News: Jonas Eriksson sędzią meczu Ajax - Legia

Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs cz.3

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

12.10.2011 19:36

(akt. 21.12.2018 23:22)

<p>Czas na garść przepisów sędziowskich i trzecią już część konkursu. Mamy pierwszą kontrowersję. Greg w komentarzach napisał ze w określonych przypadkach sędziowie asystenci mogą biegać po "angielsku" czyli po odwrotnych stronach boiska. Pozwólcie, że odpowiemy na te wątpliwości w oddzielnym odcinku. <a href="mailto:[email protected]"></a></p>

 

Odpowiedzi na pytania konkursowe w drugiej części bardzo dobrze udzielił Micha(L) również w komentarzach ale dla przypomnienia.


1. W czasie meczu rozpoczęła się burza. Zaczął padać niewielki deszcz, a nad boiskiem widać wyładowania atmosferyczne. Czy sędzia główny jest zobowiązany do przerwania zawodów? - Jeżeli uzna, że warunki atmosferyczne mogą zagrażać bezpieczeństwu i zdrowiu zawodników to ma obowiązek przerwać mecz.


2. Czy obserwator wystawiający ocenę pracy sędziego powinien brać pod uwagę, którą ręką sędzia asystent sygnalizuje pozycję spaloną zawodnika? Obserwator będzie brał pod uwagę którą ręka sędzia asystent sygnalizuje spalonego. - Powołamy się tu dokładnie na przepisy wydane w 2010 roku przez PZPN strona 92 wiersz 9 - Sygnalizując spalonego prawą ręką sędzia nie przysłania sobie widoku tej części boiska za którą jest odpowiedzialny.


Wiele osób odpowiedziało prawidłowo.. O przyznaniu punktów decydowała szybkość. Oto punktacja po swóch częściach.

5. pkt - pawel10; robsonko
3. pkt - mad85; Micha(L)
1. pkt - EmilD; diras83


Liczba zawodników i ich ubiór


Zacznę od banału. W zawodach biorą udział dwie drużyny, każda składa się z nie więcej niż jedenastu zawodników. Jeden z nich jest bramkarzem. Golkiper z zawodnikiem z pola może zmieniać się funkcją dowolną ilość razy. Musi jednak być o tym fakcie powiadomiony sędzia, a zmiany takie odbywają się tylko w momencie kiedy piłka nie jest w grze. Zawody rozpoczną się również kiedy drużyna będzie miała na boisku minimalną liczbę zawodników czyli siedmiu. Dozwolone jest uzupełnianie składu w czasie meczu do pełnej liczby ale tylko tymi zawodnikami, którzy zostali zgłoszeni do sprawozdania przez kierownika drużyny. Każdy zgłoszony piłkarz czyli jedenastka plus siedmiu rezerwowych musi posiadać aktualną kartę zdrowia. Drużyna musi mieć kapitana. Na ławce rezerwowych prócz wymienionej siódemki piłkarzy może przebywać maksymalnie sześc dodatkowych osób. One też muszą być wpisane do sprawozdania. Te osoby  to trener, jego asystent, kierownik drużyny, lekarz, masażysta plus jedna osoba dodatkowa. Wszystkie te osoby podlegają jurysdykcji sędziego głównego i mogą być w razie naruszenia przepisów czy nieodpowiedniego zachowania usunięte po za bezpośrednie otoczenie pola gry.


W zawodach oficjalnych dopuszczalna liczba zmian to trzy. Tych ograniczeń niema w przypadku rozgrywania spotkań towarzyskich. Tu trenerzy ustalają liczę zmian. Troszkę inaczej ma się sprawa kiedy grają mecz towarzyski pierwsze reprezentacje krajów. Tu oczywiście też trenerzy mogą porozumieć się w sprawie ilości zmian ale nie może być ich więcej niż sześć. Tak więc słuszny jest zarzut do Koreańczyków i był to błąd sędziego, że zezwolił na siódmą zmianę w meczu z Polską.


Zmiana zawodnika musi być uprzednio zgłoszona i zasygnalizowana przez sędziego asystenta . Na zmianę zezwala sędzia główny tylko podczas przerwy w zawodach. Zawodnik wchodzący musi wejść  przy linii środkowej boiska zawodnik zmieniany już nie koniecznie. Czas na pierwsze pytanie. Gracz przeznaczony do zmiany odmawia zejścia z boiska. Czy sędzia wstrzyma wznowienie zawodów do czasu aż jednak zawodnik opuści boisko?


Przejdę do ubioru. Podstawowy ubiór zawodnika to bluza lub koszulka z rękawami, spodenki, skarpety i obuwie. Uwaga drugie pytanie konkursowe. Czy ochraniacze nóg zakładane pod skarpety zwane ochraniaczami goleni są obowiązkowym elementem ubioru zawodnika?


Przepisy dopuszczają dodatkową bieliznę pod warunkiem że dodatkowa koszulka pod spodem będzie miała kolor rękawów identyczny z kolorem koszulki meczowej. A jeśli zawodnik korzysta ze spodenek mięśniowych muszą być one w kolorze spodenek meczowych i nie mogą być dłuższe niż do kolan. Bramkarz ma prawo korzystać ze spodni dresowych. Kolory ubioru zawodników muszą się odróżniać od siebie, a także od sędziego i jego asystentów. Kolory bluz każdego bramkarza również muszą się odróżniać od innych zawodników i sędziów. W centralnej klasie rozgrywkowej to drużyna przyjezdna dopasowuje kolory strojów. W niższych klasach jeśli sędzia uzna, że stroje są zbyt podobne nakaże gospodarzom ich zmianę. Na koszulce muszą być widoczne - nazwisko  piłkarza, numer z jakim został wpisany do sprawozdania. Za zgodność odpowiada kierownik drużyny i jej kapitan składając odpowiednie podpisy pod wspomnianym sprawozdaniem. Przepisy nie dopuszczają jakiejkolwiek biżuterii. Zawodnik na czas zawodów musi się jej pozbyć. Nie dopuszczalne jest zaklejanie plastrem czy inne tego typu kombinacje. Sędziowie również nie mogą posiadać biżuterii prócz zegarka czy innego czasomierza. Każda drużyna dysponuje co najmniej dwoma kompletami strojów. Strój rezerwowy jest odwrotnością podstawowego i tak jeśli w podstawowym stroju koszulki są ciemne to w rezerwowym będą jasne. To samo dotyczy spodenek - podstawowe jasne, rezerwowe ciemne. 


Przed każdymi zawodami sędzia ma obowiązek dokładnego skontrolowania strojów zawodników  a w przypadku zawodnika wchodzącego z ławki musi to zrobić przed wpuszczeniem go na boisko.  


Przypominam - odpowiedzi na pytania zawarte w tekście przesyłamy na adres konkurs[at]legia.net w  temacie maila wpisując odpowiedzi czyli  1-odpowiedz  2-odpowiedz.


Autor: Pepe


Pierwsza część konkursu


Druga część konkursu

Polecamy

Komentarze (3)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.