MESA: Polonia - Legia 0:1

Jakub Grzeszkowski

23.11.2009 21:13

(akt. 16.12.2018 21:11)

Piłkarze Młodej Legii pokonali w meczu derbowym drużynę Młodej Polonii 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 79. minucie meczu Piotr Wasikowski. Podopieczni Piotra Strejlaua i Dariusza Banasika zajmują aktualnie 3. miejsce w tabeli z 27 punktami na koncie. W tabeli prowadzi Zagłębie Lubin mając 39 oczek.

Zdjęcia z meczu - kliknij tutaj

Legia - Kostiantyn Machnowskyj - Wojciech Lisowski (68' Ryszard Breś), Mateusz Lisiecki, Piotr Augustyniak, Bartosz Widejko - Kacper Starek (46' Piotr Wasikowski), Patryk Koziara (89' Mateusz Rosłoń), Damian Zbozień, Damian Łukasik (46' Mateusz Pogonowski), Adrian Rajczak (69' Rafał Wolski) - Michał Efir (46' Wojciech Trochim)

Polonia -  Michał Gliwa - Dominik Lemanek, Loic Lo Bello, Bartłomiej Makowski, Marcin Rawski - Rusak (46' Mikołaj Kalinowski, 82' Wojciech Cabaj) , Rafał Zembrowski, Maciej Domański, Michał Ciarkowski (46' Mateusz Gliński) - Paweł Wszołek (46' Michał Prażuch), Jacek Pawłowski

Na  spotkanie derbowe legioniści wyszli bez kilku kluczowych graczy. Z różnych powodów nie wystąpili m.in.:  Kuba Kosecki, Adam Banasiak czy chociażby Michał  Żyro, który w piątkowy wieczór zadebiutował w dorosłej Ekstraklasie.

Początek pierwszej części spotkania to piłkarskie szachy z obu stron. Zarówno Legia jak i Polonia nie potrafiły stworzyć klarownej sytuacji do zdobycia bramki. Gra toczyła się głównie w środku pola, gdzie żadna z drużyn nie uzyskała przewagi. Ataki „Wojskowych” były dość niedokładne i nerwowe.  Dopiero w 20. minucie pierwszy groźny strzał na bramkę Gliwy oddał Kacper Starek. Strzał niestety poszybował wysoko nad poprzeczką golkipera „Czarnych Koszul”. Chwilę później poloniści mogli zdobyć bramkę. Po dośrodkowaniu piłki w pole karne, wysoko uniesioną nogą interweniował Wojciech Lisowski. Sędzia bez wahania przyznał polonistom rzut wolny pośredni na wysokości czternastego metra od bramki. „Kostia” z problemami ale jednak wybronił mocny strzał po ziemi.

Kilka minut później ponownie szczęścia szukał Starek. Młody skrzydłowy dostał piłkę po dośrodkowaniu Patryka Koziary i ani myśląc uderzył  na bramkę Gliwy. Podobnie jak za pierwszym razem piłka poleciała daleko od bramki. Natępnie groźną akcję wyprowadziła Polonia. W dogodnej sytuacji znalazł się Jacek Pawłowski, jednak na całe szczęście uprzedził go bramkarz Legii. Chwilę przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę, ten sam zawodnik mógł zdobyć bramkę do szatni. Górą w pojedynku sam na sam wyszedł jednak ukraiński golkiper, który tego dnia miał sporo pracy we własnym polu karnym.

Trenerzy obydwu drużyn na drugą  połowę wpuścili po trzech nowych zawodników. W drużynie Legii na plac gry weszli: Piotr Wasikowski, Mateusz Pogonowski oraz Wojciech Trochim zastępując odpowiednio Starka, Daniela Łukasika i Michała Efira. Niedługo potem na placu gry pojawił się również Rafał Wolski zastępując Adriana Rajczaka. Cała czwórka udanie weszła w mecz regularnie zagrażając bramce Gliwy.  Szczególnie aktywny był Trochim z Wolskim. Ten drugi chwilę po wejściu na murawę miał doskonałą sytuację sam na sam. Piłkę lecącą w światło bramki tuż przed linią bramkową wybili jednak obrońcy Polonii.

W 79. minucie spotkania doskonałym podaniem do Wasikowskiego popisał się właśnie Wolski. Będąc w środku pola wypuścił „Wasika”, który na pełnym biegu minął dwóch graczy „Czarnych Koszul” i będąc w polu karnym Gliwy posłał piłkę po długim rogu. Futbolówka zatrzepotała w siatce, 1:0 dla Legii. Legioniści zadowoleni z prowadzenia oddali nieco pole graczom z Konwiktorskiej. Raz po raz ponownie niepokojony był golkiper „Wojskowych”.

Do końca spotkania wynik już  się nie zmienił. Młodzi legioniści wygrali w swoich derbach i mogą się cieszyć z awansu na trzecią pozycję w tabeli Młodej Ekstraklasy. Tracą dwa punkty do wicelidera, chorzowskiego Ruchu. Póki co na pierwszym miejscu niezagrożone wydaje się być Zagłębie Lubin, które ma aż dziewięć punktów przewagi nad „Niebieskimi”.