Adam Dawidziuk

Źródło:

01.12.2004 17:25

(akt. 30.12.2018 11:48)

Runda jesienna sezonu 2004/2005 za nami. Mimo tego, że Legia grała zdecydowanie poniżej oczekiwań kibiców i fachowców, na półmetku zajęła drugie miejsce. Niestety, do prowadzącej Wisły Kraków traci aż osiem punktów. Czy taka strata jest realna do odrobienia? Nie wiadomo, ale dopóki piłka w grze, dopóty należy wierzyć, że tak. Tymczasem zapraszamy wszystkich do zapoznania się z ligowym podsumowaniem rundy jesiennej w wykonaniu legionistów.
W 13 ligowych kolejkach trenerzy Legii skorzystali z usług aż 24 zawodników. Czterech z nich (Artur Boruc, Tomasz Kiełbowicz, Marek Saganowski i Piotr Włodarczyk) wystąpiło we wszystkich spotkaniach, ale tylko bramkarz zespołu z Łazienkowskiej grał w nich od pierwszej, do ostatniej minuty. Po jednym spotkaniu opuścili: Wojciech Szala, dwaj Sokołowscy (z tym, że młodszy z nich często grał „ogony”) i Łukasz Surma. W dwóch meczach nie zagrał Dariusz Dudek. Najmniej w ligowych spotkaniach jesienią występowali: Leo Kurauzvione (1 mecz, 17 minut), Eddie Stanford (1 mecz, 24 minuty), Marcin Rosłoń (1 pełne spotkanie), Anatolij Dorosz (2 mecze, 15 minut) i Maciej Korzym (2 mecze, 49 minut). Najczęściej zmienianym piłkarzem Legii był bezapelacyjnie Tomasz Sokołowski „starszy”, który 11 razy wychodził w podstawowym składzie, ale aż dziewięciokrotnie nie dotrwał do końcowego gwizdka. Sześć razy ten sam los spotykał Piotrka Włodarczyka. Z kolei rekordzistami pod względem wchodzenia na plac gry z ławki rezerwowych są Tomasz Sokołowski „młodszy” i Ireneusz Kowalski. O ile Reksio równie często wybiegał w podstawowym składzie, to „Kowal” nigdy nie doświadczył tej przyjemności. Z piłkarzy znajdujących się w kadrze pierwszej drużyny zgłoszonej do rozgrywek ligowych nie zagrali: Jacek Zieliński, Veselin Djoković (obaj kontuzjowani od początku rundy) i rezerwowy bramkarz Andrzej Krzyształowicz. Oto zestawienie zawodników reprezentujących barwy Legii Warszawa w rundzie jesiennej sezonu 2004/2005: 1. Artur Boruc (13 meczów, 1170 minut, wszystkie w podstawowym składzie i pełnym wymiarze czasowym) 2. Tomasz Kiełbowicz (13 meczów, 1144 minuty, wszystkie mecze w podstawowym składzie, w jednym meczu zmieniony) 3. Marek Saganowski (13 meczów, 1142 minuty, wszystkie mecze w podstawowym składzie, w 4 meczach zmieniany) 4. Piotr Włodarczyk (13 meczów, 1043 minuty, 6 razy zmieniany, 1 raz jako rezerwowy) 5. Łukasz Surma (12 meczów, 1080 minut, wszystkie w podstawowym składzie i pełnym wymiarze czasowym) 6. Wojciech Szala (12 meczów, 976 minut, 11 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniany, 1 raz jako rezerwowy) 7. Tomasz Sokołowski I (12 meczów, 897 minut, 11 razy w podstawowym składzie, 9 razy zmieniany, 1 raz jako rezerwowy) 8. Tomasz Sokołowski II (12 meczów, 593 minuty, 6 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniany, 6 razy jako rezerwowy) 9. Dariusz Dudek (11 meczów, 414 minut, 4 razy w podstawowym składzie, 2 razy zmieniany, 7 razy jako rezerwowy) 10. Marek Jóźwiak (10 meczów, 888 minut, 10 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniany). 11. Jakub Rzeźniczak (10 meczów, 824 minuty, 9 razy w podstawowym składzie, 1 raz jako rezerwowy). 12. Jacek Magiera (10 meczów, 691 minut, 8 razy w podstawowym składzie, 3 razy zmieniany, 2 razy jako rezerwowy). 13. Marcin Smoliński (7 meczów, 588 minut, 7 razy w podstawowym składzie, 3 razy zmieniany). 14. Ireneusz Kowalski (6 meczów, 121 minut, ani razu w podstawowym składzie, 6 razy z ławki rezerwowych). 15. Bartosz Karwan (5 meczów, 290 minut, 5 razy w podstawowym składzie, 5 razy zmieniany). 16. Radosław Wróblewski (5 meczów, 100 minut, 1 raz w podstawowym składzie, 1 raz zmieniany, 4 razy jako rezerwowy) 17. Mirko Poledica (4 mecze, 227 minut, 2 razy w podstawowym składzie, 2 razy jako rezerwowy). 18. Tomasz Jarzębowski (3 mecze, 270 minut, wszystkie w podstawowym składzie i pełnym wymiarze czasowym). 19. Dickson Choto (3 mecze, 2 razy w podstawowym składzie, 1 raz zmieniany, 1 raz jako rezerwowy). 20. Maciej Korzym (2 mecze, 49 minut, 2 razy jako rezerwowy). 21. Anatolij Dorosz (2 mecze, 15 minut, 2 razy jako rezerwowy). 22. Marcin Rosłoń (1 mecz w podstawowym składzie, 90 minut). 23. Eddie Stanford (1 mecz jako rezerwowy, 24 minuty). 24. Leo Kurauzvione (1 mecz jako rezerwowy, 17 minut). Ciekawie przedstawia się statystyka występów w przełożeniu na minuty spędzone przez poszczególnych zawodników na boisku. Oczywiście prym wiodą piłkarze grający wszystkie mecze w pełnym wymiarze czasowym. Jednak np. Dudek, który nie grał tylko w 3 meczach, średnio przebywał na boisku tylko nieco ponad 37,5 minuty. Ewenementem jest Marcin Rosłoń, który zagrał tylko jedno spotkanie, a średnia w jego przypadku wynosi 90 minut. Oto pełne zestawienie średniej długości występu poszczególnych zawodników Legii w rundzie jesiennej ligi polskiej sezonu 2004/2005: 1. Artur Boruc – średnio 90 minut (13 meczów) 2. Łukasz Surma – średnio 90 minut (12 meczów) 3. Tomasz Jarzębowski - średnio 90 minut (3 mecze) 4. Marcin Rosłoń - średnio 90 minut (1 mecz!) 5. Marek Jóźwiak – średnio 88,8 minut (10 meczów) 6. Tomasz Kiełbowicz – średnio 88 minut (13 meczów) 7. Marek Saganowski - średnio 87,8 minut (13 meczów) 8. Marcin Smoliński – średnio 88 minut (7 meczów) 9. Jakub Rzeźniczak – średnio 82,4 minut (10 meczów) 10. Wojciech Szala – średnio 81,3 minut (12 meczów) 11. Piotr Włodarczyk – średnio 80,2 minut (13 meczów) 12. Tomasz Sokołowski I – średnio 74,75 minuty (12 meczów) 13. Jacek Magiera – średnio 69,1 minut (10 meczów) 14. Bartosz Karwan - średnio 58 minut (5 meczów) 15. Mirko Poledica – średnio 56,75 minut (4 mecze) 16. Dickson Choto – średnio 51 minut (3 mecze) 17. Tomasz Sokołowski II – średnio 49,5 minuty (12 meczów) 18. Dariusz Dudek – średnio 37 minut (10 meczów) 19. Maciej Korzym – średnio 24,5 minuty (2 mecze) 20. Eddie Stanford – 24 minuty (1 mecz) 21. Ireneusz Kowalski – średnio 20,2 minut (6 meczów) 22. Radosław Wróblewski – średnio 20 minut (5 meczów) 23. Leo Kurauzvione – średnio 13 minut (1 mecz) 24. Anatolij Dorosz – średnio 7,5 minuty (2 mecze) Analizując liczbę meczów rozegranych przez poszczególnych piłkarzy, a także ilość minut, przez jakie przebywali na boisku, podstawowa jedenastka rundy jesiennej sezonu 2004/2005 przedstawiałaby się następująco. Artur Boruc – Wojciech Szala, Jakub Rzeźniczak, Marek Jóźwiak, Tomasz Kiełbowicz – Tomasz Sokołowski, Łukasz Surma, Jacek Magiera, Marcin Smoliński – Marek Saganowski, Piotr Włodarczyk. Oczywiście np. Tomasz Kiełbowicz w systemie 3-5-2 występował na lewej pomocy, a w systemie 4-4-2 jako lewy obrońca. Podobnie rzecz się ma z Jackiem Magierą, który grał jako defensywny pomocnik przy trzech obrońcach i środkowy obrońca w systemie czterema obrońcami. W 13 meczach ligowych rundy jesiennej zawodnicy Legii strzelili rywalom 20 bramek, które zdobyło 9 różnych zawodników. Najczęściej drogę do bramki przeciwników znajdował Marek Saganowski, który 8 razy pokonał bramkarzy rywali. Czterokrotnie na listę strzelców wpisywał się Piotr Włodarczyk. Szczegółowa lista strzelców bramek dla Legii w meczach ligowych przedstawia się następująco (w nawiasie procentowa ilość wszystkich bramek strzelonych przez Legię w lidze, zdobytych przez danego zawodnika): 1. Marek Saganowski – 8 (40%) 2. Piotr Włodarczyk – 4 (20%) 3. Tomasz Sokołowski I – 2 (10%) 4. Marek Jóźwiak - 1 (5%) 5. Bartosz Karwan – 1 (5%) 6. Tomasz Kiełbowicz – 1 (5%) 7. Marcin Smoliński – 1 (5%) 8. Łukasz Surma - 1 (5%) 9. Mirko Poledica - 1 (5%) Najczęściej legioniści pokonywali bramkarzy rywali w trzecim kwadransie gry (pomiędzy 31 a 45 minutą), kiedy to zdobyli 9 goli. Żadnego z 20 goli nie udało się strzelić za to w ostatnim kwadransie, czyli pomiędzy 76, a 90 minutą meczu. Oto szczegółowy wykaz zdobywanych bramek w poszczególnych kwadransach gry: 1–15 minuta - 3 bramki (Saganowski-2, Włodarczyk-1) 16-30 minuta – 4 bramki (Saganowski-1, Smoliński-1, Poledica-1, Karwan-1) 31-45 minuta – 9 bramek (Saganowski-3, Włodarczyk-2, Surma-1, Jóźwiak-1, Kiełbowicz-1) 46-60 minuta – 4 bramki (Saganowski-2, Włodarczyk-1, Sokołowski I-1) 61-75 minuta – 1 bramka (Sokołowski I-1) 76-90 minuta – 0 bramek Najskuteczniejszy zawodnik Legii Marek Saganowski, podobnie jak cały zespół najczęściej trafiał w trzecim kwadransie gry, kiedy to strzelił 3 z 8 bramek. Analizując zestawienie strzelonych przez „Sagana” goli można odnieść wrażenie, że napastnik Legii „zasypiał” po godzinie gry. W piątym i szóstym kwadransie nie zdobył ani jednego gola. Kończąc wątek zdobywania bramek, czas przedstawić piłkarzy, którzy byli bardzo blisko ich zdobycia, jednak na przeszkodzie piłce stawały słupek czy poprzeczka. Dwa razy niewiele zabrakło Markowi Saganowskiemu, Piotrowi Włodarczykowi i Tomaszowi Sokołowskiemu I. Raz Tomasz Kiełbowicz i Leo Kurauvzione. O strzelcach goli już było, czas na asystentów. Tutaj prym bezdyskusyjnie wiedzie Tomasz Sokołowski I, który aż sześć razy otwierał kolegom drogę do bramki. Czterokrotnie asystował partnerom Tomasz Kiełbowicz, a trzykrotnie Marcin Smoliński. Oto klasyfikacja asystujących przy golach dla Legii: 1. Tomasz Sokołowski I - 6 2. Tomasz Kiełbowicz - 4 3. Marcin Smoliński - 3 4. Łukasz Surma, Jacek Magiera, Wojciech Szala, Marek Saganowski – po 1 I czas na kartki, jakie otrzymywali piłkarze Legii w rundzie jesiennej w czasie meczów ligowych. Zacznijmy od czerwonych. Dariusz Dudek (w spotkaniu z Lechem Poznań) i Jakub Rzeźniczak (w spotkaniu z Wisłą Płock) – tych dwóch zawodników musiało przed czasem opuścić plac gry i w każdym z tych przypadków, było to efektem dwóch żółtych kartoników. O ile o kartkę „Dudzia” większych pretensji mieć do sędziego nie można, o tyle „czerwień” Kuby była zupełnie niesłuszna, a precyzując, pierwsza żółta kartka tego młodego defensora. I takim sposobem dochodzimy do żółtych kartek, jakimi sędziowie ukarali legionistów w minionej rundzie, a było ich 12. Najwięcej razy do protokołu sędziego trafiały nazwiska: Jakuba Rzeźniczaka – pięciokrotnie (będzie pauzował w pierwszym wiosennym spotkaniu z Pogonią Szczecin), oraz Łukasza Surmy i Dariusza Dudka, którzy cztery razy ujrzeli „żółtko” (karę jednego spotkania odcierpieli już w meczu z Wisłą Płock). Oto zestawienie ligowych kartkowiczów w Legii: 1. Jakub Rzeźniczak - 5 2. Dariusz Dudek – 4 3. Łukasz Surma – 4 4. Marek Saganowski – 3 5. Marek Jóźwiak – 2 6. Bartosz Karwan – 2 7. Tomasz Jarzębowski – 1 8. Jacek Magiera – 1 9. Marcin Rosłoń - 1 10. Marcin Smoliński – 1 11. Tomasz Sokołowski I – 1 12. Wojciech Szala – 1 Najwięcej razy legioniści byli upominani żółtymi kartkami w meczach z Lechem Poznań i Cracovią Kraków. W tych spotkaniach ujrzeli po cztery kartki koloru żółtego. Tylko raz piłkarze z Łazienkowskiej kończyli spotkanie z zerowym „dorobkiem” kartek. Było to w Łęcznej, w meczu z miejscowym Górnikiem. Oto zestawienie kartek otrzymywanych w poszczególnych meczach ligowych. 1. Pogoń Szczecin (w) – 2 zółte 2. Amica Wronki (w) – 1 zółta 3. Zagłębie Lubin (d) – 1 zółta 4. Cracovia Kraków (d) – 4 zółte 5. Odra Wodzisław (w) – 1 żółta 6. Górnik Łęczna (w) – bez kartek 7. Górnik Zabrze (d) – 1 żółta 8. Lech Poznań (w) – 4 żółte, 1 czerwona (w konsekwencji 2 żółtych) 9. Groclin Dyskobolia (d) – 2 żółte 10. Wisła Kraków (w) – 2 żółte 11. Polonia Warszawa (d) – 2 żółte 12. GKS Katowice (w) – 3 żółte 13. Wisła Płock (d) – 3 żółte, 1 czerwona (w konsekwencji 2 żółtych) W rundzie jesiennej sezonu 2004/2005, Legię prowadziło ... czterech trenerów. W pierwszych sześciu meczach jako pierwszy szkoleniowiec figurował Dariusz Kubicki. Przed wyjazdowym meczem z Lechem Poznań został on dymisjonowany, a jego miejsce zajęło tymczasowe trio trenerskie, Jacek Zieliński, Krzysztof Gawara i Lucjan Brychczy. Oficjalnie „pierwszym” został Gawara, ale tylko dlatego, że Zieliński, który w rzeczywistości podejmował wszystkie decyzje, nie posiadał odpowiednich uprawnień. Ligowy bilans Kubickiego: mecze - 6 zwycięstwa - 4 remisy - 2 porażki – 0 punkty - 14 bramki zdobyte – 8 bramki stracone – 4 Ligowy bilans Zielińskiego: mecze – 7 zwycięstwa – 4 remisy – 1 porażki – 2 punkty – 13 bramki zdobyte – 12 bramki stracone – 7 Ogółem Legia rozegrała 13 ligowych meczów, z których osiem wygrała (z tego aż pięć w stosunku 2:1), trzy zermisowała i dwa razy przegrała. Zdobyła 27 punktów, strzeliła 20 bramek, strąciła ich 11. Zwycięstwa: 2:1 – 5 razy (Pogoń Szczecin, Górnik Łęczna, Cracovia Kraków, Górnik Zabrze, Wisła Płock) 4:1 – 1 raz (Polonia Warszawa) 3:0 – 1 raz (GKS Katowice) 1:0 – 1 raz (Odra Wodzisław) Remisy: 1:1 – 2 razy (Amica Wronki, Lech Poznań) 0:0 – 1 raz (Zagłębie Lubin) Porażki: 0:1 – 1 raz (Dyskobolia Groclin) 0:2 – 1 raz (Wisła Kraków) I to by było na tyle podsumowania jesieni 2004 roku. Legia grała słabo i gdyby nie efektowna końcówka rundy, to możnaby szukać innych przymiotników, bardziej dobitnie charakteryzujących grę naszych pupili. Na koniec redakcyjna klasyfikacja w trzech kategoriach: Odkrycie rundy: 1. Marcin Smoliński 2. Jakub Rzeźniczak Piłkarz rundy: 1. Artur Boruc 2. Marek Saganowski Największe rozczarowanie rundy: 1. Ireneusz Kowalski 2. Bartosz Karwan 3. kontuzje Statystyki występów piłkarzy Legii możecie śledzić na bieżąco pod tym linkiem.