Jakub Adkonis Legia II Warszawa - Lechia Tomaszów Maz.

Polska U-17: Awans na EURO, gol Adkonisa, asysta Szczepaniaka, występ Leszczyńskiego

26.03.2024 15:55

(akt. 26.03.2024 18:18)

Reprezentacja Polski do lat 17, prowadzona przez Rafała Lasockiego, wygrała 2:1 z Czechami w trzecim spotkaniu 2. rundy el. ME i awansowała do turnieju finałowego. Cały mecz zagrał Jakub Adkonis (środkowy pomocnik III-ligowych rezerw "Wojskowych"; kapitan biało-czerwonych), który wykorzystał jeden z dwóch rzutów karnych i miał asystę drugiego stopnia. Mateusz Szczepaniak (skrzydłowy Legii U-19) wystąpił do 80. minuty i wywalczył asystę. Jan Leszczyński, stoper juniorów starszych stołecznego klubu, pojawił się na boisku w czasie doliczonym.

W 12. minucie Jakub Adkonis pewnie wykorzystał rzut karny (1:0), uderzając w prawą stronę bramki. Potem wywalczył asystę drugiego stopnia przy akcji na 2:0. Środkowy pomocnik III-ligowych rezerw "Wojskowych", pełniący funkcję kapitana biało-czerwonych, utrzymał się przy piłce pod presją i zagrał na prawą flankę do Mateusza Szczepaniaka (skrzydłowy Legii U-19), ten prostopadle podał w drugim kontakcie do Oskara Pietuszewskiego, który wbiegł w pole karne, uporał się z trzema rywalami i strzelił gola. Przed przerwą "Adko" nieprzepisowo skasował kontrę Czechów, faulując rozpędzonego Daniela Svancarę, za co obejrzał żółtą kartkę.

Adkonis, który wystąpił z opatrunkiem na prawej dłoni, pracował w defensywie i uczestniczył w grze ofensywnej. Miał dokładny przerzut, parę prostopadłych podań i dwa niecelne strzały z dystansu (w tym jeden z rzutu wolnego). W 70. minucie mógł zdobyć drugą bramkę z karnego, ale tym razem nie wykorzystał "jedenastki", trafiając w słupek. Zagrał całe spotkanie.

Szczepaniak – grający we wtorkowym meczu na prawym wahadle – uczestniczył w grze defensywnej, podłączał się do ofensywy, wchodził w dryblingi, walczył w pojedynkach, a w 23. minucie wypracował asystę przy golu na 2:0 poprzez podanie prostopadłe. Miał trzy zagrania w pole karne reprezentacji Czech – jedno było wybite, drugie zablokowane, a trzecie zostało wyłapane przez bramkarza. Po niecałej godzinie spotkania zawodnik Legii U-19 wygrał walkę o pozycję z Jirim Mickiem i główkował z 6. metra pod poprzeczkę, po dośrodkowaniu z lewej strony na dalszy słupek, lecz Marek Obdrzalek udanie interweniował. W 80. minucie "Szczepan" opuścił boisko, zastąpił go Michał Wróblewski.

Jan Leszczyński, stoper juniorów starszych Legii, pojawił się na boisku w 2. minucie czasu doliczonego. Zagrał na środku pola, a tuż przed końcem meczu zatrzymał Jakuba Koliska w pojedynku fizycznym na skrzydle.

2. RUNDA ELIMINACJI EURO U-17: CZECHY – POLSKA 1:2 (0:2)
Micek (74. min.) – Adkonis (12. min. – k.), Pietuszewski (23. min.)

Żółte kartki: Moudry, Krpalek, Micek, Siegl  Adkonis

Czechy: Obdrzalek – Siegl, Krpalek, Micek, Kolisek – Naskos (90' Cizek), Sloncik, Panos (46' Moudry) – Nechvatal (67' Kolarik), Penxa (90' Pavlo), Svancara (46' Sosna)

Polska: Pruchniewski – Kriegler, Potulski, Szwiec – Szczepaniak (80' Wróblewski), Popielec (90' Leszczyński), Adkonis, Brzyski (80' Sarapata), Przyborek – Pietuszewski, Izunwanne

Legia w 2023 roku

radość Puchar Polski
1/11 W 2023 roku Legia Warszawa zwyciężyła Raków Częstochowa w rzutach karnych i po 5 latach zdobyła Puchar Polski. Który był to triumf dla "Wojskowych" we wspomnianych rozgrywkach?