Zbigniew Boniek: Legia jest dobrze zarządzana, potrafi grać pod presją

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Przegląd Sportowy, przegladsportowy.pl

03-06-2020 / 10:10

(akt. 03-06-2020 / 10:13)

- Od początku jasno powiedzieliśmy, że jeśli będzie szansa, chcemy dokończyć sezon. Gdybyśmy musieli zakończyć rozgrywki, w eliminacjach Ligi Mistrzów wystąpiłaby Legia Warszawa. Nie wiem, czy wyłanialibyśmy mistrza Polski, ale z tym nie byłoby problemu - gdybyśmy ogłosili, że sezon nie ma zwycięzcy, Legia i tak przyznałaby sobie tytuł. Miało to już miejsce w przeszłości - zdobyli trzynaście mistrzostw, a twierdzą, że mają czternaście (śmiech) - mówi w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

- Kiedy zawieszano ligę, mieliśmy w Polsce sześć zachorowań i zero zgonów spowodowanych COVID-19. Wtedy wszyscy przyklaskiwali i mówili, że to świetna decyzja. Dziś mamy po trzysta, czterysta zachorowań dziennie i gramy ligę, bo wszyscy się tego domagali. Kluby szybko ustaliły, że w czasie kryzysu piłkarze powinni zarabiać połowę pensji, a ja uważam, że trzeba by obniżyć wynagrodzenia na stałe. Wtedy chcieliby trenować trzy razy mocniej, by wyjechać za granicę i zarobić więcej. W Polsce wielu piłkarzy ma eldorado, zwłaszcza ci z Europy Środkowej i Bałkanów. Ci gracze są ważną częścią niektórych zespołów, ale nie sądzę, by pomagali nam w osiąganiu sukcesów w europejskich pucharach. Gdyby zarabiali mniej, nie przyjeżdżaliby do Polski tak chętnie. Zamiast dwudziestu obcokrajowców, wolałbym trzech, czterech, którzy zarabialiby więcej, ale mogliby czegoś nauczyć młodych polskich piłkarzy.

- Czy widzę jakieś kluby w Polsce dobrze zarządzane? Tak, kilka. Choćby Legia budująca swoją akademię, a poza tym potrafiąca grać pod dużą presją. W niektórych klubach myślących o sukcesach wszyscy, od prezesa po trenera, mają ciśnienie 100/60. Tak się nie da, w klubie musi być ktoś, kto czasem uderzy pięścią w stół i ryknie.

Zapis całej rozmowy ze Zbigniewem Bońkiem można przeczytać na stronach "Przeglądu Sportowego".

Komentarze (106)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Brawo chłopaki, brawo Legia, brawo trener. Ani przez chwilę nie wątpiłem że przegramy, wręcz przeciwnie byłem pewien że wygramy a bramki to kwestia czasu. BRAWO LEGIA!!!
Sierżant
 • 2 / 0
Ciekawe czy pan prezes Boniek z równą swadą wypowiadałby się o długach Widzewa? Może coś w stylu: "Niech się o kasę nie martwią, zawsze się jakoś umorzy".. he he he kawalarz.... coś jak Listkiewicz mówiący o etyce i niezamykaniu oczu na zło.. nie wiem czy hipokryzja to jakiś nasz nowy sport narodowy?
Kiedy to towarzystwo w końcu się zreformuje. Wciąż widzę zaściankowość i folwarczne zachowania żywcem wyjęte z byłej epoki i czytam przaśne wypowiedzi kolejnych prezesów.
Kluby są niezależnymi bytami i to one kształtują swoją politykę kadrową. Zarówno pod kątem doboru zawodników jak i ich uposażenia. Może powinniśmy wdrożyć w naszym rodzimym futbolu plan Morawieckiego, gdzie adepci piłkarstwa będą zapier...lać za miskę ryżu? W myśl filozofii pana prezesa powinniśmy wówczas zostać mistrzami świata.
Nasza liga wciąż nie jest konkurencyjna pod względem sportowym, a co za tym idzie nie ma również silnego waloru promocyjnego dla zawodników jak ligi w Europie zach. Dlatego musimy płacić relatywnie dużo dość przeciętnym piłkarzom, aby do nas przyszli (czyt. do ligi).
Rozwiązaniem jest podniesienie poziomu trenerskiego na szczeblu młodzieżowym oraz zapewnienie odpowiednich warunków i infrastruktury do treningów dla dzieci i młodzieży. - Legia właśnie to robi.
Zbudowanie spójnego modelu treningowego dla poszczególnych roczników, który winien być podporządkowany filozofii pracy pierwszego zespołu jak ma to miejsce w La Masii. Ułatwia to zasilanie jedynki wychowankami.
Podniesienie poziomu Sciutingu oraz obserwowanie możliwe szerokiego spektrum rynków celem pozyskiwania najzdolniejszej młodzieży.
Promocja i budowa marek własnych klubów na wszelkich możliwych polach.
Myślę, że tego typu działania przede wszystkim podniosą jakość ligi zasilając ją oddolnie zdolnym narybkiem, a klubom pozwolą ściągnąć zawodników o wyższym poziomie sportowym w obrębie tych samych pieniędzy.
Na koniec powinno to mieć również przełożenie na rynek sponsorski.
Tylko co nasza rodzima pzpnowska ryżykudła
robi, abyśmy jako liga szli w tym kierunku?
Zamiast komentować na portalach co popadnie (włączając w to niegustowne outficiki pseudopolityków) warto by się może skoncentrować na systemowych rozwiązaniach, które będą wspomagały kluby w tego typu działaniach lub na budowaniu regulacji kładących kres nepotystycznym praktykom jak ma to miejsce na mazurach.
Zamiast tego mamy wyśmiewanie odebranego Legii tytułu oraz sugerowanie, że liga mogłaby się nie rozstrzygnąć w sytuacji naszej miażdżącej przewagi punktowej tuż przed końcem sezonu zasadniczego.
Bello di notte zacznij ty się zachowywać jak prezes poważnego związku piłkarskiego, a nie zakompleksiony widzewiak z drzazgą w dupie i odp..dol się od Legii.
Kapitan
 • 0 / 1
Rude nie ma duszy...
Nic się nie zmieniło w jego przypadku. Rudy to coś więcej niż kolor włosów...
A PZPN powinien mieć rozszerzony skrót PZP(FRO)N.
Jak widzicie kwestię młodzieżowca w przyszłym sezonie? Wiadomo jedną opcją jest Slisz, a drugą Rosołek. Co gdy oni zagrać nie mogą? Kogo jeszcze mozna brać pod uwagę. Może w niektórych meczach Miszta lub Kochalski na bramce. A jak nie ta trójka? Wydaje mi się, że najbliżej do składu miałby Praszelik i Pyrdoł.
Matuszewski- zupełnie nie sprawdzony na poziomie ekstraklasy
Mosór- zupełnie nie sprawdzony
Cielemęcki

Takie mamy opcje.

W związku z tym w kontekście lewego skrzydła fajnie można by było wkomponować Kapustkę, który mógłby grać zarówno na lewym skrzydle jak i na środku. Właśnie taki zawodnik by się przydał, a nie typowy jednowymiarowy skrzydłowy jak Novikovas. W związku z tym, że jest przepis młodzieżowca, ciężko znaleźć miejsce na jakiekolwiek transfery. Chyba jedyne pozycje w tym oknie to napastnik i skrzydłowy.

W kontekście lewej obrony po odejściu Karbownika np. we wrześniu trzeba by się zastanowić. Wydaje się, że wystarczyłby 1 solidny obrońca, a na zmianę do rotacji ryzykować z Matuszewskim. W takim wypadku nie wiem co z Rochą. Jest jeszcze jędza i szczerze jeżeli postawiliby na Matuszewskiego to Rochę można jak najbardziej pożegnać i dopiero po sprzedaży Karbownika kupić porządnego lewego obrońcę.
Marszałek Polski
 • 0 / 3
Karbownik
Sezon kończymy około 20 lipca na transfery będzie bardzo mało czasu w kontekście eliminacji. Chyba będziemy grali tym samym składem. Problem jest obustronny. Jeżeli dajmy na to sprowadzamy Świerczoka, to Ludogorec też w 2 tygodnie musi sprowadzić następcę. Raczej mało prawdopodobne. To okienko będzie na prawdę ciężkie.
Marszałek Polski
 • 0 / 3
Przy normalnym sezonie też zawsze było mało czasu. Poza tym niestety ale nie jesteśmy psg, city czy innym realem tylko często musimy czekać niemal do końca okienka żeby trafić jakąś okazję piłkarską.
Ważne żebyśmy się mocno nie osłabili przed eliminacjami.
Boniek, kadencja się kończy, czemu na prezydenta nie startujesz.
Marszałek Polski
 • 3 / 1
Boniek znowu blamaż! Jak może prezes PZPN-u twierdzić, że odebranie Legii tytułu mistrza przy zielonym stoliku to norma zgodna z prawem! Wstyd, Boniek wstyd!
znowu rudzielcu byście chcieli zabrać Legii tytul już jeden ukradliście w 1993r i daliście lechowi teraz zadnej łaski nie robicie jeżeli Legia utrzyma odpowiednia przewage i liga by została zakończona to tytul należy się Legii ale wy boicie się że klub byłby rekordzistą jeżeli chodzi o tytuły i rudzielcu nie śmiej sie Legia sobie nie dolicza bez powodu tylko te tytuły zdobyła
Generał brygady
 • 3 / 1
Prędzej czy później będziemy rekordzistą!
Młodzi będą grać za konkretne pieniądze inaczej wyjada na zachód gdzie zarobią 4-5 razy więcej.
Pora by oddać nielegalnie zabrany TYTUŁ Mistrza Polski.
Sierżant
 • 2 / 1
Mamy grać Polakami ale Ci Polacy mają być żebrakami żeby tylko myśleć o ucieczce za chlebem, hmmm .
Podporucznik
 • 4 / 1
Nie sama sobie przyznała, tylko zabrali Nam Mistrza bez dowodów, a przypomnę że to inne kluby były umorzone w korupcję!!!!!!Pozdrawiam Pana Prezesa ;-)
Boniek, zapraszamy na Ł3.
BONIEK!!!!
COOOOO?
TY WIESZ CO!!!
Generał broni
 • 4 / 3
Co do obniżania pensji zawodnikom, to trzeba pamiętać, że nie jesteśmy odizolowaną wyspą. Jesli się okaże że w III Bundslidze płacą lepiej, albo w Szwecji, Norwegii, Finlandii czy innych ligach, to wtedy kazdy kto potrafi grać trochę lepiej będzie wyjeżdżał.
Jest tylko jeden sposób a mianowicie dobre szkolenie i podnoszenie rangi polskiej ligi. Boniek się zatrzymał na PRL kiedy "partia" dawała zgodę na wyjazd. Dzisiaj każdy może grać gdzie chce i gdzie go chcą. Już sobie wyobrażam jak przy tak niskiej podaży polskich zawodników, lapsi będą wyjeżdżać. Dopiero będzie histeria.
To co mnie zastanawia i niepokoi, to elementarna niezdolność przewidywania skutków. Boniek przypomina mi Trampa, który na Twiterze pieprzy co mu ślina na język przyniesie.
Boniek musi już iść na odpoczynek wiek robi swoje co do obniżek pensji to dla mnie absurd bo jeszcze bardziej obniży poziom ligi bo nawet gdyby wszystkie kluby Ekstraklasy miały akademie to daj boze żeby ta akademia dawała co roku 1-2 zdolnych piłkarzy a w najzdolniejszych rocznikach 3-4 akademia nie jest lekiem na wszystko bo niektórzy myślą chyba ze akademia będzie dawała co roku 15-20 piłkarzy do jedynki nie tak nie będzie najlepsze akademie maja zastoje FC Barcelona przykładem model Czeski w Polsce nie przejdzie bo już widzę jak np Zagłębie sprzedaje swoich najlepszych piłkarzy do Legii czy amiki model Bate w Legii tez nie przejdzie bo nie stać nas na to by wykupić wszystkich najlepszych z ligi naszym modelem powinno być 2=3 zdolnych z akademii plus dobry skauting żeby moc zdolnych ze Słowacji Słowenii ściągnąć plus próbować ściągnąć pare piłkarzy którym nie idzie w zachodnich ligach jak VOD
Generał broni
 • 5 / 1
Nie chodzi o to żeby kluby ekstraklasowe same sobie wychowały wszystkich piłkarzy. Chodzi o to żeby szkoleniem zajmowało się dużo szkółek i kluby od III ligi w górę. Wtedy będzie selekcja z większej liczby zawodników i czas na rozwój i granie w niższych ligach. Nie kazdy zawodnik rozwija się tak samo. Do eklasy dociera 1 na kilka tysięcy zawodników którzy zaczynają szkolenie w dzieciństwie a wybitni zawodnicy zdarzają się jeszcze rzadziej. Jeśli już porównujemy do poszukiwania diamentów do oszlifowania, to warto wiedzieć że żeby wydobyć 1 karat (1/5 grama) trzeba wydobyć 10000 kg ziemi. Nie inaczej jest z piłkarzami. A więc dół piramidy musi być szeroki. Same kluby ekstraklasy nie wyszkolą tylu piłkarzy samodzielnie, bo w akademii może być nie więcej niż 200-300 zawodników. A więc musi być ilość, do tego dobrze szkolona i selekcjonowana, żeby z tych najzdolniejszych wybierać do akademii klubów z najwyższej klasy rozgrywkowej.
Tymczasem kto u nas szkoli na poważnie? Legia, Lech, Zagłębie, Pogoń i to chyba koniec. W niższych ligach też jest niewiele klubów stawiających na szkolenie. Cała kasa samorzadowa idzie na opłacanie pensji piłkarzy i działaczy. Kluby nie mają skautów i skautingu, który by działał nawet w najbliższej okolicy. Skąd mają się brać dobrzy młodzieżowcy. Taki Dziczek, Żurkowski, Lipski i inni byli okrzyknięci wielkimi talentami a mają podstawowe braki w wyszkoleniu. Samo bieganie i ambicja, to dzisiaj za mało. Wystarczy te gwiazdki porównać z "odpadami" z Hiszpanii albo Portugali żeby widzieć gdzie jest nasze szkolenie. Samo wzywanie do stawiania na młodzież jest śmieszne, bo najpierw trzeba postawić na dzieci i ich trenerów, żeby mieć dobrych piłkarzy.
Boras ale ja się z tym zgadzam mowie tylko ze niektórzy myślą ze jak powstanie akademia to będzie po 20 piłkarzy dawać co roku a tak się nie da albo jak niektórzy którzy w Polsce nazywają siebie ekspertami którzy ugrzęźli w latach 70 80 opowiadają jak to trzeba grac samymi Polakami sprawdziłem nawet sobie skład Gentu w meczu z Roma i tam w 18 meczowej 6 Belgów mimo ze maja szkolenie na światowym poziomie to dowodzi ze taka Legia nie da rady osiągać sukcesów grając samymi Polakami jak radzą ci niby fachowcy uważam ze szczególnie w niższych ligach powinni stawiać na szkolenie rozwoje trenerów i by nie uczyli piłkarzy grac w Rugby tylko w piłkę a takie kluby jak Legia musza inwestować w skauting
Generał broni
 • 3 / 1
To wszystko prawda, ale kiedyś czytałem ciekawą według mnie opinię na temat Bundesligi. Facet, już nie pamiętam nazwiska stwierdził, że bazą dla wysokiego poziomu są dobrze wyszkoleni piłkarze których średni poziom jest wysoki. Jak do tych piłkarzy dołoży się 3-4 piłkarzy wybijających się, to robi się poziom. U nas na przykład Antolić, Gvilia czy Martins są piłkarzami solidnymi (w rozumieniu poziomu zachodniego) i gdybyśmy mieli takich zawodników wyszkolonych w polsce to wtedy możemy dokupić zawodników na jeszcze wyższym poziomie, którzy zrobią różnicę. Problem polega na tym, że my nawet tej bazy nie mamy. U nas jak ktoś dużo biega, to już obiecującym talentem. A taki Antola na boisku nie pokazuje fajerwerków technicznych, ale też potrafi przyjąć kierunkowo, wyjść spod pressingu, traci mało piłek. Wygląda jak człowiek z tła, ale jest niezwykle pożyteczny. Gdybyśmy potrafili szkolić takich "Antolićów" w większej liczbie, to wtedy średni poziom ligi wzrósłby znacząco. A supertalent może się objawić wszędzie, nawet w Polsce. Zespół jest na tyle dobry ile jego najsłabsze ogniwa. Jak większość zawodników ma problem z przyjęciem piłki, szybkim i celnym podaniem, szybkim podejmowaniem decyzji, to żaden gwiazdor nie pomoże temu zespołowi.
Kapitan
 • 3 / 1
No bardzo paradne o tych mistrzostwach. Boki zrywam.
Marszałek Polski
 • 2 / 3
Polska piłka jest źle zarządzana, potrafi trwać w depresji.
Chorąży
 • 0 / 1
Zbigniew Boniek: "..a ja uważam, że trzeba by obniżyć wynagrodzenia na stałe "
To jest dobre, taka genialna ekonomia. Prawa do transmisji sprzedajemy na zasadach rynkowych a piłkarzom obniżamy wynagrodzenie. Pozostaje pytanie - kto zgarnie marżę?
Piłka stała się sprawą państwową więc od razu pojawiła się propaganda sukcesu. A Prezes lekko odlatuje.
Marszałek Polski
 • 1 / 3
boniek marny prezesie, ku twojej rozpaczy jednak w tym sezonie Legia Warszawa zdobędzie MP.
Niech już idzie do tych Włoch czy widzewa i odda te pzpn, bo jak pojawia się problem to jest "to nie w mojej kompetencji". Ale do durnego pitolenia na twiterze pierwszy.
O rozbujanym ego do granic możliwości nawet nie ma co wspominać.
Rudy do budy
Nie na temat ale niedawno był artykuł o tym że Legia obserwuje Młyńskiego z Arki. Wczoraj obejrzałem mecz Lechia- Arka i muszę stwierdzić że to napewno ciekawy zawodnik. Co go wyróżnia to waleczność, kondycja, pressing, doskok do przeciwnika, gra w defensywie, bardzo często wracał i wspomagał linię obrony. Silny, potrafi utrzymać piłkę z przeciwnikiem na plecach. Nienaganny technicznie ale zdecydowanie za rzadko wdawał się w pojedynki 1 na 1. Do czego można się przyczepić to że bardzo często gra na alibi podając do najbliższego, zwolnił też kilka dobrze zapowiadających się akcji. Czego mi zabrakło u niego jako skrzydłowego to przebojowości... nie ma tego przyspieszenia z piłką przy nodze i ciągu na bramkę.
Wielkie dzięki za podzielenie się obserwacjami!
Jeśli chodzi o Lechia-Arka to ten Conrado wyciągnięty za darmo z 2 ligi brazylijskiej wciąga Młynskiego nosem. Szybkość, przebojowość, technika użytkowa, podanie i nawet wykończenie ma lepsze od Luquinhasa.Liczby też ma już bardzo dobre. Szkoda, że Legia nie potrafiła sprowadzić takiego zawodnika mając skauta latynosa a wziął go taki śmieszny klub jak Lechia. Po odejściu Karbownika byłby jego idealnym następcą.
~JanuszNosacz
 • 9 / 1
Zbigniew Kazimierz Boniek (ur. 3 marca 1956 w Bydgoszczy) – wybitny ekonomista, wieloletni prezes PZPN, autor przełomowej strategii "Mniej pieniędzy - wyższy poziom". Wprowadzony przez Bońka limit wynagrodzeń w Ekstraklasie uświadomił działaczom i trenerom piłkarskim, że zamiast słabych i drogich piłkarzy zagranicznych lepiej wykorzystywać młodych, tanich i lepszych Polaków z rezerw i drużyn juniorskich. Jak się okazało, cała piłkarska Polska wolała płacić więcej za niską jakość niż mniej za wysoką. Odwrócenie proporcji dało początek piłkarskiej rewolucji, szybko podchwyconej w Hiszpanii, Anglii i Chinach. W tym ostatnim kraju nie tylko obniżono wynagrodzenia, ale wprowadzano zasadę "kto nie gra, ten nie żre" i zupełnie zakazano zatrudniania piłkarzy zagranicznych. W krótkim czasie Chiny zdobyły Puchar Wszechświata, co ówczesny kapitan zespołu skwitował pełnymi emocji słowami "Ja pier...lę, wreszcie dostanę ciepły obiad".
Jak zwykle Boniek klepie te swoje populizmy. Najłatwiej powiedzieć że piłkarze za dużo zarabiają i domagać się żeby obniżyć pensję. Tak, to prawda - za dużo zarabiają. Ale jeśli mówi się to tylko dla poklasku i uciechy tłumu to jest tani i czysty populizm. Żeby to nie był populizm, to trzeba powiedzieć - piłkarze za dużo zarabiają, bo Polska za mało szkoli zawodników na odpowiednim poziomie, skutkiem czego mamy duży popyt w klubach na zawodników, a niską podaż akademii, które słabo szkolą. I wtedy ma to sens, jest prawdzie, diagnozuje przyczynę (słabe szkolenie, mało piłkarzy) i podaje skutek (mało piłkarzy, duże pensję dla tych co się choć trochę wyróżniają). Tylko Boniek populista i leń patentowany, tego nie powie, bo wtedy wyjdzie że przez 8 lat nic nie zrobił żeby to zmienić. Mydli oczy jakimiś programami, bo Spółki Skarbu Państwa trochę grosza sypnęły, więc pozoruje jakieś działania, ale dalej szkolenie leży - zarówno szkolenie młodzieży, jak i szkolenie trenerów. Parę dobrych akademii, przy klubach ekstraklasy to tylko wierzchołek góry, a na dole, w małych klubach trenerzy są często z przypadku i nie wiedzą nic o nowoczesnej piłce i nowoczesnych szkoleniu młodzieży. Dlatego jak słyszę że Boniek to dobry prezes bo reprezentacja gra, bo Lewandowski strzela, bo Narodowy wypełniony po brzegi, bo ściągnął paru dobrych menagerów którzy pozyskali sponsorów i wszyscy chodzą w lepszych garniturach, to się wkurzam... bo światowa piłka w szkoleniu młodzieży biegnie sprintem, a Polska wolno truchta albo spaceruje, a Boniek mówi że PZPN nic nie może i to wina klubów. 8 lat zmarnowane przez pozoranta, który się lepiej od Laty ubiera i tyle.
Myślę, że Nagiego się sprzeda za 600k euro to będzie kasa na zakontraktowanie Kapustki.
Rezerwowy w Legii, rezerwowy w Panathinaikosie, ostatnio bez gry przez covid19, no nie wróże takiej ceny. Wróci do nas i będzie znowu problem. Może ktoś go wypożyczy znowu za darmo i dopłatę do pensji...
Podporucznik
 • 4 / 2
Mamy 14 zdobytych (!) tytułów, a co tam uważają w kręgach pijaków i przekręciarzy, dla niepoznaki nazywanych "działaczami sportowymi", to już inna sprawa.
~Stanley
 • 3 / 1
Facet, kiedyś dobrze kopał i kiwał.
Tak mu zostało.
Dla piłkarza to była zaleta, dla prezesa - niekoniecznie...
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Zatracił umiejętność główkowania...
Nie chciałbym żeby Legia była budowana jak Barcelona. Sprowadzają jakiś dziadków jak Pjanic. Z takim budżetem mogliby się skupić na budowaniu młodej drużyny to robią wszsytko żeby tylko zadowolić tą gwiazdę Messiego. Nie tędy droga słaby Barolomeu. Niech Legia lepiej też tą drogą nie idzie, doświadczenia mamy już dużo potrzebujemy młodego narybku.
Kapitan
 • 0 / 2
A ja nie chciałbym, żeby taki zasłużony forumowicz robił takie błędy i literówki w komentarzach, bo potem młodzież powtarza ;)
Czy liga grecka wznawia rozgrywki? Przypominam, że mamy jeszcze Nagiego w składzie, ciężko będzie coś z nim zrobić sensownego w zaistniałej sytuacji.
rok do końca kontraktu, oznacza to zapewne, że niewiele na nim zarobimy
Porucznik
 • 10 / 7
młodszy chorąży. Dawno mi się ten awans należał. Poświęciłem karierze tutaj pełno lat swojego życia stawiając na powolny żmudny awans w hierarchii. Pisałem pisałem i pisałem merytoryczne doceniane przez siebie komentarze. Jestem na forum od 2007 roku. Pamiętam wszystko. Ja dużo pamiętam. Pamiętam czasy Stalingrad44, Legia Mastera, PiroForever czy kłótni Legiona ze Skebą . Wiślakiem który tu przesiadywał chyba nie wiadomo po co a Legion po nim jechał jak po burej suce. Pamiętam wszystko. To ja stworzyłem legendarną na tej stronie postać Arii dla Atlety, swój życiowy projekt, który czasem zadziwiał, czasem irytował, niepokoił, dziwił, ale dla żadnego użytkownika legia. net z dłuższym stażem nie jest anonimowy i każdy wspomina go z szacunkiem. Dzisiaj czuje się spełniony, Długo i cięzko pracowałem na ten sukces
no i prawidłowo, będzie co opowiadać wnukom, brawo!
Generał dywizji
 • 2 / 1
Lubię autoironię, więc plus ode mnie za ten wpis.

Jeśli faktycznie jesteś na tej stronie od 2007 roku (ja od 2004) to może pamiętasz też sensowne, inteligentne, z szacunkiem dla Legii zamieszczane tu wpisy kibica innej drużyny, mianowicie gościa o nicku Arka Gdynia? O kontrowersyjnym krzysztofie k. nie wspomnę...
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Forum jak w życiu przechodzi różne etapy. Na szczęście tych kiepskich czasów bałaganu tutaj było mało.
Podporucznik
 • 0 / 1
W wojsku mówili , że ten stopień symbolizuje złamane życie i gwiazdkę nadziei :-)
Brawo i gratulacje! I nie daj sobie wmówić zawistnym ludziom, że to tylko ranga na forum za pisanie pie*dół na w internecie, czy inne kocopoły. Sukces to sukces! :-)
Chorąży
 • 1 / 2
Piro, oleoleoliola "PRECZ Z KOMUNĄ!", Pusty Stadion, Skeba, metaxa, kibic50, tomaszek67... Różne strony, jeden klub, od kołyski aż po grób!
Gratulacje, Jurij:)))
Kapitan
 • 0 / 1
To strasznie wolno piszesz, skoro dopiero tej rangi się dochrapałeś xD
:)
Niestety ja już prawie w ogóle nie zaglądam tu. Ściągnął mnie tym razem Boniek i jego, niestety coraz częściej ostanio, durne wypowiedzi. Oderwane od rzeczywistości jakby zamieniał się w Piechniczka przy kominku wspominającego dawne czasy, a wręcz próbujący na siłę je przetransferować do obecnych, negując choćby słuszność wprowadzenia 5 zmian w meczu (na zasadzie "Nie. BO KIEDYŚ nie było za moich czasów to teraz też nie będzie. Ale wówczas to była piłka wolna, archaiczną. Zupełnie inny świat.Niestety Boniek pozostał w tamtym świecie i coraz częściej do niego chyba mentalnie powraca. Nie wiem, może kryzys wieku średniego).
No, ale nie o tym chciałem.
Zaglądam i nagle ktoś widzę wspomina dawne fajne dzieje i nawet pamięta moja osobę. Miło ;) a to były lata świetlne temu, moja największa działalność tu to były czasy bojkotu z ITI. A największa satysfakcja to pamiętny list/odezwa do Klubu i SKLW o przywrócenie herbu zamiast "trumieńki" z jednej strony a z drugiej o zmniejszenie radykalizmu bojkotu (choć nie ukrywam, że sam miałem w tamtym okresie "wojenny" stosunek do ITI). No ale dla dobra Legii czas było w końcu zakopać topór. I się udało :)
Może to była maleńka kropla w tym wszystkim ale ważne że zakończyło się dobrze.
Pozdrowienia dla starej gwardii :) Juri86
https://m.legia.net/news/akcja-apelowa-zakonczona/37447
https://www.sport.pl/pilka/1,65039,7816251,Tekst_listu_otwartego_do_zarzadu_KP_Legia_i_SKLW.html
Od kiedy Błaszczykowski i jedenastka Górnika, to są „wszyscy”
Jeżeli chodzi o Legię to problemem naszym powoli staje się fakt, że za 3 lata czeka nas wielka rewolucja w składzie bo większość piłkarzy jest koło 30. Dlatego powinniśmy teraz skupić się na tym żeby każdy nowy piłkarz był w młodym wieku i żeby nie trzeba było w 1 okienku wymieniać 10 piłkarzy bo nas po prostu na to nie stać i w dodatku będzie się to wiązało z dużym ryzykiem utraty mistrzostwa.

Także byłbym za tym żeby brać to pod uwagę przy transferach i o ile taki Świerczok jeszcze ma 4 lata grania przed sobą to Alibec nie i dlatego powinno go to dyskwalifikować z transferu do nas. Po prostu średnia wieku drużyny jest za wysoka.

To samo z innymi pozycjami jak środkowy obrońca i lewy obrońca. Po prostu nie możemy w 1 sezonie wymienić wszystkich piłkarzy a nas to czeka za 3 lata kiedy odejdzie Jędza, Vesovic, Wszołek, Novikovas, Antolic, Martins, Kante, Pekhart i kilku innych
3 lata to 6 okienek czyli pewnie 12-18 piłkarzy. 3 lata temu w naszym składzie z zisiejszego byli chyba tylko jędza i ciżniak:D
z jednej strony tak, z drugiej strony mamy silny skład i bardzo liczny, ciężko wyrokować, że przez te 3 lata będziemy nadal hurtowo kupowali piłkarzy
jeżeli nikt nie odejdzie a nie bardzo widzę taką potrzebę wśród starszych graczy, a wymiana młodego na młodego nic nie da w tej kwestii

ciężko sobie wyobrazić że przez te 3 lata odejdzie ktoś z Jędza, Vesovic, Wszołek, Antolic, Martins, Kante, a to jest trzon drużyny, pewnie wcześniej o rok odejdzie Novikovas i Pekhart, ale jednak wciąż 6 czołowych piłkarzy opóści nas w jednym sezonie
Kapitan
 • 0 / 1
Myślę, że dyrektor sportowy poradzi sobie z tym trudnym zadaniem. Z balansowanie składu pod względem finansowym i sportowym zaczyna się nam udawać, więc za 3 lata powinno być już idealnie.
"Nie wiem, czy wyłanialibyśmy mistrza Polski, ale z tym nie byłoby problemu - gdybyśmy ogłosili, że sezon nie ma zwycięzcy, Legia i tak przyznałaby sobie tytuł. Miało to już miejsce w przeszłości - zdobyli trzynaście mistrzostw, a twierdzą, że mają czternaście."

Bo zdobyliśmy 14!!! A tacy złodzieje jak Ty nie powinni z takich spraw żartować!!!
Rudy do budy!!!
Marszałek Polski
 • 8 / 2
Zbyniu, mamy 14 tytułów. Ten podp*******y przy zielonym stoliku, po sądzie kapturowym, bez przedstawienia żadnych dowodów na stawiane zarzuty też jest nasz.Wszystkie możliwe prokurtury umarzały śledztwa w tej sprawie z powodu BRAKU DOWODÓW.
Więc o co ci chodzi? Szopka w PZP w 93 roku to jest wasz związkowy, nieprzemijający wstyd i hańba.
Marszałek Polski
 • 1 / 2
PZPN miało być
Plutonowy
 • 0 / 3
Ja bym wyluzował z tym 14-tym tytułem. Może i został zabrany 'przy stoliku' ale przed sprawą pewnie wszystko uzgodniono i wszyscy się na ten scenariusz zgodzili, tylko my o tym nie wiemy i niewiele ryzykuję mówiąc, że nie chcielibyśmy wiedzieć.

"Wszyscy wiedzą" (o tym możemy ew. podyskutować), że wszystkie mecze wtedy były kupione, zapłacone, przepłacone, a już konstrukcja ostatniej kolejki musiała być szczególnie smakowita (ŁKS-Olimpia i Skisła-Legia, sam pamiętam to decydujące studio S-13... i wyrzekającego red. Zimocha z Łodzi). Każdy się na każdego oglądał a Fryzjer z chłopakami nie nadążali nosić toreb do bagażników. Że nikomu nic nie udowodniono... cóż, oficjalnie nic. Nie byłoby pewnie trudno nawet dziś przycisnąć kogoś, kto jeszcze działa w piłce, by otrzymać odpowiednie zeznania. Tylko co by się wtedy okazało? Że wszystkich trzeba posadzić i wszystkich zdegradować. Ja bym nie miał z tym problemu nawet... ale już całe środowisko tak, bo UEFA by nas wypierdaczyła z wszelkich rozgrywek na kilka lat, co by podcięło gałąź, na której oni wszyscy razem siedzą, odeszliby sponsorzy i byłaby jedna wielka smuta. Tzw. 'polska piłka' mogłaby się już z tego za naszego życia nie podnieść, a wielu z nas pewnie przerzuciłoby się na - powiedzmy - siatkówkę pań.

Więc mój głos taki: niestety ale gruba kreska (wiem, wiem... ale z idealizmów już się wyleczyłem). Walczymy o 14-ty tytuł. Nie oglądamy się na stare układy, nie oglądamy się na beton z OZPN-ów. Wspieramy klub codziennie i od święta. Pozdr1200.
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Kolego - teksty w stylu " wszyscy wiedzą"' "wiadomo że", "wtedy każdy" itp są fajne w dyskusjach u cioci na imieninach lub tam, gdzie zbierają się ludzie niepoważni lub nieodpowiedzialni ale przy okazji mający władzę i wpływ na decyzje - tak własnie było w sądzie kapturowym w PZPN.
Z formalnego i prawnego punktu widzenia odbyła się gangsterska nasiadówa, wcześniej publicznie przygotowywana piarowo przez dyspozycyjne media. Decyzja o odebraniu tytułu Legii w 93 roku jest nielegalna, niezgodna z prawem i pozbawiona podstaw, na bazie histerycznego "cała Polska widziała". Polska widziała to, co chciała zobaczyć, a dokładniej co chcieli jej pokazać cwani i obrotni gangsterzy z przegranego układu.
Wszystko ode mnie w tej kwestii.
Marszałek Polski
 • 3 / 0
" Nie byłoby pewnie trudno nawet dziś przycisnąć kogoś, kto jeszcze działa w piłce, by otrzymać odpowiednie zeznania. "
To ciśnij - w końcu byłaby przynajmniej namiastka jakiegoś dowodu - bo póki co nie ma.
Każdy prawnik, z tych których znam, a który przy okazji również kojarzy ten casus z uśmiechem wzrusza ramionami i oznajmia mniej więcej coś w stylu "to się kompletnie nie broni" "decyzja do uwalenia przed każdym poważnym gremium prawniczym na biegu".
Marszałek Polski
 • 2 / 0
" bo UEFA by nas wypierdaczyła z wszelkich rozgrywek na kilka lat, co by podcięło gałąź, na której oni wszyscy razem siedzą, odeszliby sponsorzy i byłaby jedna wielka smuta"
czyli apokalipsa?
Coś podobnego jednak zdarzyło się ostatnio w FIFA i UEFA a doprowadzili do tego amerykańscy prawnicy. Nic się nie zawaliło, tylko nastąpiła zmiana warty. lata temu było coś bardzo pdobnego z angielską piłką.
Te argumenty mnie nie przekonują, bo po fryzjerskiej aferze z wyrokami zapoznało się ponad 200 osób, niektóre z nich dość dobrze znane, I jakoś żadna z tych spraw nie dotyczyła Legii.
Także pudło kolego.
Generał brygady
 • 6 / 3
To co gada jest żałosne, zwłaszcza fragment o obniżce wynagrodzeń dla piłkarzy. Już teraz mamy problem z tym, że więcej płacą piłkarzom w takich ligach jak na przykład kazachska i potrafią nam podkupić wyróżniającego się ligowca (np Wrzesiński). Jakby zastosować jego wspaniałe pomysły to będziemy mieli tutaj odpowiednik ligi mołdawskiej czy innej andory, z której błyskawicznie wyjeżdża każdy kto umie cokolwiek, nawet do lig o porównywalnym poziomie, ale o wyższych płacach. Kadry w 100% zbudowane z polskich drwali z obecnej 1 i 2 ligi, tego chyba Boniek tak bardzo pragnie. Czemu nie pójdzie założeniem, że skoro kogoś stać na sprowadzenie sobie Jugola albo Brazylijczyka, to stać go również na akademię i to ona, a nie piękny stadionik powinna być elementem uzyskania licencji?
on sie po prostu zatrzymal w latach 80tych, do tego owinal sobie polskich pseudodziennikarzy sprtowych wokol palca i dlatego mamy taki cyrk.
wszystko kwestia zarządzania, odpowiedniego scoutingu i podpisywania odpowiednio długich kontraktów, jakoś w Czechach pensje są o połowę mniejsze a jakoś nie widzę żeby poziom był niższy, słabe zarządzanie to trzeba przepłacać, wiadomo, że za dobrych piłkarzy trzeba płacić, ale większość z nich dałoby się zastąpić piłkarzami z połowe niższa pensją i Boniek ma rację
ja tego nie ogarniam. prezes PZPN narzeka, że u nas piłkarze zarabiają za dużo w czasach, gdy finansowo Europa odjechała nam na kilka długości.
Ten facet robi sobie świetny PR ale moim zdaniem on jest takim ogromnym narcyzem, że ma spory problem z obiektywnym analizowaniem rzeczywistości i to, co mu ślina na język przyniesie, sam traktuje jako prawdę objawioną.
no to problemem nie są zbyt wysokie zarobki, a zbyt słabe zarządzanie. jak by było dobre zarządzanie a obecne zarobki, to chyba byśmy byli wyżej, niż te przytoczone Czechy.
daj spokoj z tymi Czechami, w ostatnim sezonie wszyscy poodpadali w rundach eliminacyjnych , oprocz Slavii Praga w ktora Chinczycy wpompowali miliony, a zanim weszli w klub Slavia byla odowiednikiem Gornika Zabrze w Polsce.
Ten facet nie rozumie zasad rynku. A dziwne to, bo ponoś w słonecznej Italii rozwinął niezły biznes.
"...a twierdzą, że mają czternaście (śmiech)" i koniec czytania. Bardzo rzadko tak robię,no ale są granice.
Może on tak naprawdę nie chcę być prezesem 3 raz. Udzielając takich i innych wywiadów robi z siebie jednoosobowy kabaret. I mniej poważnie będzie postrzegany po takich wywiadach tym mniej będzie głosów żeby mu załatwić 3 prezesurę. On tak naprawdę jest sprytny tylko udaje głupiego żeby mógł się już udać na emeryturę ;) Mogę też się mylić. Wtedy wynikałoby że naprawdę jest głupi i nie stosuje żadnej ukrytej taktyki. Wtedy byłby tylko kolejnym politykiem mówiącym tylko po to by powiewać jak chorągiew na wietrze w zależności skąd wieje.
Marszałek Polski
 • 2 / 2
Kolego, kabaret to jest wtedy, jaksą dowcipy, z których można się szczerze pośmiać. Tu są żenujące pierdy,po których ręce opadają.
Sierżant
 • 4 / 1
Jak widać , inteligencja po raz kolejny minęła się z umiejętnościami piłkarskimi. Szkoda tylko , że u nas wybiera się prezesów za zasługi.
Major
 • 1 / 1
Na tego szmatławca to ja patrzeć nie mogę
Na "Przegląd Sportowy" czy na Bońka;-)?
Major
 • 0 / 1
W sumie bez znaczenia.

Nie widzę różnicy powiedział Stevie Wonder ;)
Generał
 • 2 / 1
Po takim wywiadzie to DM tym bardziej powinien cisnąć na oddanie bezprawnie odebranego tytułu. Co do tego człowieka to dalej nic nie napisze bo za bardzo palce na klawiaturze korci aby nawrzucać sporo epitetów i nie tylko. Dlatego podsumuje go tak jak zawsze mawia o nim mój teść Boniek??? Kawał uja reszta dziada.
Panie prezesie, Legia zdobyła 14 mistrzost Polski na boisku i ma moralne prawo do bycia dumną z tego faktu. Nikt niecdał panu prawa,jako kontynuatorowi pezetpeenowskiego betonu a'la PRL, do pouczania w tej sprawie legijnej społeczności,tylko dlatego, że skandaliczną decyzją została pozbawiona jednego z mistrzostw przez zakompleksionych działaczy z marnym trenerem i sympatykiem Polonii Kuleszą na czele.
Panie prezesie, Legia zdobyła 14 mistrzost Polski na boisku i tylko decyzją prz zielonym stoliku zakompleksionych działaczy została jednego z nich pozbawiona. Ta skandaliczna decyzja jest hańbą na polskiej piłce.
~Andreas
 • 4 / 1
W ubieglym roku tez przewracali się rywale zeby Past mógł strzelić bramkę . Chodzi o mecz Lecha lub Wisły.
Podporucznik
 • 6 / 1
Co za bezdennie głupie rozumowanie ryżego. Co za głąb... za przeproszeniem. Od kogo mają się uczyć młodzi polacy jak właśnie nie od dobrze opłacanych zagranicznych piłkarzy, którzy często samą techniką niszczą drwali z ekstraklapy? Być może mają się uczyć fachu od Trałki lub Rymaniaka? Gdzie byśmy wtedy byli? Problemem jest to, że nasi rodzimi skauci potrzebują nabrać jeszcze wiele doświadczenia jak sprowadzać graczy, którzy wnoszą jakość. A to zupełnie inna para kaloszy. Ryży już zasłynął wypowiedziami na temat "farbowanych lisów" i sądziłem, że się opamiętał... a ten wciąż żyje w latach 70tych i 80tych.
Generał broni
 • 5 / 2
" Od kogo mają się uczyć młodzi polacy jak właśnie nie od dobrze opłacanych zagranicznych piłkarzy, "
Młodzi Polacy mają się uczyć od dobrze przygotowanych polskich trenerów. Proces szkolenia zaczyna się w dzieciństwie a nie w ekstraklasie. Piłkarz wchodzący do ekstraklasy musi mieć technikę i rozumienie taktyki, które nabywa w wieloletnim procesie szkolenia.
U nas drewniaków na siłę się wpycha do eklasy, żeby się rzekomo w niej uczyli. Czego, przyjęcia, podania, dryblingu? Czarna dziura szkoleniowa ziejąca w całej polskiej piłce jest przykrywana figowym listkiem pro junior system.
Jest prosta metoda poprawy szkolenia. Do podręcznika licencyjnego wpisać obowiązek posiadania akademii a nie stadionu. Akademie są tańsze i dają większe korzyści. Ale u nas woli się inwestować w obrazek a potem długo rozprawiać dlaczego nie jest jak na obrazku.
dokladnie jest tak jak piszesz, trzeba rowniez dodac, ze taki amator na tym stanowisku moze spowodowac olbrzymie zniszczenia w polskiej pilce. Boniek jakies 4 lata temu wprowadzil limit 2 pilkarzy spoza unii europejskiej, co spowodowalo natychmiastowa koniecznosc przebudowy w druzynach ekstraklasy i dziwnym trafem od tego momentu juz zadna druzyna nie byla w stanie awansowac nawet do grupy ligi europy, co bylo wczesniej regula. Niedawno ten przepis zostal zlikwidowany,ale teraz kluby stracily punkty koniecznie do rozstawien w fazach eliminacyjnych, co ma dalsze reperkusje.
Te słowa o mistrzostwach to już przegięcie. Ja rozumiem, że rudy to widzewiak, ale jako prezes PZPN nie powinnien uzewnętrzniać swoich kompleksów.Od razu przypomina się jak po meczu Legii w Gdańsku poleciał do Kołtonia i zrobił ze swoich sędziów idiotów.
Boniek jest najlepszym przykladem,ze dobry pilkarz niekoniecznie musi byc dobrym prezesem czy trenerem .
Generał broni
 • 15 / 2
Nie doczytałem tego wywiadu do końca, bo już mi się cofa ta Bońkowa megalomania. Im dłużej Boniek rządzi, tym bardziej widać jak on mentalnie tkwi w PRL. Chce rządzić jak sekretarz PZPR, ale decyzje podejmuje idiotyczne. Najpierw powiększył ligę do 18 zespołów, chociaż wiadomo było że w I lidze nie ma tylu klubów, żeby awansowały 3. Teraz Komisja Licencyjna odpala kolejne klubowe potworki i będzie głebokie przeczesywanie ligi w poszukiwaniu tych którzy spełniają wymogi licencyjne. Mam nadzieję że komisja się nie ugnie przed spodziewanym naciskiem Bońka, który buńczucznie zapowiadał, że koniec z grą na cudzych stadionach i Raków nie dostanie licencji jeśli nie wyremontuje stadionu. Nawet napisał pismo do prezydenta Częstochowy "że jak nie z buduje stadionu to się pierwszy sekretarz PZP(R)N wkurzy i odbierze ligę która rozsławia Częstochowę. Teraz już zapomniał, ale grzmi w kolejnej sprawie, żeby obniżać zarobki w polskiej piłce. Z tym się raczej zgadzam, ale Boniek chyba zapomniał, że to podaż obniża ceny a piłkarzy w Polsce mamy jak na lekarstwo, bo się nie inwestuje w szkolenie w więc trzeba sprowadzać z zagranicy.
Jest świetny wywiad z cyklu prześwietlenie Olkowicza o samorządach w polskiej piłce. na piłkę w Polsce idzie ogromna kasa, ale nie na szkolenie i sport młodzieżowy, tylko na pensje dla zawodników. Kluby są zarządzane przez przyd**asów prezydentów miast a kasa wycieka z nich jak przez sito. Ostatnio wypłynęła informacja, że spółka celowa, powołana przez samorząd Zabrza do ZARZĄDZANIA!!!!! stadionem, jest winna miastu ponad 100mln!!!! zł. Nie odpowiadają na pytania dziennikarzy. To co tam się musi dziać.
Najdroższa akademia w Polsce kosztowała 100mln i będzie dawać efekty, a w Zabrzu wywalili taką kasę na nieudolne zarządzanie.
W Radomiu nie potrafią zbudować małego stadionu ale dopłacali do pensji zawodników, zamiast "produkować" kolejnych karbowników. To jest jakiś chory sen paranoika. A w TV ci influenserzy z bożej łaski łamią sobie głowy dlaczego nie stawia się na młodzież i dlaczego nie mamy klubów w pucharach? To jest kuwa szczyt głupoty albo hipokryzji. I tylko trenerów się wiecznie czepiają, bo taki nic im nie zrobi a Bońkowi wylizują zadek przy każdej okazji. I takie gwiazdy umysłu jak Kowalczyk, Hajto, Niedzielan są lansowani jako "eksperci". Noż kuwa, przecież ten Niedzielan oszukiwał w rozgrywkach dziecięcych, fałszując dane piłkarzy, Hajto to krętacz i do tego głupek a Kowal jest wyjątkowym głupkiem, bo nawet krętaczem nie umie być.
I to jest kuwa kwiat środowiska piłkarskiego.
Ale kuwa wszyscy krytykują Mioduskiego, Filipiaka czy Rutkowskich.
Boras jak zawsze w formie :) Nic dodać, nic ująć.
Pozdrawiam
Marszałek Polski
 • 2 / 1
Boras, pracujesz u mnie na status gościa, po którym w zasadzie mogę tylko złożyć podpis:)
Odbierasz mi przestrzeń do komentowania:):):):)
Generał broni
 • 2 / 1
Kiedyś byłem po prostu kibicem Legii i reprezentacji, ale od pewnego momentu zaczęło mnie zastanawiać dlaczego to wszystko takie marne a ciągłe powtarzanie oficjeli, trenerów i zawodników o tym jak to dobrze i ciężko pracują, jak marszczą czoła nad rozwojem piłki, tak bardzo się kłóciły z obrazem, że się wkurzyłem i zacząłem pilnie śledzić rzeczywistość i porównywać z deklaracjami. I nic mi się nie zgadzało. W krajach gdzie na prawdę postanowiono podnieść poziom (Belgia, Niemcy, Anglia) zaczęto od masowej edukacji trenerów młodzieżowych a w Belgii uruchomiono na uczelniach ekonomicznych kierunki zarządzania klubami. Już nie wspomnę o umasowieniu piłki. W Niemczech co 11 obywatel (wliczając starców) uprawia piłkę nożną. Mają 7 mln zarejestrowanych piłkarzy. u nas co 50 obywatel uprawia piłkę a na jednego trenera wypada 2-3 razy mniej trenerów niż w krajach rozwiniętych. Już nie wspominając o wyedukowaniu tych trenerów (u mnie się zap.rdala, ten filmik o polskim szkoleniu). No to powstaje pytanie skąd w Polsce mają się brać dobrze zarządzane kluby jak nie ma przygotowanych ludzi a jak kluby są kiepsko zarządzane to stoją z wyciągnięta łapą po kasę samorządową, którą potem trwonią na "budowanie potęg" z wiadomym skutkiem.
To PZPN do spółki z WZPN-ami powinien zadbać o kształcenie trenerów i kadry zarządzającej klubami, szczególnie małymi. To oni powinni lobbować i wspomagać wprowadzanie piłki do szkół, oraz powstawanie bezpłatnych szkółek dla dzieci z biednych rodzin. A zamiast tego ciągle słucham jak Boniek powtarza, że piłka bierze się z biedy a nie robi nic żeby tym dzieciakom z biednych rodzin dać szansę trenowania. Ubóstwo może i nakłania do sportu, ale nie ubóstwo umysłowe a to jest w polskiej piłce dojmujące.
Na razie widać pojedyncze przykłady klubów które zaczynają inaczej myśleć, ale chór gęgaczy medialnych przyjmując pozy ekspertów krzywi gęby, że "d.upy nie urywa".
10/10
Warto czytać twoje komentarze!!
Major
 • 1 / 2
Polać mu!
Zrobić Akcję u Nieznanych Sprawców

Kibice wysyłają maila na adres Bońka i PZPN z przypomnieniem ile tytułów Mistrza Polski zdobyła Legia Warszawa i jak jeden został ukradziony bezprawnie.

Jak dostaną na skrzynki kilka tysięcy emali to się zastanowią zanim coś powiedzą.
Generał brygady
 • 7 / 1
Rude to wredne!!! Boniek w 1993 to okradli Nas z Mistrzostwa złodzieje z PZPN-u.
Porucznik
 • 2 / 1
W 93 to było kupczenie. Ale nie Legia i Łks, ale także następny Lech, który jednak dostał gratisowo tytuł. Tamta liga nie była czysta na całej długości, dlatego nie widzę powodu by za ten sam występek karać drużyny 1 i 2, a 3 dawać prezent.
Podporucznik
 • 6 / 1
Boniek hipokryta jeszcze 9 mies. temu twierdził, że Legia jest zle zarządzana, że powinien grać u nas dalej Broz itd. Sugerował też, że Mioduski jest do niczego:
Brakuje odpowiednich ludzi w pionie sportowym. Najlepsze polskie kluby nie mają problemu pod kątem finansów, infrastruktury czy szeroko pojętej organizacji. Gdy mierzą się z o wiele biedniejszymi na papierze, powinny ich bić o głowę, a tak się nie dzieje. Dostrzegam brak zasobów ludzkich. 50 mln w rękach niekompetentnej osoby może oznaczać o wiele gorsze transfery niż gdy decyzję jak wydać 20 mln, podejmuje ktoś z głową na karku. Mamy fatalną jakość dysponowania finansami.
Gdybym to ja był dyrektorem sportowym Legii, nie sprowadziłbym 90 procent piłkarzy


Dlatego, że wewnątrz nie ma jasno wyznaczonej ścieżki i wizji. Przychodzi trener, którego może nie być za pół roku, a bierze worek swoich zawodników – Serbów czy Portugalczyków – bez dogłębnej analizy potencjału oprócz jego osobistej rekomendacji.

Jakim cudem puszcza się Michała za darmo i on znajduje sobie silny klub w znacznie lepszej lidze? W jego miejsce lądują jacyś przypadkowi gracze.
Podporucznik
 • 4 / 1
Raczej na odwrót: zdobyła 14, a ma 13
Niestety, czasu nie cofniemy.
Młodszy chorąży
 • 7 / 1
Boniek frajerze Legia zdobyła 14 tytułów mistrzowskich, tylko tak się złożyło, ze organizacja przestępcza na czele której obecnie stoisz jeden z nich po postu jej ukradła.

Bez dowodów...
Bez jakiegokolwiek dochodzenia...
Tylko na podstawie bełkotu jednego dziadka, że "cała Polska widziała"...

Gdzie byliście jak Górnik podkładał się 1-6 Łachowi w 2015 roku??
Byłby wrzask na całą Polskę, gdyby Legia się tak podłożyła.
Młodszy chorąży
 • 1 / 1
Wrzask to by był, gdyby to Legii się tak podłożyli.

Gdyby Legia się tak podłożyła to kopacze nie mieliby po co wracać do Warszawy :)
"Legia i tak przyznałaby sobie tytuł. Miało to już miejsce w przeszłości - zdobyli trzynaście mistrzostw, a twierdzą, że mają czternaście (śmiech)"

I Legia zdobyła 14 tylko że 1 skradziono Ty rudy ancymonie...
Przesadny eufemizm z tym ancymonem... Bardziej by pasowało jakieś zwierzątko. Może być nawet malutki pasożycik z rodziny Pediculidae lub nawet Pthiridae, na przykład Phthirius pubis, którego potoczna nazwa zaczyna się na literkę "m", a kończy na "a"...