Maksymilian Stangret

Rezerwy: Cztery gole Stangreta, wysoka wygrana na koniec sezonu

17.06.2023 13:50

(akt. 17.06.2023 23:27)

Rezerwy Legii, które 27 maja straciły szanse na awans, wygrały w LTC aż 5:0 z Jagiellonią II Białystok w ostatnim meczu sezonu 2022/2023 (34. kolejka III ligi; grupa I). Cztery gole strzelił Maksymilian Stangret, jedną bramkę (na 1:0) zdobył Dawid Kiedrowicz.

Trener "dwójki", Piotr Jacek, nie mógł skorzystać z Łukasza Turzynieckiego (zerwanie więzadeł w kolanie i złamanie ręki w nadgarstku) oraz Aleksandra Wańka (niegroźny uraz kostki), nie zagrał też Dawid Dzięgielewski. W wyjściowym składzie znaleźli się m.in. Wojciech Banasik, Cyprian Pchełka i Kacper Bogusiewicz, którzy ostatnio zostali wicemistrzami Polski do lat 17.

Legia II od początku przeważała, prowadziła grę, posiadała piłkę i starała się budować ataki. Miejscowi kilka razy dogrywali do Maksymiliana Stangreta, próbowali go uruchamiać. W jednej z pierwszych akcji Dawid Kiedrowicz zgrał do niego piłkę, rosły napastnik wbiegł w "szesnastkę", ale z jego wycofaniem uporali się rywale. Po chwili Mateusz Możdżeń, kapitan "dwójki" w sobotnim meczu, chciał miękko zagrać w pole karne do Stangreta, lecz ten nie miał większych szans na to, by przejąć futbolówkę, gdyż podanie okazało się za mocne.

Potem Możdżeń obrócił się i prostopadle podał do Pchełki, ten został zablokowany na 9. metrze przez Szymona Pankiewicza, który zagrał ręką, został napomniany żółtą kartką, a sędzia podyktował rzut karny. Stangret podszedł do piłki, uderzył płasko, mocno, w okolice lewego, dolnego rogu, lecz Jakub Jasionek udanie interweniował.

Gospodarze wciąż przeważali, dośrodkowywali, atakowali. Po kwadransie gry Marcel Krajewski prostopadle podał w boczny sektor pola karnego do Możdżenia, ten dokładnie wycofał na 9. metr, do Stangreta, który złożył się do strzału, lecz nie trafił w piłkę.

W 19. minucie Legia II objęła prowadzenie po kapitalnej, indywidualnej akcji Kiedrowicza. Skrzydłowy dobrze przyjął podanie od Kacpra Wnorowskiego, przełożył rywala, podprowadził piłkę i skutecznie, ładnie uderzył z ok. 22. metra na dalszy słupek. To sprawiło, że "Wojskowi" zaczęli częściej oddawać strzały z dystansu, robił to zwłaszcza Szymon Grączewski, ale kilka razy był blokowany.

Po pół godzinie meczu legioniści podwyższyli wynik. Grączewski popisał się przechwytem w środku pola i świetnie, prostopadle podał do Stangreta, który znalazł się w sytuacji sam na sam i pewnie, spokojnie pokonał Jasionka (płaski strzał z 17. metra). Chwilę później Krajewski przeprowadził indywidualny rajd, zbiegł do środka i huknął zza "szesnastki", pod poprzeczkę, lecz Jasionek nie dał się zaskoczyć.

Tuż przed przerwą goście próbowali przycisnąć, złapać kontakt. Najpierw Krajewski przeciął podanie Kamila Huczki, potem Banasik kapitalnie interweniował po strzale Michała Mościckiego z 22. metra na dalszy słupek. Następnie Mateusz Malec zdobył bramkę z połowy boiska, ale sędzia jej nie uznał, gdyż zawodnik "Jagi" uderzył nie z tego miejsca (kilka metrów dalej), gdzie doszło do wcześniejszego faulu Juliena Tadrowskiego.

W drugiej odsłonie gospodarze cały czas starali się regularnie kreować, tworzyć sytuacje. Po przerwie Kiedrowicz nie zdołał dokręcić piłki po uderzeniu z prawej strony pola karnego, w kolejnej akcji podał do Krajewskiego, ten dograł na środek "szesnastki", do Stangreta, który nie oddał strzału. Potem Grączewski huknął nieznacznie niecelnie z 21. metra na dalszy słupek, później "Kiedro" skutecznie główkował po dośrodkowaniu Możdżenia, ale był na spalonym, dlatego gol nie został uznany.

Mecz między 60. a 70. minutą należał do Stangreta, który w tym czasie zdobył 3 bramki. Grączewski prostopadle podał do Kiedrowicza, ten wbiegł w "szesnastkę" z prawej strony, płasko dograł wzdłuż boiska, na 8. metr, do Stangreta, który pewnie trafił do siatki. Po chwili otrzymał prostopadłe podanie od Macieja Bochniaka, wbiegł w "szesnastkę" z lewej strony i umiejętnie przelobował Jasionka. Później dopadł do dośrodkowania Rafała Maciejewskiego i w drugim kontakcie ładnie huknął z powietrza na dalszy słupek. Zakończył występ z łącznie 4 golami.

"Wojskowi" dążyli do kolejnych bramek, w końcówce oddali trochę strzałów, zwłaszcza z dystansu, od 80. minuty grali w przewadze (czerwona kartka Pankiewicza; po dwóch żółtych), ale wynik nie uległ już zmianie. Legia II zwyciężyła aż 5:0 Jagiellonię II Białystok w ostatnim meczu sezonu 2022/2023.

34. kolejka III ligi: Legia II Warszawa – Jagiellonia II Białystok 5:0 (2:0)
Kiedrowicz (19. min.), Stangret (35. min., 60. min., 65. min., 70. min.)

Żółte kartki: Korczakowski – Pankiewicz, Ziętek
Czerwona kartka: Pankiewicz (80. min., Jagiellonia II, za dwie żółte)

Legia: Banasik – Krajewski, Wnorowski, Tadrowski (71' Gładysz), Korczakowski (71' Puciłowski) – Bogusiewicz (64' Maciejewski), Możdżeń, Grączewski (71' Knera) – Kiedrowicz, Stangret, Pchełka (63' Bochniak)

Jagiellonia: Jasionek – Pankiewicz, Czerech, Krasiewicz, Burkowski (76' Zabielski), Huczko, Mościcki (46' Stypułkowski), Ziętek (85' Skowronek), Malec (46' Żakiewicz), Wasilewski (66' Ptasiński), Zyśk