News: Jonas Eriksson sędzią meczu Ajax - Legia

Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs cz. 7

Redakcja

Źródło: Legia.Net

08.12.2011 19:00

(akt. 21.12.2018 23:22)

<p>Powoli zbliżamy się do końca naszej zabawy. Dziś przedstawimy przepisy dotyczące żółtej i czerwonej kartki. Ostanie dwa odcinki naszego konkursu ukażą się 22 grudnia i 5 stycznia około godziny dwudziestej - oczywiście w serwisie Legia.Net. </p>

Zaczniemy jednak od posumowania poprzedniego odcinka i odpowiedzi na pytania konkursowe. Pytanie pierwsze i odpowiedź - "Nie". Sędzia popełnił błąd powinien podyktować rzut karny. To, że trzymanie zawodnik broniący rozpoczął przed polem karnym nie ma znaczenia, ważne jest że już w polu karnym dalej trzymał zawodnika przez co pozbawił go szansy na zdobycie bramki. Nie mylmy tej sytuacji z faulem np. podcięciem przed polem karnym kiedy zawodnik podcinany padając wtacza się w pole karne. Tu będzie podyktowany rzut wolny bezpośredni sprzed linii szesnastu metrów. Pytanie drugie - odpowiedź - "Nie". Tutaj też nastąpił błąd sędziego. To, że zawodnik widząc sytuację odpuścił nie oznacza, że sędzia nie powinien przerwać gry i nakazać wznowienia rzutem wolnym bezpośrednim. Sam zamiar brutalnego faulu musi być ukarany.


Punktacja po sześciu częściach konkursu:

11 pkt - Adrian C
9 pkt - mad85
5 pkt - pawel10; robsonko; qbulasek; szyderca
3 pkt - Micha(L); palci1985; blochosz; m.kosik
2 pkt - EmilD
1 pkt - diras83; andrzej michaluszko


Gra niebezpieczna
- I tym sposobem przeszliśmy do gry niebezpiecznej - formy zagrania, w której najczęściej nie dochodzi do kontaktu zawodników, a jednak sędzia gwiżdże i przerywa grę. Przykładem może być za wysoko uniesiona noga - popularna przewrotka może być uznana za grę niebezpieczną, jeśli zawodnik wykona ją w sytuacji, która może narazić zawodnika drużyny przeciwnej na szwank.


Jeden z czytelników nadesłał maila i zastanawiał się w nim jak to jest z tym przeszkadzaniem - podał przykład blokowania, zastawiania ciałem. Przeszkadzanie ma miejsce wtedy kiedy zawodnik świadomie przemieszcza się blokując drogę zawodnikowi zmierzającemu do piłki. Jeśli rozpędzony zawodnik atakujący wpadnie na nieruchomo stojącego obrońcę to wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast ten wykona ruch - nawet w ostatniej chwili przez co zawodnik atakujący nie ma możliwości wyminięcia go, sędzia musi zareagować i odgwizdać przewinienie obrońcy. W ostatnim meczu Legii z PSV wiele kontrowersji wzbudziła decyzja sędziego przy zatrzymaniu Ljuboi tuż przed polem karnym. Był to faul podobny do tego na Michale Żyro we wcześniejszym meczu w Lidze Europy. Zawodnik Rapidu został ukarany wtedy karą indywidualną, natomiast w spotkaniu z PSV nie było nawet wolnego. Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne. Obrońca nie może używać rąk w celu powstrzymania zawodnika.  


Nie mylmy tego przewinienia z osłanianiem piłki. Taka sytuacja często zdarza się pod koniec meczu kiedy zawodnik celowo wprowadza piłkę w okolice chorągiewki narożnej i tam ciałem blokuje dostęp do piłki. Ma do tego absolutne prawo.


Niesportowe zachowanie
- skupimy się na wybranych przykładach, te najbardziej oczywiste pominiemy. Niesportowym zachowaniem jest każda próba oszukania sędziego, spożywanie płynów w czasie gry czy wsparcie się na współpartnerze dla odbicia piłki głową.Tutaj mała ciekawostka. Przepisy Gry w Piłkę Nożną podają też za przykład niesportowego zachowania palenie papierosów w czasie gry czy rozmawianie przez telefon komórkowy.

Pierwszepytanie konkursowe: Obrońca zachowuje się tak niefrasobliwie, że kieruje piłkę do własnej bramki. Sędzia nakazuje wznowienie gry od środka, a na tablicy pojawia się jedynka po stronie rywala. Sfrustrowany bramkarz widząc takie  zachowanie własnego obrońcy podchodzi i uderza go w głowę. Sędzia nie ma wyjścia musi usunąć bramkarza z boiska. Czy rzeczywiście sędzia podjął prawidłową decyzję?


Są przewinienia, za które automatycznie powinien być ukarany czerwoną lub żółtą kartką.

Faul na czerwoną kartkę

Kartę żółtą sędzia zobowiązany jest pokazać kiedy:

  • zawodnik zachowuje się niesportowo.
  • słownie lub czynnie okazuje niezadowolenie
  • uporczywie narusza przepisy gry
  • opóźnia wznowienie gry
  • nie zachowuje wymaganej odległości przy wykonywaniu rzutu wolnego czy z rogu lub wrzutu mimo upomnień arbitra
  •  wchodzi lub powraca na pole gry bez zgody sędziego
  • rozmyślnie opuszcza pole gry bez zgody arbitra spotkania (wyjątek zawodnika atakującego opisaliśmy w poprzednim odcinku),

Musimy pamiętać, że żółtą kartkę obligatoryjnie dostanie również zawodnik rezerwowy jeśli zachowuje się niesportowo, słownie lub czynnie okazuje niezadowolenie lub przy zmianie opóźnia wznowienie gry.

Wykluczenie zawodnika z gry -  karta czerwona musi nastąpić kiedy:

  •  został ukarany drugą żółtą
  • popełnia rażący, poważny faul
  • zachowuje się agresywnie lub gwałtownie
  • pluje obraża słownie i gestami sędziego, innego zawodnika lub inne osoby
  • zagrywa rozmyślnie ręką w sytuacji stu procentowej czyli pozbawia realnej szansy drużyny atakującej na zdobycie bramki
  • pozbawia realnej szansy na zdobycie bramki faulem, który będzie ukarany karnym lub rzutem wolnym bezpośrednim.

 

Pamiętajmy również o tym, że nadmierna radość po strzeleniu gola będzie przez sędziego ukarana kartą żółtą. Zdjęcie koszulki czy też wspinanie się na ogrodzenie jest niedozwolone.

Kończąc przypomnę, że osoby przebywające na ławce rezerwowych, a nie będące zawodnikami również podlegają jurysdykcji sędziego i mogą być ukarane np. za niesportowe zachowanie. W tym przypadku kartka im nie grozi, ale będą usunięci ze strefy technicznej i odesłane na trybuny. Drugie pytanie konkursowe brzmi: Ile czasu na zejście z boiska na zawodnik wykluczony z gry? W odpowiedz należy podać konkretną liczbę minut.

Odpowiedzi należy przesyłać na adres [email protected]wpisując odpowiedzi w temacie maila.


Autor: Pepe


Grafika: Bogdan Zych

Polecamy

Komentarze (10)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.