Mistrzostwa świata: Holandia, Senegal, Anglia i USA w 1/8 finału

29.11.2022 22:00

(akt. 29.11.2022 22:07)

Zakończył się 10. dzień mistrzostw świata. Do 1/8 finału awansowały Holandia, która pokonała 2:0 Katar, oraz Senegal, który wygrał 2:1 z Ekwadorem. Wieczorem wyjście z grupy zapewniły sobie też Anglia (3:0 z Walią) i USA (1:0 z Iranem). Szczegóły poniżej.

Mundialowa edycja Typera – zachęcamy do typowania

Senegal odważnie wszedł w mecz, regularnie przebywając na połowie Ekwadoru i kreując niezłe sytuacje. Potem tempo trochę zwolniło, gra się nieco wyrównała, ale w końcówce pierwszej połowy Piero Hincapie sfaulował Ismaila Sarra w "szesnastce", a sam poszkodowany wykorzystał "jedenastkę" i dał prowadzenie drużynie z Afryki.

Po przerwie Ekwador podkręcił tempo i wyrównał po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Felix Torres zgrał piłkę głową na dalszy słupek, a Moises Caicedo dopełnił formalności z bliskiej odległości. Senegal odpowiedział kapitalnie, szybko odzyskał prowadzenie. Drużyna z Afryki miała stały fragment, rzut wolny. Czujny okazał się Kalidou Koulibaly, który dopadł do odbitej futbolówki (po centrze w pole karne) i trafił do siatki po uderzeniu na dalszy słupek. "Lwy Terangi" dowiozły zwycięstwo, dzięki czemu awansowały do 1/8 finału MŚ.

MŚ (grupa A): Ekwador – Senegal 1:2 (0:1)
Caicedo (68. min.) – Sarr (44. min. – k.), Koulibaly (70. min.)

Żółta kartka: I. Gueye

Ekwador: Galindez – Preciado (85' Porozo), Torres, Hincapie, Estupinan – Franco (46' Sarmiento), Gruezo (46' Cifuentes), Caicedo – Plata, Estrada (64' Reasco), Valencia

Senegal: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly, Jakobs, Diallo – Ciss (74' N. Mendy), P. Gueye – Ndiaye (74' Dieng), I. Gueye, Sarr – Dia (90' Cisse)

---

Holendrzy zdecydowanie częściej, co było do przewidzenia, posiadali piłkę, ale niewiele z tego wynikało, gdyż grali przeciętnie, mało kreatywnie, nie stwarzali większego zagrożenia. Do czasu. W 26. minucie "Oranje" stworzyli ładną, składną akcję, w dużej mierze na jeden kontakt, co sprawiło, że Cody Gakpo dopadł do futbolówki i oddał skuteczny, płaski strzał z 15. metra.

Zespół Louisa van Gaala z przytupem rozpoczął drugą odsłonę i odskoczył na dwie bramki. Meshaal Barsham wybronił uderzenie Memphisa Depaya, lecz był bezradny przy dobitce Frenkiego de Jonga z bliskiej odległości. W 68. minucie Steven Berghuis skierował piłkę do pustej siatki, ale radość okazała się przedwczesna – gol nie został uznany, ponieważ Gakpo zagrał futbolówkę ręką. Ostatecznie "Oranje" zwyciężyli 2:0 gospodarza, który zakończył udział w turnieju.

MŚ (grupa A): Holandia – Katar 2:0 (1:0)
Gakpo (26. min.), de Jong (49. min.)

Żółta kartka: Ake

Holandia: Noppert – Timber, van Dijk, Ake – Dumfries, de Roon (82' Koopmeiners), de Jong (86' Taylor), Blind – Klaassen (66' Berghuis) – Gakpo (82' Weghorst), Depay (66' Janssen)

Katar: Barsham – Mohammad (85' Khidir), Miguel, Khoukhi, Hassan, Ahmed – Al Haydos (64' Assadalla), Madibo (64' Boudiaf), Hatem (85' Alaaeldin) – Ali (64' Muntari), Afif

AKTUALNA TABELA GRUPY A:

---

Amerykanie przeważali, kreowali, ale brakowało im precyzji w fazie finalizacji, w ostatnim momencie, co było też spowodowane tym, że Irańczycy dość dobrze się bronili. Szansę miał Timothy Weah, lecz Alireza Beiranvand nie dał się zaskoczyć po uderzeniu z głowy.

Reprezentacja USA naciskała, atakowała, co wreszcie przyniosło jej efekt w postaci prowadzenia. Weston McKennie świetnie przerzucił piłkę na prawą stronę pola karnego, Sergino Dest umiejętnie zgrał ją na 6. metr do Christiana Pulisicia, który dostawił nogę i trafił do siatki. Tuż przed przerwą zawodnicy Gregga Berhaltera mogli podwyższyć wynik, ale gol Weaha nie został uznany z powodu spalonego.

Irańczycy próbowali podkręcić obroty w drugiej połowie, cierpliwie budowali atak pozycyjny, ich akcje zaczęły być przemyślane. Znakomitą okazję po godzinie gry miał Saman Ghoddos, lecz jego silne uderzenie na dalszy słupek okazało się nieznacznie niecelne. W końcówce Amerykanie skupili się głównie na obronie, zaczęli grać coraz głębiej, by dowieźć zwycięstwo. Dali radę, wygrali i awansowali.

MŚ (grupa B): Iran – USA 0:1 (0:1)
Pulisic (38. min.)

Żółte kartki: Hosseini, Jalali – Adams

Iran: Beiranvand – Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Mohammadi (45' Karimi) – Noorollahi (71' Torabi), Ezatolahi, Hajsafi (71' Jalali) – Gholizadeh (77' Ansarifard), Azmoun (46' Ghoddos), Taremi

USA: Turner – Dest (82' Moore), Carter-Vickers, Ream, Robinson – McKennie (65' Perry-Acosta), Adams, Musah – Weah (82' Zimmerman), Sargent (77' Wright), Pulisic (46' Aaronson)

---

Anglicy dominowali, regularnie tworzyli ataki, znacznie częściej posiadali piłkę, z kolei Walia była schowana, mocno skupiona na defensywie, rzadko przedostawała się do ofensywy. "Synowie Albionu" mogli objąć prowadzenie już w 10. minucie, ale Danny Ward zatrzymał Marcusa Rashforda w sytuacji sam na sam.

Piłkarze Garetha Southgate'a kapitalnie rozpoczęli drugą odsłonę – strzelili 2 gole w ciągu 1,5 minuty. Prowadzenie dał Rashford, który pokonał Warda po precyzyjnym uderzeniu z rzutu wolnego na dalszy słupek. Anglia zastosowała wysoki pressing, który pozwolił na przechwyt i podwyższenie wyniku. Rashford dobrze popracował w odbiorze, Harry Kane płasko dograł na dalszy słupek, a nadbiegający Phil Foden dopadł formalności z bliskiej odległości.

Gdyby tego było mało, to w 68. minucie zrobiło się już 3:0. Znowu błysnął Rashford, który otrzymał górne podanie z głębi pola, wbiegł w "szesnastkę" z prawej strony, przełożył Connora Robertsa, a następnie skutecznie, płasko uderzył z 10. metra, między nogami Warda.

W końcówce Anglia miała jeszcze 2-3 dogodne okazje, mogła odnieść bardziej okazałe zwycięstwo, ale wynik nie uległ już zmianie. Ostatecznie gracze Southgate'a wygrali 3:0 i awansowali do 1/8 finału.

MŚ (grupa B): Walia – Anglia 0:3 (0:0)
Rashford (50. min., 68. min.), Foden (51. min.)

Żółte kartki: James, Ramsey

Walia: Ward – Williams (36' Roberts), Mepham, Rodon, Davies (59' Morrell) – Ampadu, Allen (81' Colwill) – Bale (46' Johnson), Ramsey, James (77' Wilson) – Moore

Anglia: Pickford – Walker (57' Alexander-Arnold), Stones, Maguire, Shaw (65' Trippier) – Henderson, Rice (57' Phillips) – Rashford (75' Grealish), Bellingham, Foden – Kane (57' Wilson)