News: Jonas Eriksson sędzią meczu Ajax - Legia

Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs cz.5

Redakcja

Źródło: Legia.Net

09.11.2011 15:14

(akt. 21.12.2018 23:22)

<p class="MsoNormal">W tym odcinku przyjrzymy się definicji spalonego oraz przepisom z nimi związanym.W jakim przypadku sędzia asystent zobligowany jest do poniesienia chorągiewki prawa ręką, a kiedy nie powinien tego robić? Zacznę jednak jak zwykle od odpowiedzi na pytania z poprzefniego odcinka.</p>

Pierwsze pytanie brzmiało - Czy arbiter jest zobowiązany do rekompensaty czyli obligatoryjnego wydłużenia drugiej części zawodów o stracone 7 minut w pierwszej części? Odpowiedź: Nie. Sędzia mimo że zdał sobie sprawę, iż skrócił pierwszą połowę o siedem minut nie może doliczyć straconego czasu w drugiej połowie. Musi natomiast ów fakt opisać w sprawozdaniu z meczu.


Pytanie drugie - Czy w wymienionych przypadkach przerwanie gry musi być  zasygnalizowane poprzez użycie gwizdka przez arbitra - rzut rożny, zdobycie bramki? Odpowiedź - Nie. Użycie gwizdka jest konieczne przy rozpoczęciu i zakończeniu  zawodów, w sytuacjach kiedy przerywa grę z powodu podyktowania rzutu wolnego, rzutu karnego. Wznowienie gry na sygnał gwizdka konieczne jest kiedy nastąpiła zmiana zawodników, po kontuzji czy napomnienia zawodnika kara indywidualną, po zdobytej bramce kiedy gra rozpoczynana jest ze środka. Rzut karny jak również rzut wolny przy którym konieczne jest zachowanie odległości 9,15 również musi być poprzedzony gwizdkiem. W tym drugim przypadku sędzia musi dać wyraźnie znać zawodnikom, że wznowi grę gwizdkiem.


Tym razem nie wiele osób odpowiedziało prawidłowo. O przyznaniu punktów decydowała szybkość. Oto punktacja po czterech częściach. Na prowadzenie nadal mad85

6. pkt - mad85
5. pkt - pawel10; robsonko; qbulasek; Adrian C
3. pkt - Micha(L); palci1985; blochosz
2. pkt - EmilD
1. pkt - diras83


Spalony - definicja zamieszczona w przepisach gry w piłkę nożną: Zawodnik jest na pozycji spalonej jeżeli w momencie zagrania piłki przez współpartnera znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwników niż zarówno piłka jak i PRZEDOSTANI zawodnik drużyny przeciwnej. Niby wszystko proste i oczywiste... Aby jednak prawidłowo ocenić ten stan bardzo ważne jest aby sędzia asystent znajdował się w linii z przedostatnim zawodnikiem - a to już nie takie proste.


 

Jeśli sędzia nie będzie ustawiony w linii z przedostatnim zawodnikiem drużyny broniącej to z jego perspektywy ocena sytuacji może być błędna. Tym bardziej że ocena czy jest bliżej linii bramowej przeciwnika niż zarówno piłka czy przedostatni zawodnik drużyny broniącej się. Dotyczy to nie tylko tułowia ale także głowy i nóg.

Pierwsze pytanie konkursowe brzmi - Czy sędzia bierze pod uwagę oceniając pozycję spaloną także ręce zawodnika? Tu nadmienię, że jeśli zawodnik stoi za polem karnym, a zagra ręką piłkę która jest w polu karnym choćby w powietrzu - sędzia rzut karny podyktuje. Pierwszy trudny przypadek  w prawidłowej ocenie czyli ustawienie sędziego liniowego omówiliśmy. Pozostają – korzyść przebywania na pozycji spalonej, branie udziału w grze i przeszkadzanie przeciwnikowi. Te wymienione elementy mają również wpływ na to czy sędzia podyktuje rzut wolny pośredni czy grę „puści”. Najprostsza wydaje się sytuacja kiedy zawodnik bierze udział w grze i przejmie piłkę. Spalony odgwizdany. Co jednak zrobi sędzia kiedy zawodnik zorientowawszy się, że jest na pozycji spalonej mimo że biegł do piłki zatrzyma się? Sędzia asystent jeśli sygnalizował pozycję spaloną bo ocenił, że żaden inny zawodnik do piłki nie dojdzie powinien chorągiewkę opuścić bo ustały okoliczności do uznania piłkarza na pozycji spalonej przed kontaktem z piłką czyli gramy dalej. 



Korzyść z przebywania na pozycji spalonej. Tu też nie do końca sprawa jest oczywista i wiele zależy od interpretacji sędziego. Zawodnik przebywający na pozycji spalonej dostaje piłkę, która przypadkowo odbija się od jednego z obrońców. Spalony zostanie odgwizdany. Jeśli jednak ten sam obrońca zagra przez pomyłkę czy z powodu braku umiejętności piłkę do zawodnika drużyny przeciwnej będącego na pozycji spalonej sędzia gry nie przerwie. 


Przeszkadzanie przeciwnikowi. Tu też dużo zależy od interpretacji sędziego. Przykład - zawodnik będący na pozycji spalonej uniemożliwia obrońcy start do piłki. Mecz przerwany i wznowiony rzutem pośrednim dla drużyny broniącej się z miejsca w którym zawodnik przebywał na pozycji spalonej. Sędzia w tych przypadkach musi brać pod uwagę jeszcze fakt na ile zawodnik przebywający na pozycji spalonej absorbuje obronę i bramkarza drużyny przeciwnej. Jeśli uzna, że obrońcy muszą poświęcić mu większość swej uwagi pozycję spaloną odgwiżdże.



Powoli przejdę do drugiego pytania konkursowego. Obrońca widząc zdarzenia na boisku ocenia, że jedynym wyjściem aby ocalić drużynę przed groźną sytuacją pod własną bramką jest zejście z boiska aby w ten sposób złapać zawodnika przeciwników na spalonym. Sędzia jednak nie gapa, zna przepisy i traktuje zawodnika tak jakby był na linii i gry nie przerywa. Postawa sędziego jest jak najbardziej zgodna z przepisami. Sytuacja odwrotna - napastnik drużyny atakującej widząc, że jest na pozycji spalonej aby jej uniknąć opuszcza boisko poza linię boczną i w tym przypadku sędzia główny gry nie przerywa. Czy postąpił zgodnie z regułami gry? Tak brzmi drugie pytanie konkursowe.


Panie i panowie jako kibice powinniśmy brać pod uwagę, że kilka bramek z pozycji spalonej jednak zostanie zaliczonych. Wynika to z faktu, iż w przepisach znajduję się następujący zapis. Sędzia asystent, który ma wątpliwości czy zawodnik znajdujący się w momencie kopnięcia piłki lub dotknięcia piłki przez jego współpartnera na pozycji spalonej jest spalony, musi powstrzymać się od sygnalizacji. Sytuacje wątpliwe należy zawsze rozstrzygać na korzyść drużyny atakującej. Również sędzia musi być przekonany, że taki zawodnik jest aktywny w grze, zanim podejmie decyzję o spalonym.


Pamiętajmy też, że w sytuacjach kiedy zawodnik bezpośrednio przyjmie piłkę po rzucie z rogu , rzucie od bramki czy wyrzucie piłki z autu spalonego nie ma.Tak samo jak notoryczne przebywanie zawodnika na pozycji spalonej niczym złym dla niego nie skutkuje. Sędzia odgwiżdże jego pozycję spaloną tylko w momencie kiedy współpartner zagra do niego piłkę w chwili kiedy będzie na niej przebywał i nie zaistnieją okoliczności opisane wyżej. 


Przypominamy, że trzy najszybsze odpowiedz są punktowane odpowiednio 5, 3 i 1 punkt . Suma punktów z całego cyklu zadecyduje o tym, który z czytelników wygra nagrodę główną - koszulkę meczową Legii. W przypadku jednakowej ilości punktów nastąpi dogrywka. Odpowiedzi kierujemy na adres [email protected]w formacie temat maila i odpowiednio 1 - odpowiedz; 2 - odpowiedz.


Autor: Pepe


Pierwsza część konkursu

Druga część konkursu

Trzecia część konkursu

Czwarta część konkursu

 

Polecamy

Komentarze (3)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.