News: Policja przeciw sektorówkom w trosce o kibiców...

Policja przeciw sektorówkom w trosce o kibiców...

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia Warszawa

18.08.2012 10:18

(akt. 10.12.2018 23:55)

W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Klubu oraz Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa. Na spotkaniu omawiano treść pisma Komendy Stołecznej Policji, w którym przedstawiono Klubowi zarzuty dotyczące zabezpieczenia meczu Legia Warszawa – SV Ried w dniu 9 sierpnia b.r. oraz stanowisko Klubu w tej sprawie. Policja bierze się za niszczenie wszelkich przejawów ruchu kibicowskiego... Stanowisko Klubu, w tym w szczególności inicjatywa spotkania kibiców z Komendantem Stołecznym Policji, nie były uzgadniane z SKLW.

Pismo przesłane przez inspektora Michała Domaradzkiego


W nawiązaniu do meczu piłki nożnej w ramach eliminacji do Ligi Europy rozegranego w dniu 9 sierpnia 2012 r. o godz. 19.00 na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie zwracam się do Pana Prezesa o bezwzględne przestrzeganie rekomendacji wydanych przez Wojewodę Mazowieckiego Pana Jacka Kozłowskiego w zakresie poprawy bezpieczeństwa na stadionach województwa mazowieckiego podczas rundy jesiennej 2012.


Podczas przedmiotowego spotkania grupom kibiców warszawskiej Legii umożliwiono wniesienie na teren stadionu przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie elementów oprawy meczowej, na którą składała się wielkich rozmiarów flaga sektorowa przykrywająca znaczną część trybuny północnej oraz kilkaset małych flag. W trakcie trwania imprezy masowej podwyższonego ryzyka, około godz. 18.50, przed rozpoczęciem spotkania, kibice warszawscy zaczęli rozwijać nad głowami posiadaną sektorówkę, czym spowodowali zasłonięcie znacznej części sektorów zlokalizowanych na trybunie północnej zarówno dolnych jak i górnych. Ponadto kibice zasiadający wokół rozciągniętej sektorówki machali posiadanymi małymi flagami. W tym czasie osoby ze środowisk pseudokibiców wykorzystując dogodne warunki uniemożliwiające ich identyfikację użyli zabronionych, na terenie imprezy masowej, środków pirotechnicznych nieznanego pochodzenia, które w trakcie użycia wydzielały gaz powodujący objawy duszenia u części kibiców znajdujących się pod flagą. W wyniku powyższego w pewnym momencie wybiegali oni spod sektorówki krztusząc się. Nadmieniam, iż do wykonania flagi sektorowej „Mistrzowska atmosfera" użyto folii plastikowej - łatwopalnej i nieprzepuszczającej powietrza. Powstała sytuacja mogła doprowadzić do wybuchu paniki i narażenia na utratę życia i zdrowia wielu osób w szczególności w sytuacji, kiedy doszłoby do zapalenia się flagi sektorowej i gwałtownego odpływu ludzi w kierunku wyjść ze stadionu. W tym miejscu zaznaczyć należy, iż na ciągach komunikacyjnych będących jednocześnie drogami ewakuacyjnymi, niezgodnie z wydanym zezwoleniem na przeprowadzanie imprez masowych stali kibice uniemożliwiając przemieszczanie się po nich, w tym osobom wybiegającym spod flagi sektorowej. Nadmieniam, iż służby porządkowe organizatora nie podjęły żadnych czynności w kierunku ujęcia sprawców przestępstw oraz udrożnienia ciągów komunikacyjnych. Tym samym postąpiły wbrew wydanemu zezwoleniu przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy nr ZK/5310/M/68/2012 z dnia 9 lipca 2012 r. na przeprowadzenie imprez masowych. Jednocześnie nadmienić należy, iż kolejną konsekwencją niewłaściwego działania służb porządkowych organizatora było wniesienie zabronionych środków pirotechnicznych na teren imprezy masowej podwyższonego ryzyka.


W związku z powyższym proszę o ustosunkowanie się do powyżej poruszonych kwestii i ewentualnego wdrożenia czynności gwarantujących zapewnienie bezpieczeństwa podczas trwania imprez masowych na terenie stadionu przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie.


Odpowiedź Prezesa Legii Piotra Zygo

 

W nawiązaniu do Pańskiego pisma z dnia 10 sierpnia 2012 r., dotyczącego sposobu zabezpieczenia przez nas meczu Legia Warszawa - SV Ried w dniu 9 sierpnia b.r., uprzejmie informuję, że zarzuty dotyczące objawów duszenia u części kibiców znajdujących się pod flagą sektorową i wybiegania krztuszących się kibiców spod tej flagi nie znajdują potwierdzenia w naszych obserwacjach ani w zapisach z monitoringu. Nie odnotowano także interwencji służb medycznych.


Nie zgadzamy się z opinią, że wniesienie tych środków było konsekwencją niewłaściwego działania służb ochrony. Nasze służby w sposób rygorystyczny i realny podejmują czynności związane z wykryciem zakazanych środków i przedmiotów. W trakcie prezentacji wspomnianej oprawy odnotowaliśmy odpalenie tylko jednej racy. Poza nią odnotowano także 22 petardy hukowe, 9 odpaleń saletry oraz 3 tzw. stroboskopy, które są bardzo łatwe do ukrycia z uwagi na swoje niewielkie rozmiary. Zważywszy na obecność prawie 7 tys. kibiców na „Żylecie", racjonalny obserwator uzna powyższe statystyki jako potwierdzające skuteczność Klubu w zakresie przeciwdziałania pirotechnice na stadionie. Powszechna praktyka wskazuje, że nie jest możliwa 100% wykrywalność prób wniesienia zakazanych środków i przedmiotów przy wejściu na teren imprezy masowej. Klub identyfikuje i nakłada zakazy stadionowe na osoby używające pirotechniki na imprezach masowych - co uznawane jest na świecie jako skuteczna metoda walki z tym procederem, zalecane przez władze piłkarskie i co stanowi przyjętą praktykę w innych krajach.


Wyjaśniam też, że służby porządkowe nie podjęły bezpośredniej interwencji na "Żylecie" wobec osób odpalających pirotechnikę z uwagi na bezpieczeństwo pozostałych kibiców. Podjęcie bezpośredniej interwencji na trybunie wymaga naszym zdaniem szczególnego uzasadnienia, co w tym przypadku nie miało miejsca. Na wniosek Policji Klub przekaże materiały dotyczące zidentyfikowanych osób, które zachowywały się w sposób sprzeczny z obowiązującymi przepisami prawa.


Ochrona imprez masowych na naszym stadionie jest z całą pewnością jedną z najlepszych w Polsce a stadion na którym rozgrywamy mecze jest najlepiej przygotowany do bezpiecznej organizacji imprez masowych. Z przykrością konstatujemy na podstawie informacji zebranych za pośrednictwem Ekstraklasa SA, że równocześnie jesteśmy jedynym klubem w Polsce uczestniczącym w najwyższej klasie rozgrywkowej, który otrzymał kwalifikację wszystkich imprez masowych w rundzie jesiennej 2012/13 jako imprezy o podwyższonym ryzyku (w tym mecze towarzyskie i rozgrywki w ramach Ligi Europy i Pucharu Polski). Niestety, deklaracje Wojewody Mazowieckiego i Komendanta Stołecznego Policji o stosowaniu tych samych kryteriów w ocenie bezpieczeństwa rozgrywek wszystkich klubów piłkarskich w Polsce nie znajdują faktycznego potwierdzenia. Z naszej perspektywy kwalifikacja wszystkich meczów na stadionie Legii Warszawa jako najwyższego ryzyka nosi znamiona jawnej dyskryminacji Klubu i jego właścicieli.


Zważywszy na charakter meczów rozegranych ostatnio na naszym stadionie (towarzyski z Borussią Dortmund, mecze eliminacyjne w Lidze Europy z klubami z Łotwy i Austrii) odmowa zmiany kwalifikacji tych imprez masowych nie znajduje w naszej ocenie racjonalnego uzasadnienia i jest nadmiernie restrykcyjna. Odmówiono nam także zmiany kwalifikacji meczu o Superpuchar Polski rozgrywanego na Pepsi Arenie w dniu 12 sierpnia 2012 r między Śląskiem Wrocław - Legią Warszawa. Zwracam uwagę, że na tym meczu pojawiło się niecałe 5 tys. kibiców. W powyższych przypadkach zwracaliśmy się z wnioskiem o zmianę kwalifikacji wskazując na niską frekwencję i brak kibiców gości.


Klub na bieżąco ocenia ryzyko towarzyszące meczom piłkarskim rozgrywanym na stadionie Legii Warszawa. Podejmujemy działania adekwatne do sytuacji. Zwracamy uwagę służbom ochrony, gdy ich działania są niewystarczające lub nadmiernie restrykcyjne. Regularnie spotykamy się z przedstawicielami Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa (SKLW) przekazując zastrzeżenia do zachowania kibiców i wypracowując wspólne rozwiązania ograniczające ryzyko imprez. Identyfikujemy osoby wykraczające przeciw prawu i przygotowujemy ewidencję do ewentualnych zakazów sądowych.

 
Ponieważ warto rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa w gronie wszystkich zainteresowanych, chcielibyśmy zaprosić Komendanta Stołecznego Policji na spotkanie z przedstawicielami kibiców. Deklarujemy gotowość zorganizowania takiego spotkania pod egidą Klubu mając nadzieję, że pozwoliłoby ono SKLW bezpośrednio poznać oczekiwania Policji i moglibyśmy wspólnie porozmawiać o sposobach przeciwdziałania sytuacjom łamania prawa.

Polecamy

Komentarze (59)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.