Zgrupowanie bez tajemnic

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

02-07-2017 / 09:31

(akt. 02-12-2018 / 12:26)

Zgrupowanie w Warce różniło się od wcześniejszych zgrupowań w Hiszpanii. Nie było już tak wiele pracy nad poprawą szybkości, intensywności czy ogólnej motoryki. Było za to więcej pracy nad taktyką schematami gry, stałymi fragmentami i szybkością rozegrania.

Kilka ogółnych spostrzeżeń:


1.    Etos pracy – Kiedy trener Jacek Magiera przychodził do klubu w roli pierwszego trenera mówił o tym, że będzie chciał zaszczepić piłkarzom etos prasy. Zimą w Hiszpanii jeszcze nie było widać tego tak bardzo, jak latem w Warce. Na obozie było w sumie ponad 30 chłopa, nikomu nie trzeba było nic tłumaczyć, każdy był ukierunkowany na pracę właśnie. Zawodnicy na trening wychodzili zwykle kwadrans przed jego początkiem, a po zakończeniu zajęć nikt nie spieszył się do pokoju, każdy jeszcze wymienił kilka podań, oddał kilka strzałów. W trakcie treningów, nikt nie marudził, nikt nie narzekał, a wieczorami czas wolny pożytkowany był na odpoczynek i regenerację.


2.    Bez ładowania akumulatorów -  To miało być inne zgrupowanie niż te w Hiszpanii zimą i było. Wtedy legioniści większość czasu spędzili na ładowaniu akumulatorów, pracy na siłowni, ciężarkach, biegach z płotkami etc. Zawodnicy po trzech tygodniach marzyli o zajęciach typowo piłkarskich, ale tych było mało. Teraz w Warce było zupełnie inaczej. Trenerzy skupili się na podtrzymaniu tego, co zostało wypracowane zimą. Na treningach było sporo pracy nad schematami gry, stałymi fragmentami, szybkim rozegraniem futbolówki, taktyką. Cel – wszyscy mają być w formie już na pierwsze spotkania w nowym sezonie.


3.    Przegląd kadr – Sztab szkoleniowy na zgrupowani mógł przyjrzeć się niemal wszystkich piłkarzom Legii aspirującym do gry w pierwszym zespole. Byli nie tylko gracze pierwszego zespołu, ale też wyróżniający się zawodnicy rezerw oraz ci, którzy ostatni sezon spędzili na wypożyczeniu. Nie będzie więc mowy o pomyłce czy przeoczeniu. Każdy miał szansę zaprezentować się sztabowi szkoleniowemu. Ci, którzy się wykazali dostaną szansę lub pójdą na wypożyczenie do kolejnego klubu. Pozostali będą mogli poszukać sobie klubu i odejść z Legi. Piłkarzy na utrzymaniu jest wiele i klub będzie próbował zmniejszyć liczbę graczy, którym trzeba regularnie płacić. Szkoda, że na obozie nie pojawił się Steeven Langil – rozgrywki reprezentacji Martyniki. Z kolei Konrad Jałocha i Jarosław Niezgoda na zajęciach będą dziś.


4.    Bez kluczowych graczy – Jaki był największym minus zgrupowania? Drużyna przygotowywała się bez dwóch kluczowych dla zespołu piłkarzy. Vadis Odjidja-Ofoe miał dołączyć do drużyny trochę później, po narodzinach dziecka. Belgowi ten powrót się jednak przedłużył, czas wykorzystał również na negocjacje z właścicielem Legii oraz rozmowy z innymi klubami. Ostatecznie na treningach w Warce się nie pojawił, wciąż nie jest znana jego przyszłość. W Warce był na początku Miroslav Radović, ale szybko wyjechał do Belgradu się leczyć. Tam jest jakiś fachowiec światowej klasy. Ponoć jeden z niewielu specjalistów w Europie, który leczy tego typu urazy kolana. Rado ćwiczył tam trzy godziny dziennie, miał zabiegi, zastrzyki. W sobotę wrócił do Polski. Efekt pobytu w klinice w Belgradzie poznamy wkrótce. Największy plus - doskonałą atmosfera panująca w zespole.


5.    Sparingi – Legia zagrała w dwóch meczach sparingowych z Wisłą Płock i Radomiakiem Radom. W tych spotkaniach legioniści starali się przenieść na boisko to, co robili na treningach. Było widać podobne schematy i rozwiązania. Nie wszystko jeszcze wychodziło, ale od tego są gry kontrolne. Cieszy fakt, że dużo lepiej nasz zespół wyglądał przy stałych fragmentach gry. Ogólnie przyjemniej patrzyło się na mecze Legii w trakcie obozu w Warce niż na te podczas obozu w Hiszpanii, które były dość męczące dla widza.

Byliśmy na miejscu, oglądaliśmy treningi, widzieliśmy jak prezentowali się poszczególni piłkarze, jaka panowała atmosfera w drużynie, na czym skupiał się sztab szkoleniowy. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące obozu w Hiszpanii, to zachęcamy do ich przesyłania na adres info[at]legia.net, zamieszczania w formie komentarzy pod tym newsem bądź też na naszym profilu na Facebooku lub Twitterze. Na wszystkie wątpliwości i niejasności postaramy się odpowiedzieć.

Komentarze (76)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~dyniunio.
 • 0 / 0
Kuzwa ja piedoke. Jak napisał że przyleci w niedzielę to w niedzielę, nie ważne czy rano czy wieczorem, ale ważne że w niedzielę. Do godziny 24 ma jeszcze czas,bo po 0:00 to już będzie poniedziałek.
Ja mam parę pytań redakcjo, bardzo proszę o odpowiedź:

1. Na jaką pozycję szykowany jest Moneta?
2. Sprowadzenie napastnika to kwestia tygodnia, miesiąca, a może w sierpniu dopiero jakiś przyjdzie?
3. Kto ma większą szansę na 1 skład: Hamalainen czy Chukwu?
4. Co dalej z piłkarzami takimi jak Masłowski czy Szwoch?
5. Kto jest wyżej w hierarchii u magiery: Szymański czy Michalak?
~lob
 • 0 / 0
Magiera piszemy z dużej litery.........
Chorąży
 • 2 / 0
Jesli piszesz duzymi literami nazwiska kopaczy, tym bardziej na szacunek zasluguje trener Magiera. Czy w amice sa takie zwyczaje? Wypie.da.laj stad
Pułkownik
 • 0 / 0
1) Kto jest brany pod uwagę jako ew. zastępca VOO na pozycji ofensywnego pomocnika? Z Radomiakiem zagrał tam Gui, czy to jest pierwszy wybór trenerów? Czy są trenowane warianty na tej pozycji z Hamalainenem lub Moulinem? Czy od wspomnianej trójki bardzo odstają Masłowski i Szwoch?
2) Jak drużyna przyjmuje/komentuje zamieszanie z VOO? Czy ta sytuacja nie zepsuje atmosfery w drużynie?
3) Kto po odejściu Rzeźnika i kontuzji Rado ma być kapitanem drużyny? Kopczyński? Malarz?
4) Czy są ćwiczone warianty z Jędzą na stoperze, czy też pozostaje on na prawej obronie?
5) Czy Chukwu na treningach jest ustawiany na boku pomocy, czy też tak jak w sparingach w ataku? Co jest jego dobrą, a co złą stroną i na ile oceniacie jego szanse na częstsze granie?
6) Dąbrowski w sparingach zagrał w słabszych składach. Czy to oznacza, że ma dołek formy? Czy może rywalizację o miejsce stopera tym razem wygrywa Czerwiński? Wobec odejścia Pazdana i Rzeźniczaka podstawową parę stoperów powinni stanowić Dąbrowski i Czerwiński. Czy wobec tego sztab zgrywa ich ze sobą?
~Sobieryba
 • 1 / 0
1. Nikt. Takiego grajka jak VOO możemy mieć za 20 lat. Szwoch i Masłowski to odstawali od piłkarzy Radomiaka.
2. Atmosfere trzyma Jędza najwyższą pensją w eklapie z tymże to atmosfera grobowa.
3.Pewnie Kopczyński kolejna legenda naszego Klubu 4 Mistrz Eklapy i ulubieniec trenera .
4.Na stoperze może Jędza zagrać przeciwko rezerwom Radomiaka.
5. Jedyny zdrowy napastnik w kadrze w dobrej formie więc znając Magiere ... Chukwu będzie oscylował wokół 18 meczowej.
6.Czerwiński śmieszne umiejetności ale za to kolejna poważna kontuzja. Pazdana pewnie nikomu nie da się wcisnąć. Dąbrowski będzie grał.
Czasami mam wrażenie że piszą tutaj same Janusze trąbiące w wuwuzele i brędzlujace się nad Lewym. Chcecie zagłąsakać tego murzyna?? Wypiał się na nas, robi sobie jaja, celowo opóznia przyjazd a jak zostanie to dalej będziecie się nad jego zdjęciem .....wiecie co:-)
o kibic bankrutującej wisły powrócił :))))) Czekałem na ciebie od kilku miesięcy
Liczba 22 to od nazw ulicy skisłej sobie wziął Reymonta 22.Jak nie miałem tu konta to zimą rozbrajał mnie tu do łez swoimi wpisami .Legiony 22 zapamiętałem ;)) Jest u więcej gości co ma IP z Krakowa,ale ostatnio się nie pojawiają.
Czemu dajecie cenzure na nazwe skis....ła .Ten Ever Valencia co miał być lepszy od Vadisa rzeczywiście jest niesamowity tak niesamowity,że juz go w Polsce nie ma.A mało kto wiedział,że w ogóle był ;-;
~Wojtek L L L
 • 0 / 0
Mioduski twierdzi że poprzedni zarząd zostawił pustkę w kasie oraz zadłużenie które teraz spłaca ale warto powiedzieć że aby wygrać, zyskać itp trzeba włożyc trochę od siebie i tak też robił poprzedni zarząd zainwestowali większe pieniądze na gwiazdy i powstał wynik czyli awans do LM , mistrzostwo i w kolejnych latach te pieniądze miały procentować i przynosić kolejne duże zyski prostując sytuację finansowa. Natomiast teraz Mioduski robi tak jak inne kluby czyli nie chce zainwestować a czeka na cud uzyskania zysków, że obecna kadra przetrzepana bo najlepsi odchodzą zacznie osiągać sukcesy profity itd ale uważam że to co jest teraz bedzie prowadziło w dalszej perspektywie czasu do zżerania się od środka bo klub w tym składzie nie zarobi na sebie a trzeba będzie dalej sprzedawac i ciąć koszty. Powiem tak , Mioduski przez chytrość i ostrożność szybko zniszczy ten klub, zniszczy coś co zbudowali poprzednicy a Legia zamiast odpłynąć innym to zacznie gonić pozostałych.
Generał dywizji
 • 0 / 0
I Mioduski ma problem do rozwiązania - pieniądze czy autorytet?
Generał broni
 • 0 / 3
Pisze że będzie wieczorem hahaha nie to są jaja .
Pułkownik
 • 6 / 0
Moze pismo późno do niego przyszło i nie zdążył kupić biletu na 12:10
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Ja mam pytanie?
Co to znaczy że Vadis sobie rozmawia z innymi klubami. Przecież chyba nie może
Generał broni
 • 4 / 0
Gdyby chociaż jeden klub grał w pucharach na takim poziomie jak Legia to obraz byłby inny może bardziej by szanowali naszą ligę ale w naszym kraju pełno złodziei którzy patrzą jak tylko wyjmować a nie inwestować w klub.
~arango
 • 0 / 0
vadis wsiadł rano do samolotu, wklepał w gps stadion i go jakimś cudem wylądowało w ośrodku treningowym olimpsiakosu
Plutonowy
 • 0 / 0
Jak wyglada sytuacja Sanogo? Czy zostaje czy raczej bedzie wypozyczony? Jak wygladal w sensie sportowym na zfrupowaniu, czy po kontuzji doszedl juz do suebue?
Generał broni
 • 0 / 0
Jak wiadomoi w Warcie nie pokazał gotowości do walki o miejsce w składzie, ale aktualnie oddanie go z powrotem do Zagłębia wstrzymane przez naszego treneiro. Temat ma się wyjaśnić na dniach.
Generał broni
 • 0 / 0
*Warce
Plutonowy
 • 0 / 0
Do jz166:
Ja juz toba rozmawialem na ten temat pod innym postem, wysmiales mnie ze pisze nieprawdziwe info, bo jak ty to ujoles sanogo na 100% idzie do zeglebia. Teraz piszesz co innego, wiec prosze cie niedoinformiwany czlowieku nie pisz bzdur....
Plutonowy
 • 0 / 0
A jak piszesz ze niepokazal gotowosci do walki to mam taki polew z ciebie bo pewnie nawet nie wuesz ze on glownie trenowal indywidualnie, trenujac na siliwni I biegajac glownie wokol boisk. Nawet w guerkach nie brak udzialu, bo magiera jasno powiedzial ze bylo by to za wczesnie.
Generał brygady
 • 0 / 0
everybody should relaxe there are worse things to worry about, i missed my morning flight but i will be in warsaw later today
Generał brygady
 • 0 / 0
To wpis Vadisa przed chwilą, więc będzie w Warszawie
Kapitan
 • 0 / 0
Ciekawe czy się wyrobi na trening
Pułkownik
 • 0 / 3
Z niewolnika nie ma pracownika
Ważne że będzie.
Kapitan
 • 0 / 0
...there are worse things to worry about f.e. my new 2mln euro salary ;)
Pułkownik
 • 0 / 3
I hoyy z tego!
Jeśli nie przedłuży kontraktu,a zostanie to bedzie oznaczało że Miodulski go zatrzymał na siłę
Generał
 • 3 / 0
Miał się stawić na porannym treningu teraz Pan Piłkarz łaskawie pisze że będzie wieczorem.
W sumie ma czas, liga w III lidze startuje za miesiąc. Ewentualne braki nadrobi grą z Łksem czy Huraganem.
Generał dywizji
 • 0 / 0
You missed your saturday's evening flight, I suppouse, dear Vadis!
~Olo
 • 0 / 0
Trening. Ale przecież Vadis zarabia dobrą kasę i ma mieć jeszcse lepszy lukratywny kontrakt. On nie gra za pół darmo dla nas. Wiec takie gadanie, że z niewolika nie ma pracownika, w tym przypadku jest nie na miejscu. Vadis ma kontrakt do oonca sezonu i jego 9bsranym obowiązkiem jedt go wypelnienie. Zimą ma prawo do rozmow nawet z Milanem Milanówek, ale teraz ma grać. Jak będzie sabotażował swoje zadania w pracy to klub ma prawo zeslac gracza do rezerw i zmianic umowę.
~calineczka
 • 0 / 0
@trening
Po pierwsze: z jakiego, k*rwa, niewolnika? Ma ważny kontrakt i umowę o pracę, za bardzo dobre pieniądze jak na zawodnika, który wykrzaczał się za każdym razem kiedy opuszczał belgijską prowincję (mówię o sytuacji rok temu, kiedy kontrakt podpisywał - wtedy jeszcze nie błyszczał). Wszyscy, którzy zapi•rd•lają na 7 do pracy za średnią krajową to pracownicy, a biedny Vadis to niewolnik? - Żeby było jasne - nie dissuję tutaj Vadisa, tylko "mędrków" głoszących głupkowate przysłowia dla niedorozwojów, typu: "Z niewolnika nie ma pracownika."
Po drugie: nawiązując do końcówki punktu pierwszego, to biorąc pod uwagę ekonomię (a ignorując okrucieństwo tego systemu) lepiej mieć niewolników niż pracowników. Pierwszy z brzegu przykład to amerykańskie Południe, które świetnie prosperowało dzięki niewolnictwu, a po jego zniesieniu gospodarka załamała się kompletnie, zaś różnice w rozwoju w porównaniu z resztą kraju (oprócz Detroit) są widoczne do dzisiaj.
Generał brygady
 • 0 / 0
Jeśli się nie pojawi to zesłać do rezerw i nie wypłacać pieniędzy, bo za co? Nie trenuje - nie ma wypłaty. Sobie wakacje urządził i się obraził. Nie chcę pluć jadem jeszcze, zobaczymy za parę godzin jakie będzie info.
~Kola
 • 0 / 0
Jak spisali się młodzi zawodnicy?
~Xxl
 • 0 / 0
Menago Ofoe przysłał fax , że Vadis jest chory , ma gorączkę i musiał pozostać w Belgii .
Opery mydlanej ciąg dalszy ....
Jak oni traktują Legie ....
Twitter huczy, że nie nie leci..No zobaczymy...Jeśli nie to powinien dostać jakąś karę
tweeter to znaczy kto konkretnie
Generał brygady
 • 2 / 0
muszę kiedyś wejść na Twiitera bez wyciszonych głośników,

chciałbym w końcu usłyszeć to huczenie...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Twitter i fejsbuk to surogat niegdysiejszej kolejki po cukier albo po mięso. Sami medrcy i spuer poinformowani eksperci fachowi.
Generał brygady
 • 0 / 0
alaryk,

trafne porównianie
~hmm
 • 0 / 0
miejmy nadzieje ze po 20 minutach nie beda oddychac rekawami.
Pułkownik
 • 0 / 0
O 12:10 ląduje samolot z Vadisem lub bez
Generał broni
 • 0 / 0
Jak go nie będzie na pokładzie to do rezerw i nie żałować tych 2mln euro liczy się wizerunek.
Generał brygady
 • 0 / 1
Skąd info?
To, czy znajdzie się w tym samolocie to pierwszy sukces, drugi to taki, czy mu się po tym wszystkim będzie chciało grać dla Legii
Generał broni
 • 0 / 4
Rawa zgadzam się że to będzie sukces jak znajdzie się na pokładzie ,ale nie wiem czemu napisałeś że "po tym wszystkim" czyli po czym ,chyba że masz na myśli naszego prezesia który miota się jak ślepa kura.
Generał brygady
 • 0 / 0
Jak drużyna reaguje na zachowanie VOO?
Generał brygady
 • 3 / 0
Może inaczej jak drużyna reaguje na specjalne traktowanie VOO?
Pułkownik
 • 1 / 0
Jak radzi sobie Daniel Chima Chukwu,z kim kumpluje ???
Jak wygląda młodzież? Szczególnie Michalak i Szymański
Generał broni
 • 0 / 2
Myślę że teraz się pokarze z dobrej strony przecież nie zapomniał grać ,potrzeba czasu a nie jak nie jeden troll na tej stronie hejt uprawiał to samo z Ofoe jeden z nielicznych tu pisałem że Ofoe to mega gracz to mnie wyszydzano to samo s Danielem bedzie jestem tego pewien.
Generał brygady
 • 3 / 0
za co chcesz go "pokarać"?!
Generał broni
 • 0 / 3
Czy szanowna Redakcja wie coś na temat naszej gwiazdy? czy ten murzyn jest już w naszym kraju?
Podporucznik
 • 1 / 0
Taki z niego murzyn jak z ciebie.
Generał broni
 • 0 / 0
no ja to białas to wiem i nie zaprzeczam a on jaki jest ? fioletowy ? zielony ? czy może ciemny !!! już tak napiszę żeby poprawnych lemingów nie obrazić.
Generał brygady
 • 2 / 0
to jak już chcesz być taki poprawny, to właściwa pisownia tego słowa (pomijając czy ma to coś wspólnego z Vadisem) to Murzyn,
Generał broni
 • 0 / 3
Twoim zdaniem dzidzia jest biały tak? to proponuje iść do okulisty, zaraz napiszesz mi pewnie że to afroamerykanin haha, jest czarny to znaczy że murzyn a ja nadal nie wiem czemu tak tym słowem się unosisz, ja jestem białas i nie raz byłem narażony na rasistowskie zaczepki w krajach zamieszkanych przez "muzinów"proszę cię wytłumacz mi co jest nie tak w słowie "murzyn"?
Generał brygady
 • 1 / 0
iwanku o bardzo małym rozumku już piszę co nie tak jest w słowie "murzyn",
otóż to nazwa własna i stąd pisownia wielką literą, więc poprawnie powinieneś napisać Murzyn,
tak jak, np. Żyd,
wystraczy troszkę wiedzy ogólnej i zasad pisowni - nic wielkiego,

a twoje poglądy mnie nie interesują, bo - wybacz szczerość - jesteś osobą dość pospolitą,
ale prości ludzie też są do czegoś potrzebmi, żyj i pozwól żyć...

a wzrok faktycznie nie ten, od lat noszę okularu -1,5 dioptrii (wiem, trudne słówko)

no to pozdrówka, bez odbioru...
Generał broni
 • 0 / 2
ArtiQ rozbawiłeś mnie swoim dennym prześmiewczym komentarzem ,widzisz ,różnica między nami jest taka że głupi sądzi, że postępuje mądrze , jest też tak że tylko głupcy myślą że nie mylą się nigdy, kolejna sprawa to -wybacz za szczerość -ale jesteś zbyt mało inteligentny żeby zrozumieć że jest różnica między byciem daltonem a ślepcem i bycie krótkowidzem z -1,5 dpt,:
Podpułkownik
 • 2 / 0
Podobno Chukwu prezentuje się dużo lepiej fizycznie niż na wiosnę. Strzelił dwie bramki w sparingach. Waszym zdaniem będzie odgrywał większą rolę w zespole niż to było na wiosnę?
~Error
 • 0 / 0
No mniejszej na bank nie;)
~Wredotto
 • 0 / 1
Udało się zaszczepić etos pracy, czy treningi były lżejsze i przez to przyjemniejsze?
Moje pytanie odnośnie Thibault Mulin - jak wygląda obecnie jego integracja z resztą grupy (w sytuacji gdy nie było Vadisa z którym mógł rozmawiać w ojczystym języku)?
Był Sanogo.

Zresztą na filmikach ze zgrupowań widać że nie miał problemów z resztą drużyny.
I Moulin chyba podszkolił angielski :)
~arango
 • 0 / 0
pkt.3. Przegląd kadr
napisać pierdoły można, ale prawda jest taka, że ci zawodnicy nie pomogą Legii, a nikt ich nie chce. Może, ale za darmo i za jedną dziesiątą tego co płaci Legia, a na takie warunki nie zgodzą się oni. Już to wcześniej pisałem, dać im wolną rękę w poszukiwaniu innego klubu do końca lipca, po tym czasie zostają przesunięci na stałe do rezerw do końca kontraktów. Będą mieli wybór, albo coś sobie znaleźć wyżej kosztem mniejszych zarobków, albo zgnić na pastwiskach. Nie wszystkie transfery wypalają, czasami trzeba stracić.

zwisła o zmończyńskim woli negocjować z klubem spod laski, który oferuje mniej niż Legia, a odrzuca nasze propozycje, Dąbrowski kontuzjowany, a filipek też by chciał za niego pierdylliard

z plotek pozostaje bezmóżdżeń, który pluł na Legię jak grał w posraniu i Budzinski, który od tych trzech nie odstaje, za to ma bardzo dobry strzał zza pola karnego i lepsze statystyki. filipek pożałował 300 tysięcy pln za podpis przedłużający umowę, gdyby Budzik chciał tyle samo od Legii to jest to okazja. Podpisać na rok z możliwością przedłużenia i sprawa jasna, będzie walił bramki jak w sracovii to można dać podwyżkę i przedłużyć kontrakt, jak się okaże Masłowskim lub Szwochem to po roku znika z listy płac.
~kuba(L)
 • 0 / 0
Czy zachowanie Vadisa było poruszane przez zawodników , sztab szkoleniowy podczas obozu ?
~jazz
 • 0 / 0
To był obóż make it or break it. Krótko kto make kto break. Kto przekonał, albo jest na dobrej drode a kto nie?
~szemrany
 • 0 / 0
jak wypadli młodzi?
Generał brygady
 • 1 / 0
Ok, wszystko fajnie. Tylko czy Pan Ofoe już drepcze na niedzielny trening czy przewraca się na drugi bok w swojej bekgijskiej posiadłości?
Żadnych informacji?
~kol
 • 0 / 2
Dzisiaj się nie pojawi. Przesłał L-4
~Zenon M
 • 0 / 1
Idź na lotnisko i nam powiesz czy wylądował. Około 12 jest lądowanie z Belgii ;)
Wie ktoś co z Vadisem ,czy się pojawi ??
~Czaro1987
 • 0 / 1
Jak będzie chciał ,co mu zrobią jak nie ?
~Jamer
 • 0 / 2
Niestety nie będzie go dzisiaj... :(
~kurz
 • 0 / 0
Vadis ma się dzisiaj pojawić o 16 w klubie (17 chyba trening). Po godzinie 12 ląduje samolot z Belgii więc już wtedy powieje normalnością (czyt. Ofoe wyląduje i uda się na trening).