Kacper Tobiasz  Filip Rejczyk
fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Co dalej z przepisem o młodzieżowcu? Jest wiele pomysłów

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Piłka Nożna, pilkanozna.pl

24.04.2024 09:30

(akt. 24.04.2024 18:04)

Co dalej z przepisem o młodzieżowcu? Mimo sprzeciwu większości klubów PZPN nie chce całkowitej rezygnacji z przepisu, który w zamyśle miał promować młodych, polskich piłkarzy.

PZPN powierzył przedstawienie alternatywnych rozwiązań specjalnie powołanemu zespołowi roboczemu, który do 10 maja ma przyjść z wypracowanym stanowiskiem. Dziesięć dni później nad propozycją będzie głosował zarząd PZPN.

Pojawiają się różne pomysły np. by wprowadzić zasadę obecności w kadrach meczowych ośmiu Polaków. Swoją propozycję modyfikacji obowiązujących przepisów przedstawiła Legia Warszawa za pośrednictwem prezesa Dariusza Mioduskiego. Zaproponowano, by przepisy dotyczące młodzieżowców obejmowały także zagranicznych piłkarzy. Może to mieć związek z nową filozofią legijnej akademii, która zaczęła ściągać obcokrajowców. Tylko w ostatnich miesiącach zakontraktowano Greka Minasa Vasiliadisa ( rocznik 2005), Słowaków Samuela Sarudiego ( rocznik 2006) i Samuela Kovacika ( 2007) czy Czarnogórca Kristijana Jovovicia ( 2008). Są też Ukraińcy i Białorusin, którzy przyszli nie bezpośrednio z zagranicy, a z polskich klubów. Dział skautingu mocno przygląda się Amerykanom i Irańczykom, których agent razem z legendarnym Mehdim Mahdavikią odwiedzili niedawno Legia Training Center — czytamy w tygodniku "Piłka Nożna".

Inni takim regulacjom są przeciwni wskazując, że przepis ma promować młodych polskich piłkarzy, a nie tych, którzy młodym polskim piłkarzom zabierają miejsce. Na czym ostatecznie stanie? Przekonamy się 20 maja.

Polecamy

Komentarze (33)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.