Igor Strzałek

Ekstraklasa. Śląsk wciąż liderem, zwycięstwo Legii

25.09.2023 13:30

(akt. 25.09.2023 13:43)

Zakończyła się 9. kolejka PKO Ekstraklasy. Śląsk Wrocław odniósł 6. zwycięstwo z rzędu i wciąż jest liderem, a Legia Warszawa awansowała na 2. miejsce.

Dziewiąta kolejka wystartowała w piątek, 22 września. Tego dnia odbyły się dwa mecze. Korona Kielce, która przed spotkaniem zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, zremisowała u siebie 1:1 z Widzewem Łódź. Gospodarze wyszli na prowadzenie już w 2. minucie, po golu Mateusza Czyżyckiego, a goście wyrównali przed przerwą, za sprawą uderzenia Bartłomieja Pawłowskiego z rzutu karnego.

Cztery gole, dwa rzuty karne. Sporo działo się w meczu pomiędzy ŁKS-em a Jagiellonią, zakończonym wynikiem 2:2. Łodzianie objęli prowadzenie po bramce Kay'a Tejana, a "Jaga" odwróciła losy rywalizacji po trafieniach Afimico Pululu. Mimo że w drugiej połowie gospodarze grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Engjella Hoti'ego, to w 90. minucie wyrównali po "jedenastce" Daniego Ramireza.

W sobotę rozegrano cztery spotkania. Radomiak nie wygrał w 4. meczu z rzędu. Zespół z Radomia zremisował 1:1 z Puszczą Niepołomice. Gospodarze mogli objąć prowadzenie w 26. minucie, ale Oliwier Zych kapitalnie wybronił rzut karny Rafała Wolskiego. Beniaminek zaskoczył po przerwie, po rzucie rożnym i bramce Łukasza Sołowieja. Miejscowi odpowiedzieli bardzo szybko, po golu Pedro Henrique, który ustalił wynik rywalizacji.

Ładna akcja Erika Exposito z Nahuelem Leivą, który skutecznie uderzył z 17. metra, zadecydowała o wyniku meczu Śląska Wrocław z Piastem Gliwice. Lider PKO Ekstraklasy wygrał 1:0, mimo że Exposito zmarnował kilka doskonałych sytuacji oraz rzut karny, a goście przez drugą połowę grali w dziesięciu.

Kamil Glik nie tak wyobrażał sobie powrót do ekstraklasy. Były reprezentant Polski (103 mecze) zadebiutował w barwach Cracovii, ale "Pasy" przegrały u siebie aż 1:5 z Pogonią Szczecin. Dwie bramki w barwach "Portowców" zdobył Alexander Gorgon, po golu strzelili Kamil Grosicki (rzut karny), Efthymis Koulouris i Kacper Smoliński. Wynik ustalił zawodnik miejscowych, Michał Rakoczy.

W ostatnim sobotnim meczu Lech Poznań pokonał u siebie Stal Mielec 2:1, mimo że od 23. minuty przegrywał 0:1 po bramce Macieja Domańskiego. Losy spotkania odwrócili Kristoffer Velde i Filip Marchwiński.

W niedzielę doszło do trzech spotkań. Najpierw Zagłębie Lubin zwyciężyło 1:0 Wartę Poznań po kapitalnym uderzeniu Tomasza Makowskiego z ok. 22. metra, od słupka.

Niesamowity mecz beniaminka z mistrzem Polski. Ruch Chorzów objął prowadzenie (Tomasz Wójtowicz), w drugiej połowie dołożył jeszcze dwie bramki (Tomas Podstawski, Daniel Szczepan), ale po szalonym spotkaniu przegrał 3:5 z Rakowem Częstochowa. Hat-tricka zdobył Dawid Drachal, po golu strzelili też Srdjan Plavsic i Władysław Koczerhin.

Kolejkę zakończył klasyk. Legia wygrała u siebie 2:1 z Górnikiem Zabrze. Gospodarze wyszli na prowadzenie po golu Tomasa Pekharta, goście wyrównali za sprawą Sebastiana Musiolika, a bohaterem "Wojskowych" został Igor Strzałek, który zdobył decydującą bramkę w doliczonym czasie.

AKTUALNA TABELA PKO EKSTRAKLASY (TERMINARZ, WYNIKI MECZÓW TUTAJ):

STATYSTYKI LEGII W SEZONIE 2023/2024 (WE WSZYSTKICH ROZGRYWKACH):

Bramki:

• 9 – Tomas Pekhart (4 prawą nogą, 2 głową, 3 lewą nogą)
  • 7 – Ernest Muci (1 głową, 4 prawą nogą, 2 lewą nogą)
  • 3 – Marc Gual (1 prawą nogą, 2 głową), Josue (3 lewą nogą)
  • 2 – Blaz Kramer (2 prawą nogą), Paweł Wszołek (2 prawą nogą)
  • 1 – Yuri Ribeiro (lewą nogą), Makana Baku (lewą nogą), Juergen Elitim (lewą nogą), Maciej Rosołek (prawą nogą), Bartosz Slisz (głową), Igor Strzałek (lewą nogą)