Ricardo Sa Pinto Trener

Marcin Szymczyk

Ricardo Sa Pinto urodził się 10 października 1972 rokou w Porto, gdzie rozpoczynał przygodę z piłką. Przez SC Salgueiros trafił w 1994 roku do Sportingu Lizbona, gdzie jako napastnik doczekał się przydomku "Lwie serce". Napastnik zaskarbił sobie sympatię kibiców walecznością i charakterem. Ten, nazbyt wybuchowy, objawiał się m.in. w trakcie bójki z asystentem selekcjonera kadry Przez to Sa Pinto otrzymał najdłuższe zawieszenie w historii portugalskiego futbolu. Po odcierpieniu kary, występował też w Realu Sociedad, ponownie w Sportingu i Standard Liege, gdzie zakończył karierę.

 

Jako trener rozpoczął pracę w 2010 roku, kiedy był asystentem ówczesnego szkoleniowca Uniao Leira. Przez zespół U-19 Sportingu, w 2012 roku trafil do pierwszego zespołu. Jako jego trener debiutował w Warszawie, kiedy mierzył się z Legią w spotkaniu 1/16 finału Ligi Europy.

 

Od 2013 roku prowadził Crvenę zvezdę Belgrad. Potem portugalski szkoleniowiec regularnie zmieniał kluby pracując w OFI Kreta, Atromitosie Ateny, Belenenses, Al-Fateh i ponownie Atromitosie. Najbardziej stabilnym sezonem dla Sa Pinto były ostatnie rozgrywki (17/18), gdy prowadził Standard Liege. Z belgijskim klubem zdobył krajowy puchar i wicemistrzostwo. Po sezonie nie zdecydowano się jednak na kontynuowanie współpracy. 13 sierpnia 2018 roku Portugalczyk podpisał trzyletnią umowę z mistrzami Polski. Sa Pinto zastąpił przy Łazienkowskiej Deana Klafuricia.

Biogram: Piotr Kamieniecki

Aktualności