Kacper Skibicki

Grano dzisiaj (8.11). Dogrywka z AC Milan, wygrana z Lechem

08.11.2022 06:00

(akt. 07.11.2022 23:27)

Ósmego listopada legioniści rozegrali 10 meczów. Tego dnia rywalizowali m.in. z AC Milan w 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów.

Ostatni raz Legia grała 8 listopada 2 lata temu. Wówczas mierzyła się w Warszawie z Lechem Poznań (2:1). Był to hit kolejki i jednocześnie powtórka z 2019 roku. Po pierwszej połowie "Wojskowi" przegrywali 0:1 po samobójczym trafieniu Josipa Juranovicia, lecz robili wszystko, by doprowadzić przynajmniej do remisu. W 59. minucie trener Czesław Michniewicz postanowił wprowadzić debiutanta, Kacpra Skibickiego, który zastąpił Macieja Rosołka, czyli bohatera poprzedniego, jesiennego meczu z Lechem. "Skiba" podołał wyzwaniu i miał wejście smoka. Osiem minut po zmianie dał Legii wyrównanie! Paweł Wszołek minął dwóch lechitów i wycofał piłkę w pole karne, na 12. metr, do Skibickiego, ten oddał mocny strzał z prawej nogi i pokonał Filipa Bednarka. Bardzo ważny gol i moment spotkania. Bramka dodatkowo pobudziła legionistów, a sam Skibicki miał udział przy drugim, zwycięskim trafieniu dla gospodarzy. Strzelił go w samej końcówce inny rezerwowy – Rafael Lopes.

Rewanż z AC Milan

Minęło 50 lat od drugiego meczu Legii z AC Milan w 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Remis 1:1 przed rewanżem w Mediolanie stawiał rywali w roli zdecydowanego faworyta. Aby zmotywować legionistów, gen. Jurewicz zaproponował 100 tys. zł premii dla drużyny w przypadku wyeliminowania Włochów.

Niewiele zabrakło, a warszawiacy sięgnęliby po te pieniądze. Tajemnica tego spotkania polegała na doskonałej grze linii środkowej Legii, czyli czwórki Lesław ĆmikiewiczJan PieszkoKazimierz DeynaBernard Blaut. Dodatkowo znakomicie prezentowali się Robert Gadocha i Tadeusz Nowak, okrzyknięty piłkarzem meczu. Niestety, dobrze broniący w całym spotkaniu Piotr Mowlik w 10. min meczu nie ustrzegł się błędu, po którym Gulio Zignoli z ostrego kąta strzelił mu gola. Podobnie jak w Warszawie, strata bramki podziałała na piłkarzy Legii mobilizująco. Ich upór minutę przed końcem pierwszej połowy został nagrodzony. Po rajdzie i strzale Gadochy bramkarz Milanu sparował piłkę, ale Pieszko skutecznie ją dobił i było 1:1.

Druga połowa toczyła się pod dyktando Włochów, którym jednak momentami dopisywało szczęście – po uderzeniu Deyny Karl-Heinz Schnellinger wybił futbolówkę z linii bramkowej. Remis utrzymał się do końca regulaminowego czasu, więc sędzia Kurt Tschenscher zarządził dogrywkę. W niej zawodnicy Milanu zepchnęli Legię do obrony. Bramkę udało im się zdobyć dopiero w 118. min – jej autorem był Luciano Chiarugi.

Piłkarze z Warszawy zachwycili Włochów swoją grą. Oferty próbowano złożyć Deynie i Nowakowi. – Wieczorem po kolacji, do naszego pokoju, który zajmowałem z Kaziem Deyną, przyszło dwóch ludzi i namawiali nas na grę we włoskim klubie. Chociaż AC Milan to była wielka i uznana firma, nie skorzystaliśmy z oferty i wyprosiliśmy ich z naszego pokoju – opowiadał Nowak (W. Bołba, Deyna).

Dwa gole w 60 sekund

Dokładnie 67 lat temu CWKS podejmował walczącą o utrzymanie Polonię Bydgoszcz i wygrał 2:1 po golach Henryka Kempnego strzelonych w 60 sekund (43' i 44').  Wiele… i nie wiele brakowało, a Gwardia Bydgoszcz zremisowałaby w stolicy – pisał "Przegląd Sportowy" (120/1955), mając z jednej strony na myśli skromne rozmiary zwycięstwa, a z drugiej dużą przewagę legionistów i przestrzelonego o 2 m karnego w wykonaniu Ernesta Pola.