News: Jonas Eriksson sędzią meczu Ajax - Legia

Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs cz. 6

Redakcja

Źródło: Legia.Net

24.11.2011 21:40

(akt. 21.12.2018 23:22)

<p>Sędzia aptekarz. Sędzia pozwala grać. Zastanawialiście się dlaczego funkcjonują takie określenia? Z prostej przyczyny, sędzia interpretuje przepisy na swój sposób, ustala stopień agresji na poziomie który uważa za właściwy<span>. A </span>wynika to z przepisów, które omówię w dzisiejszym odcinku.</p>

Na początek jednak odpowiedzi na pytania konkursowe. Pierwsze brzmiało - Czy sędzia bierze pod uwagę oceniając pozycję spaloną także ręce zawodnika? Odpowiedź – Nie. Ręka zawodnika nie jest brana pod uwagę przy ocenianiu pozycji spalonej przez sędziego asystenta. Pytanie drugie - Napastnik drużyny atakującej widząc, że jest na pozycji spalonej aby jej uniknąć opuszcza boisko poza linię boczną i w tym przypadku sędzia główny gry nie przerywa. Czy postąpił zgodnie z regułami gry? Odpowiedź – Tak . Sędzia pozwolił na kontynuację gry gdyż tak wynika z przepisów: „Jeżeli zawodnik drużyny atakującej w celu uniknięcia spalonego opuszcza pole gry sygnalizując tym samym że nie bierze aktywnego udziału w grze, nie narusza przepisów gry”. Tu drobna uwaga, jeśli ten sam zawodnik włączy się do gry i drużyna odniesie z tego korzyść sędzia powiniennapomnieć zawodnika karą indywidualną. Zawodnik drużyny broniącej za podobnezachowania (opuszczenie pola gry w celu złapania na spalonym przeciwnika) zawsze zostanie ukarany karą indywidualną. Jak widać drużyna atakująca jest tu uprzywilejowana.


Tym razem niewiele osób odpowiedziało prawidłowo. O przyznaniu punktów decydowała szybkość. Oto punktacja po czterech częściach. Na prowadzenie wysunął się Adrian C

10 pkt - Adrian C
9 pkt - mad85
5 pkt - pawel10; robsonko; qbulasek;
3 pkt - Micha(L); palci1985; blochosz
2 pkt - EmilD
1 pkt - diras83; andrzej michaluszko


W przepisach gry nie znajdziemy dokładnych opisów zagrań, za które sędzia podyktuje rzut wolny bezpośredni (piłka w grze) lub rzut wolny pośredni (faul kiedy gra jest wstrzymana). Znajdziemy natomiast określenia: nieostrożność, nierozważność, nieproporcjonalność użycia siły czy agresywne zachowanie. Te kilka przymiotników daje nam odpowiedź dlaczego jednego sędziego określimy mianem aptekarza, a o innym powiemy, że pozwala grać. Piłka nożna jest grą kontaktową. Fizyczny kontakt graczy obu drużyn jest rzeczą naturalną i dopuszczalnym elementem gry. Stopień tej fizycznej walki określa sędzia subiektywną oceną własną. Co dla jednego sędziego może być nieostrożnością, a dla innego będzie dopuszczalnym atakiem nieprzekraczającym przepisów. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że rozważamy tu sytuacje wynikające z nieumyślnych i nieagresywnych elementów walki zawodników na boisku. Jeden sędzia uzna,że zawodnik chcąc odebrać piłkę zrobił to bez zachowania należytej ostrożności i staranności, zaś drugi sędzia stwierdzi, iż te czynniki jednak zostały zachowane. Nieostrożność w grze nie jest karana napomnieniem indywidualnym.


Następne dwie kategorie oceny to nierozważność, która ma miejsce wtedy kiedy zawodnik nie zważając na konsekwencje atakuje przeciwnika oraz nieproporcjonalne użycie siły, gdy zawodnik wykonuje atak z siłą rażąco przekraczającą granice normalnej gry i naraża rywala na odniesienie kontuzji. Oba te zachowania muszą być przez sędziego ukarane karą indywidualną. Przy ataku na przeciwnika w celu odebrania mu piłki, w żadnym wypadku nie mogą być użyte ręce ani łokcie. Następną formą niedopuszczalnej gry jest zatrzymanie przeciwnika. Ma ono miejsce wówczas gdy zawodnik używa rąk, ramion lub całego ciała w celu powstrzymania zawodnika drużyny przeciwnej oraz uniemożliwia mu poruszanie się. To przewinienie bardzo często widoczne jest przed wykonaniem czy to rzutu wolnego czy rzutu rożnego. Prawidłowa praca sędziego w takiej sytuacji polega na wstrzymaniuwykonania rzutu i zwróceniu uwagi zawodnikowi aby powstrzymał się od takiego zachowania. Jeśli zawodnik nie posłucha sędziego i dalej będzie zatrzymywał zawodnika drużyny przeciwnej w niedozwolony sposób, sędzia musi napomnieć go karą indywidualną i podyktować rzut wolny bezpośredni lub karny (w zależności od miejsca przewinienia na boisku). Natomiast w przypadku gdy takie trzymanie zawodnika pozbawiło drużynę realnej szansy na zdobycie bramki, sędzia powinien wykluczyć tego zawodnika z dalszej gry.


Piłkarz drużyny broniącej łapie za koszulkę zawodnika drużyny atakującej przed polem karnym. Ten jednak jest na tyle silny, że nie daje się zatrzymać i dalej będąc trzymanym wpada w pole karne. Całą sytuację widzi sędzia i słusznie przerywa grę. Dyktuje rzut wolny bezpośredni z miejsca, w którym zawodnik rozpoczął trzymanie.


Pytanie konkursowe pierwsze brzmi: czy decyzja sędziego była zgodna z zasadami gry w piłkę nożną?


Wiele kontrowersji wśród kibiców wzbudza zagranie ręką. Aby sędzia uznał taką sytuację za przewinienie (przy czym ręka według przepisów gry w piłkę nożną zaczyna się od dłoni a kończy na ramieniu) musi być to zagranie rozmyślne i świadome.Przy ocenie tego zdarzenia, sędzia bierze pod uwagę następujące czynniki: - czy ręka była ułożona naturalnie, - czy nastąpił ruch ręki do piłki, - odległość z jakiej piłka została zagrana. Nie jest to sprawa prosta do oceny. Jedynym zawodnikiem, który w obrębie pola karnego może używać rąk jest bramkarz. Każde zagranie świadome tą częścią ciała poza polem karnym jest traktowane już jako przewinienie. Bramkarz nie może być atakowany w polu karnym kiedy ma tzw. kontrolę nad piłką. Co oznacza kontrola bramkarza nad piłką? Trzymanie futbolówki w rękach, na dłoni lub przyciskanie jej dłonią do podłoża, gdy leży na polu gry lub odbijanie jej sobie o podłoże albo podrzucanie piłki do góry np. w celu wykopu.


Pamiętacie mecz z Cracovią i decyzję sędziego o podyktowaniu rzutu wolnego pośredniego? Było wiele zamieszania i szumu - że przepis martwy, że nie stosuje się go na minutę przed końcem itd. A jednak przepis taki istnieje i sędzia miał absolutne prawo do podyktowania rzutu wolnego. Przepis ten brzmi: „Niedozwolone jest aby bramkarz kontrolował piłkę w rękach dłużej niż sześć sekund.„ Pojęcie kontroli bramkarza nad piłką zostało opisane powyżej. Nie wszystkie piłki jednak golkiper może kontrolować - łapać w ręce. Jeśli raz ją złapał, odbił ręką (nie dotyczy parady w obronie strzału) i uwolnił to następne dotknięcie może mieć miejsce dopiero wówczas gdy kontakt z nią będzie miał inny zawodnik. W przypadku zagrania piłki nogą przez zawodnika tej samej drużyny  bramkarz oczywiście nie może jej złapać, tak samo jak w przypadku gdy współpartner zagra ją do bramkarza bezpośrednio z rzutu. Każde dotknięcie piłki ręką w wyżej wymienionych przypadkach będzie skutkowało rzutem wolnym pośrednim.


Pytanie konkursowe drugie, zapożyczone z testów , które sędziowie zdają cyklicznie, brzmi: Zawodnik zagrał piłkę nogą wyprostowaną i wysuniętą do przodu. Będący obok zawodnik drużyny przeciwnej widząc takie zachowanie i nie chcąc narażać się na kontuzję powstrzymał się od atakowania piłki. Sędzia widząc, że nie doszło do bezpośredniego kontaktu puścił grę dalej. Czy decyzja sędziego była prawidłowa?


Następna część konkursu zostanie również poświęcona artykułowi 12. - gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie. Do opisania pozostały: gra niebezpieczna, przeszkadzanie oraz niesportowe zachowanie.


Przypominamy, że trzy najszybciej udzielone odpowiedzi są punktowane odpowiednio 5, 3 i 1 punkt. Odpowiedzi należy wysyłać na adres: konkurs[at]legia.net.


Autor: Pepe


Pierwsza część konkursu

Druga część konkursu

Trzecia część konkursu

Czwarta część konkursu

Piąta część konkurs

Polecamy

Komentarze (0)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.