Korona Kielce

Z obozu rywala – Korona Kielce

05.12.2023 13:00

(akt. 06.12.2023 14:40)

Legioniści, którzy są po ligowej wygranej w Lubinie, wracają do gry w rozgrywkach Pucharu Polski. Stołeczna drużyna (obrońca trofeum) zmierzy się na wyjeździe z Koroną Kielce, zajmującą 14. miejsce w Ekstraklasie. Spotkanie 1/8 finału już w środę, 6 grudnia (godz. 21:00). Przyjrzeliśmy się, jak w ostatnich miesiącach radzą sobie żółto-czerwoni.

Korona wyglądała słabo w pierwszej części minionego sezonu, w trakcie której miała serię 12 meczów bez zwycięstwa (3 remisy, 9 porażek). W końcówce października 2022 roku, czyli podczas złej passy, nowym trenerem zespołu z Kielc został Kamil Kuzera, który był wcześniej asystentem poprzedniego szkoleniowca, Leszka Ojrzyńskiego. W lutym br. żółto-czerwoni zajmowali ostatnie (18.) miejsce w Ekstraklasie z 6 punktami straty do bezpiecznej strefy, ale dźwignęli się, solidnie prezentowali się w rundzie wiosennej i ostatecznie utrzymali się w najwyższej klasie rozgrywkowej, plasując się na 13. pozycji.

LETNIE TRANSFERY

Żółto-czerwoni dokonali wielu zmian podczas letniego okna. Do klubu dołączyli m.in. Mateusz Czyżycki (GKS Tychy), Szymon Gałązka (AKS SMS Łódź), Martin Remacle (Universitatea Cluj), Adrian Dalmau (AD Alcoron), Xavier Dziekoński (Raków Częstochowa) i Yoav Hofmeister (Hapoel Irony Kiryat Shmona). Poza tym, 30 października br. poinformowano, że do gry w Ekstraklasie i Pucharze Polski został uprawniony Adam Chojecki, pomocnik z rocznika 2005, który był na testach w rezerwach Legii w grudniu 2021 roku i na początku przygotowań do sezonu 2022/2023. Kielce opuścili Adrian Danek (GKS Katowice), Adam Deja (Górnik Łęczna), Adrian Sandach (Polonia Warszawa), Marcel Zapytowski (Birkirkara FC – wypożyczenie) czy były napastnik "Wojskowych", Kacper Kostorz, który zakończył transfer czasowy z Pogoni Szczecin i wybrał się na kolejny, do holenderskiego FC Den Bosch.

SYTUACJA W LIDZE

Drużyna Kuzery źle weszła w sezon 2023/2024, o czym świadczył fakt, że po pierwszych czterech meczach miała na koncie zaledwie punkt (1:1 ze Śląskiem Wrocław, 1:2 z ŁKS-em, po 0:1 z Górnikiem Zabrze oraz Legią) i była ostatnia (18.) w tabeli. Potem pokonała Zagłębie Lubin (2:0), zremisowała z Cracovią (0:0), uległa Pogoni Szczecin (1:3), a następnie – wliczając wszystkie rozgrywki – wypracowała passę 10 spotkań bez porażki, którą przerwała w minioną sobotę (0:1 z Lechem Poznań). Obecnie zajmuje 14. miejsce z dorobkiem 17 "oczek" (3 wygrane, 8 remisów, 5 porażek) i punktem przewagi nad strefą spadkową.

GRA W PUCHARZE POLSKI, MECZE Z REZERWAMI, SPOTKANIE Z LEGIĄ

Żółto-czerwoni wciąż liczą się w grze o Puchar Polski, eliminując wcześniej III-ligowe rezerwy dwóch klubów z Ekstraklasy. W 1. rundzie pokonali na wyjeździe 2:1 Jagiellonię II Białystok za sprawą Dalmau i Deaconu (od 6. minuty przegrywali 0:1), a w 1/16 finału wygrali po dogrywce w LTC 4:2 z drugim zespołem Legii po golach Remacle’a (dwa), Dawida Błanika i Czyżyckiego. Bramki w barwach "Wojskowych", na 1:1 oraz 2:2, zdobyli Lindsay Rose i Adam Ryczkowski (rzut karny).

W 1/8 finału PP zespół z Kielc podejmie pierwszą drużynę Legii, która we wcześniejszej rundzie wygrała na wyjeździe 3:0 z GKS-em Tychy i 2 listopada wywalczyła pewny awans, dając promyczek nadziei, który – po fatalnym październiku (5 porażek w 6 spotkaniach) – zapoczątkował serię trzech zwycięstw z rzędu. Stołeczna ekipa pokazała klasę w pierwszej połowie, wykorzystała złe wejście w mecz I-ligowca, trafiając do siatki w 10., 13. oraz 35. minucie, za sprawą Blaza Kramera (dwa gole) i Marca Guala (jedna bramka), ale po przerwie nie wyglądała już tak dobrze, brakowało jej jakości w ofensywie.

"Wojskowi" grali z Koroną 38 razy. Legioniści zwyciężyli 25-krotnie, 6 meczów zremisowali, 7 przegrali (77 goli strzelonych, 39 straconych). Wicemistrzowie kraju wygrali 7 z 8 ostatnich spotkań z klubem z Kielc. Na początku trwającego sezonu pokonali u siebie 1:0 żółto-czerwonych w 5. kolejce Ekstraklasy po bramce Makany Baku.

Mecz 1/8 finału Pucharu Polski już w najbliższą środę, 6 grudnia (godz. 21:00), w Kielcach. Trener Korony nie ma do dyspozycji m.in. Jakuba Łukowskiego (zerwane więzadło krzyżowe przednie w lewym kolanie), Kyryło Petrowa i Czyżyckiego (problemy ze ścięgnem Achillesa). Transmisja nadchodzącego spotkania w Polsacie Sport. Redakcja Legia.Net przeprowadzi relację tekstową na żywo. Po zakończeniu gry zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami.