News: Finisz Ekstraklasy według statystyków

Trochę statystyki przed meczem ze Sportingiem

Źródło: uefa.com, Legia.Net

23.02.2012 11:33

(akt. 21.12.2018 15:55)

<p>Piłkarze Legii i Sportingu pierwszy raz zmierzyli się przed tygodniem. Wcześniej oba zespoły nigdy ze sobą nie rywalizowały. Polskie kluby zmierzyły się w europejskich pucharach z portugalskimi 19 razy – 3 razy górą były polskie zespoły, 6 razy wynik był nierozstrzygnięty, zaś 10 razy zwyciężali Portugalczycy. Jeszcze gorzej ta statystyka wygląda w spotkaniach, które odbyły się w Portugali – tutaj Polacy nie wygrali żadnego meczu, jeden udało się zremisować zaś osiem razy wygrywali gospodarze.</p>

• Sporting jest niepokonany u siebie w europejskich pucharach od ośmiu spotkań – siedem zwycięstw i jeden remis.  Niezłe są jednak także wyjazdowe statystyki piłkarzy Legii, którzy wygrali trzy z ostatnich pięciu meczów w europejskich pucharach. Dla legionistów to jednak dopiero drugi mecz w tym roku, nasz zespół ostatni raz zagrał na wiosnę w Europie w sezonie 1995/96 – wtedy na Łazienkowskiej zremisowaliśmy bezbramkowo z Panathinaikosem w Lidze Mistrzów.

• Piłkarze Legii są szczególnie niebezpieczni w drugich połowach – osiem z dziewięciu goli w Lidze Europy legioniści strzelili właśnie po przerwie.

• Zawodnik Legii Michał Żewłakow rywalizował kiedyś z graczem Sportingu Lizbona Stijnem Schaarsem – Żewłakow był wtedy piłkarzem Olympiacosu, zaś Schaars przywdziewał koszulkę AZ Alkmaar. Górą był legionista – jego zespół wygrał w Grecji 1:0, zaś na wyjeździe zremisował 0:0. Z kolei napastnik Sportingu Ricky von Wolfswinkel zdobył trzy bramki z czterech dla Holandii, która pokonała Polskę 4:0 w eliminacjach do mistrzostw Europy u-21. W kadrze Polski wystąpił wtedy Maciej Rybus.

• Jedynym Polakiem jaki grał w barwach Sportingu Lizbona był Andrzej Juskowiak, zaś jedynym Portugalczykiem w Legii był Manu. Tylko jeden zawodnik grał kiedyś dla obu zespołów – Edson. Brazylijczyk spędził w Lizbonie pierwszą połowę sezonu 2005/06 zaś później pomógł Legii w zdobyciu tytułu mistrza Polski.

• Najwyższe zwycięstwo u siebie w europejskich pucharach Sporting odniósł w Pucharze Zdobywców Pucharów w listopadzie w 1963 roku – Portugalczycy wygrali 16:1 z APOELem FC. Natomiast najwyższa porażka na własnym obiekcie Sportingowi w pucharach przytrafiła się w lutym 2009 roku - 0:5 z Bayernem Monachiu.

• Legia najwyższe wyjazdowe zwycięstwo odniosła w 1999 roku wygrywając 5:0 z Vardarem i w 2001 roku zwyciężając 6:1 z Elfsborg. Najwyższa porażka w spotkaniu wyjazdowym miała miejsce w listopadzie 2001 z Valencią 1:6.