Ciekawostki

Źródło:

18.09.2009 15:28

(akt. 17.12.2018 04:46)

Legia Warszawa rozegrała w swojej historii 32 spotkania ligowe z Lechią Gdańsk. 20 z tych meczów wygrała, 8 zremisowała i tylko 4 przegrała. Przygniatająca przewaga jest również widoczna w bilansie bramkowym - 73:25 na korzyść Legii. Piłkarze Lechii ostatnią bramkę na Łazienkowskiej zdobyli 28. maja 1988 roku czyli 21 lat temu. Sztuki tej dokonał <b>Ryszard Przygodzki</b> w przegranym meczu 1:2. Ostatnie zwycięstwo Lechii w Warszawie miało miejsce w 6. sierpnia 1961 roku czyli 48 lat temu!
Pierwsza bramka zdobyta ewentualnie przez Legię będzie 50. golem strzelonym Lechii w meczach na własnym boisku. Dotychczas obie drużyny spotykały się w Warszawie 16 razy. Jedenaście razy wygrywała Legia, padły 3 remisy, a dwa mecze zakończyły się wygranymi Lechii. Bilans bramkowy 49:13. Na pytanie jak zagrać z Lechią by wygrać trener Legii Jan Urban odpowiedział, że trzeba strzelić dwie bramki przed przerwą i jedną po przerwie. Taki mecz już miał miejsce 2. listopada 2008 roku. Przed przerwą dwie bramki zdobył Chinyama, a po zmianie stron gola strzelił Edson. Będzie to 13. mecz Łukasza Surmy przeciwko Legii. Wcześniej były kapitan legionistów zaliczył 12 występów w barwach Wisły Kraków i Ruchu Chorzów. Ani razu nie wygrał, tylko dwukrotnie zremisował i zanotował aż 10 porażek. Surma przez pięć sezonów był piłkarzem Legii (2002-07). Od ostatniego meczu, który rozegrał w stołecznej drużynie, 1 czerwca 2007 roku, nie był ani razu na Łazienkowskiej, nie tylko na boisku, ale nawet na trybunach. - Jestem w dalszym ciągu piłkarzem, a nie kibicem. Na wizytę brakowało czasu-wyjaśnia piłkarz. Lechia po raz drugi i ostatni tej jesieni zamierza wystąpić w czarnych strojach. Te, jak do tej pory, są bardzo szczęśliwe dla gdańszczan. Cracovię rozgromili w nich 6:2, a w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu wygrali w Gliwicach, czym zapewnili sobie utrzymanie. Najbardziej znany piłkarz w historii Lechii, Roman Korynt (grał w latach 1953-67) przed przenosinami do Gdańska występował w Legii (1950-52) i to w jej barwach debiutował w reprezentacji, w której ostatecznie zaliczył 34 mecze. Zarówno Takesure Chinyama, jak i Marcin Mięciel w meczach z Lechią potrafią być skuteczni. Ten pierwszy w poprzednim sezonie strzelił drużynie z Gdańska cztery gole. Ten drugi w swoim ostatnim meczu przeciwko Lechii w lidze, w 1996 r., ustrzelił hat trick. Liczby 4 - tyle goli w jednym meczu potrafiła strzelić Lechia w meczu z Legią. Spotkanie zakończyło się remisem 4:4 i miało miejsce 17. lipca 1947 roku. 8 - tyle bramek Legia strzeliła Lechii w meczach w 1963 roku i w 1957 roku. Oba mecze zakończyły się zwycięstwem "Wojskowych 8:1. 22 lata - tyle czasu minęło od ostatniego remisu obu drużyn.