Raków Częstochowa zdobył Puchar Polski

02.05.2022 17:45

(akt. 02.05.2022 18:15)

Raków wywalczył Puchar Polski w sezonie 2021/22. Klub z Częstochowy, który awansował do finału po wcześniejszym pokonaniu Legii Warszawa (1:0), wygrał 3:1 z Lechem Poznań po golach Vladislavsa Gutkovskisa, Mateusza Wdowiaka i Iviego Lopeza. Decydujące spotkanie odbyło się na PGE Narodowym w Warszawie.

Drużyna Marka Papszuna wyszła na prowadzenie już w 6. minucie. Deian Sorescu przerzucił piłkę z prawej na lewą stronę boiska. Dopadł do niej Vladislavs Gutkovskis, który wbiegł w pole karne, zbiegł do środka, zwiódł Lubomira Satkę i skutecznie uderzył z prawej nogi, z 14. metra, na dalszy słupek. Po nieco ponad pół godzinie rywalizacji było już 2:0 dla Rakowa. Ivi Lopez, będący na wysokości koła środkowego, prostopadle zagrał do Mateusza Wdowiaka, ten pojawił się w "szesnastce" i spokojnie pokonał Mickeya van der Harta po płaskim strzale w kierunku dalszego słupka.

Parę chwil po przerwie "Kolejorz" zdobył bramkę kontaktową. Dawid Kownacki zdecydował się na uderzenie z powietrza, z 12. metra, piłka trafiła jeszcze do Joao Amarala, który udanie główkował. Poznaniacy starali się podkręcić tempo, ale wynik – w 77. minucie – podwyższyła ekipa z Częstochowy. Lopez sprytnie, prostopadle podał na prawą flankę, do Frana Tudora. Chorwat wbiegł w pole karne, dokładnie wycofał do Lopeza, ten zgubił przyjęciem Jespera Karlstroma, oddał płaski, mocny strzał i pokonał golkipera Lecha.

Od 88. minuty czerwono-niebiescy rywalizowali w dziesiątkę, ponieważ czerwoną kartką – za faul na Filipie Marchwińskim – został ukarany Jakub Arak, który chwilę wcześniej wszedł na murawę. Rezultat nie uległ już zmianie. Ostatecznie Raków wygrał 3:1 z Lechem i drugi raz z rzędu sięgnął po Puchar Polski.

PP: Lech Poznań – Raków Częstochowa 1:3 (0:2)
Amaral (52. min.) – Gutkovskis (6. min.), Wdowiak (36. min.), Lopez (77. min.)

Żółte kartki: Rebocho, Skóraś, Milić – Wdowiak
Czerwona kartka: Arak (88. min., Raków, za brutalny faul)

Lech: van der Hart – Pereira (46' Amaral), Satka, Milić, Rebocho – Murawski (73' Tiba), Karlstrom (85' Kwekweskiri) – Skóraś, Kownacki (73' Ba Loua), Kamiński (78' Marchwiński) – Ishak

Raków: Trelowski – Tudor, Petrasek, Arsenić – Sorescu (46' Długosz), Papanikolaou, Lederman, Kun – Wdowiak (73' Niewulis), Gutkovskis (72' Musiolik), Lopez (84' Arak).