Dawid Kiedrowicz

Akademia: Porażka z młodzieżową drużyną Arabii Saudyjskiej

15.12.2021 13:50

(akt. 15.12.2021 13:54)

Legia U-19 przegrała w Tarragonie 0:3 z Green Falcons (młodzieżowa drużyna Arabii Saudyjskiej) w drugim meczu turnieju Al Abtal Cup. Dla "Wojskowych" to druga porażka w tych rozgrywkach.

Drużynę do lat 19 poprowadzili Grzegorz Szoka (trener juniorów starszych) oraz Mateusz Kamuda. W kadrze na środowy mecz znalazło się 18 piłkarzy, w tym pięciu z III-ligowych rezerw – Wiktor KamińskiMaciej KikolskiPatryk PierzakJakub Kwiatkowski i Osamah Al Mubaireek. Na liście było też dwóch zawodników, którzy w ostatnim czasie grali w zespole juniorów młodszych (U-17) – Jakub Murawski oraz Jakub Jędrasik.

Początek rywalizacji okazał się w miarę spokojny, brakowało klarowniejszych sytuacji z obu stron. W pierwszych minutach trochę częściej przy piłce utrzymywali się legioniści, którzy starali się grać szybko, kombinacyjnie, z wykorzystaniem skrzydeł, co jakiś czas szukając dośrodkowań. W jednej z akcji Kwiatkowski miękko zacentrował z prawej strony boiska na środek pola karnego, do Kamińskiego, który główkował, ale bramkarz popisał się udaną interwencją. Z kolei Green Falcons bazowało w tych fragmencie spotkania głównie na stałych fragmentach, po których potrafiło stworzyć zagrożenie. W 16. minucie jeden z rywali oddał mocny strzał z rzutu wolnego, z 30. metra, i trafił w poprzeczkę.

Od tego momentu młodzieżowy zespół Arabii Saudyjskiej miał więcej do powiedzenia, śmielej radził sobie z futbolówką przy nodze. Przeciwnicy mogli wykorzystać błąd warszawiaków przy wyprowadzeniu piłki, ale strzał jednego z nich, zza "szesnastki", przeleciało tuż nad poprzeczką. Jeszcze groźniej było w 33. minucie, gdy rywal dopadł do prostopadłego podania w polu karnym, znalazł się w sytuacji sam na sam, lecz jego uderzenie z prawej nogi wybronił Kikolski. Przed przerwą "Wojskowi" próbowali wyprowadzić jeszcze kilka szybkich ataków, ale w trakcie ich budowania pojawiały się błędy, niedokładne podania. W 44. minucie Green Falcons zdołało odpowiedzieć strzałem z 8. metra, jednak Kikolski nie dał się zaskoczyć i udanie interweniował.

Pierwszy kwadrans drugiej połowy zdecydowanie należał do młodzieżowej drużyny Arabii Saudyjskiej, która wykorzystała rzut karny. Moment później znów było groźnie w "szesnastce" Legii, ale płaskie uderzenie w kierunku dalszego słupka nieznacznie minęło bramkę. W 56. minucie Green Falcons podwyższyło prowadzenie. Po dośrodkowaniu z prawej strony boiska na dalszy słupek, jeden z rywali skutecznie zamknął akcję na wślizgu. Kikolski był o włos od obrony, ale ostatecznie piłka wturlała się do bramki.

Warszawiacy próbowali podkręcić tempo, lecz nie mieli zbyt wielu okazji w ofensywie. Po godzinie gry, Osamah Al Mubaireek zacentrował z rzutu rożnego w okolice dalszego słupka, na 7. metr – był tam Pierzak, który uderzył z prawej nogi, ale golkiper był na posterunku. Z kolei rywale co pewien czas oddawali strzały, a jeden z nich, w 67. minucie, wpadł do siatki. Akcja bramkowa zaczęła się od podania na lewą stronę "szesnastki". Przeciwnik zwiódł w tym sektorze Sebastiana Kierasia, a następnie wycofał piłkę na 11. metr do kolegi z zespołu, który ładnie się z nią obrócił i pokonał Kikolskiego po precyzyjnym uderzeniu przy słupku.

Piętnaście minut przed końcem meczu, niezły pomysł miał Dawid Kiedrowicz. Legionista miękko dograł z lewej strony boiska na bliższy słupek, do wprowadzonego Jędrasika, który musnął piłkę, ale nie zdołał jej przyjąć i oddać strzału. Po chwili Jędrasik płasko, prostopadle podał w pole karne do Igora Strzałka, który minął dwóch rywali, lecz jego strzał został zablokowany.

Ostatecznie, Legia przegrała 0:3 z Green Falcons w drugim meczu turnieju. Jak na razie warszawiacy mają na koncie dwie porażki (w 1. kolejce przegrali 1:2 z Szachtarem Donieck).

Green Falcons – Legia Warszawa 3:0 (0:0)

(49. min. – k.), (56. min.), (67. min.)

Legia: Kikolski – Pacek (46’ Knera), Kieraś, Wnorowski, Romanowski (46’ Imiołek) – Pierzak (73' Bek), Strzałek, Al Mubaireek (73' Jędrasik) – Kwiatkowski, Kamiński (73' Majchrzak), Niedźwiedzki (46’ Kiedrowicz)

---

Mocno obsadzony turniej Al Abtal Cup z udziałem drużyn U-19 rozgrywany jest w dwóch fazach: grupowej i pucharowej (ćwierćfinały półfinały i finał). W pierwszej części rozgrywek drużyny podzielone są według kryterium geograficznego na trzy grupy.

Grupa wschodnioeuropejska:
Legia Warszawa, Szachtar Donieck, Slavia Praga, FC Midtjylland, Green Falcons*, White Falcons*

Grupa zachodnioeuropejska:
Real Madryt, Liverpool FC, Atletico Madryt, Sporting CF, Green Falcons*, White Falcons*

Grupa środkowoeuropejska:
Olympique Marsylia. Valencia CF, Real Sociedad, Dinamo Zagrzeb, Green Falcons*, White Falcons*

*młodzieżowe drużyny Arabii Saudyjskiej

Kolejne dwie kolejki grupy wschodnioeuropejskiej odbędą się na turniejach w Hiszpanii, a w ostatniej serii gier drużyny ponownie spotkają się w LTC (marzec 2022 r.). Po zakończeniu formatu turniejowego odbędzie się faza pucharowa, w której zmierzą się najlepsze drużyny ze wszystkich trzech grup.