Reklama HEG

Legia testuje system monitorowania zawodników

Marcin Szymczyk

Źródło: Puls Biznesu

07-11-2018 / 09:05

(akt. 02-12-2018 / 11:21)

Kolejny poziom cyfryzacji przekraczają Legia Warszawa i Zagłębie Lubin - zdecydowały się one na przetestowanie możliwości sztucznej inteligencji (AI) i kreatywności polskiej spółki Sport Algorithmics and Gaming (SAG). Firma opracowała autorski system monitorowania zawodników, przeznaczony dla akademii piłkarskich szkolących młodych zawodników. Od strony technicznej wymaga on zamontowania czterech kamer, po jednej na każdym z rogów boiska, i zintegrowania ich ze specjalnym systemem IT i panelem analitycznym. W skrócie: system „uczy" się rozpoznawać zawodników, śledzi ścieżki poruszania się ich po murawie, zapisuje i analizuje każde zagranie - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Informatyczny system ma zwiększyć skuteczność zawodników na boisku. - Tworzymy system dostępny dla akademii piłkarskich, które zarówno na świecie, jak i w Polsce zatrudniają zespoły analityków sportowych. Naszym celem jest jego automatyzacja, która dodatkowo umożliwi stałą obserwację poszczególnych zawodników, uwzględniającą ich mocne i słabe strony, oraz śledzenie postępów zawodników w grze, co dla trenerów stanowi wskazówkę dotyczącą dalszych treningów. Skupiamy się na analizie taktycznej. Motoryka gry - tempo poruszania się zawodnika na boisku, jego tętno itp. - jest mierzona przez odrębne zestawy narzędzi dostępnych na rynku. My koncentrujemy się na statystykach podań, strzałów na bramkę, posiadania piłki, zachowania linii obrony, utrzymywania linii spalonego, zgodności ustawienia zawodników z taktyką trenera itp. Dodatkowo system umożliwia np. wyselekcjonowanie fragmentów nagrań wideo, które mogą zostać wykorzystane do pracy nad wyeliminowaniem niepoprawnych zachowań na boisku - wymienia Sławomir Kaczor, współzałożyciel Sport Algorithmics and Gaming (SAG).


Samego projektu firmy SAG warszawski klub na razie nie chce komentować, bo jest on jeszcze w fazie wewnętrznych testów.

Komentarze (7)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
---przetestowanie możliwości sztucznej inteligencji ---

A jakby tak wszczepic to Kuchemu?

King ma niewykorzystany potencjal, mozna byloby Kuchego ulepszyc dla dobra Legii.
Generał
  • 1 / 0
Kuchy JEST przedstawicielem sztucznej inteligencji. Jedyny problem to odpowiedni softłer i ładowanie .
Kuchy potrzebuje właściwego operatora, który zadba o odpowiednie algorytmy w odpowiednich konfiguracjach i odpowiednim czasie.
Kuchego do tej pory obsługiwali kolesie nie mający pojęcia o obsłudze Kuchego. Na szczęście on sam jako organizm uczący się doskonalił samodzielnie swoje sprawności i dobór narzędzi.
Nie wiem jak ty ale ja gościa UWIELBIAM.
Alaryk, chodzą słuchy, ze Kuchy to jedyny z pilkarzy, ktory ma wyksztalcenie ponadpodstawowe.

To by sie w sumie zgadzalo:

twitter.com/legiawarszawa/status/999932144620396546
Generał
  • 0 / 0
Sztucznej inteligencji wykształecenie jest niepotrzebne. W tym sensie że i tak jedzie z matrycy danych, a przy tej prędkości przetwarzania inteligencja ludzka nie ma szans. takze Kuchy king nie jest wcale określeniem na wyrost
Oby działał wyśmienicie i był bardzo przydatny!
~1500
  • 0 / 0
Wystarczy jeden somsiad.
Domyślny awatar Generał brygady
  • 0 / 0
Albo Pani Goździkowa z etopiryną.