Wojciech Urbański Filip Rejczyk Jan Ziółkowski Qendrim Zyba Legia Warszawa - Radomiak Radom 0:3

Legia Warszawa zapłaci karę

06.05.2024 13:00

(akt. 06.05.2024 13:07)

Legia nie wypełni limitu gry młodzieżowców w Ekstraklasie w sezonie 2023/2024 (obecnie 2007 z 3000 wymaganych minut). To oznacza, że stołeczny klub zapłaci karę – 500 tys. zł lub dwa razy więcej.

Każdy klub występujący w Ekstraklasie jest zobowiązany do zapewnienia udziału w tych rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3000 minut w danym sezonie, przy czym:

• w przypadku rozegrania przez młodzieżowców w jednym spotkaniu łącznie więcej niż 270 minut, w ewidencji danej drużyny zostanie uwzględnione jedynie 270 minut w tym meczu.
  • minuty rozegrane w doliczonym czasie 1. i 2. połowy nie są uwzględniane w ewidencji.

W sytuacji, gdy klub uczestniczący w Ekstraklasie nie spełni w danym sezonie wymogu wskazanego powyżej, będzie zobowiązany do wniesienia opłaty na rzecz PZPN, w wysokości:

• 3.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry 999 minut lub krótszym
  • 2.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry od 1.000 do 1.999 minut
  • 500.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry od 2.500 do 2.999 minut

Federacja przeznaczy te środki finansowe na realizację zadań związanych ze szkoleniem młodzieży.

Młodzieżowcem w Ekstraklasie jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego, kończy 22. rok życia (oraz gracz młodszy). Obecnie (2023/2024) to piłkarz urodzony w 2002 roku lub później.

Na tę chwilę Legia zrealizowała 67 proc. limitu, na co składają się minuty Jana Ziółkowskiego (5), Filipa Rejczyka (35), Wojciecha Urbańskiego (58), wypożyczonego Igora Strzałka (109) i Kacpra Tobiasza (1800), który przez dłuższy czas był podstawowym bramkarzem "Wojskowych", ale pod koniec lutego stracił miejsce w składzie.

Stołeczny klub, któremu zostały trzy spotkania do końca sezonu, zostanie ukarany finansowo. Jeśli uzbiera jeszcze 493 minuty gry młodzieżowców (średnio ponad 160 na mecz), to zapłaci 500 tys. zł. Jeżeli nie osiągnie tego progu, czyli nie znajdzie się w przedziale czasowym 2500 – 2999, to kara wyniesie 1 mln zł.

Legia w 2023 roku

radość Puchar Polski
1/11 W 2023 roku Legia Warszawa zwyciężyła Raków Częstochowa w rzutach karnych i po 5 latach zdobyła Puchar Polski. Który był to triumf dla "Wojskowych" we wspomnianych rozgrywkach?