Dwa sparingi Ajaksu, wygrana z RB Lipsk

Źródło: TVP Sport

08.01.2017 01:50

(akt. 04.01.2019 13:25)

Rywal Legii Warszawa w 1/16 finału Ligi Europy, Ajax Amsterdam pokonał RB Lipsk 5:1 (3:0) w meczu towarzyskim rozegranym w portugalskiej Albufeirze. Trzy gole dla wicemistrzów Holandii strzelił Amin Younes, który popisał się także asystami przy trafieniach Kaspera Dolberga oraz Anwara El Ghaziego. Wcześniej gracze z Amsterdamu przegrali w rezerwowym składzie 1:3 z Excelsiorem Rotterdam.

Dla Ajaksu starcie z RB Lipsk było drugim towarzyskim spotkaniem w sobotę – kilka godzin wcześniej drużyna z Amsterdamu w rezerwowym składzie przegrała 1:3 z Excelsiorem Rotterdam. W spotkaniu zadebiutował m.in. syn Patricka Kluiverta, Justin. Honorowe trafienie zanotował Dijks.

W rywalizacji z zaskakującym wiceliderem Bundesligi Peter Bosz postawił jednak na najlepszych i na efekty nie trzeba było długo czekać. W 22. minucie znakomitym podaniem popisał się Davy Klaassen, Amin Younes uciekł obrońcom rywali i bez kłopotu pokonał Petera Gulacsiego. Bramkarz z Lipska kwadrans później popełnił katastrofalny błąd, wybił piłkę wprost pod nogi Younesa, który zagrał do lepiej ustawionego Kaspera Dolberga i Ajax prowadził już 2:0.

Na tym wicemistrzowie Holandii nie poprzestali. Dokładnie 123 sekundy później Younes po raz drugi wpisał się na listę strzelców, a tuż po wznowieniu gry po przerwie skompletował hat-tricka. Mając cztery gole przewagi Ajax spuścił z tonu, do głosu doszli piłkarze Ralpha Hasenhuettla, ale tylko raz pokonali Andre Onana – w 64. minucie Davie Selke najpierw ograł Davisona Sancheza, a po chwili nie dał szans bramkarzowi Ajaksu. Wynik spotkania w 81. minucie ustalił Anwar El Ghazi, który po dośrodkowaniu Younesa z rzutu wolnego zaskoczył Gulacsiego strzałem głową. W barwach pokonanych od 68. minuty zagrał Kamil Wojtkowski, który w lipcu 2015 roku przeniósł się do RB Lipsk z Pogoni Szczecin.

Ajax rundę rewanżową Eredivisie rozpocznie 15 stycznia od meczu z PEC Zwolle, a z Legią w 1/16 finału Ligi Europejskiej zagra 16 i 23 lutego.

Ajax - Excelsiorem Rotterdam: 1:3

Bramki: Dijks (70' min.) - Hasselbaink (11. min.) , Hadouir (78. min.) Mattheij (82. min.)