przeszkadza angielska nazwa to nie krzycz na meczach (o ile chodzisz)
Kuchy King tylko Kuchy Król :)
Dario,
racja. Z kolei mnie, najbardziej irytuje "Legia Soccer schools". Kto to zatwierdził?! Jak już po angielsku to Legia Football schools powinno być...
Porucznik
 • 2 / 0
To jest starszy problem, już M.Rej pisał "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają." Mają ale nie używają bo Pi Ar jest ważniejszy i sołszjal media;-) We Francji jest ustawa o ochronie języka i taki numer by chyba nie przeszedł, w sytuacji kiedy jednym z finansujących jest ministerstwo sportu...
~Kajtek
 • 0 / 0
Super wiadomosc do Europy Legio
~dybus
 • 0 / 1
Zieliński co ra bardziej z wyglądu przypomina Paolo Maldniniego
Porucznik
 • 5 / 1
Ciekawy jestem czy Legia będzie w stanie realizować np.z Ajaxem w ściąganiu młodych talentów z europy.Polska to większy kraj,ale Ajax to większa marka.Z drugiej strony tutaj mogą szybciej zadebiutować.Jedno jest pewne jak powstanie ten ośrodek jeden z nowocześniejszych w europie to Legia będzie mogła ściągać młodych utalentowanych chłopaków z całej Polski i z tej części europy.Lechowi Legia odjedzie również pod tym względem.Będą mieli kur.a dosyć podwójnie.
Generał brygady
 • 4 / 3
Najpierw niech wygra ze Sparta Praga czy Dinamem Zagrzeb a później myślmy o Ajaxie.
~fan Kazimierza D.
 • 2 / 11
Słowa,słowa i wszystko po staremu. Tylko boisk brak ale to betka.
Wracając do marzeń Prezesa to czekam kiedy Lewy kupi Legię i wyp*****li tych wszystkich nieudaczników.
Znicz Pruszków kupi i ze znajomymi z Bundesligi wjedzie do Ligi Mistrzów jako grający prezes :P
Ale o co ci chodzi? Właśnie ogłaszają przekazanie terenu i rozpoczęcie budowy.
Boisk przy Czerniakowskiej nie ma bo sekcja strzelecka je blokuje.
Porucznik
 • 1 / 1
Brawo prezesie !!
Młodszy chorąży
 • 2 / 1
Brawo Panie Prezesie, to jest jedyna słuszna droga. Fajnie Prezesie dzięki za to, że nie ma wyprzedaży zawodników w okienkach transferowych. Teraz Legia gra kichę ale myślę, że będzie coraz lepiej. Powodzenia.
Pułkownik
 • 7 / 2
Odkąd Mioduski wyrwał Legię z rąk ITI wszystko zmienia się na lepsze. Trofea przybywają hurtowo, marketing urósł, będziemy mieli w końcu akademię. Trochę szkoda tego rozłamu z Leśnym, ale cóż. I tak należy mu się wielki szacunek za to co zrobił dla Legii. Szybko chyba jego krytycy zapomnieli czasy przed nim... Szare czasy. I przez takie podejście też bogacze nie chcą wchodzić do naszej piłki. Pomimo, że sytuacja poprawiła się przez te lata o 500 procent to i tak mądrale sprzed komputera tylko krytyka, krytyka, krytyka.
Kapitan
 • 3 / 4
@robert_blonski
Obserwuj Obserwuj @robert_blonski
Więcej
Prezes Dariusz Mioduski: jest jeden były piłkarz Legii o którym marzę, by kiedyś znowu zagrał w Legii.
Dziennikarz: Artur Boruc?
Prezes: Nie, Robert Lewandowski.

XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Je.any matrix.
Pułkownik
 • 1 / 2
Ot gorzki cynizm prezesa. Bardziej widziałbym w tej roli Rybusa. Przynajmniej jest realny. Znając życie jeżeli Lewy w ogóle planuje kończyć karierę w PL to będzie grał w Amice.
Porucznik
 • 0 / 0
Bednar niekoniecznie, w Warszawie ma większośc swoich inwestycji :)
Porucznik
 • 0 / 0
No i apartament w centrum :)
Porucznik
 • 0 / 0
No i apartament w centrum :)
Młodszy chorąży
 • 2 / 0
Myślę, że większość z nas chciałaby żeby Lewandowski grał w Legii. Guardiola określił go najbardziej profesjonalnym piłkarzem z jakim miał okazję kiedykolwiek współpracować więc myślę, że nawet w wieku 35 lat byłby tutaj kozakiem.
Pułkownik
 • 2 / 2
Pytanie czy przypadkiem Lewy nie jest zrażony do Legii za to że go wtedy odpalili?
Generał
 • 2 / 0
Do tamtej Legii bankowo, tyle że lata minęły i ludzie też się zmienili to jest inna Legia. Jednak tą wypowiedź traktuję bardziej jako złośliwą odpowiedź prezesa wobec nagonki dziennikarskiej z obecnego okresu.
Kapitan
 • 0 / 2
Przecież wrzucając cały swój majątek na lokatę miałby więcej zysków z niej niż dostając miesięczną wypłatę z Legii. Pomijam już kwestię jego urazu do Legii po pozostawieniu w jednym z najgorszych momentów w życiu. Kolejna kwestia to po co mu Legia w budowaniu życia po zawieszeniu butów na kołku? Po nic.

Nie dostrzegacie, że... taka wypowiedź obrazuje niemalże zerowe rozeznanie prezesa na rynku piłkarskim? To jest straszne.
Major
 • 0 / 0
Lewy to bardziej miał uraz do pewnych osób w Legii niż do jej samej. To z tego powodu nie chciał wrócić w 2008 roku. Wtedy ci, którzy zarobili z niego inwalidę i wyrzucili na piłkarski śmietnik wciąż w Legii pracowali. Tych ludzi od dawna już w Legii nie ma i jeśli kiedykolwiek Lewandowski będzie chciał kończyć karierę w Polsce, to nie powinno być przeszkód, aby zrobił to w Legii. Tyle że on w wieku 35 lat spokojnie utrzyma się jako weteran w Bayernie jak Pizarro czy Toni, później będzie mógł iść MLS i nie wiem, czy starczy mu czasu na powrót do Legii.
Brawo!
Kapitan
 • 4 / 12
Fajnie.
Po przemowie pana Zahorskiego mam uzupełniony słownik korponowomowy na najbliższy miesiąc. Prezentacja z gatunku jozakowych, np. komercjalizacja nazwy obiektu. Już to widzę: Książenice Legia Training Center!!! Serio mam spore obawy, kiedy widzę, że taki typ tym ma zarządzać.
Kapitan
 • 2 / 8
Nie minusujcie tak, proszę. Mogłem napisać, że super, fantastico, ale czy jest sens, by patrzeć na wszystko w różowych okularach, kiedy dostrzegam rzeczy, które niepokoją?
Tak dla przypomnienia:
https://youtu.be/J4xClBf7Wu0
Pułkownik
 • 3 / 1
No i genialna wiadomość. Pora budować solidny fundament klubu, gwarantujący stabilność nie zależną od farta w eliminacjach do pucharów. Szkoda jedynie, że pierwsze owoce przyjdą pewnie dopiero za jakieś 10 lat, ale to wreszcie krok ku normalności i zbliżenie się do Europy.
Porucznik
 • 1 / 0
10 lat? Bez przesady.Jak ośrodek będzie już gotowy Legia może ściągać utalentowanych 16-18latków,którzy po roku dwóch będą aspirować do pierwszej drużyny.
Pułkownik
 • 6 / 2
co z ta legia??? mialo byc bankructwo, miala byc wyprzedaz zespolu, a tu nie tylko nie ma bankructwa, nie ma wyprzedazy, a do tego kupujooo pilkarzy, chcooo wykupowac medeirona sa 6mln i jeszcze akademie sobie budujoooo. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Generał
 • 1 / 0
No miało być dla nich tak pięknie, ale coś im nie pykło jak to możliwe??? odpowiedź jest prosta powiedzą ci to nawet najwięksi krytyce DM na piłce się nie zna, ale na kasie tak. Więcej nie napisze bo nie chcę robić niepotrzebnej awantury w tak jakby nie było mocno ważnym dniu dla Legii, choć ważniejsze będzie terminowe ukończenie prac i w sierpniu 2020 uroczyste otwarcie.
Tak, tak, tak!!!
Plutonowy
 • 3 / 0
Brawo! w końcu!
" W 2020 roku ma zaś powstać obwodnica Grodziska Mazowieckiego."
A co ma do tego obwodnica Grodziska, która powtanie w zupełnie innym miejscu i nie będzie miała wpływu na dojazd do Książeniac? Kto pisze takie bzdury?
Wspomnial o tym Zahorski, niby w kwestii dojazdu, ale byc moze chodzilo mu o rozwoj okolicy, bo duzo gadal ze to bardzo dobrze zarzadzana gmina itp.
Generał broni
 • 0 / 1
Dawno nie byłem w Grodzisku ale wydaje się, że ma znaczenie. Książenice są przy gierkówce a nie przy autostradzie, oczywiście autostradą jest szybciej tylko, żeby przejechać od autostrady do Książenic musisz w godzinach szczytu 0,5-1 godzinę przebijać się przez Grodzisk a jest tylko jeden wiadukt i jeden tunel nie nadający się dla autokarów.
Cudowna wiadomość :)
Generał broni
 • 4 / 4
Nareszcie!!!!
A innowacje dla polskiej piłki proponuję zacząć od tego żeby piłkarze nauczyli się mocno i celnie podawać, przyjmować kierunkowo, grać na 1 kontakt, być skutecznym w grze 1/1, no i oczywiście strzelać bramki.
Te innowacje pozwolą nam osiągnąć poziom który jest standardem gdzie indziej a dopiero potem możemy wprowadzać "technologie jutra"
Twoje postulaty są sprzeczne z Narodowym Modelem Gry. Granie na boki i do tyłu oraz dzida na napastnika to nasz wielki atut. Tylko Polska Myśl Szkoleniowa!
Generał
 • 6 / 0
Najważniejsze rzeczy z konferencji, która jeszcze trwa:
1.wszystkie procedury itp itd pochłonęło 5 LAT paranoja ale ok wszystko klepnięte.
2.Budowa startuje na dniach
3.Termin realizacji niecałe 1,5 roku.
4.Dobra lokalizacji 30 minut od Ł3 i 15 minut od lotniska Chopina
5.Zapowiedziano już, że jak już wszystko się to otworzy to latem Legia będzie zapraszać drużyny do siebie.

Ogólnie duży krok do przodu.

Jest też i minus na konferencji chodzi o boiska na Czerniakowskiej. Legia nie bardzo chce już czekać, aż wszystko się wyjaśni i chyba będzie z tego klapa. Sytuacja patowa i miasto musi mocno działać. Obsuwa szykuje się potężna i to pomimo tego, ze Legia jest prawnym dzierżawca od 15 stycznia i uja może zrobić. PATOLOGIA
Wszystko zmierza do tego,ze albo sekcja strzelecka się opamięta, albo nastąpi Eksmisja Komornicza i w ogóle nie bezie sekcji strzeleckiej.
Generał broni
 • 1 / 5
"Legia nie bardzo chce już czekać, aż wszystko się wyjaśni i chyba będzie z tego klapa. "
Gdzie to kolego usłyszałeś? Zaczęło się ulubione forumowe zajęcie, czyli tworzenie rzeczywistości alternatywnej.
Generał
 • 5 / 0
Oglądałeś konferencję czy tylko przeczytałeś to co jest tutaj napisane??? Jak nie to polecam obejrzeć.