Jakub Waliszewski

Źródło: Legia.Net, Twitter

23.04.2023 13:00

(akt. 23.04.2023 15:14)

Maciej Rybus może wrócić do Ekstraklasy, Sebastian Szymański imponuje formą, a Guilherme zadebiutował w Goias. Co słychać u byłych zawodników Legii?

Rybus wróci do Polski?

Agent Macieja Rybusa, Mariusz Piekarski, poinformował, że nie wyklucza powrotu swojego zawodnika do Ekstraklasy, jak również zakończenia przez niego kariery piłkarskiej.

Były reprezentant Polski zawodzi w tym sezonie i rzadko wstaje z ławki w meczach Spartaka Moskwa. W poprzednim tygodniu pojawił się na murawie pierwszy raz od pięciu miesięcy, lecz wszedł tylko na kilka ostatnich minut rywalizacji z Torpedo Moskwa (2:1).

Zdaniem moskiewskich mediów, władzom Spartaka zależy na odejściu 33-latka i po sezonie chciałyby rozwiązać z nim umowę. Rybus zagrał w sumie 12 spotkań (582 minuty), strzelił gola i miał asystę.

Gol i asysta Szymańskiego, Feyenoord odpada z LE

Sebastian Szymański jest ostatnio w bardzo dobrej formie. W meczu ligowym z SC Cambuur (3:0) zdobył bramkę i był najlepszym piłkarzem na boisku, a 4 dni póżniej asystował przy jedynym golu dla Feyenoordu w rywalizacji z Romą (1:4) w Lidze Europy. Zespół z Rotterdamu zakończył przygodę z europejskimi rozgrywkami na etapie ćwierćfinału.

Szymański jest na dobrej drodze, by zakończyć sezon z dwucyfrową liczbą goli i asyst. Jak dotąd zagrał w 35 meczach, strzelił 9 goli i miał 7 asyst.

Debiut Guilherme

Guilherme zadebiutował w barwach Goias. Brazylijczyk wszedł na ostatnie 13 minut meczu z Athletico Paranense (0:2), zmieniając Evertona Morellego. W trakcie krótkiego występu miał 7 celnych podań (78% celności), podjął jedną nieudaną próbę dryblingu i 5 razy stracił piłkę. Sofascore ocenił jego grę na 6.3.

Pierwsze gole Niezgody i Emrelego

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) i Mahir Emreli (Konyaspor) strzelili pierwsze gole w sezonie. Polak pokonał bramkarza Seattle Sounders w wygranym 4:1 meczu MLS, a Emreli trafił do siatki w spotkaniu ligi tureckiej z Adaną Demirspor (1:2). W barwach Konyasporu zagrał też Konrad Michalak, który wszedł na 16 minut.

Kante wyleciał z boiska

Jose Kante (Urawa Red Diamonds) nieudanie rozpoczął przygodę z ligą japońską. Gwinejczyk uzbierał tylko 120 minut w 4 meczach, nie strzelił żadnego gola, a w spotkaniu z Hokkaido Consadole Sapporo (4:1) obejrzał czerwoną kartkę po zaledwie 12 minutach od wejścia na boisko. 32-latek został wykluczony z gry za kopnięcie nakładką bramkarza rywala.

Dwa gole Chorwatów, ważne trafienia Kazaiszwiliego i Philippsa

Byli legioniści rozstrzelali się w ostatnim czasie. Po jednej bramce zdobyli Josip Juranović (Union Berlin), Sandro Kulenović (Lokomotiva Zagrzeb), Waleri Kazaiszwili (Ulsan Hyundai) i Chris Philipps (FC Wiltz 71). Na szczególną uwagę zasługuje trafienie "Jury", który huknął z ok. 25 metrów z rzutu wolnego, w lewe okienko.

Asysty Prijovicia i Agry

W 24. kolejce australijskiej A-League Western United wygrał 1:0 z Adelaide United. Przy bramce asystował były piłkarz Legii, Aleksandar Prijović. Serb zgrał piłkę na 5. metr do Connora Pain'a, który z łatowścią wpakował ją do siatki. "Prijo" zagrał w tym sezonie 16 spotkań, strzelił 5 goli i miał asystę.

Swój mecz z asystą zakończył równiez Salvador Agra (Boavista). Portugalczyk wpadł na pełnej szybkości z piłką w pole karne i wyłożył ją Ricardo Mangasowi, a ten wpakował ją do pustej bramki.

300. mecz, 3 gole i 3 asysty

Na polskich boiskach tradycyjnie nie zabrakło legijnych akcentów.

Michał Pazdan (Jagiellonia Białystok) zagrał 300. mecz w Ekstraklasie, a Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) i Janusz Gol (Arka Gdynia) zakończyli występy z bramką i asystą. Jedno trafienie miał również Łukasz Moneta (Ruch Chorzów), który ustalił wynik meczu z Wisłą Kraków na 2:0. Z kolei Rafał Wolski (Wisła Płock) asystował przy golu Bartosza Śpiączki w rywalizacji z Jagiellonią (2:4) i był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku.