Ciekawe miejsca

Pałac Kultury i Nauki - "największy" konkurent Syrenki do miana symbolu Warszawy, jest najwyższym budynkiem Stolicy oraz Polski o wysokości 234,5 m. Jest przykładem kontrowersyjnego stylu architektonicznego. Jedni uważają go za arcydzieło, dla innych jest "kiczem", zaś dla młodych ludzi, którzy nie bardzo pamiętają okoliczności jego powstania, jest przyjaznym i atrakcyjnym miejscem do zabawy i rozrywki. Dla przyjezdnych Pałac jest wyśmienitym punktem orientacyjnym, widocznym niemal z każdej części miasta. Mieści się w nim około 3200 pomieszczeń, z czego wiele z nich to znane w całej Polsce teatry: Dramatyczny, Lalka, Studio. Tu też znajdują się olbrzymia Sala Kongresowa oraz miejsca rozrywki: nowoczesny Multipleks, dyskoteka, basen, kasyno czy ekskluzywna restauracja "Quo Vadis". To właśnie w Pałacu odbywają się cykliczne imprezy światowej sławy np. Festiwal Jazz Jamboree czy Międzynarodowe Targi Książki, oraz Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warszawa. Pałac Kultury i Nauki powstał w latach 1952-1955 jako "podarunek od ZSRR bez możliwości odmowy". Jest wybitnym przykładem architektury socrealizmu. Objętość pałacu to podobno 80.000 m3, do budowy zaś zużyto około 40 milionów cegieł. 

Muzeum Techniki - wejście od strony Al. Jerozolimskich. Otwarte: wtorek - sobota 9.00-16.00; niedziela od 10.00-17.00; zamknięte: poniedziałek. Bilet normalny 6 zł, ulgowy 3 zł. 
Muzeum prezentuje bogate zbiory "cudów techniki" z różnych okresów historii. Można tam m.in. obejrzeć słynną maszynę szyfrującą Enigma, a także jedyny w Polsce egzemplarz Szklanej Panienki - modelu pokazującego funkcjonowanie organizmu ludzkiego (dodatkowa opłata 1 zł.) oraz planetarium (od wtorku do soboty 10.00, 12.00, 14.00, niedziela 12.00, 14.00 i 16.00). 

Punkt Widokowy - wjazd szybkobieżną windą na 30 piętro i widok na całe miasto w promieniu do kilkudziesięciu kilometrów, z najwyższego punktu widokowego, jest olbrzymią atrakcją nawet dla rodowitych mieszkańców Warszawy. Wjazd 9.00-18.00; bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. Znajduje się tu także kawiarnia, oraz okolicznościowe ekspozycje. 


Wilanów - znajduje się w odległości około 6 km od centrum Warszawy, zamykając historyczny Trakt Królewski. 

Otwarte: pałac 9.30-16.30, ogród 9.30 do zmierzchu, pałac zamknięty we wtorek. Pałac: zwiedzanie w grupach z przewodnikiem: bilet normalny 15 zł, ulgowy 8 zł. Czwartek wstęp wolny (bez przewodnika). Filmowanie 40 zł. Uwaga! Żetony dołączone do biletów wyznaczają godzinę wejścia do pałacu, jeśli się spóźnisz stracisz bilet i możliwość zwiedzania. Ogród zwiedzanie: bez przewodnika bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł; z przewodnikiem (min. 20 osób) normalny 4 zł, ulgowy 3 zł. Czwartek wstęp wolny. 

Wilanów został wybudowany przez królewskiego architekta Augustyna Locci (1677-1680), jako rezydencja królewska Jana III Sobieskiego, pałac w Wilanowie wzorowany był na włoską, wiejską willę. Dzisiejszą nazwę zawdzięcza pierwotnemu określeniu "Villa Nova". Po śmierci Jana III Sobieskiego (król zmarł w swojej rezydencji), pałac przechodził z rąk do rąk i był często przebudowywany. Na przestrzeni wieków rezydowali w nim Sieniawscy, Czartoryscy, August II Mocny, Lubomirscy czy Potoccy. Pomimo dokonywanych zmian, Wilanów na zawsze pozostał symbolem chwały Sobieskiego, co widoczne jest w licznych wizerunkach króla ozdabiających pałacowe ściany. Na obszerny dziedziniec, zamknięty symetryczną budowlą pałacu, wchodzimy przez bramę z czasów Jana III, ozdobioną alegorycznymi rzeźbami wojny i pokoju. W przepięknych wnętrzach znajduje się bogata kolekcja malarstwa i wyposażenia pałacowego. Najpiękniejsze apartamenty z pamiatkami po Janie III Sobieskim i Marysieńce znajdują się na parterze, jednakże cały pałac wraz z Sypialnią Króla i Wielką Sienią zasługuje na obowiązkową wizytę! Wejście do kompleksu ogrodów znajduje się z lewej strony dziedzińca. Wielowiekowa rozbudowa ogrodu daje obecnie niepowtarzalną szansę obejrzenia w jednym miejscu zarówno ogrodu barokowego w stylu włosko-francuskim (część centralna), angielsko-chińskiego parku romantycznego (na południe od pałacu) oraz parku angielskiego (na północ od pałacu). Pełni uroku dodaje także kilkusetmetrowa promenada nad jeziorem, nieprzeliczona ilość rzeźb, liczne pomniki, pawilony, oranżeria oraz wzorowo zachowane klomby i starannie przycięte krzewy. Wiosną lub w ciepłe letnie popołudnia całość po prostu zapiera dech w piersi. Poza ogrodem i pałacem polecamy także wizytę w Muzeum Plakatu znajdującego się w starej wozowni (otwarte 10.00-16.00, zamknięte - poniedziałek), oraz zwiedzanie neobarokowego kościoła św. Anny (na lewo od pałacu). 


Plac Teatralny. Z prawej strony plac zamyka późnobarokowy Pałac Blanka, miejsce w którym w 1944 zginął poeta Powstania Warszawskiego Krzysztof Kamil Baczyński. Za pałacem wznosi się, pełniący przed wojną funkcję ratusza Pałac Jabłonowskich. Doszczętnie zbombardowany budynek rozebrano po zakończeniu wojny, zaś w jego miejscu utworzono przestronny plac nad którym górowała postać Nike. Pod koniec lat 90-tych Warszawa odzyskała kolejny pałac, jednakże z dawnego projektu zachowano jedynie fasadę i wieżę zegarową. Warto przejść bramą pod wieżą gdzie znajdują się jej oryginalne fundamenty z XIX wieku, oraz tuż obok pomnik K.K. Baczyńskiego. Ciekawym, ba, może nawet trochę szokującym doznaniem może być tylna część pałacu, ale to trzeba zobaczyć na własne oczy...

Teatr Wielki, projektu A. Corraziego, olbrzymi klasycystyczny gmach na wprost Pałacu Jabłonowskich jest siedzibą Opery Narodowej oraz Teatru Narodowego. Scena opery jest jedną z największych w Europie, widownia zaś może zmieścić ponad 1800 widzów. Niestety piękne wnętrza z kryształowymi żyrandolami, przestrzenne foyer z kolumnami i imponującą mozaiką podłogową można oglądać tylko podczas spektakli... Plac Teatralny zamyka Kamienica Petrykusa z roku 1821 roku z kilkoma cenionymi przez Warszawiaków restauracjami i klubami. 


Nowy Świat jest najbardziej elegancką handlową ulicą miasta, a jej kupieckie tradycje sięgają już początków XIX wieku. Spacerując do Ronda De Gaulle'a miniemy po drodze wiele ekskluzywnych salonów, wartych polecenia sklepów z antykami i czy ciekawych restauracji. Pod numerem 33/35 znajduje się słynna kawiarnia i cukiernia Bliklego - tak to TE pączki i TEN Blikle! Jeśli planujecie większe zakupy warto także skręcić w prawo w ulicę Chmielną, której kupcy z powodzeniem konkurują swoją ofertą z Nowym Światem. Przy skrzyżowaniu Nowego Światu z Alejami Jerozolimskimi, na rondzie De Gaullea stoi gmaszysko Centrum Finansowego, będące obecnie siedzibą Giełdy Papierów Wartościowych. Kiedyś była to siedziba KC PZPR, z której komuniści sprawowali władzę w Polsce.


Krakowskie Przedmieście to ulica idąca od Nowego Światu do placu Zamkowego. Jedna z najokazalszych ulic Warszawy z licznymi zabytkowymi budynkami. Utworzyła się z drogi biegnącej od Bramy Krakowskiej w kierunku południowym i z wydłużonego placu postojowego wozów i targowiska przed Bramą. Przy niej znajdują się między innymi: kościół akademicki świętej Anny, którego początki sięgają połowy XV wieku, zburzony przez Szwedów i odbudowany po "potopie". Z jego Wieży Widokowej (wstęp 2 złote) można oglądać panoramę centrum miasta oraz Wisłę, kościół świętego Krzyża z XVI wieku, również zburzony przez Szwedów i odbudowany oraz Uniwersytet Warszawski. Przy Krakowskim Przedmieściu znajduje się też Pałac Prezydencki zwany dawniej Namiestnikowskim - obecna siedziba prezydenta RP. 


Plac Zamkowy w obecnym kształcie powstał w latach 1818-1821 z placyku przedbramowego znajdującego się wokół słynnej kolumny Zygmunta III Wazy z 1644 roku. Po jego wschodniej stronie znajduje się Zamek Królewski, zaś zachodnia część łączy się z murami Barbakanu. 


Zamek Królewski został zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim przez książat mazowieckich. Później był przebudowywany i rozbudowywany w renesansie i baroku by w XVIII wieku ostatecznie, po odbudowie ze zniszczeń wojennych przyjąć swój obecny, barokowo-klasycystyczny kształt. Siedziba władz I Rzeczypospolitej od 1596 roku do 1795 roku. Zamek Królewski był rezydencją królewską, a także siedzibą Sejmu i Senatu. Tu 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił konstytucję, tu 25 stycznia 1831 sejm zdetronizował cara Rosji, Mikołaja I, jako króla Polski. W latach 1926-1939 był siedzibą prezydenta II RP Ignacego Mościckiego. Spłonął w czasie II wojny światowej, odbudowany został w 1974 roku.

Otwarte od wtorku do soboty w godz. 10:00 - 16:00, ostatnie wejście ok. godz. 15:00. W niedziele w godz. 11:00 - 16:00, ostatnie wejście o godz. 15:00. W poniedziałki nieczynne. Ceny biletów: Sale Sejmowe i Pokoje Dworskie: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł, Apartament Wielki i Królewski: bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 12 zł. 


Starówka, czyli warszawskie Stare i Nowe Miasto to jedno z najpiękniejszych i najtłumniej odwiedzanych przez turystów miejsc Warszawy. Jej zabudowa pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. Choć cała Starówka jest piękna i ma niepowtarzalny urok, to kilka miejsc zasługuje na szczególne wyróżnienie: 

Katedra świętego Jana powstała na przełomie XIII i XIV wieku jako kolegiata i była wielokrotnie przebudowywana - po raz ostatni w XIX wieku na styl neogotycki. W podziemiach jego podziemiach znajdują się groby ostatnich książąt mazowieckich, Henryka Sienkiewicza oraz pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza. Katedra była miejscem koronacji królów Polski: Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego

Manierystyczny Kościół Jezuitów z kopułą nad prezbiterium powstały w latach 1608-1626. Wewnątrz resztki zniszczonego nagrobka Jana Tarły, dłuta Jana Jerzego Plerscha oraz obraz Najświętszej Panny Łaskawej z połowy XVII wieku.

Barbakan warszawski, miejsce w którym najchętniej spotykają się młodzi mieszkańcy Warszawy, powstał w połowie XVI wieku w pasie warszawskich murów obronnych na przejściu ze Starego do Nowego Miasta jako budowla obronna. Na przemian rozbierany, niszczony i odbudowywany, wielokrotnie zmieniał swój ostateczny kształt. Dziś na Barbakanie rezyduje głównie młodzież - jest to jedno z najbardziej tętniących życiem miejsc w stolicy. 

Rynek Starego Miasta to chyba najbardziej wypełnione turystami miejsce w Warszawie. Rynek był przez kilka wieków ośrodkiem i obrazem życia Warszawy, ogniskował życie gospodarcze, był wyrazem ustroju i przemian społecznych, forum politycznym, miejscem uroczystości i potocznego życia. Szata architektoniczna Rynku obrazowała najlepiej plastyczne dążenia przemijających epok. Obecny kształt przybrał w XIX wieku. Otoczony przez zabytkowe kamienice, z mnóstwem piwiarni i restauracji stanowi dziś turystyczną wizytówkę stolicy.

Rynek Nowego Miasta to z kolei jedno z najbardziej zapomnianych miejsc w stolicy. Powstał na początku XV wieku i był prawie dwukrotnie większy od rynku staromiejskiego. Ratusz, który się przy nim znajdował został rozebrany na początku XIX wieku. 

Łazienki Królewskie czyli dawny, znany już w XIII wieku Ujazdów to druga obok Starówki wspaniała wizytówka Warszawy. Początkowo był to teren zamku Ujazdowskiego, a potem zwierzyniec królewski. Dopiero w XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski przebudował Zamek Ujazdowski, a dawny zwierzyniec przemienił w ogród i nadał Łazienkom dzisiejszy, klasycystyczny kształt. Najważniejszym budynkiem w Łazienkach jest piękny Pałac Na Wyspie. Na uwagę zasługują też Stara i Nowa Pomarańczarnia, Amfiteatr, Biały Dom, Pałac Myślewicki i Podchorążówka. Historycznie część Łazienek stanowił również Belweder - do niedawna jeszcze siedziba prezydenta RP. Łazienki jednak to przede wszystkim ogromny, piękny ogród, pełen drzew, ptaków (w tym dostojnie spacerujących pawi), wiewiórek, a także pływających w stawach karpi. Łazienki są ulubionym miejscem zakochanych par, przesiadujących na ławkach i spacerujących po alejkach przy szumie drzew i śpiewie ptaków. Klasycystyczne budynki natomiast są często miejscem organizacji różnego rodzaju wystaw i ekspozycji historycznych. 

Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie to najtragiczniejsze wydarzenie w historii stolicy. Powstańcy bohatersko walczyli z armią niemiecką przez 63 dni. Zginęło 200 tysięcy mieszkańców stolicy, a reszta została wywieziona przez Niemców do obozów, miasto zaś z rozkazu Hitlera zostało całkowicie zburzone. Dopiero po sześćdziesięciu latach od tego wydarzenia zdjęcia, pamiątki, filmy i wspomnienia z Powstania zebrano w nowo oddanym Muzeum Powstania Warszawskiego. Godziny otwarcia: czwartek 8-20, poniedziałek, środa, piątek 8-18, sobota, niedziela 10-18, we wtorek nieczynne. Ceny biletów: zwykły - 4 zł, ulgowy - 2 zł, grupowy - 1 zł, w niedzielę wstęp wolny.