News: Sparing: Legia - Universitatea Cluj 1:0 (1:0) - Lepsza gra legionistów

Sparing: Legia - Universitatea Cluj 1:0 (1:0) - Lepsza gra legionistów

29.06.2012 21:00

(akt. 11.12.2018 06:48)

W drugim spotkaniu sparingowym podczas zgrupowania w Austrii Legia pokonała rumuński zespół Universitatea Cluj 1:0. Jedyną bramkę w meczu zdobył w 16. minucie Damian Zbozień, który wykorzystał dobre dośrodkowanie Dominika Furmana z rzutu wolnego. W pierwszej połowie Jan Urban postawił na dublerów, dla których zgrupowanie w Austii będzie miało decydujący wpływ na ich miejsce w kadrze Legii. W drugiej połowie na murawie był już teoretycznie silniejszy skład, ale wynik meczu nie zmienił się. Przeprowadziliśmy dla Was relację na żywo z tego spotkania, wkrótce zapraszamy do lektury pomeczowych wypowiedzi, oglądania zdjęć i materiałów video.

Zapis relacji na żywo
- Pomeczowy komentarz Jana Urbana
- Wypowiedź Dominika Furmana
- Zdjęcia z meczu
- Skrót meczu - VIDEO

Na sparing Legii z rumuńską Universitateą czekało wielu kibiców stołecznego zespołu. Ten mecz miał pokazać jakie postępy drużyna Jana Urbana poczyniła od sparingu z Metalistem Charków, w którym nasza ekipa została zniszczona. Mimo, że wstęp na obiekt kosztował 5 euro, na trybunach pojawiło się całkiem wielu kibiców.

W pierwszej połowie legioniści wystąpili w eksperymentalnym składzie. Na murawie pojawili się jedynie młodzi piłkarze naszej drużyny wspomagani przez reprezentanta Słowenii, Marko Sulera. Początkowe akcje obu ekip nie były groźne. Wojskowi nie potrafili stworzyć sobie klarownej sytuacji przez kwadrans, Rumunów stać było jedynie na nieśmiałe ataki, z którymi radzili sobie nasi obrońcy oraz czujny między słupkami Konrad Jałocha. Wszystko zmieniło się w 16. minucie, kiedy dobrym dośrodkowaniem z rzutu wolnego popisał się Dominik Furman, a umiejętność gry głową potwierdził Damian Zbozień. Po golu obie ekipy znowu się okopały i starały się co jakiś czas przechytrzyć rywala. Dwie szanse miał Michał Kucharczyk, ale najpierw piłkarz został osaczony w polu karnym przez rywali i stracił piłkę, a w 24. minucie - tuż przed opuszczeniem boiska - dostał świetną wrzutkę od Żurka i prawie skierował piłkę do siatki - zabrakło kilku centymetrów do szczęścia. Ekipa z Cluj najlepszą szansę miała w 37. minucie, gdy Pacuran zagrał do Draghiciego, a ten wszedł między naszych stoperów i wślizgiem chciał posłać piłkę obok Jałochy i faktycznie to zrobił, tyle, że...futbolówka poszybowała też obok bramki. Pod koniec pierwszej części meczu, z dystansu strzelał jeszcze Pacuran, ale spokojnie piłkę wyłapał golkiper Legii.

Drugą połowę Wojskowi zaczęli w zupełnie innym składzie - zdecydowanie bardziej doświadczonym. W 51. minucie podopieczni Jana Urbana zdobyli kolejną bramkę, trafienie Michała Żyro nie zostało jednak uznane - sędzia dopatrzył się spalonego. Dziesięć minut później okazję po akcji Artura Jędrzejczyka miał Miroslav Radović, ale jego uderzenie z dystansu natrafiło na nogę rywala i wyszło na róg. Do 75. minuty gry rywale byli non-stop nękani przez piłkarzy Legii. Zespół z Cluj starał się nieśmiało atakować, tak jak w 68. minucie próbę przelobowania Kuciaka podjął jeden z przeciwników, ale na nic to się zdało. Dwie akcje w 81. minucie mieli legioniści. Najpierw Marek Saganowski bardzo mocno uderzył z pola karnego, ale jedynie w plecy defensora rywali. Po chwili Kucharczyk główkował tuż przy słupku, ale bramkarz Rumunów wybił piłkę za linię końcową. Niewykorzystany korner przemienił się w kontratak rywali, ale kapitalnym wślizgiem akcję przerwał Janusz Gol. Ostatnim akordem sparingu było armatnie uderzenie Daniela Łukasika nad poprzeczką. Po chwili arbiter zakończył potyczkę. Nadal nie do końca możemy oceniać legionistów, ale z całą pewnoscią można stwierdzić, że wszyscy pokazali się z lepszej strony niż ostatnio z Metalistem. Już w środę czeka nas mecz towarzyski z całkiem mocną Spartą Praga - ten pojedynek może nam przynieść odpowiedzi na kilka pytań. Zapraszamy na relację na Legia.Net.

Autor : Piotr Kamieniecki

Legia - Universitatea Cluj 1:0 (1:0)

Bramka: Damian Zbozień (15')

Skład Legii: Konrad Jałocha (46' Dusan Kuciak) - Wojciech Lisowski (46' Artur Jędrzejczyk), Mateusz Cichocki (46' Michał Żewłakow), Marko Suler (46' Inaki Astiz), Bartosz Widejko (46' Jakub Rzeźniczak) - Aleksander Jagiełło (46' Michał Kucharczyk), Damian Zbozień (46' Daniel Łukasik), Albert Bruce (46' Janusz Gol), Dominik Furman (46' Miroslav Radović), Bartosz Żurek (46' Michał Żyro) - Michał Kucharczyk (26' Marek Saganowski).

Skład Universitatea: Ionut Bosneag - Raul Ciupe (61' Marius Rusu), Adrian Popa (46' Ionut Grozav), Rares Cucui (61' Alex dos Santos), Eduard Nicola (61' Erico da Silva) - Dragos Firtulescu (46' Cleiton), Bogdan Patrascu (46' Claudiu Rogozan), Alexandru Pacurar (46' Viorel Dinu), Vasile Gheorghe (61' Roberto Iancu), Cristinel Gafita (46' Alex Santiago) - Octavian Draghici (46' Alex da Silva Braz)

Żółta kartka: Jakub Rzeźniczak (57')

Sylwetka rywala

Universitatea Cluj to rumuński klub piłkarski z siedzibą w mieście Kluż-Napoka. Założony został we wrześniu 1919 przez towarzystwo sportowe grupujące studentów uniwersyteckich. Pierwszym prezesem klubu został znany doktor i polityk, członek partii PNTCD, Iuliu Hatieganu. W początkach swego istnienia Universitatea uczestniczyła tylko w rozgrywkach regionalnych, gdyż w tym okresie nie było jeszcze rozgrywek o charakterze ogólnonarodowym. W I lidze (Divizia A) Universitatea zaczęła grać od 1932 roku, czyli od jej początku. W pierwszoligowym debiucie klub wygrał swoją grupę i w decydujących o mistrzostwie meczach zmierzył się z klubem Ripensia Timisoara, remisując 0:0 i przegrywając w rewanżu 3:5. W 1940, w związku z oddaniem Siedmiogrodu Węgrom, klub przeniósł swą siedzibę z Cluj do Sibiu. Z chwilą, gdy w 1945 Siedmiogród ponownie został włączony do Rumunii, Universitatea wróciła do swojej pierwotnej siedziby. W 1946 klub zmienił nazwę na Stiinta Cluj.

W sezonie 1964/65 udało się wreszcie zdobyć Puchar Rumunii, co do dziś jest największym osiągnięciem klubu. Pozwoliło to zadebiutować w europejskich pucharach - w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1965/66. W pierwszej rundzie Stiinta pewnie wyeliminowała austriacki klub Wiener Neustadt, wygrywając 1:0 na wyjeździe i 2:0 u siebie. W walce o ćwierćfinał Atletico Madryt (zdobywca Pucharu Hiszpanii) okazał się przeszkodą zdecydowanie za trudną - po porażce 0:2 u siebie zdobywcy Pucharu Rumunii przegrali w Madrycie aż 0:4.

W 1966 klub powrócił do nazwy Universitatea. Na koniec sezonu 1971/72 Universitatea znalazła się na trzeciej pozycji w tabeli Divizia A - było to najlepsze miejsce od chwili zakończenia II wojny światowej (Universitatea zdobyła tyle samo punktów co wicemistrz Rumunii UT Arad).

W 1999 Universitatea spadła do drugiej ligi rumuńskiej (Divizia B), a w 2000 pierwszy raz w swych dziejach spadła do trzeciej ligi (Divizia C), w której zagrała jednak tylko jeden sezon, po którym wróciła do drugiej ligi. W sezonie 2006/07 klub zespół zajął 1 miejsce i uzyskał awans do pierwszej ligi. Ośmioletni okres gry w niższych ligach dobiegł końca.

Sezon 2011/12 Universitatea zakończyła na ósmym miejscu w lidze, w składzie możemy znaleźć byłego reprezentanta polskiej młodzieżówki - Łukasza Szukałę.