Jakub Adkonis Legia II Warszawa - Lechia Tomaszów Maz.

Polska U-17: Legioniści zagrali na mistrzostwach Europy

21.05.2024 21:21

(akt. 21.05.2024 21:38)

Reprezentacja Polski U-17, prowadzona przez Rafała Lasockiego, przegrała 0:2 z Włochami w 1. kolejce fazy grupowej mistrzostw Europy. W wyjściowym składzie znalazło się dwóch zawodników Legii, czyli Jakub Adkonis (cały mecz) i Mateusz Szczepaniak, który został zmieniony w 72. minucie – wówczas na boisko wszedł napastnik "Wojskowych", Stanisław Gieroba. Kolejny piłkarz "Wojskowych", Jan Leszczyński, oglądał spotkanie z ławki.

Mateusz Szczepaniak wystąpił na prawym wahadle, pomagał w pressingu, miał akcje kombinacyjne, dryblował, przeprowadził kilka rajdów. Był dwa razy faulowany – w pierwszej połowie został nieprzyjemnie trafiony w prawą nogę, mocno ucierpiał, ale zdołał wrócić do gry po interwencji lekarzy. Posłał sześć miękkich dośrodkowań, z czego trzy zostały zablokowane, a pozostałe trzy dotarły w pole karne – jedno mogło zakończyć się asystą (niecelne główkowanie Jakuba Adkonisa). Tuż przed przerwą "Szczepan" ładnie minął przeciwnika i dokładnie wycofał na 11. metr, do Oskara Pietuszewskiego, którego strzał został zablokowany.

Adkonis, który niedawno przedłużył kontrakt z Legią, zagrał w środku pola, ale pracował w różnych sektorach boiska. Angażował się w grę defensywną, doskakiwał do przeciwników, walczył w kontakcie, był raz faulowany. Napędzał ataki choćby poprzez dokładne podania prostopadłe – w 17. minucie kapitalnie zagrał w taki sposób (bez przyjęcia) do Pietuszewskiego, lecz jego uderzenie zablokował bramkarz Włochów. "Adko" oddał cztery strzały – pierwszy (główkowanie z 11. metra po centrze Szczepaniaka) okazał się niedokładny, drugi (20. metr) i trzeci (z wolnego) złapał golkiper, czwarty (z rzutu wolnego) przeleciał nad poprzeczką. Miał dziesięć dośrodkowań (pięć z rożnego, trzy z wolnego, dwa z akcji) i nieco podań za linię obrony.

Stanisław Gieroba poruszał się między stoperami, wbiegał w pole karne, starał się dawać opcje z przodu. W 85. minucie dopadł do dośrodkowania Adkonisa z rożnego na dalszy słupek, główkował z 7. metra, ale trafił w Bartosza Krieglera. Chwilę później znalazł się sam na sam z Alessandro Longonim i wydawało się, że zdobędzie bramkę, lecz obił słupek po płaskim strzale z 10. metra.

Polska zagra jeszcze w grupie C ze Szwecją (24 maja, godz. 17:00) i Słowacją (27 maja, godz. 17:00), którą reprezentuje skrzydłowy Legii U-19, Samuel Kovacik.

1. KOLEJKA FAZY GRUPOWEJ EURO U-17: WŁOCHY – POLSKA 2:0 (1:0)