12 polskich miast chce gościć finały piłkarskich ME
25.04.2005 17:42
Dwanaście polskich miast wyraziło chęć organizacji meczów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. W ciągu najbliższych trzech tygodni zostanie wytypowanych sześć ośrodków, które w przypadku wyboru przez UEFA oferty polsko-ukraińskiej gościć będą uczestników turnieju.
O planach prac związanych z przygotowaniem dokumentacji wymaganej przez UEFA w pierwszej etapie selekcji organizatora Euro 2012 poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
"Trzydniowa wizyta delegacji rządowej i PZPN w Kijowie pokazała, że w stosunku do naszego ukraińskiego partnera jesteśmy nieco w tyle - powiedział prezes PZPN Michał Listkiewicz. - Dlatego dziś spotkaliśmy się z ministrem edukacji narodowej i sportu Mirosławem Sawickim i dokładnie zaplanowaliśmy działania na najbliższe tygodnie".
W ciągu najbliższych trzech tygodni zostanie wyłonionych sześć polskich miast, w których miałyby się odbyć spotkania mistrzostw Europy.
"To jedna ze spraw, w których Ukraińcy nas wyprzedzili. Oni już wiedzą, że mecze ME zorganizują w Kijowie, Lwowie, Odessie, Charkowie i Dnipropietrowsku. W Polsce chęć goszczenia najlepszych drużyn Europy zgłosiły oficjalnie Gdańsk, Łódź, Szczecin, Poznań, Opole, Chorzów, Warszawa, Kraków, Białystok, Sosnowiec, Rzeszów i Wrocław. W czwartek o organizacji Euro 2012 rozmawiać będziemy podczas Konwentu Marszałków, który odbędzie się w Toruniu. W ciągu dwóch tygodni po tym spotkaniu musimy dokonać wyboru pięciu najlepszych ofert i jednego miasta, które będzie pozostawać w rezerwie" - poinformował Listkiewicz.
Wybór zostanie podjęty na podstawie ankiet zgłoszeniowych i dokumentacji przygotowanej przez miasta.
"UEFA dokładnie określa, jakie warunki musi spełniać miasto, w którym mają się odbywać mecze mistrzostw Europy. Wymogi te dotyczą m.in. stadionu, hoteli, parkingów, komunikacji miejskiej, lotniska, bezpieczeństwa, itp." - powiedział przewodniczący zespołu ds. przygotowań i organizacji ME 2012 Adam Olkowicz.
"Wiarygodność składanych przez miasta deklaracji i planów rozwoju będzie dokładnie sprawdzona przez specjalistów" - wyjaśnił Listkiewicz.
Informacje na temat miast, w których mają odbyć się mecze ME, to jeden z elementów liczącej kilkaset stron dokumentacji zgłoszeniowej wymaganej przez UEFA w pierwszym etapie selekcji. Dokumentacja ta, którą dla PZPN będzie przygotowywać firma konsultingowa KPMG, musi trafić do UEFA najpóźniej do 21 lipca.
Oprócz tego, dokumentacja musi zawierać 11 gwarancji rządowych, dotyczących m.in. generalnego wsparcia dla organizacji i przeprowadzenia Euro 2012, wiz, ceł, szeroko pojętych spraw bezpieczeństwa i pozwoleń na pracę dla przedstawicieli UEFA.
"Największym zmartwieniem jest to, że brak choćby jednej pieczątki, jednego podpisu może przekreślić nasze szanse. A są one duże. Eksperci uważają, że kraje z Europy Środkowo-Wschodniej już nigdy mogą nie mieć tak dużej szansy organizacji mistrzostw Europy, jak obecnie" - podkreślił szef PZPN.
Na Ukrainie w promocję idei organizacji Euro 2012 zaangażowanych będzie wiele sław sportu. Lobbować będą nie tylko piłkarze, jak Andrij Szewczenko czy Oleg Błochin, ale także m.in. Siergiej Bubka.
"My też postaramy się wykorzystać gwiazdy polskiego futbolu, m.in. Grzegorza Latę" - dodał Listkiewicz.
Polsko-ukraińską ofertę promować będzie hasło "Futbol łączy ludzi" oraz przesłanie o mistrzostwach Europy w nowej Europie z podkreśleniem chrześcijańskich korzeni i słowiańskiej gościnności obu państw.
Termin składania przez narodowe federacje piłkarskie wniosków o organizację EURO 2012 minął o północy 31 stycznia. Turniej ten, oprócz Polski i Ukrainy, chcą zorganizować również wspólnie Chorwacja i Węgry, a także Grecja, Włochy, Rosja, Turcja i Azerbejdżan.
Procedura wyboru kraju-gospodarza EURO 2012 składa się z dwóch etapów. Na zakończenie pierwszego - 10 listopada tego roku - UEFA wybierze trzy kandydatury, które ubiegać się będą o prawo organizacji turnieju. Gospodarz zawodów zostanie wybrany 8 grudnia 2006 roku.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.