Cześć i chwała bohaterom – 76. rocznica Powstania Warszawskiego

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

01-08-2020 / 09:00

(akt. 01-08-2020 / 10:11)

W sobotę, 1 sierpnia, stolica Polski obchodzi 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. Tego dnia mieszkańcy Warszawy czczą i pamiętają o wydarzeniach z 1944 roku. Cześć i chwała bohaterom!

Równo 76 lat temu, o godz. 17:00, rozpoczął się bój o Warszawę. Pierwszego dnia do walki stanęło ponad 30 tys. żołnierzy. O wolność walczyły kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Obrońcy stolicy byli nieustępliwi i mimo niedoboru broni toczyli bój z niemieckim okupantem, który dysponował znacznie większymi siłami. Powstanie Warszawskie miało trwać 3-4 dni, ale Powstańcy wytrwali aż 63 dni - 63 dni chwały, gdy stolica mogła zakosztować wolności.

W czwartek, 30 lipca 2020 roku, odbyło się spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podczas spotkania miała miejsce uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez prezydenta RP. Dzień później nastąpiło złożenie wieńców przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" oraz pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Potem, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, została odprawiona uroczysta msza święta.

Punktem kulminacyjnym obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego będzie Godzina W. W sobotę, 1 sierpnia, o godz. 17:00, przy dźwiękach syren, warszawiacy uczczą minutą ciszy pamięć bohaterów oraz poległych w Powstaniu Warszawskim. 

O godz. 20.30 odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie można wziąć udział po wcześniejszej rejestracji na stronie: rejestracja.1944.pl. Śpiewniki będą dostępne do pobrania na: www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 i na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Komentarze (51)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Nie musze przedstawiac Warszawiaka i Legionisty. Kazdy o zdrowym rozsadku wie. On tam byl i nie tylko, juz wczesiej walczyl Polske.

https://www.youtube.com/watch?v=NOVlSwjA_f4

https://www.youtube.com/watch?v=JjAsQtpD3Nc

Mozemy z byc tylko dumni z takiego Legionisty!
* walczyl o Polske
Nie twierdze ze mam racje ale to do czytania dla tych, ktorzy padli ofiara narracji i mysla ze znaja prawde - ze dowodzacy skazali Warszawiakow/ Polakow na zaglade. Taka troche rosyjsko-niemiecka propaganda. Podaje wiec inna propagnde/narracje dla tych "wiedzacych" - kazdy moze z tego wyciagnac wlasne wnioski. Niezaleznie od zdaia, wzyscy jestesmy Polakami, cala Polska stoi za poswieceniem Warszawiakow. I tu nie ma o czym dyskutowac.

https://tygodnik.tvp.pl/43716696/warszawa-pokrzyzowala-plany-stalina?fbclid=IwAR3KjSsf-o1ZT0NxuMMmyp-spt6BDDk6FTchsiRbvvSu0n6WQXKSDdGtixA
* zdania
Generał dywizji
 • 0 / 0
TVPis - nie oglądam!
Szeregowy
 • 0 / 0
Członkowie mojej rodziny też brali udział w Powstaniu Warszawskim. Cześć i chwała bohaterskim uczestnikom powstania!!!
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Miasto, które oddaje cześć Powstańcom i hołd Poległym uczyniło zabytkiem symbol stalinowskiego triumfu, zbudowanym na gruzach.
Warto przypomnieć:
"Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
byś nam Kraj przedtem rozdarłwszy na ćwierci,
była zbawieniem witanym z odrazą."
(Józef Andrzej Szczepański ps. Ziutek)
Generał dywizji
 • 0 / 0
17.00. Godzina "W".

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
Cześć i chwała bohaterom!
Wieczna pamięć!
Major
 • 0 / 0
Cześć i chwała bohaterom
Tylko tyle i aż tyle....
Porucznik
 • 4 / 1
Trzeba pamiętać jak wielkim dramaten było to powstanie. Dramatem dla miasta, ludności cywilnej, naszego dziedzictwa kulturowego. Walczącym należy się szacunek, jednak dowódcom, ktorzy wysyłali kwia młodzieży i dzieci do walki już niekoniecznie. Obyśmy nigdy więcej nie musieli podejmować takich decyzji.
Chorąży
 • 3 / 0
Cześć i chwała Bohaterom. Mój pradziadek walczył w Obronie Warszawy a SP Dziadek po wojnie jako młody chłopak odbudowywal Warszawę a do Stolicy mamy ponad 400km I nigdy nie słyszałem że coś złego powiedział na Warszawę wręcz mówił że ludzie rozbierali domy (dolnośląskie) i cegły zabieranie do Warszawy bo punktem honoru było dla nas Polaków odbudować naszą piękną stolicę!!!
Chorąży
 • 3 / 0
Ps domy które były przeznaczone do rozbiórki oczywicie
Major
 • 3 / 0
Podziękuj dziadkowi od nas
Bardzo wspaniałe gesty tych ludzi, możesz być z nich dumny.
Podpułkownik
 • 4 / 0
Pan Maciej Ziółkowski, redakcja
Szanowny redaktorze!
Nie wiem ile Pan sobie liczy wiosenek i jaką posiada Pan wiedzę wojskowo - historyczną...
Ale informuję:
W Warszawie w 1944 wybuchło powstanie.
W związku z tym nie ma mowy o obroncach miasta.
Odwrotnie- Powstańcy zamierzali wyzwolić stolicę, wypędzając z Niej Niemców.
W dalszej części zaznaczam, że w walkach wyzwoleńczych nie mozna mówić o czasie działań czy też utrzymaniu się...
Bój toczy się aż do osiągnięcia zamierzonego celu lub porażki.
Ja służyłem w wojsku wiele lat temu i to jako oficer - lekarz a więc żaden ekspert od taktyki.
Ale coś tam w głowie ze szkolenia ogolnowojskowego zostalo.
Nie chcę być malostkowy , ale prawdziwe informacje są ważne dla młodych uczestników tego portalu.
Jeszcze raz hołd dla bohaterów tamtych dni !
Dokladanie tak! Istnieje jednak duza roznica miedzy "obrona" a "walke o wyzwolenie". Pan redaktor na pewno przyjmie ta informacje z podziekowaniem.
Ludzie, którzy swoje dziś, oddali nasze jutro.....
Cześć i chwała bohaterom!!!
Chorąży
 • 6 / 2
Bilans powstania jest ujemny. Zamiast nas przygotować na nowe, powojenne otwarcie, zostaliśmy z ofiarami, gruzami zamiast stolicy i bez polskich władz, które mogły przeciwstawić się polityce Stalina.
Generał dywizji
 • 1 / 7
Obejrzyj sowie półminutowy filmik z Lindą. Odpowiada na pytanie o sens Powstania. Może wtedy zrozumiesz. Ale wątpię. Sandały zbyt uciskają...
Chorąży
 • 4 / 3
Jeżeli cokolwiek uciska to ciebie tępota. Udowodnij fałsz zdania bilans powstania jest ujemny lub wypierrdalaj.
Drogi macu, o sensie powstania najlepiej prxekonywac sie z prac historykow, a nie filmikow z bogusiem linda czy innym aktorem
Generał dywizji
 • 2 / 0
Ej, sandalarz, nie unoś się, bo przypomnę Twoja poprzednią ksywkę :DDD
Zdania historykow sa rowniez podzielowe. Niemniej wypowiedz Lindy swiadczy o nim samym bo nie powinien wypowiadac sie w temacie. Dyskusje prowadzone sa w temacie slusznosci przyjetej strategii ale nikt nie powinien podwazac celu - wyzwolenia Miasta. Tak samo nie mozna podwazac celu wszystkich Powstan w czasach Zaborow bo to oznaczaloby ze mamy wolnosc Polski w d. Nie wolno ublizac tym, ktorzy za Polske, za Warszawe oddali swoje zycie.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Historyce przekazują poniekąd swój punkt widzenia. Lepiej wiedzę czerpać u źródła, póki jeszcze nie wyschło...
"Bo czym innym jest strzelić do wroga, a czym innym roztrzaskać główkę noworodka o ścianę. Czym innym jest rzucić na barykadę granat, a czym innym w jedenastu gwałcić kobietę i na koniec strzelić jej w głowę. A uciekać przecież nie było dokąd."
Ale czy bezmózgi są w stanie to zrozumieć? Nie, im wystarczy slogan "ujemny bilans powstania"...
Dokladnie Mac - historycy przekazuja swoje hipotezy. Niemniej bardzo wiele mozna bylo sie wczesniej dowiedziec od gen. Scibor-Rylskiego, ktory nigdy nie zaprzeczal slusznosci Powstania Warszawskiego a z racji dostepu do penwych dokumentow i zrodel mogl wiedziec troche wiecej niz historyk, ktory do tych dokumentow nie mial dostepu.
Podpułkownik
 • 6 / 0
Ile razy przychodzi smutna rocznica tego wydarzenia, ogarnia mnie i podziw... i smutek i .... wściekłość.
Podziw i szacunek dla postawy Warszawiaków tamtych dni...

Smutek , ze zginęło ich tak wielu...

I wściekłość na kredytów ktorzy posłali ludzi na pewną śmierć bez żadnej, nawet najmniejszej szansy na sukces.

Szacun dla bohaterów!
Podpułkownik
 • 3 / 0
mialo być: kretynow...
Kolego, uwazaj troche z tymi "kretynami".
Generał broni
 • 0 / 0
Darky całkowicie się z Tobą zgadzam ,szacunek też za odwagę w osądzie przywódców powstania .
Podpułkownik
 • 1 / 0
Stiborius

Nie obawiam się takiego osądu przywódców powstania w Londynie i Warszawie, którzy w imię wyższych racji politycznych poświęcili życie tylu ludzi , mieszkańców Warszawy.
Szansa na wyzwolenie miasta i wpuszczenie Rosjan jako gospodarze Stolicy nie istniała nawet teoretycznie. Z punktu widzenia wojskowego to było samobójstwo od pierwszego dnia walki. Nie mielismy ani zaplecza ani cięższej broni ani amunicji.
Jak więc można inaczej nazwać ludzi podejmujących takie decyzje w takich warunkach ?
Darky

Nie wiem na jakie zrodla sie powolujesz ale ok, Twoja interpretacja bo inaczej tego nie da sie nazwac. Celem najwyzszym bylo wyzwolenie Polski, tak samo bylo na Monte Cassino, tak samo bylo w wielu Powstaniach. Mozna krytykowac - tyle ze bez tej ofiary nie moglbys dzisiaj sobie swobodnie pisac co dusza pragnie. Zachecam do czytania innych zrodel, ktore nie sa ukierunkowane i troche szerzej omawiaja ta trudna kwestie. Nie wiem czy bez Powstania Warszawskiego bylaby dzisiaj wolna Polska - skieruj te pytanie do Zwiazku Powstanscow Warszawskich to moze cos Tobie wyjasnia.
Podpułkownik
 • 1 / 0
Stiborius

Moje źródła to opracowania wszystkich możliwych historyków polityki i wojskowości. I to z całego świata.
Hm wspomniałeś o Monte Cassino... To jeszcze jeden przyklad bezsensownej bitwy polskiego żołnierza i morza ich krwi...
Pamietaj ze dobrzy przywódcy wygrywają krwią przeciwnika nie własną.
Jeśli chodzi o Powstańców Warszawskich zdarzało mi się dyskutowac w ich związkach na ten temat. Nigdy nie słyszałem glosu protestu przeciwko moim argumentom.
Ale to znowu nie temat dyskusji na tym portalu.
Darky,

Spotkalem sie z narracja podobna do Twojej. To bardzo trudny i zlozony temat i masz racje ze nie nadaje sie na dyskusje na tym portalu a w szczegolnosci pisanie "kretyni", to mi jakos do sensownej dyskusji nie pasuje i przede wszystkim o to mi chodzi. Wszystkich mozliwych historykow na pewno nie bo zdania sa troche podzielone i nadal trwaja dyskusje w temacie. Tak samo nie jestem pewny co do Monte Cassino, slusznosci tego heroizmu nawet jezeli moja Babcia, ktora tam byla i walczyla (jak rowniez inni krewni) twierdza ze tak poniewaz nie bylo innego wyjscia. Dobrze rozumiem tragedie, o ktora Tobie chodzi. Niemniej sa jeszcze inne aspekty. Piszesz ze "dobrzy przywódcy wygrywają krwią przeciwnika nie własną". Oczywiscie masz pelna racje, tyle ze my nie mielismy komfortu wyboru. Z drugiej strony inni twierdza ze alternatywa bylo siedzenie na tylku i patrzenie jak nadchodzi Stalinizm. Tu chyba nie musze przypominac co stalinisci robili z tzw. "wrogami socjalistycznej Polski". Wiem ze to co piszesz swiadczy o Twojej szlachetnosci duszy ale ponawiam prosbe aby patriotow Polskich nie nazywac kretynami.
Generał broni
 • 2 / 0
Stiborius mieszkałem we Włoszech parę ładnych lat ,pochwaliłem się oczywiście bitwą o Monte Casino,patrzyli włosi na mnie tylko smutnymi oczami .Gdy my walczyliśmy w bezsensownym zdobywaniu klasztoru ,wojska francuskie kolonialne zrobiły 50 godz.pochód wokół wszystkich miejscowości .Zgwałcił ok 60 tys kobiet ,rabowali i mordowali ,wszystko za zgodą przełożonych .Gen,Clark podziekował polakom nie zapraszając ich na defiladę ,tak zapłacono żołnierzowi za ambicję prywatne Andersa .Kolejna krew bezsensownie przelana Chwalimy się tą bitwa o której nikt nie chce pamietać.Niestety w historii mieliśmy zawsze kłopoty z przywództwem
Kostia,

To co pizesz jest bardzo przykre i na pewno masz po czesci racje. Niemniej Monte Cassino nie bylo bez znaczenia, zdobycie "drogi do Rzymu" wydawalo sie w tym momencie bardzo wazne. To co robili Francuzi i Anglicy to inna kwestia. My nie mielismy tego samego komfortu o jakim Darky pisze. Nasza wolnosc musilismy wywalczyc na wszystkich frontach zaczynajac od Powstan w czasach Zaborow - bo nikt tej wolnosci za nas by nie wywalczyl. Mozemy oczywiscie teraz polemizowac przy kominku i wypowiadac madre mysli ale czasy byly inne, realia rowniez.

Niekiedy powiada sie ze "madry po szkodzie". Nie zgodze sie z Toba ze w historii mielismy "zawsze" klopoty z przywodztwem :) Bylo niekiedy genialne! Funcjonowala dyplomacja i swietnie opracowane strategie. I tu nie mowa o "codzie nad Wisla" i szczescie Pilsudzkiego, ktory jednak umial wykorzystac zaistniala sytuacje. Struktury RP nie polegaly na przywodcy a na przywodcow - i tym sie roznilismy w Europie, nie bylo wladzy centralnej. I to sie sprawdzialo przez 400 lat zanim nastapil marazm.

Mozna polemizowac ale prawda jest taka ze my sami ta wolnosc wywalczylismy. Stalin napisal kiedys ze "zrobic komunizm w Polsce to tak jak osidlac krowe, a potem jeszcze nakazac aby galopowala". I nie bez podstawy.
Podpułkownik
 • 1 / 0
Stiborus
Najpierw cytat :
Powstanie nie osiągnęło żadnego z zamierzonych celów, zamiast tego poniosło militarną i polityczną klęskę, okupioną niewyobrażalnymi stratami i cierpieniami – śmiercią co najmniej 150 tys. ludzi, kompletnym zniszczeniem stolicy

I to tylko dlatego,że kilku poltykow z Londynu chciało wpuścić oddziały sowieckie do wyzwolonego przez powstańców miasta. To musiało się tak skończyć. Ani militarnie ani politycznie nie było najmniejszych szans na sukces.
Jedynym bardzo cienkim usprawnieniem jest to że ówczesne wladze londyńskie mogły nie mieć wiedzy na temat sytuacji geopolitycznej tamtego okresu.
Ale w takim razie nie powinno się podejmować takich decyzji
Jedyne co nam zafundowali to ogromna liczba ofiar, zniszczone miasto, wypowiedzenie uznania przez Aliantow oraz prawie pół wieku sowieckiej okupacji.
Ale to nie dotyczy Powstańców...
Oni nie znali się na wielkiej polityce.. Oni walczyli za Polskę.
Darky,

Ja nie kwestionuje Twojej narracji tylko kwestionuje Twoje pisanie o kretynach. Przecytaj sobie niniejsze w linku a moze zrozumiesz ze sa rowniez ci, ktorzy mysla inaczej ale nie nazywaja ludzi o odmiennych zdanach jako kretynow. Piszesz o sobie sam ze byles/ jestes oficerem wiec zachowoj sie jako Polski oficer a nie "zagraniczny".

https://tygodnik.tvp.pl/43716696/warszawa-pokrzyzowala-plany-stalina?fbclid=IwAR3KjSsf-o1ZT0NxuMMmyp-spt6BDDk6FTchsiRbvvSu0n6WQXKSDdGtixA

Myslisz ze jako oficer wiesz "wiele" i tym budujesz pozycje ale rowniez inni oficerowie znaja "wiele" i prawia inaczej. Twoja interpretacja jest godna uwagi ale ja Ciebie nie nazywam kretynem chociaz moglbym tak myslec a myslec i pisac/ obrazac to nie to samo. Powinienes przeprosic za kretyna i tyle. Tylko o to mi chodzi bo jako oficer i myslacy czlowiek z kultura i z wrtosciami, nie chcesz przeciez nas dzielic a jednoczyc?
* Przepraszam, ...zachowuj sie a nie zachowoj - palce puchna od Twojej narracji ;)
* wartosciami - palce spuchly jesze raz piszac
Darky pisze: "Jedynym bardzo cienkim usprawnieniem jest to że ówczesne wladze londyńskie mogły nie mieć wiedzy na temat sytuacji geopolitycznej tamtego okresu."

Haaahahha, przeciez k***wa nie wiedzieli ze nas sprzedadza w Jalcie, nic nie mieli do powiedzienia - walczyli jak mogli a pozycja byla jaka? ZADNA! Zadna kolego. Tu sie palilo b Stalin nadchodzil. Rozumiem krytyke ale w takim razie konstruktywna - a wiec jaka byla alternatywa oficerze?
Wiecej zamiescilem wyzej w nowych postach. Nie mam zamaru ustapic, kiedy narracja jest relatywna i obrazajaca dla tych, ktorzy robili co moga. Bledy kazdy popelnia i teraz mozemy sie madrzyc ale fakt jest taki ze bez tej ofiary ludzkiej jak Powstanie Warszawskie nie obyloby sie bez lizania przyslowionej d. - to co zrobily prawie wszystkie panstwa na czele z USA (rowniez spolecznosc zydowska w USA, ktora nie ruszyla palcem na to co sie dzialo w Ooswiecimiu), Anglia. czy Francja - to polityka. Rzym kiedys byl ale sa tylko zadluzone Wlochy.

Zmiany geopolityczne zawsze byly i zawsze beda. Polska powroci na swoje miejsce za jakies 100 lat - nie ma innej mozliwosci. A Powstanie Warszawskie bedzie monumentem, ktory nas zawsze jednoczy - i daltego te Powstanie jest tak wazne. Bo w imie wszystkich Powstancow, co walczyli o wolnosc, musimy byc godni!
Generał brygady
 • 0 / 0
Szacunek!!!
Jak w tytule... Co tu dużo mówić... Dziękuję. Tyle...
Generał
 • 1 / 1
Lepiej umierać stojąc niż żyć klęcząc.
Lepszy zywy obywatel, niz martwy bohater, co nie zmienia faktu ,ze szacunek powstancom i ludnosci cywilnej sie nalezy
Marszałek Polski
 • 4 / 0
Mój dziadek. Pseudonim Woja
Cześć bohaterom
Generał dywizji
 • 1 / 0
Szacun.
Generał dywizji
 • 1 / 0
"76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Andrzej Wrona: Dziadek zawsze będzie moim bohaterem."