Redakcja, Mirosław Drożdż

Źródło:

03.02.2008 18:09

(akt. 21.12.2018 07:11)

W rozgrywanym w hiszpańskiej La Mandzie meczu sparingowym Legia Warszawa zremisowała 2:2 z zespołem FC Kopenhagi. Pierwsi gola zdobyli duńczycy, którzy za sprawą <b>Ailtona Almeidy</b> w 22. minucie wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Drugie trafienie kilkanaście minut później dołożył doświadczony pomocnik, <b>Jesper Gronkjaer</b> i Legia przegrywała 0:2. W 62. minucie meczu trener <b>Jan Urban</b> dokonał jedenastu zmian personalnych w składzie. Na pięć minut przed końcem kontaktowego gola dla "Wojskowych" zdobył <b>Piotr Giza</b>, a w 87. minucie do wyrównania doprowadził... <b>Wojciech Szala</b>. Legia tej zimy pozostaje więc nadal niepokonana. - <a href=fotoreportaz.php?id=588 class=link>Fotoreportaż z meczu</a> - <a href=http://media.xstream.dk/fckstream/replay79.wmv class=link>Skrót z meczu (www.fck.dk, Windows Media Player)</a>
Dzisiejsze spotkanie z Kopenhagą pozwoliło trenerowi Urbanowi na kolejne testy zawodników. W pierwszej godzinie meczu zagrali głownie piłkarze, na codzień nie występujący w wejściowej jedenastce. W bramce zagrał młody Maciej Gostomski, a w środku pola zawodnicy, którzy nie tak dawno dołączyli do pierwszej drużyny. Zagraliśmy w ustawieniu 1-3-5-2 z dwoma napastniami (Grzelak i Rybus). W środku pola rządził ograny Burkhardt. Duńska drużyna to jednak bardzo doświadczony zespół i po kilku błędach legionistów, dwa z nich skwapliwie wykorzystali. Pierwsza bramka padła w 21. minucie po błędzie Augustyna, który za lekko główkował do bramkarza, piłkę przejął Ailton i płaskim strzałem pokonał bezradnego Gostomskiego. Kolejna bramka dla Duńczyków padła w 33. minucie, kiedy to rozklepali naszą obronę i tak samo płaskim strzałem tym razem Gronkjaer pokonał naszego bramkarza. W 60. minucie trener Urban zarządził zmiany. Na boisko weszli zawodnicy, którzy na codzień grają mecze ligowe w pierwszym składzie. Wtedy sytuacja na boisku zmieniła się diametralnie. Od razu można było zobaczyć grę, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Szybkość, gra kombinacyjna, zaciętość, wygrywanie pojedynków jeden na jednego. Ciężar gry został przeniesiony na połowę rywali, co zaowocowało dwoma bramkami: w 84. minucie rajd Radovica prawą stroną i wrzutka w pole karne, gdzie Giza na pełnym biegu strzelił z dosyć ostrego kąta i umieścił piłkę w siatce. Tuż przed zakończeniem meczu w zamiesznaiu podbramkowym do piłki dobiegł Szala i pięknym technicznym lobem umieścił futbolówkę w samym okienku bramki. Sędzia przedłużył nieznacznie spotkanie, które ostatecznie zakończyło się wynikiem 2:2. Pojedynek "Wojskowych" oglądała grupa około 100-150 osób, wśród których znalazła się przebywająca niedaleko kadra Polski U-19. Reprezentacyjni koledzy Kamila Majkowskiego oraz Przemysława Wysockiego (dzisiaj dołączył do drużyny Jana Urbana) w La Mandze biorą obecnie udział w międzypaństwowym turnieju towarzyskim. Przebieg meczu "minuta po minucie": 1' - Sędzia rozpoczyna spotkanie, zaczynają legioniści 3' - Faul Mario blisko pola karnego Legii, Duńczycy strzelają nad bramką 5' - Gra toczy się w środku pola, spalony dla Legii 6' - Legioniści dopiero pierwszy raz podchodzą pod pole karne rywali, jadnak akcję przerywają obrońcy 7' - Reprymenda słowna sędziego do Augustyna, który ciągnie za koszulkę rywala 8' - Groźna sytuacja. Gostomski źle podaje do Augustyna, ale na szczęście Duńczycy tego nie wykorzystali 9' - Aut dla Legi na wysokości pola karnego rywali 10' - Pierwsza groźna akcja Legii, wrzucał w pole karne Smoła, i wywalczył rzut rożny. Wybicie kornera, w zamiesznaiu któryś z naszych strzela i piłka wypada na kolejny różny. Tym razem wykonany za mocno. 11' - W polu karnym piłkę otrzymuje Grzelak, ale ucieka mu ona i od bramki zaczynają rywale 12' - Ostry faul na Grzelaku blisko środka boiska 14' - Grzelak na spalonym na 35. metrze 16' - Kolejny spalony 18' - Żółta kartkę za faul otrzymuje Rybus 19' - Rzut wolny dla Duńczyków, wrzutka, ale nasi obrońy radzą sobie z tym i wybijają piłkę 20' - Błąd Augustyna, który chciał głową zagrać piłkę do bramkarza. Niestety słabo ją odbił i piłkę przechwycił Ailton. Strszela płasko po ziemi w prawy róg - 1:0 21' - Na spalonym Duńczycy 22' - Aut na wysokości pola karnego dla naszej drużyny 22' - Rzut wolny dla Legii z 30. metra. Piłkę uderza mocno Bury, ale bramkarz broni 24' - Spalony Duńczyków. Piłka dla Legii 25' - Ładny rajd Rybusa lewą stroną, wrzutka, ale wybijają obrońcy 25' - Kolejny wolny dla naszych. Piłkę znów uderza Burkhardt, ale tym razem niecelnie, ok metra nad bramką 26' - Na środku boiska leży Frączczak, który ucierpiał w jednym ze starć, po dłuższej chwili wstaje 29' - Ładna akcja Legii zapoczątkowana przez Grzelaka kończy się faulem na bramkarzu w polu karnym przeciwników 31' - Aut dla Legii na wysokości naszego pola karnego 32' - Bardzo groźna akcja Duńczyków, ale tym razem Gostomski staje na wysokości zadania i broni mocny strzał z bliskiej odległości, wybijając na róg. Rzut rożny piąstkuje... 33' - Bardzo szybka i składna akcja rywali, którzy rozklepują naszą obronę i płaskim strzałem pokonują Gostomskiego. 2:0 34' - Piłkę źle wybija nasz bramkarz - wprost do przeciwnika. Jednak po wrzutce w pole karne wyłapuje ją. 35' - Faul na Grzelaku w środku pola. 36' - Groźna akcja Duńczyków, ale faulują Gostomskiego. Rzut wolny. 37' - Augustyn zmuszony przez przeciwników do wybicia piłki na aut. 38' - W środku pola pada jeden z przeciwników, Grzelu wybija piłkę na aut. Po wznowieniu gry oddają nam piłkę. 39' - Akcja Legii - Grzelak strzela z 16 metra, ale piłkę blokują obrońcy. 40' - Kolejna akcja naszych, ale Frączczak nie zrozumiał się z Grzelakiem i tracimy piłkę. 41' - Żółta kartka dla Ekwueme za faul w środku pola 44' - Rzut wolny dla Legii na wysokości pola karnego rywali - wybijają obrońcy 45' - Koniec pierwszej połowy W pierwszej połowie dominowali Duńczycy, co uwieńczyli dwoma bramkami. Jednak w drużynie Legii grali głównie zawodnicy rezerwowi lub testowani. Trener Urban co chwila pokrzykiwał i tłumaczył co mają robić zawodnicy. Druga połowa zaczęła sie po kilku minutach przerwy. 46' - Rozpoczynają Duńczycy 47' - Rzut rożny dla rywali 53' - Nasi gracze nie mogą przedrzeć się przez środek boiska. 53' - Żółta kartka dla Boysena za ostry wślizg. 57' - Bardzo ładna akcja Duńczyków, którzy popisują się serią udanych zwodów. 57' - Faul dla Legii w środku pola. 58' - Faul na Grzelaku. 59' - Na środku boiska fauluje Borysiuk. 60' - Zmiany w zespole Legii, wchodzi następna, zwykle podstawowa jedenastka. 61' - Rzut wolny dla naszych, wykonuje Edson 62' - Na naszej połowie fauluje Roger. 63' - Długie podanie Rogera do Edsona w szerz boiska, ale nie zdołał opanować piłki. 65' - Aut dla Legii, a pochwili aut dla Kopenhagi. 66' - Na spalonym Legioniści, żółta kartka dla Rogera 68' - Piękna akcja w stylu Radovica, który pędzi prawą stroną, wrzuca w pole karne, a tam główkuje Giza, ale niecelnie. Sygnalizuje sędziemu, że był faulowany, jednak arbiter nie pokazuje jedenastki. 71' - Faul dla wojskowych na wysokości naszego pola karnego. 72' - Dośrodkowanie Rogera w pole karne, ale piłkę wyłapuje duński bramkarz. 73' - Dochodzi do szarpaniany pomiedzy Rzeźniczakiem a strzelcem pierwszej bramki. Faulowany Rzeźnik odpycha rywala, na co ten odpowiada pchnięciem. Rzeźniczak upada, podbiegają inni zawodnicy i robi się gorąco. Sędzia jednak uspokaja piłkarzy, a Rzeźniczak i Ailton otrzymują po żółtej kartce. 75' - Ładna akcja Legii, która zamknęła rywali w ich polu karnym. Roger w uliczkę do Gizy, a ten strzela niecelnie obok bramki. 76' - Faul Rzeźniczaka w środku pola. 78' - Zmiany w zespole Kopenhagi. 79' - Groźna akcja legionistów, ale piłka ucieka Gizie. 81' - Piłka wpada do bramki po strzale Chinyamy, ale był spalony i sędzia nie uznaje gola. 82' - Ostry faul na Kiełbowiczu, który z krzykiem pada na murawę, lecz sędzia nie reaguje. Kiełbik schodzi za linię boiska i jest opatrywany. 84' - Piękny rajd Miro, dośrodkowanie do Gizy, a ten z ostrego kąta umieszcza piłkę w siatce rywali 2:1!!! 87' - Rzut wolny dla Duńczyków. 87' - Rzut rożny dla Legii. Dośrodkowuje Giza, w polu karnym robi się zamieszanie. Korzysta na tym Szala, który sprytnym uderzeniem w okienko pokonuje bramkarza rywali 2:2!!!!! 90' - Spalony po akcji Legii 90' - Spalony po akcji naszych przeciwników 91' - Wrzutka Chinyamy, ale Kiełbowicz strzela niecelnie 91' - Koniec spotkania. Mecz zakończył się sprawiedliwym remisem, lecz prawdopodobnie gdyby od pierwszej minuty zagrała podstawowa jedenstka naszej drużyny, spotkanie zakończyłoby się innym wynikiem. Biorąc pod uwagę, że FC Kopenhaga to nie jakaś trzecioligowa drużyna, należy być zadowolonym z remisu. Legia Warszawa - FC Kopenhaga 2:2 (0:2) Giza (84. min.), Szala (87. min.) - Ailton (21. min.), Gronkjaer (34. min.) Żółte kartki: Rybus, Ekwueme, Booysen, Roger i Rzeźniczak (Legia) Ailton (FC Kopenhaga) Legia: Gostomski (62' Skaba) - Bronowicki (62' Rzeźniczak), Booysen (62' Szala), Augustyn (62' Astiz) - Borysiuk (62' Roger), Frączczak (62' Radović), Ekwueme (62' Vuković), Burkhardt (62' Giza), Smoliński (62' Kiełbowicz) - Rybus (62' Edson), Grzelak (62' Chinyama) FC Kopenhaga: Coe - Pospech, Antonsson, Gravgaard (46' Jorgensen), Wendt (83' Neestrup) - Sionko (83' Qvist), Kvist (78' Laudrup), Wurtz, Gronkjaer (46' Hutchinson) - Allback, Ailton (83' Hansen)