16 września

Grano dzisiaj (16.09). Wygrana z IFK Goeteborg, debiut Martinsa

16.09.2023 05:00

(akt. 15.09.2023 12:40)

Szesnastego września legioniści rozegrali 17 spotkań. Tego dnia pewnie wygrali z IFK Goeteborg w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych.

Ostatni raz Legia grała 16 września rok temu. Wówczas wygrała u siebie 3:2 z beniaminkiem ligi, Miedzią Legnica, w 10. kolejce PKO Ekstraklasy, mimo że po 14 minutach przegrywała 0:2. Bardzo dobre spotkanie zagrał Filip Mladenović, który strzelił dwa gole (oba z woleja) i miał asystę przy bramce Pawła Wszołka. Od 78. minuty goście rywalizowali w dziesiątkę po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce dla Angelo Henriqueza. Warszawiacy wskoczyli wtedy na pozycję lidera tabeli.

LECH POKONANY

Pięć lat temu Legia wygrała u siebie 1:0 z Lechem Poznań w 8. kolejce ekstraklasy. Jedynego gola strzelił Dominik Nagy. W 31. minucie Węgier otrzymał piłkę od Sebastiana Szymańskiego, minął golkipera "Kolejorza" i zdobył bramkę. Stołeczny klub zaprezentował się lepiej od gości i zasłużenie zwyciężył. Dla Andre Martinsa był to debiut w barwach zespołu z Łazienkowskiej. Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.

– Defensywa była zgrana, realizowała zadania. Zagraliśmy na zero z tyłu, strzeliliśmy gola, mając dalsze szanse. Kontrolowaliśmy przebieg meczu praktycznie przez cały czas. Więcej kontroli i okazji mieliśmy zwłaszcza w pierwszej połowie. Graliśmy inteligentnie, potrafiliśmy podejmować dobre wybory. Wiedzieliśmy, co robić na murawie, by było to skuteczne – powiedział Ricardo Sa Pinto, ówczesny szkoleniowiec Legii.

MECZ Z IFK GOETEBORG

Równo 53 lata temu legioniści mierzyli się z mistrzem Szwecji, IFK Goeteborg, w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych i szybko okazało się, że nie jest to drużyna, która może sprawić im jakiekolwiek problemy. Szesnastego września 1970 roku na Ullevi "Wojskowi" rozbili rywala 4:0. Pierwszego gola – po ograniu stopera IFK, Bjoerna Ericssona – strzelił w 45. min Robert Gadocha, a 7 min później, po technicznym zagraniu Gadochy piętą, na 2:0 podwyższył Jan Pieszko. Trzecia i czwarta bramka to sprawa Władysława Stachurskiego, który skutecznie wykonał rzuty wolne.