Tomas Pekhart radość

Ostatnie mecze z Cracovią – 1 wygrana w 5 spotkaniach

17.12.2023 10:00

(akt. 16.12.2023 19:35)

Legia, która awansowała do 1/16 finału Ligi Konferencji Europy, wraca do rywalizacji w Ekstraklasie. Stołecznej drużynie zostały jeszcze dwa mecze w 2023 roku – oba z Cracovią, z którą wygrała 1 z 5 ostatnich spotkań. Pierwsza gra (19. kolejka ligowa) już w niedzielę, 17 grudnia (godz. 17:30), przy Łazienkowskiej.

Ostatni raz Legia grała z Cracovią 12 lutego 2023 roku. Wówczas zremisowała u siebie 2:2 z "Pasami" w 20. kolejce Ekstraklasy, mimo że dwukrotnie przegrywała po golach Michała Rakoczego i Jakuba Jugasa. Bramki w barwach "Wojskowych", obie dające wyrównanie, zdobyli Maik Nawrocki i Tomas Pekhart. W 54. minucie, przy stanie 0:1, do siatki mógł też trafić Josue, ale nie wykorzystał rzutu karnego, z jego strzałem uporał się Karol Niemczycki (FOTOREPORTAŻE).

Legia Warszawa Cracovia 2:2 (0:1)
Nawrocki (80. min.), Pekhart (87. min.) – Rakoczy (9. min.), Jugas (82. min.)

Żółte kartki: Jędrzejczyk – Atanasov

Legia: Tobiasz – Nawrocki, Jędrzejczyk, Ribeiro – Wszołek (86' Baku), Slisz, Kapustka (90' Sokołowski), Josue, Mladenović – Rosołek (60' Pekhart), Muci (86' Pich)

Cracovia: Niemczycki – Rapa, Jugas, Jablonsky, Ghita, Siplak (86' Śmiglewski) – Makuch (71' Jaroszyński), Knap (86' Bochnak), Oshima, Rakoczy (63' Atanasov) – Kallman

LEGIA ROZBITA W KRAKOWIE

W lipcu ub.r. stołeczna drużyna przegrała w Krakowie 0:3 (3. kolejka ligowa), tracąc gole w końcówce pierwszej połowy (Rakoczy), tuż po przerwie (Patryk Makuch; rzut karny) i w doliczonym czasie gry (Benjamin Kallman). Dla "Wojskowych" była to pierwsza porażka w minionym sezonie. Zdjęcia są dostępne TUTAJ.

– Doceniam, że mój zespół starał się do końca grać w piłkę. Musimy kreować więcej sytuacji, ale to długi proces – w tej strefie boiska potrzeba sporo cierpliwości oraz odpowiedniej jakości. Jestem spokojny o to, że zrobimy postęp. Wynik nie odzwierciedla przebiegu całej gry, lecz go akceptuję – mówił trener Legii, Kosta Runjaić.

Cracovia – Legia Warszawa 3:0 (1:0)
Rakoczy (37. min.), Makuch (51. min. – k.), Kallman (90. min.)

Żółte kartki: Myszor, Jugas, Oshima, Jablonsky – Josue, Kastrati

Cracovia: Niemczycki – Kakabadze, Jugas, Jablonsky, Ghita, Pestka – Rakoczy (72' Kallman), Loshaj (60' Oshima), Rasmussen, Myszor (80' Knap) – Makuch (80' Siplak)

Legia: Tobiasz – Jędrzejczyk, Rose, Abu Hanna, Ribeiro – Wszołek (77' Kastrati), Slisz (83' Charatin), Josue, Kapustka (77' Baku), Pich (60' Muci) – Rosołek

MIŁY AKCENT NA KONIEC NIEMIŁEGO SEZONU

W maju ub.r. "Wojskowi" zwyciężyli przy Łazienkowskiej Cracovię (3:0) w ostatnim meczu sezonu 2021/2022 (34. kolejka Ekstraklasy). Bramki, które padły w drugiej połowie, zdobyli Maciej Rosołek, Pekhart i Rafael Lopes. W "jedynce" zadebiutował Igor Strzałek, ze stołecznym zespołem pożegnał się Aleksandar Vuković, część sztabu i kilku graczy. Artur Boruc pojawił się na "Żylecie", otrzymał pamiątkową szablę i podziękowania od kibiców. Zdjęcia są dostępne w TYM MIEJSCU.

– Miłym akcentem kończymy niemiły sezon dla wszystkich związanych z Legią. Zwycięstwo okazałe, zasłużone, choć chyba za wysokie. Momentami mieliśmy trochę szczęścia, którego brakowało wcześniej. Najważniejsze, że wygraliśmy. Daliśmy nieco optymizmu, jeśli chodzi o to, co przed klubem – opowiadał "Vuko".

Legia Warszawa  Cracovia 3:0 (0:0)
Rosołek (54. min.), Pekhart (65. min.), Lopes (85. min.)

Żółte kartki: Pekhart, Hołownia

Legia: Miszta – Johansson, Rose, Wieteska, Hołownia – Wszołek (88' Muci), Slisz, Sokołowski (88' Celhaka), Josue (88' Strzałek), Rosołek (62' Lopes) – Pekhart (74' Kapustka)

Cracovia: Hrosso – Kakabadze, Rapa, Rodin, Siplak, Pestka (69' Rocha) – Rakoczy (60' Myszor), Hebo Rasmussen, Lusiusz (60' van Amersfoort), Konoplanka (87' Ożóg) – Rivaldinho (69' Loshaj)

SKROMNA PORAŻKA

W grudniu 2021 roku lepsze okazały się "Pasy", które wygrały u siebie 1:0. Warszawiacy zaczęli spotkanie całkiem nieźle, ale po strzeleniu gola to gospodarze przejęli inicjatywę i byli stroną przeważającą.

– Przegraliśmy bardzo ważny mecz, kolejny na wyjeździe. Po stałym fragmencie nie zdołaliśmy ani wyrównać, ani przechylić szali zwycięstwa na naszą korzyść – tłumaczył ówczesny szkoleniowiec Legii, Marek Gołębiewski.

Cracovia – Legia Warszawa 1:0 (1:0)
van Amersfoort (20. min.)

Żółte kartki: Hanca, Lusiusz, van Amersfoort – Luquinhas, Wieteska, Josue, Ribeiro

Cracovia: Niemczycki – Kakabadze, Rapa, Jugas, Siplak, Pestka – Myszor (82' Rakoczy), Lusiusz (53' Rasmussen), van Amersfoort, Hanca – Piszczek (65' Rivaldinho)

Legia: Boruc – Nawrocki, Wieteska, Hołownia (46' Nawotka), Ribeiro – Skibicki (46' Gomes), Josue, Slisz, Luquinhas (84' Ciepiela), Mladenović (68' Pekhart) – Emreli (58' Włodarczyk)

BEZ BRAMEK

Ponad 2,5 roku temu "Wojskowi" bezbramkowo zremisowali z "Pasami" na stadionie przy Łazienkowskiej. – W pierwszej połowie nie wykorzystaliśmy kilku dobrych momentów. Przeciwnik grał jeszcze otwartą piłkę, często wychodził wysoko, daleko od własnego pola karnego i było dużo miejsca do kreowania sytuacji. Wiedzieliśmy, że po przerwie będzie trudniej. Rywal cofał się, punkt go zadowalał. Odkryliśmy się, próbowaliśmy rozgrywać, ale nie zbudowaliśmy zbyt wielu szans – mówił ówczesny trener Legii, Czesław Michniewicz, który w 22. minucie  został ukarany czerwoną kartką.

Legia Warszawa – Cracovia 0:0

Żółte kartki: Hanca, Dimun

Legia: Boruc – Juranović, Wieteska, Jędrzejczyk – Wszołek (61' Skibicki), Slisz (61' Gwilia), Martins, Kapustka (68' Muci), Luquinhas (72' Lopes), Mladenović – Pekhart

Cracovia: Hrosso – Hanca, Rapa, Marquez, Rodin, Rocha – Fiolić (67' Sadiković), Dimun, van Amersfoort, Lusiusz – Alvarez (81' Thiago)