Mateusz Wieteska: Pójdziemy za sobą w ogień!

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

06-11-2018 / 15:00

(akt. 12-12-2018 / 17:11)

- Zachowując w niektórych spotkaniach więcej koncentracji, mielibyśmy teraz więcej punktów w tabeli. Mamy znacznie więcej dobrych momentów, niż złych. Musimy jednak pracować, by to, co działa najlepiej, utrzymywało się przez 90 minut. Nie czuję się twarzą Legii, ale dostrzegam, że odgrywam coraz większą rolę. Mogę zapewnić, że zrobimy wszystko, by do końca roku zostać liderem Ekstraklasy - zapowiada w rozmowie z Legia.Net Mateusz Wieteska, obrońca mistrzów Polski, który ma na koncie najwięcej rozegranych minut ze wszystkich legionistów.

- Żałowaliśmy, że zanotowaliśmy remisy z Wisłą czy Jagiellonią, ale nasza gra cały czas wyglądała dobrze. Potrafiliśmy stwarzać sobie sytuacje i byliśmy na murawie lepsi. Szkoda było przede wszystkim spotkania z krakowianami, kiedy prowadziliśmy już 2:0. Nasze rezultaty na własnym boisku nie są w tym sezonie najlepsze. Czas to zmienić, bo zależy nam, by kibice przychodząc na Łazienkowską mogli się cieszyć. Mam nadzieję, że pokonanie 4:0 Górnika Zabrze będzie początkiem jak najlepszych rezultatów w domowych spotkaniach. 

 

Legia ma momenty, a nawet połowy dobre i bardzo dobre, ale momentami można mieć wrażenie, że drużynie brakuje stabilności.

 

- Możemy potwierdzić taką tezę obserwując choćby wspomniany mecz z Wisłą Kraków: pewnie prowadziliśmy do przerwy, a potem wszystko rozsypało się w kilka minut. Patrząc ogólnie, mamy znacznie więcej momentów dobrych, niż złych. Musimy jednak pracować, by to, co działa najlepiej, utrzymywało się przez 90 minut, a nie przez krótszy okres. 

 

To kwestia mentalna czy wynikająca z czegoś innego?

 

- Pod względem motorycznym jesteśmy przygotowani bardzo dobrze. Odpowiednio wyglądamy na placu gry, ale też dobrze się na nim czujemy. Wydaję mi się, że to kwestia pracy nad własną głową, ale każdy musi podchodzić do tego aspektu indywidualnie. Zachowując w niektórych spotkaniach więcej koncentracji, mielibyśmy na koncie więcej punktów.

 

Pracujesz nad głową w jakiś szczególny sposób?

 

- Od czasów wypożyczenia do Chrobrego Głogów, współpracuję z trenerem mentalnym Pawłem Frelikiem. W przeszłości miałem większe problemy z koncentracją, ale ćwiczenia owocują i jest z tym znacznie lepiej. Wydaje mi się, że potrafię osiągnąć dobry poziom mentalny. Zawsze może być jednak lepiej. Nie zaprzestaję pracy i staram się w pełni rozwinąć potencjał w tym zakresie. Moim zdaniem, jeśli ktoś nie spróbuje kontaktu z trenerem mentalnym, to nie powinien nic w tym temacie mówić. Spróbowałem, widzę efekty i to jest najważniejsze. 

 

Zaczynasz czuć się twarzą Legii? Młody Polak i adept akademii, który regularnie gra w pierwszym składzie ma do tego predyspozycje.

 

- Twarzą klubu się nie czuję, ale widzę, że odgrywam większą rolę niż w przeszłości. To jednak nic dziwnego, bo co mecz trener na mnie stawia i daje szansę gry. Staram się jak najlepiej odwdzięczyć za zaufanie poprzez dobrą grę. Na twarz jest jeszcze za wcześnie. 

 

Na zgrupowaniu w Warce mówiłeś właśnie o tym, że chcesz odgrywać większą rolę w Legii. Spodziewałbyś się wtedy, że na początku listopada będziesz miał na koncie dwadzieścia spotkań?

 

- Chyba nie spodziewałbym się, że tak to się potoczy. Trudno byłoby mi wymyślić, że obecnie będę miał pierwszy wynik pod względem rozegranych minut (1748 minut - red.). Myślałem, że wszystko będzie inaczej wyglądało. Wierzę, że trenerzy postawili na mnie dzięki dobrej postawie na treningach. Ciężka praca przynosi efekty. 

 

„Mateusz Wieteska gra tylko dla tego, że jest młody i można go sprzedać” - pojawiają się tego rodzaju teorie spiskowe. 

 

- Wręcz trudno się do tego odnieść. Mogę powtórzyć to, co mówię wcześniej: to trener wybiera skład i widzi zespół najczęściej, mogąc odpowiednio ocenić wszystkich zawodników. Spisku w tym nie widzę. 

 

Trafiając do Legii wchodzi się do środowiska, gdzie plotek, teorii i komentarzy nie brakuje. Nie wierzę, że da się od tego odciąć w stu procentach. 

 

- Jesteśmy w największym klubie w Polsce. Plotki, ploteczki i komentarze będą zawsze, a od indywidualnych opinii nie da się uciec. Tak, nie da się uciec od usłyszenia pewnych teorii i tego, co mówi się o klubie czy poszczególnych zawodnikach.

 

Po ilu meczach, popełniając błąd, usłyszałeś krytykę twarzą w twarz od kogoś spoza drużyny czy sztabu?

 

- Wszyscy są najmądrzejsi mówiąc czy pisząc o pewnych kwestiach z pominięciem zainteresowanej osoby. Twarzą w twarz praktycznie każdy kryguje się, by powiedzieć coś negatywnego. Nie spotkałem się z kimś, by stwierdził coś takiego wprost. Nie zamierzam się jednak skupiać na opiniach zewnętrznych. Liczy się to, co mówi trener.

 

Siadasz czasem na kanapie z myślą, że skoro jesteś w hierarchii przez Michałem Pazdanem czy Inakim Astizem, to jest już dobrze?

 

- Zdecydowanie nie. Nie potrafię tak myśleć, bo rywalizacja na treningach jest ogromna. Trener wciąż powtarza, że nie jest ważne, że na murawę wychodzi podobna „jedenastka”, bo w mgnieniu oka coś może się zmienić. Na treningach trzeba dawać z siebie sto procent, bo inni czekają na gorszą dyspozycję, by wskoczyć do składu i móc pokazać swoje umiejętności. Trzeba robić wszystko, by wciąż utrzymywać równy, wysoki poziom. 

 

Przeglądając indeksy w WyScout, jesteś najwyżej ocenionym defensorem Legii. To coś, co cieszy?

 

- Cieszę się, że statystyki są na takim poziomie, że widać w nich nasze założenia, jak prowadzenie gry. To fajne, ale najważniejszymi liczbami są punty w tabeli. To kluczowe, a indywidualne osiągnięcia i statystyki są na drugim planie.

 

Nabrałeś wiele pewności siebie?

 

- Czując wsparcie trenera i drużyny, nie może być inaczej. Pewność siebie na pewno wzrosła. 

 

Największa zmiana za kadencji Ricardo Sa Pinto to…?

 

- Trudno wskazać jedną największą, a konkretną. Wiele pracujemy nad kwestią defensywy, by bronić całym zespołem, a nie pojedynczymi formacjami. Trener przykłada do tego wielką uwagę i myślę, że z każdym spotkaniem wygląda to coraz lepiej. Poza boiskiem trudno o wskazanie czegoś, co zmieniłoby się mocno. Jest, jak było. Nie miałem dotąd przyjemności pracowania z trenerem o takiej charakterystyce. A gdyby porównać go z Marcinem Broszem? Rygor u Portugalczyka jest większy.

 

Portugalczyk stara się podkreślić w przekazie publicznym jedność w drużynie. 

 

- Wiemy, że jesteśmy jednością. Każdy ma pójść w ogień za każdego. Jest duża chęć wzajemnego pomagania. Liczy się także fakt, że mamy wspólny cel: każdy mecz chcemy kończyć wygraną, by na koniec sezonu cieszyć się z mistrzostwa Polski?

 

A kto jest najgroźniejszym rywalem Legii w walce o obronę tytułu?

 

- Patrzymy na tabelę, nie jesteśmy pierwsi, więc musimy nadrobić straty do rywali. Skupiamy się jednak na sobie, by w każdym meczu wychodzić na boisko i walczyć o wygraną. 

 

W tym sezonie masz mniej odbiorów niż w Górniku, za to mocno urosła statystyka podań. Gra głową, ale też inne liczby nieznacznie urosły. Jak duże znaczenie dla statystyk ma drużynowy sposób bronienia?

 

- Aspekt podań z pewnością zależy od sposobu gry i obecny wzrost tej statystyki w Legii nie może dziwić. Style Górnika i mistrzów Polski są znacznie inne - przy Łazienkowskiej założeniem jest dłuższe utrzymywanie się przy piłce. Jeśli cała drużyna broni, to defensorzy nie są tak mocno w centrum uwagi, gdy rywale atakują. Łatwiej odebrać piłkę przeciwnikom, gdy wszyscy jesteśmy blisko siebie. Wtedy te zadania mogą przejąć także inni zawodnicy. 

 

Jakie są twoje zadania w defensywie?

 

- Założenia opisałbym dwoma słowami: odpowiedzialność i skupienie. Nie mamy specjalnych założeń, że jeden ze stoperów ma grać wyżej, drugi niżej. Odpowiedzialność za swoją grę i pewność swoich umiejętności jest kluczowa.

 

Gra w parze z Arturem Jędrzejczykiem pomaga? Jego doświadczenie wpływa na twoją grę?

 

- Doświadczenia nie da się kupić, a Artur ma go wiele. „Jędza” często podpowiada i stara się pomagać najlepiej, jak tylko potrafi. To dobry człowiek do współpracy. 

 

Marek Jóźwiak stwierdził, że jesteś groźniejszy w ofensywie, niż defensywie. Zgadzasz się z takim stwierdzeniem?

 

- Dużo osób tak twierdzi, ale… to ich zdanie. Lepiej zostawić taką opinię trenerowi, który wybiera skład. Jeśli nie byłbym w tej chwili wystarczająco dobry w defensywie, to zapewnie nie wybiegałbym z taką regularnością na murawę.

 

Jesteś jednym z zawodników, którzy najczęściej dochodzą do piłki po dośrodkowaniu ze stałych fragmentów gry, ale w tym sezonie nie zdobyłeś jeszcze gola. To zupełnie inna sytuacja w porównaniu do poprzednich rozgrywek. 

 

- Goli faktycznie brakuje, choć w zamian zanotowałem dwie asysty. Może coś zmieniło się w tym sezonie? Piłka niby mnie szuka, jestem w stanie do niej dojść, ale futbolówka nie znalazła jeszcze drogi do bramki po moich uderzeniach. Wciąż pracuję nad tym aspektem, zostając na treningach i ćwicząc wykończenie stałych fragmentów gry. Nie zamierzam poprzestawać na siedmiu golach z poprzedniego sezonu. Chcę jak najmocniej pomagać drużynie i wchodząc w pole karne rywali wciąż liczę, że uda mi się pokonać bramkarza. Fajnie byłoby dorzucić cegiełkę, strzelić pierwszego gola dla Legii, ale podchodzę do tego ze spokojem. Nie ma sensu się podpalać. Nie zapominajmy, że główną rolą defensora jest jednak obrona. 

 

Rola defensywnego pomocnika jest z twojej perspektywy kusząca? W przeszłości miałeś już okazję grać na tej pozycji, a pewne predyspozycje do zajęcia tego miejsca na boisku, wciąż zdradzasz. 

 

- W akademii Legii faktycznie często występowałem jako defensywny pomocnik. Potem trenerzy przesunęli mnie na środek obrony, gdzie czuję się dobrze. W Górniku dwa razy zagrałem w środku pola i było dobrze. Może zabrakło fajerwerków, ale wiem, jak gra się na tej pozycji. Czy to kusząca opcja? Trudno powiedzieć. W tej chwili cieszę się, że zajmuję miejsce stopera. Na ten moment to chyba najlepsze rozwiązanie i miejsce. 

 

Wracając do tego, że jesteś młody i grasz regularnie: wybiegasz w przyszłość czy skupiasz się na teraźniejszości? Za rogiem może się z czasem pojawić temat transferu. 

 

- Wolę to, co mamy dziś. Nie ma sensu wybiegać w przyszłość. Życie piłkarza jest takie, że teraz jest dobrze i wszystko jest fajne, ale co wydarzy się za dwa miesiące? Może nie będę grał? Może będę leczył uraz? Nie wiemy tego. Wolę łapać dni, skupiać się na każdym zbliżającym się meczu. 

 

Lada moment zagrasz w barażu młodzieżowej reprezentacji Polski z Portugalią. Ewentualny awans na mistrzostwa mógłby być ciekawym doświadczeniem, ale i szansą na podniesienie swojej wartości. 

 

- Niektórzy uważają, że wylosowaliśmy najtrudniejszego przeciwnika. Niektórzy nie dają nam większych nadziei, ale przed pierwszym gwizdkiem arbitra obie drużyny mają po 50 procent szans. Wydaje mi się, że dając z siebie wszystko, możemy pokonać Portugalczyków i pojechać na mistrzostwa.

 

Pozycja niedocenianego jest fajna?

 

- W pewien sposób na pewno. Coś o tym wiem, zwłaszcza z perspektywy gry w poprzednim sezonie w Górniku. Wielu nas wtedy nie doceniało, a ostatecznie skończyliśmy w tabeli dość wysoko… Wiemy, o co zagramy z Portugalią i dobrze przygotowując się do takiej konfrontacji, będziemy w stanie walczyć o promocję do głównego turnieju. 

 

A gra Legii jest niedoceniana przez opinię publiczną? Nawiązuję do słów Sa Pinto sprzed meczu z Górnikiem, kiedy Portugalczyk stwierdził, że powinno się szukać więcej pozytywów, zamiast negatywów. 

 

- Mam wrażenie, że faktycznie więcej mówi się o kwestiach negatywnych, niż pozytywnych. Prawda jest jednak taka, że jako drużyna skupiamy się na naszej pracy na boisku, a nie komentarzach dookoła. Chcemy wygrywać, realizować się i notować zadowalające wyniki w dobrym stylu. Mogę zapewnić, że zrobimy wszystko, by do końca 2018 roku, Legia została liderem Ekstraklasy. 

Komentarze (25)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Generał broni
 • 0 / 2
"50 tysięcy złotych oraz zakaz wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na trzy najbliższe mecze Lotto Ekstraklasy - to kara nałożona na Legię Warszawa przez Komisję Ligi."

Panie Szymczyk, czy portal Legia.net, który propagował kibolskie ekscesy w meczu przeciwko Górnikowi zwróci klubowi chociaż częściowo za tę karę???
Pułkownik
 • 0 / 1
Paradoksalnie przy kontuzji Glika i tragedii ze stoperami w kadrze to Wieteska gdyby nie baraże wydawałby się być bardzo poważnym kandydatem do pierwszej reprezentacji. Ba, ja na miejscu Brzęczka postawiłbym na duet Jędza - Wieteska, który coraz lepiej się rozumie. Kogo poza tym ma do wyboru? Bednarek, który przez miesiąc nawet na ławkę się nie załapał? Kamiński, który wylądował na ławce najsłabszego klubu Bundesligi, który traci kosmiczne ilości bramek.
--- Wieteska gdyby nie baraże wydawałby się być bardzo poważnym kandydatem do pierwszej reprezentacji.----

@Drogi Boateng, czytajac te slowa, pomylilem drinki i popilem colę wódką, po czym przypalilem odwrotnie papierosa, zapalajac zapalniczką filtr.

Jakby mi ktos powiedzial 2 nisiace temu, Wieteska bedzie kandydatem do kadry, to pomyslalbym, ze tak, ale do kadry amp-futbolu.

Koniec swiata.
Podporucznik
 • 0 / 1
Za 1-2 lata obok dobrego trenera takiego jak Sa Pinto i może bedzie się nadawał.
Pułkownik
 • 0 / 0
Wszysto zależy czy go Remy nie wygryzie.
Bardzo cieszy postęp gry całej drużyny - także Mateusza. Jest - o dziwo - spokojna o niego i myślę, że duet Jędza-Wieteska będzie co najmniej do końca sezonu gościł na naszych boiskach.

Remy powoli wraca do gry. Trenuje już na pełnych obrotach, ale widać po sylwetce, że ma spore zaległości, więc powątpiewam w jego szybki powrót do wyjściowej jedenastki. Sądzę natomiast, że trener będzie go wprowadzał powoli, ale w miejsce Cafu, aby dać trochę odpocząć Portugalczykowi.
Generał broni
 • 0 / 2
Według Przeglądu Sportowego Szymański na celowniku Napoli.
Starszy kapral
 • 0 / 0
@Redakcjo, wiadomo jak Remy? Miał pauzować 6 tygodni, mija już 16sty czy 17sty ...
Generał brygady
 • 0 / 0
"~FC maLopoLska
2018-11-06 10:18 IP 37.190.***
Trzeba być z poznania żeby przepłacać tymczasowego Nawalke, akonczy sie tym, ze zastąpi go Brzęczek jak go za chwile z kadry wyrzucą"

Ja bym powiedział, że Nawałka jest tu usprawiedliwiony.
W sumie nie wie, czy będzie pracować w lechu poznań, czy w amice wronki, dlatego chłopina, chce się na wszelki wypadek zabezpieczyć i pobierać dwie pensje. Przynajmniej będzie mieć gwarancje, że pracuje w Wielkopolsce.

Podobno nie mogą się dogadać co do 10 kg ziemniaków/miesiąc, co mogłoby znacząco obciążyć budżet amicopolan.
~Wid
 • 0 / 2
Siedzialbys w głębokich rezerwach, gdyby nie Górnik.
Pułkownik
 • 2 / 0
1. Legia od dekad (sic) gubi punkty przez nieodpowiednie nastawienie do meczów, zwłaszcza z nisko notowanymi rywalami. Żaden trener nie był w stanie tego przewalczyć. Jest to główny powód tego, że zespół z Ł3 nie wygrywa mistrzostwa z wielopunktową przewagą, nie potrafi ugrać w sezonie zasadniczym nawet 60 punktów, co wydaje się być w Ekstraklasie obligatoryjne dla drużyny z potencjałem znacznie większym niż potencjał przeciwników. Jest to tyleż - po np. 30 latach kibicowania - irytujące, co wciąż jednak zadziwiające i - bywa - dojmujące.

2. Wieteska jest coraz lepszy. To naturalne, gdy młody chłopak ogrywa się, łapie doświadczenie. Niemniej w poczekalni jest już Remy i - nie oszukujmy się - para Jędza-Remy to duet lepszy niż ten pierwszy + Wieteska. Oczywiście, można zadać pytanie o zgranie takiej pary obrońców, bo to akurat newralgiczna formacja...

3. Chyba dla wszystkich kibiców - zaryzykuję takie stwierdzenie - trzybramkowa porażka z Wisłą z Płocka była łatwiejsza do przełknięcia niż uratowany remis z Wisłą z Krakowa. Za zepsutą krew i siwe włosy po tych nerwach - w obu meczach - przeprosinami piłkarzy niech będą wygrane w rundzie rewanżowej. ;)
Pułkownik
 • 2 / 0
Wieteska w porównaniu z początkiem sezonu mocno poprawił swoją grę jak i cała drużyna. Nie ma już ciągłych głupich błędów przy wyprowadzaniu piłki.
~KLWMOkik
 • 0 / 9
haha Już jeden oficjalnie deklarował pójście w ogień . A potem przed jednyn z najważniejszych meczów w historii Legii z Ajaxem uciekł do drugiej ligi chińskiej .
Generał dywizji
 • 0 / 1
Pamiętam ważniejsze mecze Legii, niż rywalizacja w LE, chociażby gra w półfinale PEMK z Feyenoordem w 1970 czy w półfinale PZP z Manchesterem United w 1991.

Obecnie w pucharach europejskich jest taka sytuacja, iż nie mając zupełnie szans na wywalczenie trofeum, jak jakiś kloszard, chcemy się tylko załapać na ochłapy z pańskiego stołu, wszystko przeliczamy na pieniądze, jakie albo zdobyliśmy uczestnicząc w meczach, albo jakie przeszły nam koło nosa, gdy odpadliśmy. Nasze zadanie jest takie, by tych meczów było jak najwięcej (idealnym dla nas by była sytuacja 10 zespołowych grup, po co jakiś tam puchar?). Piłkarze zamiast celu sportowego, realizują cel biznesowy dla właściciela, a pośrednio i dla siebie, sami prezentując się niczym modele na swoistym wybiegu, jakim jest boisko, mając nadzieję, że może bogaty wujek ich zauważy i kupi do bogatszego klubu.
Pułkownik
 • 0 / 0
Gole nie sa najwazniejsze, a i z czasem na pewno cos wpadnie !
Tez myslalem ze warto mozeby sprobowac na DP (wykorzystanie inklinacji ofensywnych i wieksza szansa na naprawienie ewentualnych bledow, ktore choc milo przyznac ze jednak rzadziej ale wciaz sie zdarzaja) ale DP ci u Nas dostatek, a jako stoper na ten moment pewny plac i dluuuga kariera przed Toba.
~ad
 • 0 / 2
Tak patrząc to może pozycja napastnika idealna?
Miło że tak mówi, serce do gry jest ważne, ale nie liczyłbym na najemników którzy są z nami na chwilę .