Grano dzisiaj (18.08). Remis ze Spartakiem, pięć rzutów karnych

18.08.2022 07:00

(akt. 18.08.2022 15:13)

Osiemnastego sierpnia piłkarze Legii grali 9-krotnie. Tego dnia rywalizowali m.in. ze Spartakiem Moskwa.

Legioniści ostatni raz grali 18 sierpnia 2 lata temu. Wówczas wygrali u siebie 1:0 z Linfield FC w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Jedyną bramkę, w 82. minucie spotkania, zdobył Jose Kante. – Najlepsza wiadomość jest taka, że mecz, w którym musiało paść rozstrzygnięcie, zakończył się na naszą korzyść. Stało się to całkowicie zasłużenie i po naszej absolutnej dominacji. Rywal miał swoją okazję zwieńczoną trafieniem w słupek, ale to po prostu zdarza się w piłce nożnej – powiedział ówczesny trener "Wojskowych"Aleksandar Vuković. Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.

Spartak

Równo 11 lat temu legioniści mierzyli się ze Spartakiem Moskwa w pierwszym meczu IV rundy eliminacji Ligi Europy. Gwiazdą i liderem Legii stawał się Miroslav Radović, którego Maciej Skorża przestawił z boku pomocy do środka pola, co okazało się strzałem w dziesiątkę. "Rado" już w 3. min pokonał Andrija Dykania. Strzelał Maciej Rybus, uderzenie zostało zablokowane, ale dobitka Serba była skuteczna. Arbiter Michael Leslie Dean powinien też podyktować rzut karny za zagranie piłki ręką przez Ariego we własnym polu karnym, ale tego nie zrobił. Spartak był w szoku, dopiero w 24. min oddał celny strzał. Rosjanie w końcu się otrząsnęli i zaatakowali. Wyrównali w 52. min, gdy Ari przelobował Wojciecha Skabę.

Spartakowcy zaczęli przeważać, ale to gospodarze zdobyli drugą bramkę – 21 min przed końcem serbski duet Radović–Danijel Ljuboja zaskoczył przeciwników. Piękna akcja, Radović do Ljuboi, ten odgrywa piętą do kolegi, strzał i gol. Eksplozja radości ponad 23 tys. widzów. Legia cieszyła się jednak tylko 2 min, bo do wyrównania doprowadził Ari. Fantastyczna walka drużyny dała tylko remis i w roli faworyta stawiała rosyjską drużynę. Na domiar złego Radović dostał żółtą kartkę i musiał pauzować w rewanżu. Nie była to jedyna strata – z tego samego powodu nie mogli wystąpić Manu i Marcin Komorowski. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć TUTAJ.

Pięć rzutów karnych

Mecz z Czarnymi ze Lwowa (93 lata temu), wygrany przez Legię 4:2, miał co najmniej niecodzienny przebieg, gdyż sędzia Arczyński podyktował aż pięć rzutów karnych. Na wynik jednak wpłynęły one w niewielkim stopniu, gdyż tylko jeden z nich został wykorzystany. Po stronie Legii jedenastki kolejno marnowali: Marian ŁańkoZygmunt Steuermann i Henryk Martyna, a u Czarnych przestrzelił Chmielowski. Dopiero Marian Schaller silnym uderzeniem pod poprzeczkę zakończył tę kompromitującą dla piłkarzy passę, wykorzystując piątego karnego. Legioniści rozstrzygnęli mecz na swoją korzyść w drugiej połowie, do przerwy bowiem przegrywali 0:2.