Co piąty polski kibic przychodzi na mecze na haju?
16.05.2006 13:43
Przeprowadzone ostatnio przez studentów badania przed meczem Legia - Wisła dostarczają niewiarygodnych danych. Wynika z nich, że co piąty kibic przychodzi na mecze piłkarskie odurzony narkotykami. Co prawda w badaniach tych brało udział tylko 100 kibiców Legii i trudno nazwać taką grupę reprezentatywną a warunki przedmeczowego stresu odpowiednimi do prowadzenia badań, jednakże wystarczyło to mediom aby stworzyć kolejną gorącą rewelację i nową przyczynę sobotnich awantur. Problem narkotyków to problem ogólnoświatowy. Podane w ten sposób informacje napewno nie poprawiają wizerunku polskiego kibica.
Co piąty polski kibic przychodzi na mecze piłkarskie na haju. Potwierdzają to badania przeprowadzone podczas ostatniego meczu Legii z Wisłą pod stadionem przy Łazienkowskiej - podkreśla Życie Warszawy. Wyniki sondażu przeprowadzonego na Łazienkowskiej są porażające. Aż 22 proc. kibiców regularnie dopinguje swoją drużynę na haju.
Najpopularniejsza wśród nich jest amfetamina, którą wspomaga się 18 proc. szalikowców. Dwa proc. kibiców sięga po marihuanę, tyle samo po ecstasy. Sondaż przeprowadzony w sobotę na Łazienkowskiej to część ogólnopolskich badań realizowanych od dwóch lat przez naukowców z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. W sobotę o narkotyki zapytali zwolenników Legii. Wielu z nich kilka godzin później zdemolowało Stare Miasto.
-Nasi studenci rozmawiali z około stu szalikowcami. Większej liczby nie zdążyli przepytać, bo zrobiło się już zbyt gorąco - mówi gazecie dr Mariusz Jędrzejko w WSH w Pułtusku.
-Narkotyki stają się coraz większym problemem polskich stadionów. Z badań prowadzonych przez naukowców Wyższej Szkoły Humanistycznej wynika, że przyjmowanie narkotyków wśród szalikowców wzrosło od 2004 r. dwukrotnie. Narkotyki wypierają już ze stadionów alkohol - twierdzi dr Jędrzejko.
W ostatnią sobotę na pytanie, czy kiedykolwiek zażyli narkotyki, 64 proc. kibiców Legii odpowiedziało twierdząco. Dwa lata temu takiej odpowiedzi udzieliło 49 proc. szalikowców. Niemal co trzeci ze stałych bywalców stadionowych trybun (31 proc.) przyznaje się do zażycia narkotyków w ciągu ostatniego miesiąca. Według badań, kibice piłkarscy sięgają po narkotyki dwukrotnie częściej niż inne zagrożone tą plagą środowiska warszawskie.
Naukowcy WSH prowadzili swoje badania wśród kibiców piłkarskich nie tylko w Warszawie, ale również na Górnym Śląsku, w Łodzi i Krakowie - informuje "Życie Warszawy".
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.