Pamiątkowe tablice

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net, Przegląd Sportowy, legia.com

18-12-2018 / 11:50

(akt. 18-12-2018 / 11:56)

Na przodzie budynku głównego stadionu Legii Warszawa 17 grudnia zainstalowano trzy tablice. Upamiętniono najwybitniejszych sportowców i trenerów tego klubu oraz sam kompleks sportowy przy ul. Łazienkowskiej uruchomiony w roku 1930. Na honorowych miejscach uhonorowano mistrzów olimpijskich z Kazimierzem Deyną, Andrzejem Wrońskim i Jerzym Pawłowskim - szablistą wszech czasów na czele. Jedna z trzech tablic poświęcona jest doktorowi Stanisławowi Mielechowi - żołnierzowi Legionów Piłsudskiego, założycielowi o pomysłodawcy nazwy Legia, późniejszemu reprezentantowi Polski w piłce nożnej, trenerowi i dziennikarzowi. Tablice zostały odsłonięte w obecności prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego, wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej, prezesa zarządu spółki piłkarskiej Legia SA Dariusza Mioduskiego i byłego zawodnika Lesława Ćmikiewicza.

fot. Jacek Prondzynski - legia.com

Na tablicach wymieniono m.in. Józefa Grudnia (boks, IO w Tokio 1960), Jerzego Pawłowskiego (szermierka, IO w Meksyku 1968), Zygmunta Smalcerza (podnoszenie ciężarów, IO w Monachium 1972), Jan Szczepańśki (boks, IO w Monachium 1972), Lesława Ćmikiewicza, Kazimierza Deynę, Roberta Gadochę (piłka nożna, IO w Monachium 1972), Jerzego Kaczmarka (floret, IO w Monachium 1972), Janusza Pyciaka-Peciaka (pięciobój nowoczesny, IO w Montrealu 1976), Jana Kowalczyka (jeździectwo, IO w Moskwie 1980), Andrzeja Wrońskiego (zapasy, IO w Seulu 1988 i w Atlancie 1996), Włodzimierza Zawadzkiego (zapasy, IO w Atlancie 1996).

Dzień wcześniej na gmachu pojawiła się na powrót tablica pamiątkowa na cześć innego sportowca Legii, w 1936 wicemistrza olimpijskiego w jeździectwie, a w 1944 bohatera Powstania Warszawskiego - pułkownika Henryka Roycewicza-Leliwy. Głównym inicjatorem upamiętnienia dokonań legionistów w okresie 1916-2018 był dawny szef wielosekcyjnego klubu CWKS Legia płk Janusz Żbikowski.

- Czuję się gospodarzem klubu, który wykracza poza stadion piłkarski i w wielu dyscyplinach miał ogromne znaczenie dla Warszawy, Mazowsza i Polski. Chcemy te tradycje rozwijać. Nasz stadion oraz przestrzeń od Wisły po Agrykolę powinny być centrum sportowym Warszawy, gdzie odbędą się najważniejsze imprezy. Dziękuję inicjatorom pomysłu, miastu stołecznemu Warszawa i PKOL-owi. To jest społeczność, wartość wspólna, o którą wszyscy powinniśmy dbać. Cieszę się, że te tablice będą przypominać, czym jest i czym będzie Legia w przyszłości - mówił prezes klubu Dariusz Mioduski.

Komentarze (14)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Wielka sprawa - wielu Legionistom taka tablica się należy, wielu było siatkarzy, lekkoatletów - złotych medalistów olimpijskich i MŚ. - BRAWO i prosimy o więcej.
Brawo.
Starszy szeregowy
  • 1 / 0
Ekstra, że postała tablica dla Mielecha!
Generał brygady
  • 1 / 0
Fajnie! W końcu stadion nie jest tylko bryłą architektoniczną. Trzeba dodać mu ducha Legii!
Cała Legia Zawsze Razem
Zacna inicjatywa...
~Piomal
  • 1 / 0
Legia to jedna Wielka rodzina i musimy o tymmpamietac szacunek dla wszystkich z tych tablic
Plutonowy
  • 1 / 0
Brawo! Trzeba czcić pamięć tych, którzy się zasłóżyli dla naszego k(L)ubu. I zwłaszcza młodym kibicom wpajać od małego, jak ważna jest historia.
~WPR
  • 0 / 0
Znicz Pruszków kocha Legie !!!
Pułkownik
  • 0 / 0
Widac, ze cos drgnelo w temacie wspolpracy z samorzadem.
Generał brygady
  • 1 / 1
Sprawa godna pochwały, cieszy mnie to co widzę.
Pytanie, co tam robi Bobo?

Tak się zastanawiam, czy kiedykolwiek bedzie możliwa sytuacja, ze Legia I Agrykola bedá razem szły w jednà stronę? Chodzi mi o wspolnà sprawe, rozwój, tereny itd.
~gogo
  • 1 / 0
brawo. dbanie o pamięć jest ważne również w piłce klubowej. powinniśmy pamiętać o swoich korzeniach. na szczęście, w piłce, a przynajmniej w przypadku Legii, historia ta jest pozbawiona wpływów szkodliwych ideologii.
~biały krzyś
  • 2 / 0
Pięknie! Brawo! Słowa uznania i podziękowania! Tak właśnie Legia Warszawa najwspanialszy polski klub odzyskuje tę najpiękniejszą wersję samej siebie.
Wspaniała historia, patriotyczne korzenie, największe sukcesy sportowe spośród wszystkich polskich klubów. Legia Warszawa to Polski duma i sława!!! Boże błogosław Legii!!!
Chorąży
  • 1 / 1
Matko, Bobo...