Grzegorz Miszczyk

Źródło:

08.01.2006 17:46

(akt. 26.12.2018 19:04)

W niedzielnym meczu III rundy Pucharu Szkocji drugoligowy Clyde sprawił nie lada sensację, eliminując z rozgrywek Celtic Glasgow. W szeregach pokonanych (1:2) wyróżnili się Polacy - rzut karny obronił Artur Boruc, a gola zdobył Maciej Żurawski.
W barwach Celtiku zadebiutował były gracz Manchesteru United, Roy Keane. Po raz pierwszy po miesięcznej przerwie na boisku pojawił się Maciej Żurawski. Na niewiele się jednak to zdało, gdyż Celtic doznał sensacyjnej porażki. W 32. minucie gola dla gospodarzy zdobył Craig Bryson. Cztery minuty później w polu karnym Celtiku Toma Brightona sfaulowal Chińczyk Du Wei i sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Stephen O'Donnell, jednak strzał z "jedenastki" obronił Artur Boruc. Polski bramkarz kilkanaście sekund później musiał jednak wyciągnąć piłkę z siatki, gdy po podaniu O'Donnella pokonał go Edward Malone. W 71. minucie Johna Hartsona zmienił Żurawski. Dwanaście minut później polski napastnik wpisał się na listę strzelców. "Żuraw" po strąceniu piłki głową przez Stephena McManusa trafił do siatki strzałem z 13 metrów. Do końca meczu goście nie zdołali już jednak odrobić strat i sensacja stała się faktem - Celtic, obrońca trofeum, został wyeliminowany z Pucharu Szkocji już w III rundzie. Dla Clyde, drużyny z przedmieść Glasgow to historyczne zwycięstwo. Lokalnego rywala pokonała po raz pierwszy od 48 lat.