Rezerwy: Remis z Pogonią, gol Wańka, występ Augustyniaka

30.09.2023 16:50

(akt. 30.09.2023 19:45)

Legia II, która 27 września awansowała do 1/16 finału Pucharu Polski, zremisowała na wyjeździe 1:1 z Pogonią Grodzisk Mazowiecki w 10. kolejce III ligi (grupa I). Jedyną bramkę w barwach "Wojskowych", na 1:1, zdobył Aleksander Waniek. W spotkaniu wystąpił m.in. Rafał Augustyniak, który ostatnio miał problemy z mięśniem dwugłowym.

W wyjściowym składzie Legii II znalazło się sześciu zawodników "jedynki", czyli Gabriel Kobylak, Lindsay Rose, Patryk Sokołowski, Robert Pich, Jakub Jędrasik oraz Rafał Augustyniak, który ostatnio zmagał się z urazem mięśnia dwugłowego. W sobotę stoper pokazał się z dobrej strony, pomagał w wyprowadzeniu, miał udane interwencje w defensywie, czasami podłączał się do ofensywy. W kadrze zabrakło m.in. Wojciecha Urbańskiego (zwichnięcie barku) i Szymona Grączewskiego (przeziębienie).

Legioniści mieli przewagę poprzez posiadanie, z początku starali się zagrywać do Jędrasika, dało się też zauważyć, że potrafili odebrać piłkę w wysokim pressingu, ale w pierwszym kwadransie brakowało im dogodnych sytuacji w ofensywie, tak jak Pogoni.

W 16. minucie doszło do pierwszej groźnej akcji w meczu. Jakub Apolinarski huknął z prawej strony pola karnego, ale Kobylak udanie interweniował. Ta sytuacja zmobilizowała gości, którzy wypracowali kilka szans, zwłaszcza po uderzeniach z dystansu. Najpierw Sokołowski zagrał wzdłuż boiska, do Adama Ryczkowskiego, lecz jego techniczny strzał z 18. metra został wybroniony przez Mateusza Małeckiego.

Później pokazał się Waniek, który pełnił rolę kapitana "dwójki". Środkowy pomocnik huknął zza "szesnastki" po koźle, na bliższy słupek, aczkolwiek bramkarz Pogoni zbił piłkę do boku, a po chwili uporał się z dobitką Jędrasika. W 23. minucie "Jędras" wycofał do "Wania", który był naciskany przez kilku rywali, lecz zdołał trafić z 14. metra w słupek. Do futbolówki dopadł jeszcze Pich, ale jego strzał okazał się niedokładny.

Wydawało się, że Legia II jest bliżej gola, ale po pół godzinie gry to Pogoń objęła prowadzenie. Damian Winiarski dośrodkował z rzutu rożnego na środek pola karnego, a Aleksander Gajgier skutecznie główkował po koźle. Goście starali się odpowiedzieć. W 35. minucie Augustyniak oddał silny strzał z 20. metra, lecz Małecki nie dał się zaskoczyć, tak jak przy dobitce Sokołowskiego.

Po chwili "dwójka" wyrównała. Waniek miękko zagrał na prawą stronę boiska, Ryczkowski zbiegł do środka i wycofał na 19. metr, do "Wańkuzy", który skutecznie uderzył z lewej nogi w prawy, dolny róg. Legia II mogła pójść za ciosem. Pich wycofał do Jędrasika, ale jego strzał z 13. metra został zablokowany przez Michała Gładysza.

Drużyna z Grodziska Mazowieckiego mogła świetnie zacząć drugą połowę. Damian Jaroń dograł z prawej flanki, wyszedł z tego centrostrzał, z którym poradził sobie Kobylak. Chwilę później goście mieli rzut wolny, a Waniek uderzył bezpośrednio, obijając poprzeczkę.

Legioniści stworzyli kolejne sytuacje, zbliżali się do objęcia prowadzenia. W 52. minucie Michał Zięba dośrodkował z prawej flanki na dalszy słupek, Jędrasik minął Gładysza, ale nieco odskoczyła mu futbolówka, co sprawiło, że Małecki był w stanie skutecznie zatrzymać młodzieżowca "Wojskowych". Po chwili bramkarz Pogoni na raty wybronił strzał Sokołowskiego z 17. metra po koźle.

Po godzinie gry "dwójka" była o krok od gola. Zięba zacentrował na dalszy słupek, do Jędrasika, ale w tzw. międzyczasie Konik został sfaulowany w polu karnym. Do "jedenastki" podszedł Ryczkowski, który mocno uderzył w lewy dolny róg, lecz Małecki świetnie interweniował.

Warszawiacy częściej atakowali, walczyli o zwycięstwo, okazje wykreowali choćby zmiennicy. W 67. minucie Maksymilian Stangret strzelił z woleja nad poprzeczką. Chwilę później Cyprian Pchełka podprowadził piłkę, ale Małecki wybronił jego potężne uderzenie z 15. metra.

W końcówce szanse miał też Pich. W jednej z akcji ograł rywala poprzez zwód na zamach i niewiele się pomylił po uderzeniu na dalszy słupek. W tzw. międzyczasie Słowak oddał dwa nieczyste strzały. W doliczonym czasie blisko szczęścia był Stangret, który znalazł się po lewej stronie "szesnastki" i obił poprzeczkę. Miejscowi także wykreowali kilka okazji, lecz wynik nie uległ zmianie.

Ostatecznie Legia II zremisowała 1:1 z Pogonią, a w środę, 4 października (godz. 15:00), zagra w LTC ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki.

10. kolejka III ligi (grupa I): Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Legia II Warszawa 1:1 (1:1)