Legia Ladies: Sparingowe zwycięstwo z Wartą Poznań

Redaktor Marek Majewski

Marek Majewski

28.01.2023 22:46

(akt. 29.01.2023 12:05)

Wysokim zwycięstwiem 6:1 (0:1) zakończył się rozgrywany w LTC sparingowy mecz piłkarek Legia Ladies z Wartą Poznań.

Po porażkach 2:4 z zespołem juniorek Legii i 1:3 z IV ligowymi Diamentami Warszawa, legionistki podejmowały w sobotę 6. zespół II grupy III ligi kobiet. Sytuacja kadrowa legionistek przed dzisiejszym była bardzo trudna. Z powodu kontuzji i innych zdarzeń losowych nasza drużyna miała do dyspozycji tylko 12 zawodniczek i to po uzupełnieniu kadry przez juniorkę Oliwię Mielewczyk. Mecz zaczął się bardzo dobrze dla gości, które już w trzeciej minucie zdobyły bramkę. Pierwsza połowa była wyrównana, przyjezdne miały więcej groźnych sytuacji i zmuszały Nataszę Koper do wielu interwencji, ale wynik nie uległ już zmianie.

Po przerwie na boisku pojawiła się Amanda Moura Pietrzak. Pochodząca z Brazylii piłkarka, która od kilku lat mieszka w Polsce, ma za sobą grę w Brazylii, USA i Polsce (Polonia Leszno, KA 4 resPect, Medyk Konin). Po dłuższej przerwie od gry w piłkę, od stycznia związała się z Legią i przygotowuje się do występów ligowych. Jej debiut był bardzo udany, bo zaliczyła klasycznego hat-tricka zdobywając drugą, trzecią i czwartą bramkę dla Legii. Dwukrotnie po dośrodkowaniach w pole karne znalazła się w odpowiednim miejscu i wygrywając pozycję z obrończyniami Warty strzeliła gole z najbliższej odległości. A trzecia bramka to bardzo ładny techniczny strzał z lewej strony pola karnego w długi róg.

Wcześniej na początku drugiej połowy na 1:1 wyrównała Marta Chmielewska po indywidualnej akcji i pokonaniu bramkarki w sytuacji sam na sam. W końcówce meczu na 5:1 podwyższyła Barbara Staszewska po dośrodkowaniu Marii Komali. A wynik ustaliła sama Komala, po rajdzie prawym skrzydłem. Pierwszy strzał został zablokowany, ale jej dobitka już była celna.

W kolejnym tygodniu zaplanowany jest mecz sparingowy z II ligową Unią Lublin.

Przy okazji dzisiejszego spotkania trzeba wspomnieć, że Warta Poznań podobnie jak Legia należy do coraz liczniejszej grupy klubów Ekstraklasy, które mają seniorskie zespoły kobiece występujące w rozgrywkach ligowych na różnym poziomie. W Ekstralidze grają Śląsk i Pogoń. W II lidze Lech, w III Legia Legia, Warta, Lechia, Wisła Płock, Górnik Zabrze, a w IV piłkarki Rakowa. Poszczególne kluby przyjmowały różną strategię rozwoju sekcji kobiecych. W większości jak np. grające w Ekstralidze Śląsk czy Pogoń przejmowały inny lokalny klub. Inne jak Legia zaczęły od najniższego poziomu rozgrywkowego bazując na zespołach młodzieżowych z akademii (Legia Soccer Schools). Warta swoją sekcję piłki kobiecej założyła już na początku XXI wieku, a klub przez kilka sezonów występował nawet w I lidze (wtedy najwyższy poziom rozgrywkowy).  Potem było kilkanaście lat przerwy i dopiero w sezonie 2020/21 na bazie Akademii Warty Poznań ponownie powstała drużyna seniorek, która zaczęła grę w IV lidze wielkopolskiej i po dwóch sezonach tak jak Legia awansowały do III ligi. Warta ma też bardzo dobrą drużynę juniorek, które obecnie liderują w Centralnej Lidze Juniorek, a dzisiaj rozegrały także sparing w LTC z zespołem CLJ Legia Ladies.

LSS Legia Ladies – Warta Poznań 6:1 (0:1)

Bramka dla Legii: Chmielewska (51’), Moura Pietrzak (58’, 69’, 81’), Staszewska (84’), Komala (88’)

Skład Legii: Koper – Kubik, Bodecka, Marciniak, Markiewicz, Zduńczyk, Jasińska, Chmielewska, Komala, Staszewska, Mielewczyk (46’ Moura Pietrzak)