News: Wybraliśmy najlepszych w Akademii Piłkarskiej!

Wybraliśmy najlepszych w Akademii Piłkarskiej!

Piotr Jóźwiak

Źródło: Legia.Net

11.05.2012 11:40

(akt. 11.12.2018 14:04)

Akademia Piłkarska. Pod tymi dwoma słowami kryje się przyszłość Legii, która coraz częściej stawia na swoich wychowanków. Kto następny skorzysta ze ścieżki wydeptanej przez Wolskiego, Żyro, Szumskiego, Furmana czy Jagiełłę i przebije się do pierwszego zespołu? Serwis Legia.Net wybrał najlepszą, naszym zdaniem, jedenastkę złożoną z młodych piłkarzy trenujących przy Łazienkowskiej. Za oceniane przez nas kategorie wiekowe przyjęliśmy roczniki od 1995 (najstarszy rocznik Akademii na co dzień grający w lidze wojewódzkiej) do 2001 (rocznik reprezentujący Akademię na ostatnim Legia Cup).

 

Tak jak przypuszczaliśmy, nie było łatwo dokonać wyboru ostatecznej jedenastki. W związku z tym sporządziliśmy sporządziliśmy dość szeroką listę legionistów, którzy byli blisko wyróżnienia, a i na niej śmiało mogłoby znaleźć się jeszcze kilka nazwisk. Dość powiedzieć, że oprócz Legii ’95, pozostałe są zdecydowanymi liderami swoich lig! Poniżej prezentujemy naszą „drużynę marzeń” Akademii Piłkarskiej i argumentujemy decyzje.


„Drużyna marzeń” Akademii Piłkarskiej wg Legia.Net: Pogorzelec – Ozga, Wieteska, Najemski, Górka – Sędzikowski, Aftyka, Tomasiewicz, Bartkowiak, Stasz – Anczewski


Oskar Pogorzelec (1995): Rundę jesienną spędził w Legii ’95, zaś wiosną znajdował się już w kadrze Młodej Ekstraklasy. Dla kibiców przestał być anonimowy, kiedy wraz z reprezentacją Polski U-17 awansował na Mistrzostwa Europy. W przeszłości kilkukrotnie testował go Ajax Amsterdam, a mając niewiele ponad 15 lat, zadebiutował w III-ligowej Kotwicy Kołobrzeg, której jest wychowankiem.


Kevin Ozga (1996): Wychowanek Akademii. Kiedy zaczynał treningi, ustawiano go w ataku. Dzięki temu nie boi się grać ofensywnie jako prawy obrońca, czego efektem są zdobyte bramki i dokładne dośrodkowania. Wyróżnia się dobrym przygotowaniem motorycznym.


Mateusz Wieteska (1997): Wyjątkowo zdolny „nowoczesny” środkowy obrońca. Świetnie operuje piłką, wygrywa też większość pojedynków w powietrzu, co przekłada się na liczbę zdobytych bramek. Futbolowe podstawy przyjął w Pogoni Grodzisk Mazowiecki, a od zimy 2010 roku występuje przy Łazienkowskiej. Jest kapitanem reprezentacji Polski u-15.


Arkadiusz Najemski (1996): Dobrze zapowiadający się stoper. Dzięki boiskowej przebojowości wywalczył sobie miejsce w kadrze Polski U-16, w której zazwyczaj występuje w podstawowym składzie. Czyni stałe postępy, więc możliwe, że już latem zasili szeregi Młodej Legii.


Arkadiusz Górka (1997): Do Legii trafił latem ubiegłego roku z Czarnych Jasło. W notesach legijnych skautów zapisał się podczas łódzkiego turnieju Nike Premier Cup. Zanim jednak pojawił się w Warszawie, przebywał na testach w Lechu Poznań. Jest reprezentantem Polski U-15. Na tle rówieśników wyróżnia się umiejętnością gry obiema nogami.


Damian Sędzikowski (2001): Najmłodszy spośród wyróżnionych. Mimo zaledwie 11 lat, posiada spore umiejętności techniczne, które są poparte dobrym przygotowaniem motorycznym i koordynacją. Był najlepszym zawodnikiem Legii ’01 podczas listopadowego Legia Cup 2011. Zyskał wtedy uznanie wśród sędziów i szkoleniowców wszystkich ekip, dzięki czemu trafił do turniejowej „drużyny marzeń”. Kilka dni temu z jeszcze lepszej strony zaprezentował się w Mini Euro 2012 – trafiał do siatki między innymi w meczach z FC Porto i Ajaksem Amsterdam.  


Grzegorz Aftyka (1998): W lutym zamienił Energetyka Gryfino na Legię. Wypromował się podczas meczów kadry województwa, które obserwowali trenerzy Akademii. Zazwyczaj występuje jako napastnik lub ofensywny pomocnik. W rundzie wiosennej był kluczowym piłkarzem w swoim roczniku – strzelał i asystował na potęgę. Jako że pochodzi z Pomorza, od małego kibicował Pogoni Szczecin. Początki w Warszawie ma bardzo udane, oby tak dalej.  


Grzegorz Tomasiewicz (1996): Chyba największy talent szkolący się obecnie w Akademii, który wkrótce może pójść śladami Aleksandra Jagiełły. Grę w piłkę zaczynał w Szczakowiance Jaworzno, skąd 3 lata temu przeniósł się do Ruchu Chorzów. Latem zeszłego roku Legia sprowadziła go do Warszawy i kto wie, czy nie była to decyzja na wagę kilku milionów euro. W ligowym debiucie z „eLką” na piersi do siatki rywala trafił aż 5 razy, po czym cofnięto go do linii pomocy. Jest kapitanem reprezentacji Polski U-16.


Michał Bartkowiak (1997): W lutym tego roku dołączył do Legii z Górnika Wałbrzych. W swoim regionie cieszy się opinią najzdolniejszego młodego zawodnika, więc szybko trafił do reprezentacji wojewódzkiej, a później krajowej. Co ciekawe, w Wałbrzychu występował w drużynie, w której grali zawodnicy starsi od niego aż o 4 lata! W Legii odnalazł się od samego początku, a do swoich umiejętności przekonał kapitalnym golem w ligowym starciu z Ursusem.


Michał Stasz (1997): Wyjątkowo bramkostrzelny zawodnik. Jest wychowankiem Nafty Jedlicze – tego samego klubu, w którym pierwsze piłkarskie szlify zbierał Sławomir Peszko. Stasz przeniósł się później do Karpat Krosno, gdzie w sezonie 2010/11 w 27 meczach strzelił 40 goli i zanotował 13 asyst. Po tak udanych rozgrywkach został zaproszony przez Legię na testy, a te wypadły po jego myśli.


Kamil Anczewski (1996): Do końca 2009 roku szkolił się w położonej po sąsiedzku Agrykoli. Debiutując w Legii aż 5-krotnie wpisał się na listę strzelców. Niedługo później trafił również w swoim pierwszym meczu w młodzieżowej reprezentacji. Imponuje skutecznością i systematycznie się rozwija.


Byli brani pod uwagę:


Jakub Arak, Tomasz Prejs i Mateusz Zawal (1995), Paweł Radziszewski i Eryk Rakowski (1996), Patryk Kostrzanowski, Eryk Więdłocha (1997), Mateusz Hołownia, Mateusz Leleno i Aleksander Waniek (1998), Emil Możdżonek (1999), Mikołaj Neuman (2000), Maciej Anusik (2001)

Polecamy

Komentarze (18)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.