News: Jonas Eriksson sędzią meczu Ajax - Legia

Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs cz. 8

Redakcja

Źródło: Legia.Net

21.12.2011 19:23

(akt. 21.12.2018 23:22)

<p>Powoli zbliżamy się do końca naszej zabawy. Dziś przedstawimy przepisy dotyczące rzutów karnych, wolnych i rożnych. Ostatni odcinek naszego konkursu ukaże się 5 stycznia około godziny dwudziestej - oczywiście w serwisie Legia.Net.</p>

Na początek jednak odpowiedzi na pytania z poprzedniego odcinka. 1. Sędzia podjął prawidłową decyzję, każde takie niesportowe zachowania niezależnie do kogo będzie skierowane musi być ukarane usunięciem zawodnika z boiska. 2. 2 minuty - tyle czasu regulamin daje zawodnikowi na opuszczenie placu gry. Przepisy stanowią, że jeśli zawodnik nie chce opuścić boiska sędzia musi zakończyć spotkanie.


Punktacja po sześciu częściach konkursu:

14 pkt - Adrian C
10 pkt - szyderca
9 pkt - mad85
5 pkt - pawel10; robsonko; qbulasek;
3 pkt - Micha(L); palci1985; blochosz; m.kosik
2 pkt - EmilD, andrzej michaluszko
1 pkt - diras83; 


Zastanawialiście się kiedyś czy rzut karny może wykonywać więcej niż jeden zawodnik? Czy może być podyktowany kiedy akcja, a tym samym piłka, znajduje się w środkowej strefie boiska? Na te pytania odpowiem w tym odcinku. Właściwie od razu możemy się pokusić o pierwsze pytanie konkursowe - Czy rzut karny może wykonać więcej niż jeden zawodnik? Rzut karny dyktuje się za te wszystkie przewinienia które w innej strefie boiska niż pole karne skutkowałyby rzutem wolnym bezpośrednim. Za jakie? Omówię nieco dalej. Tu drobna uwaga - rzadko ale jednak można usłyszeć z ust komentatorów takie zdanie: "Był faul, ale karnego bym nie podyktował". To oczywisty błąd w rozumowaniu jeśli był faul w polu karnym to sędzia ma obowiązek podyktować rzut karny niezależnie czy była to tzn. sytuacja 100% czy faul miał miejsce gdzieś w rogu pola karnego, a zawodnik i tak nie oddałby strzału na bramkę.


Rzut karny musi wykonać zawodnik sędziemu wskazany. Bramkarz nie może odmówić obrony i jest zobowiązany do stania przodem do punktu jedenastu metrów i nieprzekraczanie linii bramkowej do czasu dotknięcia piłki przez zawodnika wykonującego. Oczywiście odmowa przez bramkarza obrony rzutu karnego skutkuje napomnieniem indywidualnym do czerwonej kartki włącznie. Wtedy inny zawodnik musi stanąć w bramce.


Podczas wykonywania rzutu karnego reszta zawodników musi być na polu gry ale, za linią piłki, polem karnym i w odległości nie mniejszej jak 9,15m od punktu karnego.


Niektóre niesportowe zachowania w polu karnym skutkują rzutem karnym. Wyobraźmy sobie sytuację w której piłka rozgrywana jest gdzieś w centralnej części boiska, a zawodnik drużyny przeciwnej został jednak w polu karnym. Bramkarz celowo uderza go lub w inny sposób zachowuje się wobec niesportowo np. opluwa. Sędzia przerwie grę i podyktuje rzut karny.


Kiedy rzut karny należy powtórzyć, a kiedy bramka zostanie uznana? Zasada jest taka  przewinienie przy wykonywaniu rzutu karnego popełnia zawodnik drużyny ukaranej. Jeśli padnie bramka sędzia uznaje ją. Jeśli nie zarządza powtórzenie jedenastki. Przykład? Bramkarz wychodzi przed linię za wcześnie, jeśli padnie bramka sędzia uzna, jeśli zaś obroni będzie powtórka. Sytuacja odwrotna - piłkarz drużyny wykonującej rzut karny wbiega w pole karne przed uderzeniem piłki. Jeśli padnie bramka sędzia zarządzi powtórkę. W przypadkach kiedy przewinienie popełniają jednocześnie obie drużyny rzut karny powtarza się.

 

Przejdźmy teraz do rzutów wolnych bezpośrednich - są dyktowane tylko wtedy kiedy piłka jest w grze, a zawodnik popełnił jedno z poniższych wykroczeń: kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika, podstawia lub próbuje podstawić nogę ,skacze na przeciwnika, atakuje agresywnie przeciwnika ciałem, uderza lub próbuje uderzyć przeciwnika, popycha, atakuje przeciwnika nogami, trzyma lub pluje na przeciwnika i oczywiście kiedy rozmyślenie dotyka piłkę ręką.


Przy wykonywaniu rzutu wolnego musi być zachowana odległość 9,15 chyba, że zawodnik sam rozpocznie grę. Tu jeszcze jedna uwaga - tylko drużyna atakująca może poprosić sędziego aby rzut wykonywany był na gwizdek. Jeśli sędzia wyraźnie zasygnalizuje, że rzut wolny będzie wykonywany na sygnał gwizdkiem, a zawodniksię do tego nie zastosuje należy upomnieć go karą indywidualną, a rzut powtórzyć.Uwaga drugie pytanie konkursowe Czy z rzutu wolnego bezpośredniego można strzelić bramkę samobójczą - oczywiście jak sama nazwa wskazuje bezpośrednio? 


Rzut wolny pośredni sędzia podyktuje kiedy jest przerwa w grze (w grze bezpośrednio) oraz
kiedy zawodnik gra w sposób niebezpieczny, przeszkadzaw poruszaniu się przeciwnikowi, przeszkadza bramkarzowi przy wybijaniu piłki czy to z ręki czy z rzutu od bramki. Tu też wymagana jest odległość 9,15 (rzut różny również) i dodatkowo sędzia musi zasygnalizować ten rodzaj rzutu podniesieniem ręki (patrz grafika poniżej).

Rzut wolny pośredni sędzia podyktuje również kiedy bramkarz będzie przetrzymywał piłkę dłużej niż sześć sekund, złapie ją po wrzucie z autu bezpośrednio od partnera lub dotknie po podaniu od współpartnera. Jeśli zrobi to w polu bramkowym to sędzia rzut wolny pośredni przeniesie z miejsca zdarzenia na linię pola bramkowego - najbliżej miejsca popełnienia wykroczenia. Zachowanie odległości nie jest też wymagane jeśli do bramki jest bliżej niż wspomniane 9,15, wtedy zawodnicy ustawiają mur na linii bramkowej. Brama zdobyta bezpośrednio nie zostanie uznana. Jeśli się zdarzy, że sędzia z jakiegoś powodu nie zasygnalizował rzutu pośredniego podniesieniem ręki ( ta winna być trzymana do czasu dotknięcia piłki przez innego zawodnika) rzut należy powtórzyć choćby padła bramka bezpośrednio.

Rzut różny sprawa prosta można zdobyć bramkę bezpośrednio. Bramka samobójcza bezpośrednio z rzutu rożnego nie zostanie uznana, a sędzia podyktuje rzut różny dla przeciwników.


Wrzut z autu - tu odległość to minimum 2 metry od wrzucającego piłkę za głowy przy obu stopach na lub poza linią zawodnik wrzuca z miejsca w którym opuściła pole gry.


Ostatnia kategoria to rzut sędziowski. Piłka jest w grze w momencie dotknięcia murawy, nie wolno jest dotknąć jej wcześniej. Tu na ogół obowiązuje zasada fair play czyli piłkę przejmuje drużyna, która była przy niej przed przerwaniem gry.


Odpowiedzi na pytania zawarte w tekście przesyłamy na adres konkurs@net - w temacie maila podając odpowiednio 1. - tak lub nie 2. - tak lub nie. Ostatni odcinek zostanie opublikowany równo za dwa tygodnie. Niedługo po tym poznamy osobę, która wygrała koszulkę meczową Legii.


Autor: Pepe


Grafika: Bogdan Zych


Pierwsza część konkursu

Druga część konkursu

Trzecia część konkursu

Czwarta część konkursu

Piąta część konkurs

Szósta część konkursu

Siódma część konkursu

Polecamy

Komentarze (13)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.