Igor Strzałek

Rezerwy: Zadecydował gol Strzałka. Derby dla Legii!

07.05.2022 13:57

(akt. 07.05.2022 16:58)

Rezerwy Legii wygrały w LTC 1:0 z Polonią Warszawa w 30. kolejce III ligi. Jedyną bramkę, w 12. minucie rywalizacji, zdobył Igor Strzałek, któremu asystował Szymon Włodarczyk.

Trener Legii II, Marek Gołębiewski, powołał 18 piłkarzy na sobotnie derby. W kadrze znalazło się 6 zawodników z pierwszej drużyny: Maciej Kikolski, Mateusz Grudziński, Kacper Skibicki, Igor StrzałekSzymon Włodarczyk oraz Ramil Mustafajew. W składzie zabrakło m.in. Szymona Bednarza (zerwanie więzadła krzyżowego) i Osamy Mubaireeka (kontuzja ręki).

Od początku było intensywnie, walecznie, a także głośno – do Książenic zjechało się sporo kibiców. Polonia zaczęła mecz od 2-3 dośrodkowań w pole karne, ale legioniści za każdym razem oddalali zagrożenie. Na starcie pierwszej połowy brakowało ciekawszych akcji w ofensywie, lecz w 12. minucie się to zmieniło. Skibicki okazał się lepszy w pojedynku główkowym i zgrał do Włodarczyka. Napastnik z rocznika 2003 umiejętnie się zastawił w bocznym sektorze boiska i wypatrzył Strzałka, który wbiegł w pole karne z lewej strony, minął dwóch rywali i – będąc pod presją – oddał płaski, skuteczny strzał z 7. metra.

Drużyna z Konwiktorskiej próbowała doprowadzić do remisu, ale niewiele z tego wynikało. Przyjezdni wykreowali parę okazji, lecz rezerwy miały w bramce dobrze dysponowanego Kikolskiego. Osiemnastolatek wybronił dwa uderzenia Wojciecha Fadeckiego (z i zza pola karnego), a później kapitalnie wyłapał groźny strzał Marcina Kluski, który był niepilnowany na 13. metrze. W 35. minucie mogło, a w zasadzie powinno być 1:1. Skibicki niedokładnie wycofał piłkę – przechwycił ją Kluska, który zwiódł próbującego ratować sytuację Kikolskiego, ale jego płaskie uderzenie z prawej strony pola karnego na dalszy słupek okazało się minimalnie niecelne.

Jednak postawa "Wojskowych" mogła się podobać. Piłkarze Legii byli zaangażowani, solidnie prezentowali się w defensywie, przecinali centry, doskakiwali do rywali, a gdy przechodzili do ataku, to szukali m.in. płaskich, prostopadłych podań, gry kombinacyjnej. Dwa strzały (z 17. i 16. metra) oddał Włodarczyk, ale najpierw huknął nad poprzeczką, a następnie został zablokowany.

W końcówce pierwszej odsłony "Czarne Koszule" stworzyły niezłą okazję. Adam Pazio dośrodkował z prawej flanki na dalszy słupek, na 7. metr, lecz Krystian Pieczara główkował niecelnie. Tuż przed przerwą doszło do wymuszonej zmiany. Kontuzjowanego Nikodema Niskiego, który ochoczo podłączał się do ofensywy, zastąpił Mustafajew.

Na początku drugiej połowy Polonia skonstruowała 2-3 akcje, aczkolwiek żadna z nich nie przyniosła jej korzyści. Można wspomnieć o szansie gości po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale Kikolski dobrze interweniował na linii. Po godzinie rywalizacji "Czarne Koszule" starały się podkręcić tempo, lecz "Kikol" wybronił niebezpieczne uderzenie Kluski z bliskiej odległości, a potem wyłapał piłkę po strzale z głowy (po centrze z rzutu wolnego).

Kwadrans przed końcem meczu na boisku zrobiło się więcej miejsca, a "Wojskowi" przeprowadzili parę dynamicznych ataków. Po jednym z nich Włodarczyk dopadł do górnego, dalekiego zagrania z głębi pola, pojawił się w "szesnastce", lecz jego podanie do lepiej ustawionego Wiktora Kamińskiego (dalszy słupek) zostało przecięte. Moment później Jakub Czajkowski wbiegł w pole karne z prawej strony i oddał mocny strzał, ale bramkarz Polonii zbił piłkę przed siebie. Potem w ciągu dwóch sekund zostały zablokowane uderzenia Mustafajewa i Bartosza Widejki (boczny sektor "szesnastki").

Ostatnie minuty toczyły się głównie w okolicach bramki Legii. W jednej z akcji Pieczara musnął piłkę głową na 6. metrze, a Widejko wybił ją poza "szesnastkę". Goście atakowali, ale miejscowi dobrze się bronili. Wynik nie uległ zmianie. Legia II wygrała 1:0 z Polonią, a w najbliższą środę (11.05. godz. 18:00) zmierzy się na wyjeździe z Błonianką Błonie.

III liga: Legia II Warszawa – Polonia Warszawa 1:0 (1:0)
Strzałek (12. min.)

Legia: Kikolski – Niski (45' Mustafajew), Noiszewski, Grudziński, Widejko – Skibicki (75' Skwierczyński), Laskowski, Pierzak, Strzałek (75' Kamiński) – Włodarczyk, Dzięgielewski (58' Czajkowski)