Podsumowanie letnich sparingów

Jakub Trepczyński

11.07.2009 02:20

(akt. 17.12.2018 12:15)

Legia rozpoczęła przygotowania do sezonu 18. czerwca. Przez pierwsze dni <b>Jan Urban</b> nie miał do dyspozycji wszystkich zawodników. Nieobecni byli gracze, którzy przebywali na zgrupowaniach reprezentacji, zarówno pierwszych, jak i młodzieżowych. Później do drużyny dołączył także <b>Marcin Mięciel</b>, który w ostatnich dniach czerwca podpisał kontrakt z klubem z Łazienkowskiej. Już za niespełna tydzień legioniści rozpoczną przygodę z Ligą „Europa”. Pierwszy mecz Legii w tych rozgrywkach, z gruzińską drużyną Olimpii Rustavi, odbędzie się w Warszawie. Stołeczna Legia rozegrała tego lata sześć sparingów, które miały pomóc w dobrym przygotowaniu do sezonu. Dwa mecze kontrolne „Wojskowi” rozegrali jeszcze przed wyjazdem do Austrii, trzy w trakcie obozu i jeden kilka godzin po powrocie.
Pierwszym sparingowym rywalem Legii Warszawa był Beskid Andrychów. Spotkanie zostało rozegrane w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia powstania tego klubu. Spotkanie było treningiem strzeleckim dla warszawian, którzy wbili Beskidowi 11 bramek, nie tracąc żadnej. Po jednym golu zdobyło aż sześciu zawodników - Jakub Kosecki, Bartłomiej Grzelak, Marcin Smoliński, Miroslav Radović, Inaki Astiz i Krzysztof Ostrowski, dwie bramki strzelił Sebastian Szałachowski, zaś hat-trickiem popisał się Adrian Paluchowski. W ekipie wicemistrzów Polski wystąpiło kilku zawodników z Młodej Legii, wspieranych starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami. Kolejny przeciwnik był już bardziej wymagający. Gra kontrolna ze Zniczem Pruszków, 6. drużyną sezonu 2008/2009 I ligi, odbyła się dzień przed wyjazdem legionistów do Loipersdorfu. W tym pojedynku bramki dla Legii strzelali: Sebastian Szałachowski, Adrian Paluchowski, Miroslav Radović i Bartłomiej Grzelak. Gospodarze zdołali raz pokonać bramkarza ze stolicy. Również w tym meczu Jan Urban wystawił „mieszankę” młodych i bardziej obytych piłkarzy. Na początek „austriackich” sparingów Legia zmierzyła się z rosyjską drużyną FK Kubań Krasnodar. Zwycięstwo 2:1 zapewnił drużynie Sebastian Szałachowski, który dwukrotnie umieścił piłkę w siatce. W tej konfrontacji skład stołecznych prezentował się już dużo bardziej okazale, niż w poprzednich spotkaniach i był zbliżony do tego, który rozpocznie rywalizację w pucharach europejskich. Składał się z zawodników, którzy tworzyli trzon drużyny w minionym sezonie i, równocześnie, od początku przygotowań przebywali z zespołem. Drugi sparing podczas zgrupowania również zakończył się jednobramkowym zwycięstwem legionistów. Podopieczni Jana Urbana odprawili chorwacki Varteks Varażdin. Dwa trafienia dla „Wojskowych” zaliczył Maciej Rybus, a jedno dołożył Roger Guerreiro. W potyczce z Varteksem wystąpili przede wszystkim gracze, którzy nie zagrali w poprzednim meczu, czyli ci, którzy później dołączyli do ekipy wicemistrzów Polski. Jako ostatni w Austrii formę „Wojskowych” sprawdzali Węgrzy. Legia bez większych problemów poradziła sobie z zespołem Zalaegerszegi, pokonując go 3:0. Dwie bramki były dziełem Adriana Paluchowskiego, natomiast jednego gola do własnej bramki wbił zawodnik z Węgier. Po raz kolejny Jan Urban wybrał najmocniejszy i obecnie najlepiej przygotowany zespół. Tuż po powrocie do Polski Legia pojechała do Łodzi i rozegrała jeszcze jeden sparing. Przeciwnikiem stołecznych był tamtejszy Widzew. Konfrontacja zakończyła się remisem 1:1, a strzelcem jedynej bramki dla gości był Artur Jędrzejczyk. Trener Urban posłał do boju zawodników, którzy nie grali z Węgrami. Podsumowanie w pigułce: Mecze wygrane: 5 Mecze zremisowane: 1 Mecze przegrane: 0 Bilans bramek: 24 – 5 Najlepsi strzelcy: Adrian Paluchowski – 6, Sebastian Szałachowski - 5 Zagrało: 31 zawodników Imię i nazwisko – ilość minut – ilość meczów Jan Mucha – 180 minut – 2 mecze Kostiantyn Machnowskyj – 180 minut – 4 mecze Wojciech Skaba – 180 minut – 4 mecze Wojciech Szala – 279 minut – 4 mecze Jakub Rzeźniczak – 197 minut – 3 mecze Dickson Choto – 270 minut – 4 mecze Inaki Astiz Ventura – 296 minut – 4 mecze Artur Jędrzejczyk – 298 minut – 4 mecze Pance Kumbev – 180 minut – 2 mecze Wojciech Trochim – 36 minut – 2 mecze Adam Banasiak – 64 minuty – 2 mecze Tomasz Kiełbowicz – 296 minut – 4 mecze Maciej Świdzikowski – 19 minut – 1 mecz Marcin Komorowski – 180 minut – 2 mecze Kamil Majkowski – 168 minut – 4 mecze Miroslav Radović – 259 minut – 4 mecze Marcin Smoliński – 281 minut – 5 meczów Maciej Iwański – 287 minut – 4 mecze Piotr Giza – 296 minut – 4 mecze Roger Guerreiro – 180 minut – 2 mecze Martins Ekwueme – 121 minut – 4 mecze Ariel Borysiuk – 177 minut – 3 mecze Patryk Koziara – 64 minuty – 2 mecze Krzysztof Ostrowski – 270 minut – 4 mecze Maciej Rybus – 197 minut – 3 mecze Maciej Górski – 73 minuty – 2 mecze Bartłomiej Grzelak – 90 minut – 2 mecze Jakub Kosecki – 158 minut – 3 mecze Sebastian Szałachowski – 220 minut – 4 mecze Adrian Paluchowski – 271 minut – 5 meczów Marcin Mięciel – 173 minuty – 3 mecze