Koszykówka: Seria zwycięstw przerwana, porażka z Treflem

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

09.03.2024 19:00

(akt. 09.03.2024 23:19)

Koszykarze Legii przegrali u siebie 70:85 z Treflem Sopot w 23. kolejce Orlen Basket Ligi. Stołeczny zespół przerwał dobrą passę, która zakończyła się na 5 zwycięstwach z rzędu.

Trefl objął prowadzenie po akcji Aarona Besta, który łatwo minął Arica Holmana, a po chwili goście odskoczyli, gdyż wynik rzutem za trzy podwyższył Andy Van Vliet. Pierwsze punkty dla Legii zdobył celnym rzutem zza łuku Holman. Początek należał do podopiecznych trenera Żana Tabaka, ale już w piątej minucie gry warszawiacy wyszli na pierwsze prowadzenie (8:7). Wśród liderów "Zielonych Kanonierów" tylko Holman w tej odsłonie grał na dobrym poziomie, a duet amerykańskich obwodowych Christian Vital Loren Jackson w pierwszych 8 minutach spotkania spudłował wszystkie 6 rzutów z gry. Mimo to w końcówce pozostali zawodnicy Legii zaczęli trafiać za trzy i to gospodarze prowadzili po pierwszej odsłonie 24:19.

Pierwszą skuteczną akcją w drugiej ćwiartce popisał się Dariusz Wyka, który w tym momencie spotkania z 10 "oczkami" był najlepszym punktującym zawodnikiem na boisku. Jednak w ciągu 6 kolejnych minut tej odsłony miejscowi zdobyli tylko 4 "oczka" i wszystkie były autorstwa kapitana "Zielonych Kanonierów". W barwach gości sygnał do ataku dał Best, który szybko zdobył 8 punktów, a Trefl po ostatnich punktach Wyki miał serię 10:0. Po czasie dla Legii swoje pierwsze punkty w meczu zdobył Jackson, ale wciąż to przyjezdni wykorzystywali przewagę warunków fizycznych na pozycjach 3 – 5 i pomału powiększali prowadzenie do wyniku 39:30. W ostatnich minutach przed przerwą gra się zaostrzyła i w obu zespołach pojawiło się więcej błędnych decyzji, lecz to gospodarze lepiej wypadli w tym fragmencie, ale pomimo to do szatni zeszli przegrywając 37:39.

Po zmianie stron legioniści zaczęli od 4 punktów z rzędu, po których ponownie objęli prowadzenie. Jednak wciąż mieli duże problemy z wyregulowaniem celowników zza łuku, co ułatwiało gościom zacieśnianie strefy podkoszowej. Mimo to warszawiacy, w tym bardzo wyrównanym meczu, nadrabiali przewagą w punktach z szybkiego ataku. W drużynie z Sopotu rozkręcił się Auston Barnes, który w tej odsłonie zdobył aż 12 "oczek", a ponownie w tym meczu "Zieloni Kanonierzy" pozwolili gościom na serię punktową 10:0 i po 30 minutach Trefl był na prowadzeniu 59:50.

W czwartej kwarcie dalej fatalnie wyglądali Jackson i Vital, którzy spudłowali aż 20 rzutów i popełnili 7 strat, a w grze utrzymywał Legię dobry ofensywny moment Marcela Ponitki i Grzegorza Kulki. Niestety, "Zieloni Kanonierzy" bardzo się męczyli w ataku w tej odsłonie, trafiając zaledwie 30% rzutów z gry i 20% za trzy. Z kolei sopocianie rzadko się mylili, trafiając praktycznie każdy rzut w tej odsłonie i ostatecznie Trefl wygrał z Legią 85:70.

W najbliższą środę, 13 marca (godz. 20:00), Legia zagra na wyjeździe z Surne Basket Bilbao w rewanżu 1/4 finału FIBA Europe Cup. W pierwszym spotkaniu "Zieloni Kanonierzy" wygrali na Bemowie 83:64 z Hiszpanami. O awansie do najlepszej czwórki rozgrywek zdecyduje lepszy bilans punktowy dwumeczu.

23. KOLEJKA ORLEN BASKET LIGI: LEGIA WARSZAWA – TREFL SOPOT 70:85 (24:19, 13:20, 13:20, 20:26)

Legia: Aric Holman 13 pkt. 10 zb. 2 as., Christian Vital 12 pkt. 5 zb. 7 as. 3 prz. 6 str., Loren Jackson 10 pkt. 2 zb. 3 as., Dariusz Wyka 10 pkt. 1 as., Marcel Ponitka 7 pkt. 3 zb. 1 as., Ray Cowels III 6 pkt. 2 zb. 1 as., Michał Kolenda 6 pkt. 3 zb. 1 as., Josip Sobin 2 pkt. 2 zb., Grzegorz Kulka 4 pkt. 3 zb., Marcin Wieluński-, Adam Linowski-

Trefl: Aaron Best 22 pkt. 12 zb. 3 as. 3 str., Jakub Schenk 10 pkt. 6 zb. 4 as., Jarosław Zyskowski 10 pkt. 3 as. 3 str., Auston Barnes 10 pkt. 1 zb. 1 as., Benedek Varadi 8 pkt. 3 zb. 5 as., Andy Van Vliet 8 pkt. 4 zb., Mikołaj Witliński 8 pkt. 6 zb.,  Paul Scruggs 5 pkt. 6 zb. 1 as., Geoffrey Groselle 4 pkt. 5 zb., Jakub Musiał 0 pkt.

Tabelę Orlen Basket Ligi i więcej informacji o koszykówce znajdziecie na podstronie dot. stołecznej sekcji (TUTAJ).