Piłki

Pogoń Siedlce - Sylwetka sparingpartnera

Łukasz Pazuła

Źródło: Legia.Net

11.07.2015 13:00

(akt. 21.12.2018 23:21)

W sobotę Legia Warszawa przy Łazienkowskiej zagra ostatni sparing przed rozpoczęciem nowego sezonu w Ekstraklasie. Rywalem „Wojskowych” będzie Pogoń Siedlce. Warszawiacy nie zagrają w podstawowym składzie przeciwko siedlczanom, ponieważ dzień wcześniej stoczyli przegrany 1:3 bój z Lechem Poznań o Superpuchar Polski. Sobotni rywale od 1 lipca mają nowego trenera – Marcina Sasala. Szkoleniowiec nie chciał zostawić w swojej drużynie Jana Grzesika, który był wypożyczony ze stołecznego klubu właśnie do biało-niebieskich.

Pierwszym polskim stowarzyszeniem z drużyną piłkarską w Siedlcach był Klub Sportowy Strzelec, założony 5 września 1921 r. przy Związku Strzeleckim. Największy wpływ na rozwój futbolu w tym mieście, miały jednak stacjonujące w garnizonie jednostki wojskowe z klubami WKS 22. pp i WKS 9. pac.

 

W 1923 r. WKS 22. pp przystąpił do Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Piłkarze tego klubu od tej pory rywalizowali z drużynami z Warszawy, Radomia i Modlina. Zespół z Siedlec rozpoczął rozgrywki w tzw. grupie rezerw B klasy. Niedługo potem dołączył do niego WKS 9. pac. Pięć lat później PZPN dokonał reorganizacji i od tej pory wszystkie drużyny z owego miasta podlegały pod Lubelski OZPN. Pierwszy siedlecki reprezentant awansował do Ligi Polskiej w 1931 r. WKS 22. pp wygrał grupę eliminacyjną, w półfinale pokonał WKS 82. pp Brześć, a w finale eliminacji - Naprzód Lipiny. W następnym roku zmierzył się w sparingu z Rapidem Wiedień (1:6). Niektóre publikacje piszą, iż był to pierwszy międzynarodowy mecz w Siedlcach. Jednakże trzy lata wcześniej do miasta przyjechał były mistrz Austrii – Hakoah Wiedeń i zmierzył się połączonymi drużynami WKS-u 22 pp. i WKS 9. pac. Wiedeńczycy zwyciężyli 2:0.

 

5 sierpnia 1933 roku WKS. 22 pp. musiał połączyć się z innym siedleckim klubem – KS Strzelec Osiedle. Pułkownik Stanisław Świtalski wprowadził zakaz gry podoficerom i oficerom zawodowym w ligowej drużynie, a szeregowcom cofnął ulgi w ćwiczeniach. Przyjmuje się, że to Strzelec przejął wojskowych piłkarzy, a tak naprawdę było odwrotnie. WKS 22. pp przekształcono w klub cywilny i zmienił nazwę na – KS 22 Strzelec im. płk. Kazmierza Hozera, który był dowódcą 22 pułku. Zmarł dziesięć dni przed spotkaniem jego drużyny z Rapidem Wiedeń. Niestety KS 22 Strzelec w 1936 roku musiał wycofać się z rozgrywek. Pozbawiony opieki wojskowej popadał w coraz to większe tarapaty finansowe, przez pół roku nie posiadał zarządu i z biegiem czasu był osłabiany cyklicznymi wyjazdami kolejnych piłkarzy.

 

Podczas II wojny światowej wielu piłkarzy uczestniczyło w konspiracyjnych meczach organizowanych w Siedlcach i okolicach. Parę miesięcy po wyzwoleniu miasta spod okupacji hitlerowskiej zorganizowano mecz pomiędzy reprezentacją Siedlec a reprezentacją warszawskiej Pragi. Historycy spotkanie z Pragą uznają za moment powstania Klubu Sportowego Ognisko Siedlce, ponieważ wielu piłkarzy z tego spotkania zasiliło w przyszłości tę drużynę. Zespół oficjalnie zaczął istnieć od 1 kwietnia 1945, a już następnego dnia  nowy klub zmierzył się z Okęciem Warszawa. W tym samym roku reaktywowano podokręg rozgrywkowy. Pierwszym mistrzem został WKS Siedlce wyprzedzając Ognisko Siedlce. W następnym sezonie nowopowstały klub zdobył jednak pierwsze miejsce, co dało mu prawo do gry w Pucharze Polski. Dwa lata później Ognisko awansowało do II ligi, lecz już  w kolejnym roku zajęło ostatnie miejsce i zostało zdegradowane.  Na początku lat pięćdziesiątych (1950) klub musiał zmienić nazwę.  KS Ognisko został włączony do Zrzeszenia Sportowego Kolejarz i stali się - ZZK Kolejarz Siedlce.

 

W marcu 1951 r. utworzono na trzecim poziomie piłkarskich rozgrywek dwie odrębne klasy wydzielone. Kolejarz Siedlce trafiło do warszawskiej, która obejmowała całe województwo. W nowo utworzonych rozgrywkach siedlecki klub zajął szóste miejsce. W następnym sezonie spadł jednak do A klasy, ale ze względu na awanturę na ich stadionie po ostatnim meczu z Kolejarzem Otwock, został karnie przesunięty do B klasy. Na początku lat pięćdziesiątych w Siedlcach istniały tylko trzy koła sportowe: Kolejarz przy PKP, Start-Podlasie przy spółdzielniach pracy i zakładowe przy PKS. 1 marca 1955 roku przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej wydał zarządzenie umożliwiające przyjmowanie odrębnych nazw. W wyniku tego Kolejarz wchłonął Koło Sportowe przy PKS i zmienił nazwę na KS Pogoń Siedlce. Pod koniec roku istniały już tylko dwa kluby piłkarskie: Pogoń i Podlasie. Dwa lata później obydwie drużyny połączyły siły i powstał Klub Sportowy Start-Pogoń Siedlce (w dokumentach lat siedemdziesiątych występuje nazwa Klub Sportowy Spółdzielczości Pracy Start-Pogoń), przynależnego organizacyjnie do ZSSP Start.

 

Pod koniec lat sześćdziesiątych powstały plany budowy w Siedlcach hali sportowej, odkrytego sztucznego lodowiska, przebudowy stadionu przy ul. Prusa i remontu stadionu przy ul. Wojskowej. W piłkarskiej sekcji Pogoni pracę objął warszawski trener Aleksander Czyżewski, który pomógł w końcu wyrwać się z B klasy. W 1973 roku piłkarze awansowali do klasy okręgowej. Dwa lata później utworzono województwo siedleckie i klub stał się stabilniejszy finansowo. W kolejnym roku zawodnicy prowadzeni przez Henryka Apostela zajęli pierwsze miejsce w okręgówce i wzięli udział w barażach o wejście do II ligi. W następnym sezonie Pogoń występowała już w lidze międzywojewódzkiej. Z biegiem czasu, mocniej zaczęły pomagać siedleckie zakłady pracy spoza spółdzielczości, m.in. dlatego po raz kolejny zmieniono nazwę na Międzyzakładowy Klub Sportowy Start-Pogoń Siedlce.

 

W kolejnych latach zakłady pracy rezygnowały ze wspierania sekcji piłkarskiej. Klub więc dryfował między klasą okręgową a III ligą. Odnosił jednak małe sukcesy w Pucharze Polski. W sezonie 1887/1988 Pogoń prowadzona przez Lecha Poducha, wyeliminowała takie drużyny jak Motor Lubin i Polonię Bytom. Odpadła dopiero w ćwierćfinale po meczu, z późniejszym finalistą turnieju, z Legią Warszawa. W 1988 roku juniorzy siedleckiego klubu zajęli czwarte miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 19. Podobny sukces osiągnęli młodsze roczniki Pogoni osiem lat później w Mistrzostwach Polski do lat 17. Bramkarzem tejże drużyny był wtedy Artur Boruc, który w 1999 roku przeszedł do „Wojskowych”. Poza tym Pogoń wychowała jeszcze dwóch innych reprezentantów Polski: Konrada Gołosia i Jacka Kiełba. W 1997 roku siedlecka drużyna spadła do IV ligi.

 

W 2000 roku MKS Pogoń dotarła do 1/16 finału Pucharu Polski. Trzy lata później zaś zdobyła puchar okręgowy. Potem jednak klub pogrążył się w kryzysie. W sezonie 2005/2006 drużyna spadła do Mazowieckiej Ligi Seniorów, będącej piątym szczeblem rozgrywek. Rok później zarząd miasta odebrał Pogoni dzierżawione przez nią obiekty sportowe. 10 lipca 2008 roku grupa byłych działaczy i piłkarzy klubu powołała nowe stowarzyszenie sportowe pod nazwą Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce. Waldemar Cieciera został nowym prezesem. Niedługo potem zarząd podjął decyzję o przekazaniu z dniem 1 sierpnia do nowego klubu wszystkich drużyn piłkarskich i kart zawodników. MKP przejął również barwy, herb oraz tradycje historyczne wiodących sekcji piłkarskich w Siedlcach, od Strzelca do Pogoni. Nowy klub pozyskał także sponsora, którym została giełdowa spółka Polimex-Mostostal. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, Pogoń awansowała do III ligi.

 

W 2011 roku powstał nowy stadion na Papieskich Błoniach, na którym miała grać Pogoń Siedlce. Podczas pierwszego oficjalnego meczu na tym obiekcie, „Pogoniści” zapewnili sobie awans do II ligi. W kolejnym sezonie jako beniaminek, siedlecki klub sprawił parę niespodzianek, wygrywając z wyżej renomowanymi zespołami. Frekwencja podczas rundy jesiennej na arenie MKP Pogoni również była zadowalająca. Prawie na każdy mecz przychodziło 2000 tysiące kibiców. Nawet ekstraklasowy GKS Bełchatów mógł pozazdrościć im  takiego wyniku. Finalnie drużyna zajęła 9. lokatę w tabeli. W tym samym roku, zaprezentowano maskotkę klubową, na którą wybrano lwa ubranego w siedleckie, biało-niebieskie barwy. W sezonie 2013/2014 Pogoń awansowała do I ligi. Zespół w danych rozgrywkach prowadziło dwóch trenerów: Rafał Wójcik i Daniel Purzycki.

 

Pogoń Siedlce jako beniaminek z trudem się utrzymał na zapleczu ekstraklasy. Po ostatnim meczu ubiegłego sezonu zajął 15. miejsce w tabeli. Niebiesko-biali musieli więc rozegrać baraż o pozostanie w I lidze z Rakowem Częstochowa. Pierwszy mecz w Siedlcach zakończył się remisem 1:1. W Częstochowie zaś, po ostatnim gwizdku tablica świetlna pokazywała wynik 2:2. Siedlczanie dzięki większej liczbie goli strzelonych na wyjeździe wygrali rywalizację z drugoligowcem. Ważną postacią owym zespole w rundzie wiosennej był Jan Grzesik, który został wypożyczony z Legii. Obrońca rozegrał 12 spotkań i stał się ważnym ogniwem defensywy Pogoni.

 

Na początku lipca nowym szkoleniowcem siedlczan został Marcin Sasal. Razem z zespołem pojechał do Białej Podlaski na obóz przygotowawczy. Do tej pory drużyna rozegrała dwa spotkania. Zremisowała 2:2 ze Świtem Nowym Dworem Mazowieckim i zwyciężyła 1:0 z Wigrami Suwałki. W piątek zaś czeka ją spotkanie z Olimpią Zambrów. Ciężko przewidzieć w jakim ustawieniu Pogoń zagra przeciwko „Wojskowym” w sobotę. Jak na razie nowy trener testuje zawodników i sprawdza różne warianty rozegrania piłki. Grzesik nie będzie występował z niebiesko-białymi w przyszłym sezonie. Wraca do Warszawy, gdzie ma jeszcze półroczny kontrakt z Legią i rozgląda się za kolejnym klubem, który mógłby go wypożyczyć. Wicemistrzowie Polski z pierwszoligowcem nie zagrają w podstawowym składzie. Henning Berg wystawi tych piłkarzy na ten sparing, którzy nie zagrali w konfrontacji z Lechem Poznań w piątek. 

Polecamy

Komentarze (17)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.