Bartosz Slisz Radosław Murawski

Remisy, czerwone kartki. Ostatnie mecze Legii z Lechem Poznań

12.11.2023 10:00

(akt. 11.11.2023 22:24)

W niedzielę, 12 listopada (godz. 17:30), Legia Warszawa zagra u siebie z Lechem Poznań (15. kolejka PKO Ekstraklasy), z którym wygrała raptem 1 z 7 poprzednich meczów.

Ostatni raz Legia grała z Lechem w połowie kwietnia 2023 roku. Wówczas zremisowała u siebie 2:2 w emocjonującym hicie 28. kolejki Ekstraklasy. Stołeczny zespół wyszedł na prowadzenie po golu Tomasa Pekharta, potem stracił dwie bramki za sprawą Afonso Sousy, a wynik spotkania ustalił Paweł Wszołek.

Legia Warszawa Lech Poznań 2:2 (1:0)
Pekhart (13. min.), Wszołek (87. min.) – Sousa (47. min., 69. min.)

Żółte kartki: Muci, Jędrzejczyk – Milić, Velde, Ba Loua

Legia: Hładun – Jędrzejczyk (77' Rose), Augustyniak, Ribeiro – Wszołek, Slisz, Kapustka (77' Strzałek), Josue, Mladenović – Pekhart (68' Rosołek), Muci (59' Carlitos)

Lech: Bednarek – Pereira, Satka, Milić, Douglas – Skóraś (68' Czerwiński), Karlstrom (39' Kwekweskiri), Murawski, Sousa (76' Marchwiński), Velde (68' Ba Loua) – Ishak (76' Sobiech)

CZERWONA KARTKA JĘDRZEJCZYKA

W październiku 2022 roku stołeczna drużyna pojechała do Wielkopolski, by nie przegrać i to osiągnęła. Hit w Poznaniu nie dostarczył zbyt wielu emocji, zakończył się bezbramkowym remisem. Warszawiacy ograniczali się głównie do przeszkadzania gospodarzom, którzy zmarnowali wyborne sytuacje (Joao AmaralMichał Skóraś). Od 80. minuty goście rywalizowali w dziesiątkę, gdyż Artur Jędrzejczyk został ukarany drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną.

Lech Poznań – Legia Warszawa 0:0

Żółte kartki: Ishak – Jędrzejczyk, Wszołek, Mladenović, Kramer, Nawrocki, Augustyniak
Czerwona kartka: Jędrzejczyk (80. minuta, Legia, za drugą żółtą)

Lech: Bednarek – Pereira, Dagerstal, Milić, Douglas – Skóraś, Kwekweskiri (79' Szymczak), Karlstrom (79' Murawski), Amaral (53' Sousa), Velde (65' Citaiszwili) – Ishak

Legia: Tobiasz – Johansson, Nawrocki, Jędrzejczyk, Mladenović – Wszołek (86' Kramer), Augustyniak, Slisz, Muci (68' Kapustka), Baku (68' Rosołek) – Carlitos (82' Rose)

KOLEJNY REMIS W POZNANIU

Półtora roku temu Legia znowu zremisowała w Poznaniu, tym razem 1:1. Mimo że "Wojskowi" nie byli faworytami, to wywieźli z Wielkopolski cenny punkt, wykazując się większym zaangażowaniem i poświęceniem od "Kolejorza". Rywale objęli prowadzenie po sprytnym strzale Lubomira Satki, ale w 40. minucie stołeczny klub wyrównał za sprawą Rafaela Lopesa, któremu asystował Josue. Oba gole padły po rzutach wolnych. Warszawiacy kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Ihora Charatina (doliczony czas gry).

Lech Poznań – Legia Warszawa 1:1 (1:1)
Satka (30. min.) – Lopes (40. min.)

Żółte kartki: Ishak – Johansson, Slisz, Kastrati
Czerwona kartka: Charatin (90. minuta, Legia, za brutalny faul)

Lech: van der Hart – Kędziora (79' Pereira), Satka, Milić, Rebocho – Kownacki, Murawski, Karlstrom (79' Kwekweskiri), Amaral (73' Ba Loua), Kamiński (79' Skóraś) – Ishak (84' Marchwiński)

Legia: Strebinger – Johansson, Rose, Wieteska, Jędrzejczyk – Kastrati (57' Verbic), Slisz, Celhaka (46' Sokołowski; 78' Charatin), Josue, Rosołek – Lopes (62' Pekhart)

GOL ISHAKA, TOBIASZ OBRONIŁ RZUT KARNY

Październik, rok 2021. Legia przegrała u siebie 0:1 po golu Mikaela Ishaka w 54. minucie. W doliczonym czasie gry "Kolejorz" mógł podwyższyć wynik, gdyż otrzymał rzut karny po faulu Filipa Mladenovicia na Danim Ramirezie. Do "jedenastki" podszedł Ishak, ale Kacper Tobiasz popisał się świetną interwencją i wybronił strzał rywala.

– Powiedziałem w szatni zawodnikom, że nie możemy mieć do siebie pretensji, że ktoś nie chciał. Zaangażowanie było na odpowiednim poziomie. Stwarzaliśmy okazje, Lech również. Jest jednak taki element, którego nie można wytrenować  szczęście – mówił ówczesny trener "Wojskowych", Czesław Michniewicz.

Legia Warszawa  Lech Poznań 0:1 (0:0)
Ishak (54. min.)

Żółte kartki: Wieteska, Jędrzejczyk, Slisz, Lopes – Milić, Karlstrom

Legia: Tobiasz – Johansson, Jędrzejczyk, Wieteska, Ribeiro (72' Mladenović) – Kastrati (72' Kostorz), Slisz (88' Charatin), Josue, Muci (65' Lopes), Luquinhas – Emreli (65' Pekhart)

Lech: Bednarek – Satka, Salamon, Milić, Rebocho (90' Douglas) – Ba Loua (77' Ramirez), Karlstrom (77' Kwekweskiri), Tiba, Amaral (90' Pereira), Kamiński (72' Skóraś) – Ishak

BEZ BRAMEK W WIELKOPOLSCE

Dwa lata temu legioniści bezbramkowo zremisowali z Lechem w Poznaniu. To sprawiło, że mieli wtedy osiem punktów przewagi nad drugim zespołem w tabeli, Pogonią Szczecin.

– Zaczęliśmy bardzo dobrze, pierwsze 15 minut należało do nas. Przeważaliśmy, mieliśmy niezłe fragmenty, nie przełożyło się to na bramki. Później spotkanie się wyrównało. Lech zaczął dochodzić do głosu, stwarzał sytuacje. Nie przypominam sobie 100-procentowych szans ani z jednej, ani z drugiej strony. My najlepszą okazję mieliśmy po podaniu Pekharta do Luquinhasa, w pierwszej połowie. Po przerwie (...) pojawiło się kilka fajnych momentów z obu stron, lecz goli nie było. (…) Pekhart ma zawsze kilka okazji do zdobycia bramki. W Poznaniu wprawdzie ją zdobył, ale sędziowie ocenili, że był spalony. Na pewno tak było, bo VAR o tym zdecydował. Ale to było za mało, by wygrać. Oceniając na chłodno – remis jest najbardziej zasłużony, bo ani my, ani Lech nie był znacznie lepszy, by zwyciężyć – skomentował trener Michniewicz.

Lech Poznań  Legia Warszawa 0:0

Żółte kartki: Kamiński, Salamon, Karlstrom – Mladenović

Lech: van der Hart – Satka, Salamon, Milić – Kamiński (61' Skóraś), Kwekweskiri, Karlstrom, Ramirez (80' Sykora), Tiba, Puchacz – Ishak

Legia: Boruc – Jędrzejczyk, Wieteska, Szabanow (57' Wszołek) – Juranović, Slisz, Martins, Kapustka, Luquinhas, Mladenović – Pekhart

SKIBICKI BOHATEREM

Początek listopada, rok 2020. Po pierwszej połowie "Wojskowi" przegrywali 0:1 po samobójczym golu Josipa Juranovicia, ale robili wszystko, by doprowadzić przynajmniej do remisu. W 59. minucie trener Michniewicz postanowił wprowadzić debiutanta – Kacpra Skibickiego, który zastąpił Macieja Rosołka, czyli bohatera poprzedniego, jesiennego meczu z Lechem.

"Skiba" podołał wyzwaniu i miał wejście smoka, osiem minut po zmianie dał Legii wyrównanie! Wszołek minął dwóch lechitów i wycofał piłkę w pole karne, na 12. metr, do Skibickiego, ten oddał mocny strzał z prawej nogi i pokonał Filipa Bednarka. Bardzo ważne trafienie i moment spotkania. Bramka dodatkowo pobudziła warszawiaków, a sam Skibicki miał udział przy drugim, zwycięskim golu dla gospodarzy. Strzelił go w samej końcówce inny rezerwowy, Lopes.

Legia Warszawa  Lech Poznań 2:1 (0:1)
Skibicki (67. min.), Lopes (90. min.) – Juranović (29. min. – sam.)

Żółta kartka: Lewczuk

Legia: Boruc – Juranović, Lewczuk, Jędrzejczyk, Mladenović – Wszołek, Martins, Gwilia (63' Luquinhas), Kapustka, Valencia (46' Lopes) – Rosołek (59' Skibicki)

Lech: Bednarek – Czerwiński, Satka, Rogne, Puchacz – Sykora, Moder, Ramirez (83' Marchwiński), Tiba, Kamiński (33' Skóraś) – Ishak (86' Kaczarawa)

Hit 15. kolejki PKO Ekstraklasy pomiędzy Legią a Lechem już w niedzielę, 12 listopada (godz. 17:30). Relacja na Legia.Net.