Ostatnie mecze Legii z Piastem w Warszawie – 3,5 roku bez zwycięstwa

18.04.2022 10:30

(akt. 17.04.2022 18:00)

W poniedziałek (18.04, godz. 20:00) Legia zmierzy się u siebie z Piastem w 29. kolejce PKO Ekstraklasy. Stołeczny zespół nie pokonał gliwiczan w żadnym z 5 ostatnich, domowych meczów (2 remisy, 3 porażki). I będzie próbował to zmienić.

OSTATNI MECZ W WARSZAWIE

Nieco ponad rok temu warszawiacy przegrali u siebie 1:2 z Piastem w ćwierćfinale Pucharu Polski. Goście wyszli na prowadzenie po trafieniu Jakuba Świerczoka, gospodarze wyrównali w 66. minucie za sprawą Rafaela Lopesa, ale w końcówce bramkę dla gliwiczan, na wagę awansu do 1/2 finału, zdobył Tiago Alves.

– Czy nie za bardzo zaryzykowaliśmy przy stanie 1:1? Nie nazwałbym tak tego. Czuliśmy, że możemy strzelić drugiego gola i nawet nie będziemy czekać na dogrywkę, stąd też atakowaliśmy dużą liczbą zawodników. Piast nie wychodził z własnej połowy. Błąd indywidualny zdecydował o stracie bramki. Wcześniej rywale nie podchodzili pod nasze pole karne – być może były małe wyjątki, gdy nastąpiło długie zagranie, po którym był aut czy korner w końcówce. Poza tym nic się nie działo. Dokonaliśmy wszystkich zmian, zmieniliśmy troszeczkę nasze ustawienie. Przeszliśmy z systemu z trójką stoperów na tylko dwóch środkowych obrońców, ale to nic nie dało – opowiadał ówczesny szkoleniowiec Legii, Czesław Michniewicz. Fotoreportaż dostępny jest TUTAJ.

Legia Warszawa Piast Gliwice 1:2 (0:1)
Lopes (66. min.) – Świerczok (8. min.), Alves (78. min.)

Żółte kartki: Slisz – Chrapek, Winciersz

Legia: Miszta – Jędrzejczyk (46' Juranović), Wieteska, Szabanow – Wszołek (60' Rusyn), Slisz, Martins (56' Gwilia), Kapustka, Luquinhas (81' Muci), Mladenović – Kostorz (60' Lopes)

Piast: Plach – Konczkowski, Huk, Czerwiński, Holubek – Pyrka, Sokołowski, Jodłowiec (75' Alves), Chrapek (64' Lipski), Steczyk (64' Winciersz) – Świerczok (75' Żyro).

PIERWSZY GOL KAPUSTKI

Listopad, rok 2020. Legia zremisowała z gliwiczanami 2:2. Bramki dla stołecznego klubu zdobyli Bartosz Kapustka (pierwsze trafienie w barwach "Wojskowych") i Tomas Pekhart, który wykorzystał rzut karny. Dla "Piastunek" strzelali Piotr Malarczyk oraz Świerczok. – Naszym problemem była tylko skuteczność, reszta funkcjonowała dobrze, oczywiście nikt nie przyznaje za to dodatkowych punktów. Graliśmy u siebie, straciliśmy dwa "oczka". Nie tak wyobrażaliśmy sobie ten wieczór – mówił trener Michniewicz. Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.

Legia Warszawa Piast Gliwice 2:2 (1:1)
Kapustka (13. min.), Pekhart (57. min. – k.) – Malarczyk (29. min.), Świerczok (79. min.)

Żółte kartki: Martins, Kapustka – Badia, Sokołowski

Legia: Boruc – Juranović, Lewczuk, Jędrzejczyk, Mladenović – Wszołek, Martins (81' Antolić), Kapustka, Karbownik (71' Slisz), Luquinhas – Pekhart

Piast: Plach – Konczkowski, Malarczyk, Czerwiński, Holubek – Milewski (88' Rymaniak), Sokołowski, Chrapek (64' Alves), Badia (57' Jodłowiec) – Steczyk, Świerczok.

ROSOŁEK NA WAGĘ REMISU

W czerwcu 2020 roku legioniści zremisowali z Piastem 1:1. Gola dla przyjezdnych strzelił Jorge Felix, lecz pod koniec spotkania nastąpiło wyrównanie – w 85. minucie Michał Karbownik świetnie dośrodkował na głowę Macieja Rosołka. Mocny strzał "Rossiego" w dramatyczny sposób próbował obronić golkiper gliwiczan, ale – jak pokazała powtórka – piłka przekroczyła linię bramkową. Fotoreportaż jest dostępny w TYM MIEJSCU.

Legia Warszawa Piast Gliwice 1:1 (0:0)
Rosołek (84. min.) – Felix (59. min. – k.)

Żółte kartki: Wszołek, Gwilia, Wieteska – Rymaniak
Czerwona kartka: Rymaniak (55. minuta, Piast, za drugą żółtą)

Legia: Majecki – Jędrzejczyk, Lewczuk (62' Cholewiak), Wieteska, Karbownik – Wszołek (76' Rocha), Antolić, Martins (72' Rosołek), Gwilia, Luquinhas – Pekhart

Piast: Plach – Rymaniak, Korun, Czerwiński, Kirkeskov – Konczkowski, Sokołowski (86' Huk), Hateley, Felix, Milewski – Parzyszek (55' Tuszyński).

PORAŻKA TUŻ PRZED PANDEMIĄ

Niecałe 2 lata temu legioniści przegrali 1:2 z Piastem. Od 10. minuty warszawiacy musieli sobie radzić w osłabieniu, ponieważ czerwoną kartkę obejrzał Jose Kante. Kilkadziesiąt sekund później ekipa prowadzona przez Aleksandara Vukovicia zdobyła bramkę na 1:0 (Domagoj Antolić). W pierwszej połowie do wyrównania doprowadził Felix, lecz parę chwil po przerwie pięknego gola strzelił Gerard Badia, przez co rywale wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca.

Piłka nożna ponownie pokazała, że jest nieprzewidywalną grą. Zawsze trzeba brać pod uwagę taki czynnik – nawet, gdy wydaje się, że wszystko jest super. Przypadkowy faul, który wygląda groźniej niż jest w rzeczywistości, zmienił całe spotkanie. Drużyna zasługuje na duże pochwały za charakter, serce i próby. Mimo okoliczności, chcieliśmy ugrać jak najwięcej i za to jestem wdzięczny zespołowi – ocenił trener Vuković. Było to ostatnie spotkanie "Wojskowych" przed przerwą spowodowaną pandemią koronawirusa.

Legia Warszawa Piast Gliwice 1:2 (1:1)
Antolić (12. min.) – Felix (35. min.), Badia (52. min.)

Żółte kartki: Gwilia, Wszołek – Kirkeskov, Sokołowski
Czerwona kartka: Kante (10. minuta, Legia, za brutalny faul)

Legia: Majecki – Vesović (90' Novikovas), Wieteska, Jędrzejczyk, Karbownik – Wszołek, Antolić, Martins, Gwilia (54' Cholewiak), Luquinhas (77' Rosołek) – Kante

Piast: Plach – Konczkowski, Korun, Czerwiński, Kirkeskov – Milewski, Hateley, Sokołowski (85' Vida), Felix, Badia (72' Tuszyński) – Parzyszek (78' Huk).

SKROMNA PORAŻKA

Maj, rok 2019. Warszawiacy ulegli przy Łazienkowskiej 0:1 drużynie z Gliwic. Jedynego gola, w 13. minucie rywalizacji, strzelił Badia. Legioniści zagrali poniżej oczekiwań, a przeciwnicy byli mądrzy i zdyscyplinowani taktycznie. Zdjęcia można pooglądać tutaj. – Początek meczu był taki, jakiego nie chcieliśmy. Wiele o tym rozmawialiśmy i chcieliśmy coś zmienić w tej kwestii, ale się nie udało. Potem trudno o większe pretensje do zawodników. Brakowało finalizacji, ostatniego podania, ale nie zaangażowania i walki do końca. Tego oczekuję i pozytywnie odbieram, niezależnie od efektów – stwierdził trener Vuković.

Legia Warszawa Piast Gliwice 0:1 (0:1)
Badia (13. min.)

Żółte kartki: Rocha, Vesović, Martins – Hateley

Legia: Cierzniak – Vesović, Remy, Jędrzejczyk, Rocha – Kucharczyk (46' Medeiros), Martins, Antolić (84' Radović), Hamalainen, Szymański – Carlitos (73' Kulenović)

Piast: Plach – Pietrowski, Czerwiński, Sedlar, Kirkeskov – Konczkowski, Hateley, Dziczek, Valencia, Badia (80' Sokołowski) – Parzyszek (68' Tomczyk).

OSTATNIA WYGRANA

Ostatni raz "Wojskowi" wygrali w Warszawie z gliwiczanami w połowie grudnia 2018 roku, czyli prawie 3,5 roku temu. Wówczas zwyciężyli Piasta 2:0 po trafieniach dwóch napastników – Sandro Kulenovicia i Carlitosa. Mistrzowie Polski od początku do końca kontrolowali przebieg rywalizacji i udanie pożegnali ówczesny rok na własnym stadionie. – Chcę pogratulować drużynie kolejnego zwycięstwa. Ciężko na to pracowaliśmy, jestem dumny z postawy zawodników. Nie jest łatwo grać i pokazywać jakość w takich warunkach pogodowych, ale dajemy radę. Dominowaliśmy, pokazaliśmy siłę i osiągnęliśmy zasłużony rezultat powiedział Ricardo Sa Pinto, który prowadził wówczas stołeczny zespół.

Legia Warszawa Piast Gliwice 2:0 (1:0)
Kulenović (20. min.), Carlitos (84. min.)

Żółte kartki: Szymański, Vesović, Jędrzejczyk, Philipps – Czerwiński, Korun, Sedlar

Legia: Majecki – Vesović, Remy, Jędrzejczyk, Hlousek – Kucharczyk (88' Astiz), Cafu, Philipps (88' Pasquato), Szymański, Nagy – Kulenović (66' Carlitos)

Piast: Plach – Konczkowski, Korun, Czerwiński, Pietrowski – Felix, Hateley, Sedlar, Jodłowiec (12' Sokołowski), Jagiełło (79' Gojko) – Parzyszek (89' Stanek).

Legia nie ma zatem dobrej serii w domowych meczach z Piastem. Ostatnie 5 spotkań pomiędzy tymi zespołami, to 2 remisy i 3 zwycięstwa klubu z Gliwic. Jak będzie tym razem? Tego dowiemy się w poniedziałkowy wieczór, 18 kwietnia.